Решение по дело №650/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 770
Дата: 19 октомври 2022 г.
Съдия: Георги Господинов Петров
Дело: 20227150700650
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Gerb osnovno jpeg             РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК

 

 

 

РЕШЕНИЕ

 

 

                770/19.10.2022г.

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, ІІ състав в открито заседание на тридесети септември през две хиляди и двадесетата година в състав:

 

СЪДИЯ         :  Г. ПЕТРОВ

СЕКРЕТАР   :  АНТОАНЕТА МЕТАНОВА

 

 като разгледа докладваното от съдия Петров адм. дело  № 650 по описа на съда за 2022 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

I. За характера на производството, жалбата и становищата на страните :

 

1. Производството е по реда на Дял ІІІ, Глава Х, Раздел І от АПК, във връзка с  чл. 26, ал. 4 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя.

 

2. Образувано по Жалба на Г.С.И., ЕГН: ********** ***, срещу Разпореждане 4506-40-46 от 18.05.2022 г. на Директора на фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“, гр. София, бул. Ал. Стамболийски, № 62-64, с което на основание чл. 26, ал. 3 във връзка с чл. 22, ал. 1 от ЗГВРСНР е отказано изплащане на гарантирано вземане на Г.С.И..

3. Поддържа се, че оспорения административен акт е постановен при неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на материалния закон..

Изложените в жалбата съображения се концентрират в твърдението, че административния орган е описал подробно извършените процедури и действия по определянето на правото и размера на гарантираното вземане на жалбоподателя, но с оглед невъзможността да се съберат всички релевантни данни, вместо да издаде разпореждане за спиране на производството, е издал оспорения за отказ за плащания .

Иска се оспореното разпореждане да бъде отменено като незаконосъобразно, като преписката се върне на администрацията с указания за правилно приложение на закона. Иска се, да се присъдят сторените разноски по производството.

 

4. Директора на фонд „ Гарантирани вземания на работниците и служителите“, гр. София, бел. Ал. Стамболийски № 62-64, чрез процесуалният си представител гл. юрк. Богданова е на становище, че жалбата е неоснователна. Иска се тя да бъде отхвърлена, като в полза на администрацията се присъди възнаграждение за осъществена юрисконсулска защита.

 

ІІ. За допустимостта:

 

5. Според приложеното по административната преписка известие за доставяне, оспорения акт е връчен на неговия адресат на 06.06.2022 г., а жалбата срещу му е регистрирана в деловодството на администрацията на 20.06.2022 г. Това ще рече, че тя е подадена в рамките на предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес, поради което е ДОПУСТИМА.

 

III. За фактите:

 

6. В обстоятелствената част на процесното разпореждане e описана следната фактология :

Г.С.И. е подал Заявление-декларация за отпускане на гарантирано вземане с вх. №4502-12-58 от 08.11.2021 г. до Директора на ТП на НОИ Пазарджик(л.13), като  лице упражнявало трудова дейност при работодателя ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД, гр. Пазарджик, ЕИК ********* в периода от 01.03.2005 г. до 16.10.2019 г.

С Решение № 20 от 01.10.2021 г., постановено по т. дело № 20215200900049 по описа на Окръжен съд, Пазарджик за 2021 г.(л.109) е обявена неплатежоспособността на търговското дружество с начална дата 31.01.2019 г., открито е производство по несъстоятелност на ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД, гр. Пазарджик, ЕИК *********, като е постановено прекратяване на дейността на предприятието на търговеца и е спряно производството по т. дело № 20215200900049 по описа на Окръжен съд, Пазарджик за 2021 г. Според нарочно направеното отбелязване, съдебния акт е обявен в регистъра по чл. 235, ал. 5 от ГПК на 01.10.2021 г.

До И. е изпратено писмо изх. №4502-12-58#1 от 26.11.2021 г.(л. 17), с което е уведомен, че следва да представи информация за изплатени и неизплатени трудови възнаграждения и парични обезщетения дължими му от работодателя ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД. В указания едноседмичен срок не е представена справка за размера на начислените, но неизплатени трудови възнаграждения и парични обезщетения, дължими от работодателя по Кодекса на труда и други нормативни актове.

