Решение по дело №2457/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260056
Дата: 14 август 2020 г. (в сила от 29 септември 2020 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20202120202457
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ


№ 260056


14.08.2020 г.


град Бургас


 

В ИМЕТО НА НАРОДА


Text Box: V-ти наказателен състав през 2020 година

Бургаски районен съд                       V-t

На четвърти август                             npi

В открито съдебно заседание в състав:


 

Председател: Мая Стефанова

 

При секретаря: Райна Жекова

като разгледа докладваното от съдия Стефанова НАХД № 2457 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

Образувано е по жалба на Г.М.Л. с ЕГН ********** *** и съдебен адрас в гр.Б., ул."А. С." № ...5, чрез адв.Ц. М. АК-Бургас против наказателно постановление 19-0346-000442 от 09.03.2020г издадено от Началник група в ОД МВР-Бургас РУ-Созопол, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 ЗДвП и на основание чл. 175 ал.З предложение първо от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 (двеста) лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 6 (шест) месеца.

В жалбата се сочат доводи за незаконосъобразност, без изрично да е посочена в какво се състои незаконосъобразността.

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява-редовно
призован. Не се явява упълномощеният му адвокат. Представя се писмено
становище, в което се твърди, че описаното в акта и в НП нарушение не
отговаря на признаците на нарушението по чл.175 ал.З от ЗДвП. Счита, че
нарушението е недоказано, поради липсата на доказателства в
административнонаказателната              преписка.              Сочи,              че

административнонаказващият орган е нарушил чл.52 ал.4 ЗАНН.

Въззиваемата страна-началник на РУ-Созопол, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

След поотделна и съвкупна преценка на доказателствата по делото съдът, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от лице, посочено в НП като нарушител в законоустановения 7-мо дневен срок, против акт, подлежащ на обжалване пред материално и териториално компетентен съд. Жалбата съдържа изискуемите от закона реквизити и се явява процесуално допустима.

С оглед събраните поделото писмени доказателства разгледани поотделно и в тяхната съвкупност съдът установи следната фактическа обстановка:

На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение серия АА и бланков №455754 за това, че на 11.12.2019 г., около 11,40 часа, на път Втори клас № П-99 на кръстовището на село А., в посока С., жалбоподателят Г.М.Л. с ЕГН ********** *** в качеството на водач управлявал лек автомобил марка Форд, модел Транзит с рег. № ..., собственост на „Р. С." ЕООД с ЕИК ..., който не бил регистриран по надлежния ред. МПС било с прекратена регистрация от 22.09.2019 г. служебно по преда на чл.143 ал.15 от ЗДвП.

Водачът Л. бил спрян за проверка от свидетелите Г. и Д. ***. Свидетелят Г. в качеството си на мл.автоконтрольор съставил на Л. акт за установяване на административно нарушение с правна квалификация по чл.140 ал.1 от ЗДвП (лист 5 от делото). От служебния таблет свидетелят Г. установил, че за лекия автомобил няма данни за регистрация. Станало му известно, че е собственикът е фирма .

Преписката №301/2019г по описа на РУ-Созопол съдържаща акта за установяване на административно нарушение била изпратена по компетентност на РП-Бургас. Районният прокурор се произнесъл с постановление (лист 7 и 8 от делото), с което отказал да образува наказателно производство по чл.345 ал.2 от НК като счел, че деянието е несъставомерно от субективна страна. Отчел, че водачът Л. не е знаел за служебната дерегистрация на управлявания от нея лек автомобил марка марка Форд, модел Транзит с рег. № ..., собственост на „Р. С." ЕООД с ЕИК ...

Като взел предвид акта, постановлението и другите писмени доказателства, административнонаказващият орган издал атакуваното наказателно постановление № 19-0346-000442 на 09.03.2020 г., в което при пълна идентичност с фактологията описана в акта, и при същата правна квалификация на основание чл.175 ал.3 предложение първо ЗДвП на жалбоподателя Л. били наложени съответно глоба от 200 лева и бил лишен от право да управлява МПС за срок от 6 месеца. От постановлението на БРП явства, че служебно прекратената регистрация била извършена на 22.09.2019г, поради това, че за цитирания по-горе лек автомобил имало сключен договор за покупко-продажба, новият собственик „Хю. Б." ЕООД в дадения му от закона двумесечен срок не е пререгистрирал автомобила и това станало причина автоматично да бъде прекратена регистрацията на основание чл.143 ал.15 от ЗДвП. Сектор ГШ в ОДМВР-Бургас не е имала задължението да уведомява новия собственик.

