Решение по дело №199/2020 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 260025
Дата: 24 септември 2020 г. (в сила от 14 октомври 2020 г.)
Съдия: Христина Христова Ангелова
Дело: 20201720200199
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

24.09.2020 година

 

Номер 260025 /    24.09.    година  2020         Град Перник

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Пернишки Районен съд                            05 наказателен състав

         На      24   август                               Година две хиляди и двадесета

         В публично заседание в следния състав :

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Христина Ангелова

                                                       ЧЛЕНОВЕ:

                                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :  

 

         Секретар : Катя Василева

         Прокурор :

         Като разгледа,докладваното от съдията  административно наказателно дело №00199 по описа на съда за 2020 година,  за да се произнесе взе предвид следното :

         Производството е по  реда на чл.59-63 от ЗАНН .

        Образувано е по жалба на Е.Г.С. против наказателно постановление №387697/22.11.2019 година,издадено от началник сектор „Пътна полиция“ Перник,с което на основание чл.258 ал.1 от ЗМВР за осъществен състав на административно нарушение по чл.59 ал.1 от цитирания нормативен акт му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв.,за това,че на 17.09.2019 година в 09,00 часа в гр.Перник не се  е явил в сградата на сектор „Пътна полиция“ ,след като е бил редовно призован с призовка за разпит /проверка/ по преписка вх.№**********/2019 година по описа на ОД на МВР Перник.В обстоятелствената част на наказателното постановление е отразено,че не е посочил уважителни причини за неявяването си.

         Е.Г.С. е обжалвал наказателното постановление в законоустановения срок.В жалбата,депозирана срещу него е изтъкнал доводи,че същото е неправилно и незаконосъобразно и като такова следва да бъде изцяло отменено.В съдебно заседание,редовно призован не се явява и не доразвива доводите си,изложени в жалбата.Вместо него се явява адв.Б.,който излага мотиви в подкрепа на посоченото в жалбата.Намира,че актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени при неизяснена фактическа обстановка.Предлага на това основание,издаденото от началник сектор „Пътна полиция“ Перник наказателно постановление да бъде изцяло отменено,в който смисъл съдът да постанови своя съдебен акт.

                 Въззиваемата страна–Сектор“ПП”Перник,редовно призована не е изпратила свой процесуален представител за съдебното заседание.В съпроводителното писмо към административно наказателната преписка от нейна страна е изразено становище,че издаденото от Началник сектор “Пътна полиция” Перник наказателно постановление е правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

                Пернишкият районен съд, като взе предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства ,доводите на страните по реда на чл. 14 и чл.18 от НПК намира за установено следното :

               Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл.59 ал.2 от ЗАНН от надлежно процесуално легитимирано лице с правен интерес . Допустима е. Разгледана по същество се явява   основателна.

               В акт за установяване на административно нарушение бланков номер 387697/30.10.2019 година,съставен от С.Н.П. в качеството на „полицейски инспектор“ в сектор „Пътно полиция“ Перник  на Е.Г.С. е отразено текстово,че на 17.09.2019 година в 09,00 часа в гр.Перник не се  е явил в сградата на сектор „Пътна полиция“,след като е бил редовно призован с призовка за разпит /проверка/ по преписка вх.№**********/2019 година по описа на ОД на МВР Перник.

              Цифрово в акта е отразено,че с това си поведение  С. е  осъществил   състава  на административно нарушение по чл.69 ал.1 и ал.2 от ЗМВР.

              Актът е  подписан от актосъставителя.Съставен е в присъствието на свидетелите   А.К.Р. и  А.В.А..Същите са положили подписите си на мястото в него,предназначено за това.Върху акта липсва положен подпис на жалбоподателя.

              Въз основа на съставения акт  Началник сектор „Пътна полиция“ Перник е издал наказателно постановление №387697/22.11.2019 година,с което на основание чл.258 ал.1 от ЗМВР за осъществен състав на административно нарушение по чл.59 ал.1 от цитирания нормативен акт на Е.Г.С. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв.

             По доказателствата:

             При постановяване на решението  си съдът се запозна с приложените по административно наказателната преписка писмени документи-акт за установяване на административно нарушение бланков №387697/30.10.2019 година,съставен от С.Н.П. в качеството на „полицейски инспектор“ в сектор „Пътно полиция“ Перник-л.5,наказателно постановление наказателно постановление  №387697/22.11.2019 година,издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ Перник-л.6,призовка –л.11,покана-л.14.Същите съдът по реда на чл.283 от НПК вр. с чл.84 от ЗАНН  прие,приложи и цени като доказателства по делото.

          В хода на съдебното следствие е проведен разпит в качеството на свидетел на С.Н.П. .Същият е съставил акта за установяване на административно нарушение,въз основа на който е издадено обжалваното наказателно постановление.След като е бил предупреден за наказателната отговорност,която би понесъл в случай на лъжесвидетелстване  поддържа изцяло и в пълен обем отразените в акта за установяване на административно нарушение констатации.Съдът ще подложи на коментар гласните доказателства,събрани чрез разпита на П..

         От правна страна:

         След извършената служебна проверка на съставения акт за установяване на административно нарушение и на издаденото въз основа на него наказателно постановление съдът намери,че същото следва да бъде отменено на процесуално основание без да се пристъпва към разглеждане на спора по същество и към обсъждане на доводите на страните.

