Определение по дело №134/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 250
Дата: 16 април 2020 г. (в сила от 16 април 2020 г.)
Съдия: Иван Валериев Никифорски
Дело: 20201400500134
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 2 март 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №........

                                              гр. Враца, 16.04.2020 г.

 

ВРАЧАНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание на шестнадесети април през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РЕНАТА Г.МИШОНОВА - ХАЛЬОВА

ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ АДЖЕМОВА

мл. с. ИВАН НИКИФОРСКИ

 

като разгледа докладваното от мл.съдия Никифорски ВЧГД № 134 /2020 г.,                     за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото се развива по реда на чл. 274-279 ГПК.

 

Образувано е по частната жалба на "ЕКСПРЕСБАНК” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, бул.”Владислав Варненчик”№ 92", подадена чрез пълномощник – ю. к. В.Х., против Определение № 124 от 10.02.2020 г., постановено по ч. гр. д. № 48 по описа за 2020 г. на Районен съд Козлодуй, с което производството по делото е прекратено, поради неотстраняване на нередовностите в срок.

 

       Жалбоподателят изразява недоволство от постановеното определение, като счита същото за неправилно и незаконосъобразно, тъй като не са налице основания за прекратяване на делото. В частната жалба се сочи, че  Банката - заявител е предоставила всички изискуеми документи по смисъла на чл. 417, т. 2 от ТПК с подаване на заявлението за издаване на заповед за незабавно изпълнение. Същата основава претенцията си на неизпълнение по сключения между страните договор за кредит, заедно с всички приложения към същия. Твърди се, че указаните за представяне от районния  съд „Общи условия на „Сосиете Женерал Експресбанк“ АД за платежни сметки и платежни услуги за индивидуални клиенти“ не са приложими към договора за кредит. Те уреждат отношения във връзка с платежните сметки и платежните услуги, предоставяни от Банката, не на основание договор за кредит. Тези общи условия нямат връзка с фактическия състав по възникването и изпълнението на договора за кредит, въз основа на който е поискано издаване заповед за изпълнение по чл.417 ГПК.

 

Врачанският окръжен съд, като взе предвид данните по делото, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

 

Частната жалба е подадена срока по чл. 275, ал. 1 ГПК от процесуално легитимирано лице и против подлежащ на обжалване акт на съда, поради което е допустима. Разгледана по същество, съдът намира жалбата за основателна.

 

Производството по ч. гр. д. № 48 по описа за 2020 г. на Районен съд Козлодуй е образувано по постъпило заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 417 ГПК, подадено от "ЕКСПРЕСБАНК” АД, ЕИК *********, срещу длъжника  Р.И.Б. с ЕГН:********** с постоянен и настоящ адрес: ***, за сумата от 4541,60 – главница; 724,39 лева – възнаградителна лихва за периода от 25.09.2017г. до 17.12.2019г.; 334,90 лева – обезщетение за забава за периода от 25.09.2017г. до 17.12.2019г.; 44,15 лева – обезщетение за забава за периода от 17.12.2019г. до 21.01.2020г., ведно със законната лихва върху главницата от датата на подаване на заявлението в съда до окончателното изплащане на вземането, както и 112,90 – държавна такса.

 

Със свое определение № 76/23.01.2020 г., РС-Козлодуй на основание чл.411, ал.2, т.1 от ГПК, е указал на заявителя в тридневен срок от получаване на съобщението да отстрани допусната нередовност, като представи приложимите Общите условия на „Сосиете Женерал Експресбанк“ЕАД за платежни сметки и платежни услуги на индивидуални услуги по Договор за кредит Експресо компакт №397381, към заявление, за което се иска издаване на заповед за незабавно изпълнение по реда на чл.417 от ГПК.  С това определение съдът е указал на заявителя, че при неизпълнение на дадените указания заявлението с приложенията ще му бъдат върнати и делото ще бъде прекратено. Съобщението за отстраняване на нередностите е връчено на представител на заявителя „Експресбанк“АД с ЕИК:********* на 30.01.2020г. Указаният тридневен срок за отстраняване на нередностите за заявителя „Експресбанк“АД с ЕИК:********* е изтекъл на 04.02.2020г.

По делото с молба вх. №598 от 07.02.2020г. по описа на РС-Козлодуй, изпратена по пощата на 06.02.2020г., от заявителя „Експресбанк“АД с ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна бул.“Владислав Варненчик“№92, са представени заверени копия на Общи условия за платежни сметки и платежни услуги на индивидуални клиенти.

