Решение по дело №2491/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 317
Дата: 15 февруари 2021 г.
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20207180702491
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                      

  317                                                  15.02.2021   година                         град Пловдив

 

             

                     В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд-Пловдив, XXIV състав,в публично съдебно  заседание на деветнадесети януари  през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                  Председател: ДАРИНА МАТЕЕВА

                                                         Членове: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ  

                                                                       СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретар К.Р. 

и с участието на прокурор Иляна Джубелиева

като разгледа докладваното от  съдия  Д.Матеева  КАН дело №  2491 по описа  за 2020 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

 

Образувано е по касационна жалба на „Сигма инвест“ЕООД,ЕИК *********,със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ТЦ “Гранд“, ет.4,офис №5,представлявано от *** Г.С.И.,чрез адвокат С.Д.,с адрес :гр.Пловдив,ул.“Хан Кубрат“№1 против Решение № 1231/31.07.2020 год., постановено по АНД № 1660/2020 год., по описа на Районен съд - Пловдив, ХІV - ти н.с., с което е потвърдено Наказателно постановление № 5/20.02.2020 год. на Директор Териториална дирекция „Тракийска“ при Агенция Митници,с което на  „Сигма инвест“ЕООД е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 5000 лева за нарушение на чл.103а,ал.1 от ЗАДС,вр с чл.43,ал.3 от Закона за измерванията.      

        В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение при неправилно приложение на закона и допуснати съществени нарушения на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 ,т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН.

Ответникът по касационната жалба –Агенция Митници,ТД „Тракийска“, редовно и своевременно призована за съдебно заседание, чрез процесуалния си представител,оспорва касационната жалба и иска да бъде отхвърлена като неоснователна.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

        Касационната жалба е подадена в законовоустановения срок, от надлежна страна ,за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

     Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

    Производството пред  Районен съд – Пловдив се е развило по жалба на „Сигма инвест“ЕООД против Наказателно постановление № 5/20.02.2020 год. на Директор Териториална дирекция „Тракийска“ при Агенция Митници,с което на  „Сигма инвест“ЕООД е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на 5000 лева за нарушение на чл.103а,ал.1 от ЗАДС,вр с чл.43,ал.3 от Закона за измерванията.      

Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че във връзка с подадено от самото дружество заявление до митническата администрация на 18.11.2019г. в обект Станция за компресиране и пълнене на метан стопанисван от същото, била извършена проверка от ответника. В хода на същата се установило, че на една газколонка липсвал валиден метрологичен стикер. Последното обстоятелство било известно на дружеството жалбоподател, защото то било наясно, че стикерът  е до 20.09.2019г. и по този повод още на 10.09.2019г. се обърнало с искане към БИМ да бъде извършена проверка. Това обаче станало едва на 31.10.2019г., когато били установени отклонения в отчитането, които следвало да се отстранят. Последното пък станало на 18.11.2019г. На същата дата била извършена и проверката, като за липсата на валиден стикер бил съставен АУАН № 1/03.01.2020г. Въз основа на него било издадено и процесното НП.

Горното е квалифицирано като нарушение на чл.103а,ал.1 от ЗАДС,вр с чл.43,ал.3 от Закона за измерванията и на дружеството- касатор е наложено административно наказание-„имуществена санкция“ в размер на 5000 лева.

    За да потвърди НП, решаващият състав е формирал извод за извършено изпълнително деяния в рамките на повдигнатото обвинение, съответно приложение на санкционната разпоредба, спрямо установеното нарушение и липса на допуснати съществени нарушения на производствените правила, водещи до отмяна на наказателното постановление.

Обсъдена е липса на основания за квалифициране на простъпката като  маловажен случай.

Решението на Районен съд-Пловдив е правилно.

При постановяване на обжалваното решение първоинстанционният съд е осъществил цялостна проверка по приложение на материалния и процесуалния закон, като правилно е приел, че административнонаказателното производство е започнало със съставянето на АУАН. Съставен е от компетентен орган ,в кръга на правомощията му. В акта и в НП са отразени датата и мястото на нарушенията. НП също е съставено от компетентен орган, надлежно упълномощен. В АУАН и НП нарушението е описано точно и ясно, като са изложени всички обстоятелства- елементи от фактическия състав на същото, съгласно възприетата правна квалификация.

Съдът намира също така, че АУАН и НП са съставени в законоустановените срокове.

Настоящата касационна инстанция изцяло споделя мотивите, които са изложени в оспореното решение по отношение на материалната законосъобразност на процесното наказателно постановление, поради което намира, че същото се явява правилно и законосъобразно.Доводите,които се развиват от касатора и в настоящото производство са идентични на тези поддържани и пред въззивния съд,като последният  им е дал отговор.

Районният съд е направил правилен и изчерпателен анализ на доказателствения материал по делото,като правилно е приел, че АНО обосновано е ангажирал отговорността на „Сигма инвест“ ЕООД за извършено нарушение на чл. 103а ал. 1 от ЗАДС. С тази норма е въведено изискване данъчно задължените по този закон лица да използват средства за измерване и контрол, отговарящи на изискванията на този закон и нормативните актове по прилагането му, а в случаите, когато средствата за измерване и контрол са средства за измерване по смисъла на Закона за измерванията, същите трябва да отговарят на изискванията на Закона за измерванията и нормативните актове по прилагането му.

В случая правилно е запълнена и банкетната норма с разпоредбата на чл. 43, ал. 3 от Закона за измерванията.

Правилно е приложен закона и относно санкционната норма, като е наложена имуществена санкция на основание  чл. 114, ал. 1 от ЗАДС, съгласно за горното нарушение на юридически лица се налага имуществена санкция от минимум 5 000 лв. Закона не допуска определяне на наказание в по-нисък размер, съгласно разпоредбата на чл. 27, ал. 5 от ЗАНН, поради което и претенцията на жалбоподателя за намаляване на размера на наложената санкция е неоснователна.

Настоящата касационна инстанция споделя изводите на ПРС , че случаят не е маловажен, тъй като той е типичен за нарушения от този вид от една страна, а от друга с налагането на минимална санкция е отчетено липсата на отегчаващи отговорността обстоятелства и това, че нарушението е извършено за първи път. Следва да се отбележи, че всяко регистрирано като търговец лице е длъжно да спазва законодателството, включително и данъчното такова, във връзка с дейността на представляваното от него дружество. Нарушението не е резултатно такова, така че липсата на конкретни вреди за бюджета не е елемент от състава на нарушението, еrgo не може да бъде аргумент и за маловажност на нарушението, защото при всички формални нарушения липсват такива вреди.

С оглед изложените съображения ,съдът намира, че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Административен съд-Пловдив

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

 ОСТАВЯ В СИЛА   Решение № 1231/31.07.2020 год., постановено по АНД № 1660/2020 год., по описа на Районен съд - Пловдив, ХІV - ти н.с.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

                                               

 

 

                                               

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

 

 

                                                                                         2.