         Мотивиран за горното съдът е от следното:

          До Е.Н.С. е била изпратена призовка от полицейски инспектор С.Н.П. ,приложена на л.11 от административно наказателната преписка за явяването му на 17.09.2019 година в 09,00 часа в сектор „Пътна полиция“ Перник на основание извършване на предварителна проверка по преписка  № 313000-6124/2019 година.Същата е получена на 09.09.2019 година от С.,който не се е явил на посочените в нея дата и час и не е посочил уважителни причини за неявяването си.На 09.10.2019 година до С. е отправена покана,  приложена на л.14 от административно наказателната преписка с указание в двуседмичен срок от получаването на същата да се яви в сектор „Пътна полиция“ Перник във връзка с преписка №313000-6124/2019 година с указание при явяването си да носи лична карта, свидетелство за управление на моторно превозно средство и контролен талон към същото.Отбелязано е ,че същата е връчена на 15.10.2019 година .Отбелязано е също,че на 30.10.2019 година,когато е изтекъл двуседмичния срок С. не се е явил ,без да посочи уважителни причини за същото.Бездействието му е дало основание на полицейски инспектор П. да пристъпи на същата дата 30.10.2019 година към съставяне на акт за установяване на административно нарушение в негово отсъствие. Разпоредбата на чл.43 ал.4 от ЗАНН въвежда изискването и съответно задължение на актосъставителя,когато актът е съставен в отсъствие на нарушителя същият да бъде изпратен на съответната служба,а когато няма такава на общинската администрация по местоживеене на нарушителя за предявяване и подписване .Съгласно съдържанието на същата разпоредба актът се предявява и подписва не по-късно от седем дни от получаването и се връща обратно.Видно от материалите ,приложени по административно наказателната преписка тези процесуални правила не са изпълнени от актосъставителя т.е. актът въобще не е предявен на нарушителя ,за да може той,запознавайки се с неговата обстоятелствена част да упражни правото си да даде обяснения и направи възражения по описаното нарушение ,както и правото си в тридневен срок да направи такива пред административно наказващия орган.По административно наказателната преписка са приложени доказателства,сочещи ,че на жалбоподателя е изпратено за връчване ,издаденото въз основа на акта наказателно постановление.Горното представлява съществено нарушение на процесуалните правила и абсолютна предпоставка за отмяна на издаденото от Началник сектор „Пътна полиция“ Перник наказателно постановление.

            На следващо място:

            От приложените по административно наказателната преписка писмени документи и от гласните доказателства,събрани посредством разпит на св.П. се стига до извод,че административното нарушение,описано в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление е осъществено на 30.10.2019 година,когато С. след покана не се е явил за извършване на проверка по посочената в двата акта преписка ,без да посочи уважителни причини за това.Според актосъставителя на тази дата е изтекъл указания му двуседмичен срок от получаването на поканата на 15.10.2019 година за явяване в сектор „Пътна полиция“ Перник .В акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление като дата на осъществяване на нарушението е посочена датата 17.09.2019 година ,която датата е датата на която ,според съдържанието на изпратената до С. призовка същия в 09,00 часа е следвало да се яви в сектор „Пътна полиция“ Перник за проверка по преписка.Същият не е сторил това без да посочи уважителни причини за него.Актосъставителят обаче му е предоставил посредством изпращане на покана процесуална възможност за явяване в сектор „Пътна полиция“ Перник на същите основания-за проверка по същата преписка.Същевременно е приел,че фактическия състав на описаното в акта нарушение е осъществен на 17.09.2019 година.В тази насока според съда крайните изводи на актосъставителя се явяват разколебани.Горното  се явява нарушение на процесуалните правила,което съдът квалифицира като липса и в двата акта на дата на осъществяване на административното нарушение,техен задължителен реквизит,съгласно императивните разпоредби на чл. 42   т.3    и чл.57 ал.1 т.5   от ЗАНН.

            Разпоредбата на чл.69 ал.1 от ЗМВР се намира в Глава пета Раздел     Първи  от Закона за Министерство на вътрешните работи.В тази глава са регламентирани правомощията на полицейските органи.Самата разпоредба на чл.69 ал.1 от горния нормативен акт не съдържа правила за поведение.В контекста на отразеното съдът намира,че и актосъставителят и административно наказващият орган неправилно са квалифицирали бездействието на С..Неправилната правна квалификация на административното нарушение е самостоятелно основание за отмяна на  издаденото от Началник сектор „Пътна полиция“ Перник наказателно постановление.

                   

         Водим от гореизложеното на основание чл.63  ал.1   от ЗАНН съдът:

 

Р   Е   Ш   И   :

 

        ОТМЕНЯ наказателно постановление №387697/22.11.2019 година, издадено от началник сектор „Пътна полиция“ Перник срещу Е.  Г.С. ЕГН:********** ***,съдебен адрес:*** 6/6 за адв.Вл.Б.-***,с което на основание чл.258 ал.1 от ЗМВР за осъществен състав на административно нарушение по чл.59 ал.1 от цитирания нормативен акт му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв.,за това,че на 17.09.2019 година в 09,00 часа в гр.Перник не се  е явил в сградата на сектор „Пътна полиция“ ,след като е бил редовно призован с призовка за разпит /проверка/ по преписка вх.№**********/2019 година по описа на ОД на МВР Перник.

 

        РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване на основанията,визирани в НПК и по реда на глава 12-та от   Административния процесуален кодекс пред  Административен съд –гр.Перник в 14-дневен срок от съобщаването му на страните .

 

 

СЪДИЯ :

 

 

          ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

ВС