Решение по дело №1129/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1002
Дата: 10 декември 2020 г.
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20207150701129
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1002/10.12.2020г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ХІ – административен състав, в открито съдебно заседание на единадесети ноември, две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 МАРИАНА ШОТЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА
2. СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

При секретар

Антоанета Метанова

и с участието

на прокурора

Паун Савов  

изслуша докладваното

от съдия

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

по к.н.а.х. дело № 1129 по описа на съда за 2020 г.

                                              

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК. Делото е образувано по касационна жалба на Районно управление гр. Септември при ОД на МВР гр. Пазарджик против Решение № 260017/31.08.2020 г., постановено по н.а.х. дело № 710/2020 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

С обжалваното решение е отменено Наказателно постановление № 20-0340-000427 от 24.04.2020 г. издадено от Началника на РУ Септември при ОД на МВР Пазарджик, с което на Й.Н.Д., ЕГН **********, с адрес ***, за нарушение на чл.174, ал. 3 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца и за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, предл. 1 и 2, е наложена глоба в размер на 10 лева.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд е неправилно и незаконосъобразно. Счита, че оспореният административен акт е валиден, издаден в предписаната от закона форма, при спазване на процесуалните правила, в съответствие с материалноправните разпоредби и целта на закона. Моли се да бъде отменено решението на районния съд и да бъде потвърдено изцяло издаденото наказателно постановление, като правилно и законосъобразно.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява и не взема становище по жалбата.

Ответникът – Й.Н.Д., редовно призован, не се явява и не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на Районен съд гр. Пазарджик е правилно и законосъобразно и моли да бъде оставено в сила.

Административен съд - Пазарджик, като взе предвид събраните доказателства, доводите на страните и посочените касационни основания, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. Събрани са достатъчно доказателства, установяващи фактическата обстановка, при преценката на които са възприети законосъобразни правни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

С решението си Районен съд гр. Пазарджик е отменил Наказателно постановление № 20-0340-000427 от 24.04.2020 г. издадено от Началника на РУ Септември при ОД на МВР Пазарджик, с което на Й.Н.Д., ЕГН **********, с адрес ***, за нарушение на чл.174, ал. 3 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца и за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, предл. 1 и 2, е наложена глоба в размер на 10 лева.

Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът правилно е възприел фактическата обстановка по делото, а именно че жалбоподателят е санкциониран с НП за това, че на 09.04.2020 г., около 23:20 часа, в с. Варвара. на ул. „**“, в района на уширение на супермаркет „Марина“, е управлявал товарен автомобил „***“ с рег. № РА****, негова собственост, като при извършената му проверка от контролните органи е отказал да бъде изпробван с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510+“ с инв. № 0098 за установяване на употреба на алкохол в издишвания въздух. Отказал да изпълни предписанията за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологична проба за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта. На водача бил издаден Талон за изследване с № 0059411. В хода на проверката водачът не представил и СУМПС и КТ към него.

При така констатираното свид. Димитър Стаматов – мл. автоконтрольор в РУ Септември при ОД на МВР гр. Пазарджик, съставил срещу жалбоподателя АУАН с бл. № 445729/09.04.2020 г., който не бил подписан от нарушителя и не му бил връчен, като бил оформен отказ на лицето да подпише и получи АУАН с подписа на свидетел Й. М..

Въз основа на така съставения АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление.

При постановяване на обжалваното решение първоинстанционният съд правилно е приел, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до накърняване правото на защита на санкционираното лице до степен да не може да научи в какво точно е обвинен и ефективно да организира защитата си. В мотивите е казано, че АУАН не е съставен в присъствието на нарушителя и не му е предявяван, нито пък връчван. Съдът е приел, че в този смисъл жалбоподателят изобщо не е отказал да подпише акта, нито да получи екземпляр от него. Безспорно е установил, че АУАН е съставен в отсъствие на нарушителя, като с оглед показанията на свид. Стаматов, жалбоподателят е бил поканен, посредством разяснението, че ще му бъде съставен АУАН, но той самоволно е напуснал мястото на проверката от контролните органи, като не е останал на място. При това положение актосъставителят е имал възможността да състави акта в отсъствие на нарушителя, като впоследствие му го връчи и по този начин да спази разпоредбата на чл. 40 от ЗАНН. Според оспореното решение актосъставителят е оформил отказ на нарушителя да подпише АУАН и да получи екземпляр от него, без същият да му е предявяван и връчван. Действайки по този начин и като не е предявил и връчил АУАН на нарушителя, актосъставителят е нарушил разпоредбата на чл. 40 от ЗАНН и съставеният от него АУАН е опорочен, тъй като е накърнено правото на жалбоподателя да разбере в какво нарушение е обвинен и да се защитава адекватно срещу същото.

Настоящата касационна инстанция изцяло споделя мотивите, които са изложени в оспореното решение, а именно че процедурата по предявяване и връчване на АУАН е изцяло опорочена, поради което и наказателното постановление се явява неправилно и незаконосъобразно, и правилно е отменено от съда.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му, поради което решението на Районен съд гр. Пазарджик следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба като неоснователна – без уважение.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК, Административен съд – Пазарджик

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260017/31.08.2020 г., постановено по н.а.х. дело № 710/2020 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:    /п/                           

 

       ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                            2./п/