Въз основа на Заповед №ГИ-5-12-01014156 от 08.10.2021 г. на ръководителя на ТП на НОИ Пазарджик(л. 29), от контролните органи на НОИ са предприети и действия за извършване на проверка по реда на Наредбата за реда и начина за информиране на работниците и служителите и за отпускане и изплащане на гарантираните вземания при несъстоятелност на работодателя, като са направени посещения на адреса по седалище на дружеството(л. 38), но управителя д-р Кузман Николов или пък друго упълномощено лице не са открити. Потърсено съдействие от органите на МВР, но  е установено, че търговското дружество не работи, с ползваната от него сграда е обявена за продан от частен съдебен изпълнител. Според представеното по делото писмо от 24.09.2021 г. на РУ Пазарджик(л. 51), Кузман Николов има постоянен и настоящ адрес ***.

Осъществен е контакт с Весела Зефова, като ръководител финансов отдел в „ДКЦ ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД, която е представила декларация с вх. №4005-12-303# 13 от 10.11.2021 г.(л.87), относно местонахождението на счетоводната документация на дружеството. В същата тя е декларирала, че не притежава необходимото пълномощно, с което да представлява осигурителя ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД гр. Пазарджик и че счетоводната документация се намира в сградата на ул. „Свети Архангел“ №19а в гр. Пазарджик.

В отговор на съответно направени искания, от Окръжен съд Пазарджик и частен съдебен изпълнител Ангелова с рег. № 884 , са постъпили отговори(л. 88 и л. 64) , че в образуваните дела не се съдържат ведомостите за заплати на работниците и служителите и други трудовоправни документи.

На 21.01.2022 г. контролните органи на НОИ са посетили сградата на ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД в гр. Пазарджик, ул. „Свети Архангел“ №19а.(л. 94 и сл.). Били са открити са ведомости за работни заплати и други документи, свързани с дейността на дружеството, но само за периода от 2017 г. до 2018 г. За релевантния период от 2019 г. до 2021 г. не са открити ведомости за заплати и каквито и да е други документи, свързани с начисляването и изплащането на трудови възнаграждения на служителите, в това число за жалбоподателя  И..

Посочено още от административния орган е, че доказателства за размера на начислените, но неизплатени трудови възнаграждения и парични обезщетения, дължими от работодателя по КТ и други нормативни актове не могат да бъдат извлечени и от наличните данни в Регистъра на осигурените лица, тъй като те съдържат информация за осигурителния доход, броя на отработените дни и обхвата на осигурените рискове, но не дават отговор на въпроса - начислени ли са и неизплатени ли са трудовите възнаграждения и парични обезщетения, дължими от работодателя на работниците и служителите, които са били в трудово правоотношение с ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД, гр. Пазарджик, ЕИК *********.

 

7. Въз основа на така описаните данни, Директора на фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ е формирал извода, че по отношение на Г.И. не са се проявили всички, заложени в закона, материално правни и процесуалноправни предпоставки, поради което на лицето не следва изплащане на гарантирано вземане по реда на Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя.

 

8. Относно приобщените по делото доказателства следва да посочи още следното:

Със Заповед № ЗР-5-12-01014411 от 11.10.2021 г. на Р. Г., действаща като ръководител на ТП на НОИ Пазарджик(л. 28), е възложено да се извърши пълна ревизия по разходите на държавното обществено осигуряване на „Диагностично-консултативен център ЕСКУЛАП – ЦИТОМЕД“ ООД, ЕИК: *********, от Таня Стоименова Георгиева, на длъжност инспектор по осигуряването.

С последваща Заповед № ПЗ-5-12-01069193 от 02.02.2022 г., също издадена от Роберта Георгиева, действаща като ръководител на ТП на НОИ Пазарджик(л. 32), без да са посочени каквито и да е данни, факти или причини е наредено, да се прекрати възложената с прежде посочената  заповед, ревизия на ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД, Пазарджик;

• Както се посочи, според писмо от 24.09.2021 г. на РУ Пазарджик(л. 51), Кузман Николов управител на търговското дружество, има постоянен и настоящ адрес ***. По делото не се твърди и не се установява, органи от администрацията на ТП на НОИ, Пазарджик да са извършвали посещение и проверка на този административен адрес. От писмото на РУ Пазарджик, не се установява и полицейските органи да са извършвали проверка същия адрес;

• По административната преписка представена от администрацията е приложена разпечатка от електронно писмо, изпратено от д-р К. Н., от адрес …..до Р. Т. Г., тоест служителката от ТП НОИ, Пазарджик, която каза се, е изпълнявала функциите на директор на териториалното поделение. Писмото е изпратено от въпросния e-mail адрес на 17.01.2022 г. и явно е регистрирано в администрацията на 18.01.2022 г., като от същата дата е положена и не четима на разпечатката резолюция.

