Решение по дело №457/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 441
Дата: 18 ноември 2022 г.
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20227240700457
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 юли 2022 г.

Съдържание на акта

                                                  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

  

        441              18. 11.2022 г.      град Стара Загора

 

                                В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

          Старозагорският административен съд, ІІІ състав, в публично съдебно заседание на единадесети октомври две хиляди двадесет  и втора година, в състав:

                                                                  СЪДИЯ:ИРЕНА ЯНКОВА

     

при секретар  Стефка Христова                                                                     и с участието  на прокурор                                                                                                     като разгледа докладваното от съдия ИРЕНА ЯНКОВА административно дело № 457 по описа за 2022 г., за да се произнесе съобрази следното:                                                          

          Производството е по реда на чл. 145 и сл. Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл.172, ал.5 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/.

        Образувано е по жалба на И.П.Ц., ЕГН **********, с адрес ***, срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0447-000034 от 08.06.2022 г., издадена от младши контрольор в РУ Гълъбово при Областна дирекция на МВР – Стара Загора, с която на основание чл.171, т.2а, б.“б“ от ЗДвП му е наложена принудителна административна мярка – „прекратяване на регистрацията на ППС”, за срок от 6 месеца. Жалбоподателят сочи, че заповедта не отговаряла на императивните изисквания на чл.59,ал.2, т.4 и т.7 от АПК, а именно - не били описани никакви обстоятелства и не били посочени доказателства, които ги потвърждават. Фактическата обстановка не отговаряла на истината. Административният акт от фактическа страна бил описан твърде формално. Тези пропуски нарушавали правото му на защита и били неотстраними в съдебната фаза. По подробно изложени в жалбата съображения е направено искане за отмяна на оспорената заповед като незаконосъобразна.  

Ответникът по жалбата – младши контрольор в РУ Гълъбово при Областна дирекция на МВР – Стара Загора, чрез процесуалния си представител, оспорва подадената жалба.  

          Въз основа на съвкупната преценка на представените по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна по административноправния спор:

 С оспорената Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0447-000034 от 08.06.2022 г., издадена от младши контрольор в РУ Гълъбово при Областна дирекция на МВР – Стара Загора  на И.П.Ц. е наложена  ПАМ - прекратяване регистрацията на ППС за срок от 6 месеца, отнети са свидетелство за регистрация на МПС  **************за срок от 6 месеца, считано от 08.06.2022 г., и 2 бр. регистрационни табели *****. Заповедта е постановена на основание чл.171, т.2а, б.“а“ като от фактическа страна е обоснована с обстоятелствата, че на 08.06.2022 г. в 12.00 часа в гр.Гълъбово по път ІІІ-554, км. 46 управлява собствения си автомобил ***** 50 Л с рег.№ *****, като същият отказва да му бъде извършена проверка с тест за установяване на употреба на наркотици.

 Заповедта е издадена въз основа на съставен срещу И.П.Ц. АУАН серия GA № 308297/08.06.2022 г.

          Като доказателства по делото са приети документите, съдържащи се в образуваната административна преписка по издаване на обжалваната заповед.

          Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с направените в жалбата оплаквания, доводите и становищата на страните и като извърши цялостна проверка на законосъобразността на оспорения административен акт на основание чл. 168, ал.1 във връзка с чл.146 от АПК, направи следните правни изводи:

          Оспорването, като направено от легитимирано лице с правен интерес – адресат на приложената с обжалваната заповед принудителна административна мярка, в законово установения преклузивен срок и против административен акт, подлежащ на съдебно обжалване и контрол за законосъобразност, е процесуално допустимо.

          Разгледана по същество, жалбата се явява неоснователна.

Оспорената Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0447-000034 от 08.06.2022 г., издадена от  младши автоконтрольор в РУ Гълъбово при ОД на МВР Стара Загора, е издадена от материално и териториално компетентен орган по смисъла на чл.172, ал.1 от ЗДвП, според който принудителните административни мерки по чл.171, т.1, 2, 2а, 4, т.5, б.”а”, т.6 и 7 от ЗДвП се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. В случая Станимир Господинов Стоянов - младши автоконтрольор в РУ Гълъбово към ОД на МВР Стара Загора, е надлежно упълномощен съгласно представената по делото Заповед №349з-54/07.01.2022 г. на Директора на ОД на МВР Стара Загора. Противно на твърденията в  жалбата, заповедта е постановена в писмена форма и съдържа всички изискуеми съгласно чл.59, ал.2 от АПК реквизити, в т.ч. фактическите и правни основания за прилагането на ПАМ, чрез посочване на правно релевантните факти, предвидени в хипотезата на чл.171, т.1, б.”б” от  ЗДвП.

