Решение по дело №6697/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 369
Дата: 2 март 2020 г. (в сила от 20 март 2020 г.)
Съдия: Методи Неделчев Антонов
Дело: 20195330206697
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  № 369

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

02.03.2020 г.                                                                                 гр. Пловдив                               

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД               VII НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 

На дванадесети декември                    две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МЕТОДИ  АНТОНОВ

 

Секретар: Милена Георгиева

Като разглежда докладваното от съдията

НАХД № 6697 по описа за 2019 година

                                            

 

Р      Е      Ш      И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 64 от 30.08.2019г. издадено от Д.И., на длъжност – кмет на Община „Марица“, с което на Ж.Д.Р. ***, ЕГН **********, на основание чл.46, във вр. с чл.45, ал.2, т.3 и чл.3, т.4 от Наредба № 1 за поддържане и опазване на обществения ред, чистотата и общественото имущество, за организацията и безопасността на движението на територията на Община „Марица“, приета с Решение № 41, Протокол №6/29.02.2000г. на Общински съвет „Марица“ /Наредбата/ са наложени глоба в размер на 50 лева за нарушение на чл.3, т.2 от Наредбата и глоба в размер на 50 лева за нарушение по чл.3, т.3 от Наредбата.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски административен съд по реда на АПК в 14-дневен срок от съобщението до страните, че същото е изготвено.

         

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

М    О    Т    И    В    И:

 

        Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.       

Обжалвано е наказателно постановление № 64 от 30.08.2019г. издадено от Д.И., на длъжност – кмет на Община „Марица“, с което на Ж.Д.Р. ***, ЕГН **********, на основание чл.46, във вр. с чл.45, ал.2, т.3 и чл.3, т.4 от Наредба № 1 за поддържане и опазване на обществения ред, чистотата и общественото имущество, за организацията и безопасността на движението на територията на Община „Марица“, приета с Решение № 41, Протокол №6/29.02.2000г. на Общински съвет „Марица“ са наложени глоба в размер на 50 лева за нарушение на чл.3, т.2 от Наредбата и глоба в размер на 50 лева за нарушение по чл.3, т.3 от Наредбата.

Жалбоподателят атакува наказателното постановление като незаконосъобразно и моли съда да го отмени по изложени в жалбата съображения. В съдебно заседание, редовно призована, не се явява и не се представлява от процесуален представител.

В съдебно заседание въззиваемата страна, редовно призована, се представлява от юрисконсулт П., която счита наказателното постановление за правилно и законосъобразно и моли съда да го потвърди.

Пловдивският районен съд – VІІ н.с., като прецени събраните доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, допустима е, а разгледана по същество е  ОСНОВАТЕЛНА.

Атакуваното НП е издадено въз основа на съставен на 06.08.2019г. от свидетеля И.Б.Б. - **********при РУ – Труд на ОДМВР Пловдив, акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ без номер против жалбоподателя Ж.Р. за това, че на 06.08.2019г. около 13:30 часа на главен път I-8 км.217 извършвала действия противни на добрите нрави и несъвместими с обществените норми на поведение, с което приел, че е нарушила чл.3, т.2 и т.3 от Наредба № 1 за поддържане и опазване на обществения ред, чистота и общественото имущество, за организацията и безопасността на движението на територия на Община Марица, област Пловдив. Актът бил съставен в присъствието на жалбоподателката, която го подписала без възражения. Актът бил подписан от посочените в него лица, включително и от жалбоподателката. На датата на неговото съставяне бил връчен препис от него на жалбоподателката съгласно разписка, неразделна част от акта. В законоустановения три дневен срок пред контролните органи не били представени писмени възражения от жалбоподателката относно нарушението посочено в акта. 

На основание съставения АУАН било издадено и атакуваното НП, с което била ангажирана административната отговорност на жалбоподателката за това, че на 06.08.2019г. около 13:30 часа на главен път I-8 км.217 извършвала действия противни на добрите нрави и несъвместими с обществените норми на поведение, като било допълнено, че е проституирала, с което е нарушила чл.3, т.2 и т.3 от Наредба № 1 за поддържане и опазване на обществения ред, чистота и общественото имущество, за организацията и безопасността на движението на територия на Община Марица, приета с Решение № 41, Протокол №6/29.02.2000г. на Общински съвет „Марица“, като и са наложени две административни наказания „глоба“ всяка по 50 лева за нарушение по чл.3, т.2 от Наредба № 1 на Община Марица и за нарушение по чл.3, т.3 от Наредба № 1 на Община Марица.