От правна страна съдът приема, че на първо място както актът, така и НП са издадени от компетентни органи и в кръга на правомощията им по закон. Издадени са в предвидените от закона срокове.

Съгласно чл.143 ал.15 от ЗДвП служебно с отбелязване и информационната система за регистрация се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването му не изпълни задължението си да пререгистрира превозното средство. Съдът приема, че от обективна страна формално е осъществен състава на чл.140 ал.1 от ЗДвП и правилно и законосъобразно е избрана тази правна квалификация. Правилно и законосъобразно е определена и административнонаказателната норма на чл.175 ал.З предложение първо от ЗДвП. Независимо от това нарушението не е доказано от субективна страна. Това е така, тъй като жалбоподателят Л. не е знаел, че собственикът на проверяваното МПС „Х. Б." ЕООД, който му е предоставил за ползване автомобила си не го пререгистрирал в КАТ. Това е било описано и постановлението на РП-Бургас. Не е възможно едно и също деяние да е несъставомерно от гледна точка на НК, а да е съставомерно като административно нарушение по ЗДвП, където също се иска като форма на вината умисъл. При изложените по-горе аргументи съдът е на мнение, че наказателното постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно, поради несъставомерност на извършеното деяние от субективна страна.

Към момента е настъпила законодателна промяна и в разпоредбата на чл. 63, ал. 3 ЗАНН (нова - ДВ, бр. 94 от 2019 г.), съгласно която - в производството по обжалване на НП принципно въззивният съд може да присъжда разноски на страните. Уредбата препраща към чл. 143 АПК, който пък от своя страна препраща към чл. 77 и чл. 81 ГПК, регламентиращи, че съдът дължи произнася по възлагане на разноските, само ако съответната страна е направила искане за присъждането им. В конкретния случай, процесуалният представител на жалбоподателя е поискал да му бъде присъдено възнаграждение по списък размер на 300 лева. По делото е видно, че упълномощеният процесуален представител е изготвил жалба и становище, за които съгласно чл.18 ал.2 от Наредба №1 от 09.07.2004г, ако административното наказание е под формата на глоба възнаграждението се определя по правилата на чл.7 ал.2 върху стойността на санкцията- до 1000 лева е 300 (триста) лева.

С оглед изхода на делото ОД МВР-Бургас следва да заплати на Г.М.Л. с ЕГН ********** *** адвокатското възнаграждение в размер на 300 (триста) лева.

Освен това свидетелят Г. представи писмени доказателства
за извършени от него пътни разходи, които са в размер на 99,99 лева,
изплатени от съда и с оглед изхода на делото и на основание чл.190 ал.1
от НПК следва да бъде заплатени от ОД на МВР по сметка на бюджета на
БРС.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1 предложение трето от ЗАНН, Бургаският районен съд, V наказателен състав

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление 19-0346-000442 от 09.03.2020г издадено от Началник група в ОД МВР-Бургас РУ-Созопол, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 ЗДвП и на основание чл. 175 ал. 3 предложение първо от ЗДвП на Г.М.Л. с ЕГН ********** *** и съдебен адрес в гр.Б., чрез адв.Ц. М. АК-Бургас е наложена глоба в размер на 200 (двеста) лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 6 (шест) месеца.

ОСЪЖДА ОДМВР-Бургас да заплати на Г.М.Л. с ЕГН ********** *** направените от него разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 (триста) лева.

ОСЪЖДА на основание чл.190 ал.1 НПК ОДМВР-Бургас да заплати по сметка на БРС изплатените пътни разноски на свидетеля Г. в размер на 99,99 (деветдесет и девет лева и 99 стотинки) лева.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с касационна жалба пред
Административния съд-Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на
страните.                                                                                    

                                                                                          СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.