В това писмо д-р К. Н., е посочил, че счетоводната документация на ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД, Пазарджик се намира в счетоводна къща  „Сова“ ЕООД, според данните в публичния търговски регистър, „Сова“ ЕООД е с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, район Витоша

ж.к. Павлово, ул. Вихрен № 43А  и с адрес за кореспонденция гр. Пазарджик, ул. Д. Г. № 34. Обявения предмет на дейност включва извършване на финансово счетоводни, икономически и административно правни услуги.

По делото не се твърди и не се установява, административния орган да е извършил проверка и да е изискал, необходимата счетоводна информация и писмени документи от въпросното „Сова“ ЕООД, за което има явно заявени данни, да е извършвало счетоводната отчетност на ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД, Пазарджик.

 

IV. За правото:

 

9.  Според чл. 26, ал. 2 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя, директорът на фонда издава разпореждане за спиране на производството, когато: са налице доказателства, които могат да доведат до издаване на разпореждане за отказ;  не могат да бъдат събрани доказателства за определяне на правото и размера на гарантираното вземане.

Според чл. 26, ал. 3 от ЗГВРСНР, когато не са налице условията по този закон, директорът на фонда отказва изплащането на гарантираното вземане с разпореждане, което се изпраща в тридневен срок на работника или служителя.

 

10. Очевидно е че в случая, в рамките на административното производство, не са установени доказателства, които могат да доведат до издаване на разпореждане за отказ.

Също така несъмнено и очевидно е, че от приобщените по административната преписка доказателства, по никакъв начин не следва еднозначния извода, че спрямо Г.И., не се е породило правото на гарантирано вземане, произтичащо от трудови правоотношения при несъстоятелност на работодателя ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД, Пазарджик.

Сигурно обаче е, че независимо от множеството предприети действия от страна на администрацията, не са събрани доказателства за определяне на правото и размера на гарантираното вземане. При положение, че административния орган е счел, че такива доказателства не е могат да бъдат събрани към момента, то в тази хипотеза, би следвало да се приложи правилото на чл. 26, ал. 2, т. 2 и административното производство да бъде спряно. Вместо да стори това, административния орган е издал процесния отказ, който при тези условия, следва да бъде определен като фактически необоснован и постановен в нарушение на административно производствените правила.

 

11. Впрочем, с оглед конкретиката на текущия казус, следва да се отбележи, че административния орган не е положил всички необходими и възможни усилия, за да установи всички действителни факти от значение за случая, съобразно изискването на основния в административния процес принцип за „Истинност“, възведе в чл. 7 от АПК.

Както се посочи в т. 8 от настоящото решение, явно не са извършени проверки на по постоянния и настоящия адрес на д-р Николов. Не е извършена проверка и събиране на необходимите данни и доказателства, при наличните данни за това, че счетоводното обслужване на ДКЦ „ЕСКУЛАП-ЦИТОМЕД“ ООД, Пазарджик е било осъществявано от счетоводна къща „Сова“ ЕООД.

Всичко това, налага оспореното в настоящото производство разпореждане да бъде отменено, а преписката върната на административния орган, за предприемане на необходимите действия по изясняване на релевантните за разрешаване на административно правния въпрос факти.

 

V. За разноските :

 

12. По делото не се установи, жалбоподателя да е извършвал някакви разноски, поради което такива не следва да се присъждат.

Ето защо, Съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ Разпореждане 4506-40-46 от 18.05.2022 г. на Директора на фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“, гр. София, бул. Ал. Стамболийски, № 62-64, с което на основание чл. 26, ал. 3 във връзка с чл. 22, ал. 1 от ЗГВРСНР е отказано изплащане на гарантирано вземане на Г.С.И. ***.

 

ВРЪЩА преписката на Директора на фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ за предприемане на необходимите действия по изясняване на релевантните за разрешаване на административно правния въпрос факти, съобразно указанията, дадени в настоящото решение.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховният  административен съд на Република България в четиринадесет дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

                                                                                                                                                        

 

Административен съдия : /п/