С обжалваното определение  № 124 от 10.02.2020 г., районният съд е прекратил производството по делото, поради неотстраняване на нередовностите в срок. Съдът е приел, че срокът по  чл. 411, ал. 2, т. 1 ГПК е изтекъл и в този срок заявителят не е изпълнил указанията на съда да представи приложимите Общите условия на „Сосиете Женерал Експресбанк“ЕАД за платежни сметки и платежни услуги на индивидуални услуги по Договор за кредит Експресо компакт №397381, поради което заповед за изпълнение не следва да бъде издавана, производството по делото не следва да продължава да бъде висящо, а следва да се прекрати.

 

Врачанският окръжен съд намира постановеното от Районен съд - гр. Козлодуй определение за неправилно, а депозираната против него частна жалба за ОСНОВАТЕЛНА, като съображенията на съда са следните:

 

         Съгласно  чл. 411, ал. 2, т. 1 ГПК, абсолютна процесуална предпоставка за уважаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение е неговата редовност от външна страна, като разпоредбата на чл. 410, ал. 2 ГПК постановява, че заявлението трябва да отговаря на изискванията на чл. 127, ал. 1 и ал. 3 ГПК, с което се препраща към съдържанието на исковата молба.В разпоредбата на чл.410, ал.3 ГПК (Нова - ДВ, бр. 100 от 2019 г.) е предвидено, че когато вземането произтича от договор, сключен с потребител, към заявлението се прилагат договорът, ако е в писмена форма, заедно с всички негови приложения и изменения, както и приложимите общи условия, ако има такива. С изменението на  чл. 411, ал. 2, т. 1 ГПК (ДВ-бр. 86/2017 г.) е предвидена възможност за саниране на нередовностите в заявлението, като в случаите, когато искането не съответства на изискванията за редовност съдът дава на страната съответните указания. Така предвидената в процесуалния закон възможност, обаче, по никакъв начин не се отразява върху естеството на дължимото от съда произнасяне в случаите, когато заявителят не отстрани допуснатите нередовности в тридневен срок от съобщението, като в тези случаи заявлението подлежи на отхвърляне. В този смисъл е трайно установената съдебна практика, както и задължителните разяснения на ВКС, дадени в т. 2. б. от ТР № 4/2013 г. по тълк. д. № 4/2013 г. на ВКС, ОСГТК, съгласно които в заповедното производство се дължи постановяване на акт по същество.

 

В случая, районният съд е осъществил правомощията си по  чл. 411, ал. 2, т. 1 ГПК в съответствие със закона, като е предоставил възможност на заявителя да отстрани констатираните в заявлението нередовности, тъй като същото действително е било нередовно. Съдът обаче, неправилно е направил аналогия с последиците на  чл. 129, ал. 3 ГПК, която в случая е неприложима, в разпоредбите за заповедното производство липса подобна препращата норма. Предвид горното, след като е счел, че нередовностите не са били отстранени от заявителя в предоставения му срок, заповедният съд не е имал законово основание да прекратява делото, а е следвало да се произнесе с акт по същество по заявлението по чл. 417 ГПК. Единствената правна възможност за прекратяване на заповедното производство е предвидена от законодателя в разпоредбата на чл. 411, ал. 1 ГПК, когато липсва родова или местна компетентност на сезирания съд. Във всички останали случаи на липса на процесуални предпоставки, включително и при неотстранени нередовности на заявлението, съдът дължи произнасяне по същество с отхвърлителен диспозитив и произтичащите от това последици – даване на указания по чл. 415, ал. 1, т. 3 ГПК, което в случая не е сторено от районния съд.

 

Ето защо, като е прекратил производството по делото, без да е налице законова възможност за това, Районен съд – гр. Козлодуй е постановил неправилно и незаконосъобразно определение, което следва да бъде отменено, а делото върнато на същия съд за произнасяне с акт по същество при преценка на обстоятелствата по  чл. 411, ал. 2, т. 1, вр. чл. 410, ал. 2 ГПК.

 

Така мотивиран, Врачанският окръжен съд,

 

                                                      ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ Определение № 124 от 10.02.2020 г., постановено по ч. гр. д. № 48 / 2020 г.по описа на Районен съд Козлодуй, с което производството по делото е прекратено, поради неотстраняване на нередовностите в срок.

 

ВРЪЩА делото на Районен съд – гр. Козлодуй за продължаване на съдопроизводствените действия по него.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ:1.                              2.