  Разпитан като свидетел в съдебно заседание актосъставителят И.Б.Б. помни случая и описва извършената проверка и сторените при същата констатации, както и начина на съставяне на АУАН. В допълнение сочи, че действията на нарушителката посочена в акта се изразявали в неприлични жестове към водачите на преминаващите по пътя автомобили с ръце и крака, както и с повдигане на полата си, които представлявали сексуални намеци. Свидетелят посочи още, че на посоченото в акта място често както жалбоподателката така и други лица са били хващани да проституират, за което са им съставяни и съответни актове.

Съдът намира същите показания за последователни, логични, непротиворечиви и съответстващи на събраната по делото доказателствена съвкупност, поради които възприема последните като истинни.

В конкретния случай  жалбоподателката Ж.Р. е била обвинена в извършването на две нарушения - по чл.3, т.2 и по т.3 от Наредба № 1 за поддържане и опазване на обществения ред, чистота и общественото имущество, за организацията и безопасността на движението на територия на Община Марица, съгласно които „За осигуряване на нормални условия на труд и отдих на гражданите СЕ ЗАБРАНЯВА извършване на действия, противни на добрите нрави, нарушаващи обществения ред: „Непристойно и неморално поведение, което се изразява с действия, жестове и словесни изрази, несъвместими с обществените норми на поведение“ и Демонстративни действия и поведение на обществени места, несъвместими с обществените норми на поведение, накърняващи личността и националните чувства“, като  по време на цялото производство по установяване на нарушението се е защитавала срещу това обвинение. Със съставянето на акта за нарушение фазата по установяване на нарушението е приключила. Той се явява предпоставка за издаване на наказателното постановление, в която част на производството наказващият орган не установява ново нарушение, нито има право да изменя същото чрез включване на нови квалифициращи признаци, а разглежда законосъобразността на акта и налага съответното наказание.

   В конкретния случай наказващият орган е санкционирал жалбоподателката Ж.Р. не по предявено с акта обвинение и в противоречие със функциите на наказателното постановление е вменил нов квалифициращ признак на деянието – проституира. С това е била нарушена обаче нормата на чл.42, т.4 от ЗАНН, която норма повелява в акта да бъде описано нарушението и обстоятелствата, при които е извършено. В случая актосъставителят е вписал част от съдържанието на нормата на чл.3, т.2 от Наредбата без описание на нито едно от действията на Р.. Едва за пръв път в наказателното постановление съвсем накратко е записано, че проституира. Нарушението на чл.42, т.4 от ЗАНН винаги е съществено процесуално нарушение тъй като най-съществено нарушава правото на защита на жалбоподателя, особено в случаите когато е вписана нарушената законова норма без нито едно друго обстоятелство около нарушението да бъде описано. Само това нарушение при съставяне на АУАН е достатъчно за отмяна наказателното постановление като незаконсъобразно.

Но отделно от горното съдът намира, че от представените по делото писмени доказателства и от показанията на свидетеля Б. не се установява по несъмнен и безспорен начин и наличието на виновно извършено от жалбоподателката Р. нарушение, а именно че проституира, като АНО не ангажира доказателства в подкрепа на установената в НП фактическа обстановка. Актосъставителят от друга страна заяви, че не е питал изрично защо жалбоподателката е правила конкретните жестове, които описва в показанията си, а сочи, че от тях се подразбирало, че тя е проституирала. С предчувствието на актосъставителя не може да се приеме за доказано дадено нарушение. По-скоро се касае за приготовление, което не е наказуемо изобщо съгласно чл.9, ал.1 от ЗАНН или опит, който съгласно чл.9, ал.2 от ЗАНН се наказва само в определени случаи, какъвто не е настоящия.

С оглед на гореизложеното Съдът намира, че НП е издадено при неизяснена фактическа обстановка на извършените нарушения. Така наказващият орган е нарушил задълженията си на чл.52, ал.2 от ЗАНН, като съществено е нарушена и  разпоредбата на чл.42, ал.1, т.5 от ЗАНН.

Мотивиран от гореизложеното, ПРС – VІІ наказателен състав, постанови решението си.

 

                                           

  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Вярно с оригинала.

С.Д.