 

Принудителните административни мерки по чл.171, т.2а ЗДвП се налагат за осигуряване безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения по този закон, поради което те са преустановяващи ПАМ по смисъла на чл.22, предложение второ от Закона за административните нарушения и наказания. Издадената заповед за прилагането на ПАМ по правното си действие има характер на индивидуален административен акт по смисъла на чл.21, ал.1 АПК, като при липса на предвидено друго в специалния закон - ЗДвП, на основание чл.2, ал.1 от АПК и във вр. с чл.23 от ЗАНН се прилага редът на глава пета, раздел втори от АПК. Предпоставка за издаването на заповед с правно основание по различните състави на чл.171 от ЗДвП е извършено от водача на МПС административно нарушение, предвидено в хипотезата на същата, което се установява с акта за установяване на административно нарушение, съставен от компетентните длъжностни лица по реда на ЗАНН. Съгласно чл.189, ал.2 от ЗДвП редовно съставените актове за установяване на административни нарушение имат доказателствена сила до доказване на противното. Същите представляват и официален документ по смисъла на чл.179 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК и имат обвързваща доказателствена сила за извършеното пред длъжностното лице изявление, както и за извършените от него и пред него действия, поради което на основание чл.193, ал.1, изречение първо във вр. с чл.154, ал.1 от ГПК, доказателствената тежест за установяване на фактическа обстановка, различна от тази по АУАН, лежи върху жалбоподателя. Не е спорно, че водачът е бил спрян, отказал е да му бъде  извършен тест за употреба на наркотични вещества и техни аналози с техническо средство. Не е дал  кръвна проба и урина, които да послужат за изготвянето на токсикохимичната експертиза.

 

Оспорената заповед е постановена при правилно приложение на материалния закон.

 

Според нормата, посочена като правно основание за издаване на процесния административен акт – чл.171, т.2а, б.“б“ от ЗДвП, който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско и химическо лабораторно изследване или с изследване с доказателствен анализатор, или с друго техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух, или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, установена с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване или с тест, както и който откаже да бъде проверен с техническо средство или с тест, изследван с доказателствен анализатор или да даде биологични проби за химическо изследване и/или химико-токсикологично лабораторно изследване – се прекратява регистрацията на МПС за срок от шест месеца до една година. Очевидно, че в настоящия случай е налице последната хипотеза на законовата норма, а именно - отказът за проверка с тест за наркотични вещества и техни аналози.

При настоящата законова регламентация необходимата материалноправна предпоставка за налагане на мярката е установено по надлежен ред - управление на МПС и отказ да бъде извършена проверка за употреба на наркотични вещества и техни аналози. Видно от доказателствата по делото, на И.П.Ц. е съставен АУАН серия GA №308297/08.06.2022 г. за управление на МПС и отказ да бъде извършена проверка  за употреба  на наркотични вещества или техни аналози.  Съгласно чл.189, ал.2 от ЗДвП АУАН има обвързваща доказателствена сила до доказване на противното, т.е. той е част от административната преписка по издаване на заповедта за налагане на ПАМ и съдържа фактическите обстоятелства на административния акт по смисъла на чл.59, т.4, предл.1 от АПК. АУАН серия GA № серия GA №308297/08.06.2022 г. е подписан без възражения и доказателствената му сила не е оборена в настоящото съдебно производство.

По своята правна същност ПАМ са актове на държавно управление /израз на държавна принуда/ от категорията на индивидуалните административни актове и следва да бъдат подчинени на принципа на законност както по отношение на издаването им, така и по отношение на изпълнението им. Спазването на изискванията за законност при издаване на акта е гаранция за законосъобразността на самата мярка. Налице е правопораждащ фактически състав и основание за прилагане на правомощието на административния орган за прекратяване регистрацията на притежавания от жалбоподателя лек автомобил. В този смисъл процесната преустановителна ПАМ е наложена в съответствие  със закона и при наличието на визираните в нея материалноправни предпоставки по чл.171, т.1, б.“б“ от ЗДвП, поради което следва да бъде потвърдена  като законосъобразна.

При този изход на спора жалбоподателят следва да заплати на  Областна дирекция на МВР Стара Загора /като юридическо лице/, юрисконсултско възнаграждение в размер на 100/ сто/лева.

Водим от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2, предложение първо от АПК, Старозагорският административен съд 

 

Р     Е     Ш     И:

 

ОТХВЪРЛЯ  жалбата  на И.П.Ц., ЕГН **********, с адрес ***, срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0447-000034 от 08.06.2022 г., издадена от младши контрольор в РУ Гълъбово при Областна дирекция на МВР – Стара Загора.

 ОСЪЖДА  И.П.Ц., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на Областна дирекция на МВР - Стара Загора, представлявана от директора Николай Колев, разноски в размер на 100 /сто/ лева.

 

Решението е окончателно на основание чл.172, ал.5 от Закона за движение по пътищата.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: