Решение по дело №18544/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1517
Дата: 19 март 2020 г. (в сила от 24 август 2020 г.)
Съдия: Весела Иванова Гълъбова
Дело: 20193110118544
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 гр. Варна, 19.03.2020 год.

                  

                                   В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ  РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение, двадесет и шести състав, в публично заседание на двадесет и пети февруари две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛА ГЪЛЪБОВА

 

При участието на секретаря Теодора Станчева разгледа докладваното от съдията гр.д. 18544 по описа на ВРС за 2019 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова С.И.С., ЕГН **********, с адрес: *** срещу „Е.П.” АД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:*** Тауърс - Г, с която е предявен иск по чл.124, ал.1 от ГПК да бъде признато за установено по отношение на ответника, че ищецът не дължи сумата от 30.98 лева, представляваща корекция на потребена, неотчетена и неплатена стойност на електроенергия за периода от 18.01.2018г. до 17.01.2019г. за обект, находящ се ***, аб. № ***, кл. № ***.

В исковата молба се изложени твърдения, че ищецът е потребител на ел. енергия за обект, находящ се в ***, аб. № ***, кл. № ***, както и собственик на посочения имот. Твърди се, че ищецът е установил, че му е начислена сумата от 30.09 лева, след като служители на *** АД направили проверка, съставили констативен протокол и била извършена корекция на общо начисленото количество електрическа енергия. Ищецът твърди, че сумата е начислена неправомерно. Оспорва констативния протокол, както да е доставено и потребено посоченото количество ел. енергия.

По делото е постъпил отговор от ответната страна в срока по чл.131 от ГПК, с който оспорва предявения иск като недопустим и неоснователен. Сочи се, че липсва правен интерес за ищеца, предвид че процесната сума не се претендира като дължима за плащане от ищеца. Твърди се, че ищецът виновно не е изпълнил задължението си да уведоми ответното дружество за промяна на титуляра на партидата в предвидения в Общите условия срок. Твърди, че процесната сума  е стойността на реално потребено количество електрическа енергия, за което е извършена служебно коригиране на сметката на основание чл.50 от ПИКЕЕ.  Сочи се, че на 17.01.2019г. е извършена проверка в обекта на ищеца, за която е съставен констативен протокол, съгласно който била отчетена електроенергия в регистър 1.8.3.

С писмена молба, депозирана преди съдебно заседание, процесуалният представител на ищеца поддържа исковата молба.

Процесуалният представител на ответника поддържа отговора и оспорва иска.

Съдът, като взе предвид доводите на страните и събраните по делото доказателства, преценени заедно и по отделно, намира за установено от фактическа страна следното:

От представения по делото констативен протокол1301537/17.01.2019г. се установява, че на същата дата служители наЕ.С.АД са извършили техническа проверка на СТИ в обект с аб. № ***, кл. № ***, находящ се в ***, при която е отразено, че е демонтиран електромер с фабр.  № 1114021463567636 и е изпратен за проверка в БИМ.

Съгласно констативен протокол от метрологична експертиза на средство за измерване № 2543/24.01.2019г. на БИМ, ГД Мерки и измервателни уреди”, РО – Русе при софтуерно четене е установена намеса в тарифната схема на електромера; наличие на преминала енергия на тарифа 1.8.3, която не е визуализирана на дисплея.

         Въз основа на констатациите от проверката и извършената техническа проверка от „*** е изготвено становище за начисление на електрическа енергия от 29.10.2019г., с което е одобрено да се начисли допълнително количество ел. енергия за с аб. № ***, кл. № ***, за периода от 18.01.2018г. до 17.01.2019г., като корекцията е извършена на основание софтуерно прочитане на паметта на СТИ, при което е установено точното количество неотчетена ел. енергия.

         Издадена е фактура № **********/01.11.2019г., с издател „*** и получател *** С. на стойност 30,98 лева, представляваща отчетена ел. енергия за обект с аб. № ***, кл. № ***, за периода от 18.01.2018г. до 17.01.2019г.

Представен по делото и протокол за монтаж 3013455 от 26.06.2015г., видно от който в процесния обект е монтиран електромер с фабр.  № 1114021463567636, като са отбелязани нулеви показания за дневна и нощна тарифа.

Видно от нотариален акт за дарение № 193, том I, дело 564/1997г. Иван С. Панайотов и Параскева Ангелова Панайотова са дарили на сина си С.И.С. дворно място в гр. Велики Преслав, с площ от 500 кв.м., съставляващо парцел V-1521 от кв.6 по плана на гр. Велики Преслав, заедно с построените в парцела къща, гараж, долни стаи и летни кухни при запазено доживотно право на ползване на дарителите.

От удостоверение № 161/08.11.2019г., издадено от Община Велики Преслав се установява, че недижим имот УПИ V 1521 в кв.6 по регулационния план на гр. Велики Преслав, представляващ ПИ *** по КК на гр. Велики Преслав е с административен аадрес: ***.

От представените 2 бр. Препис-извлечение от акт за смърт се установява, че *** С. *** е починал на 28.11.2011г., а *** *** *** е починала на 10.01.2018г.  

От заключението на вещото лице по изготвената в хода на производство съдебно-техническа експертиза, неоспорено от страните, и което съдът кредитира като обективно и компетентно дадено, се установява, че процесният електромер е преминал първоначална метрологична проверка през 2014г., а метрологичната му годност е шест години, налице е натрупано количество електроенергия в невизуализирания регистър 1.8.3, налице е софтуерно препрограмиране на СТИ, отчетените количества са преминали през измервателната схема на СТИ.

При така установените фактически обстоятелства съдът достигна до следните правни изводи:

Предявен е отрицателен установителен иск, с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК. Абсолютна процесуална предпоставка за неговото разглеждане, е наличие на правен интерес за ищеца за разрешаване, със сила на пресъдено нещо, на спора за отричаното от него материално право, като бъде установено действителното правно положение в отношенията между страните, във връзка с конкретно притезание, както и за осуетяване на възникването на нов спор на същото основание. Правният интерес да се предяви установителен иск следва да е налице към момента на неговото предявяване до приключване на устните състезания.

         В конкретната хипотеза, наличието на спор между страните относно дължимостта на вземания, произтичащи от договор за продажба на електрическа енергия, който застрашава имуществената сфера на ищеца и с оглед възможността за едностранното спиране на електрозахранването в обекта, обосновават правния интерес от избраната форма на защита, респ. процесуалната допустимост на иска.

         От ответника е направено възражение за недопустимост на исковата претенция, предвид че сумата не е претендирана за заплащане от ищеца, поради което същият не притежава активна процесуална легитимация. Съдът намира възражението за неоснователно по следните съображения:

         Ищецът е навел твърдения, че е собственик на процесния имот, който е бил ползван от родителите му, но същите са починали. От представените по делото писмени доказателства се установи, че ищецът действително е собственик на обекта, за който е начислена процесната корекция, както и че *** са починали преди началото на периода на корекцията.

Съгласно чл.17, т.2 от Общите условия на договорите за продажба на електрическа енергия на „Е.П.“ АД потребителят е длъжен да заплаща стойността на използваната в имота електрическа енергия в сроковете и по начина, определени в тези Общи условия. Съгласно чл.4, ал.1 от ОУДПЕЕ потребител на електрическа енергия за битови нужди е физическо лице - собственик или ползвател на имот, присъединен към електроразпределителната мрежа на „Е.С.” АД, което ползва електрическа енергия за домакинството си, и е снабдявано и закупува същата от „Е.П.” АД. При съобразяване на посочените разпоредби съдът намира, че ищецът в качеството му на собственик на имота, за който е начислена корекцията, има качеството потребител и съответно дължи заплащането на потребената ел. енергия в имота. Отделно от горното се установи и че лицето, на чието име е издадена фактурата, а именно бащата на ищеца е починал, при това преди процесния период. В този случай макар и формално сумата да е претендирана от *** С., то тя се явява дължима от ищеца, предвид което искът се явява допустим.

Съобразно правилата на чл. 154, ал. 1 ГПК, в тежест на ищеца е да установи наличие на облигационна обвързаност с ответника по силата на договор за доставка на ел. енергия, а също и начисляване на процесната сума. В тежест на ответника е да докаже, че е извършена проверка на електромера на ищеца, че с констативен протокол е констатирано, че е изразходвана енергия в регистър 1.8.3, че констативният протокол е изготвен съобразно Общите условия, че е извършена проверка съобразно Общите условия, че е извършена корекция съобразно Общите условия, че процесното количество електроенергия е доставено и потребено от абоната и че се дължи стойността на електроенергията в посочените размери.

В случая се касае за служебно начислено количество ел. енергия след извършена проверка и отчитане на количествата електроенергия в паметта на процесното СТИ по регистър 1.8.3.

На първо място, съдът намира, че за ответното дружество към датата на извършване на процесната проверка (17.01.2019г.) не е съществувало нормативно основание за извършване на корекция, предвид че  Правилата за измерване на количеството електрическа енергия, включително чл.50 са отменени изцяло с влязлото в сила Решение № 2315/21.02.2018г. по адм.дело № 3879/2017г., обн.ДВ, бр.97 от 23.11.2018 г. В действащите ОУДПЕЕ на „Е.П.“ АД не е предвидена възможност за корекция на сметка, аналогична на чл.50 от ПИКЕЕ. Дори и да се приеме, че предвидените в Общите условия клаузи относно корекционните процедури намират приложение и досежно ситуацията на констатирано натрупано количество електрическа енергия в скрит регистър, съдът намира, че следва да съобрази да съобрази трайната практика на ВКС, постановена преди приемането на ПИКЕЕ, обнародвани в ДВ бр. 98/ 12.11.2013 год., в сила от 16.11.2013 год.

С решение 165/ 19.11.2009 год. по т. д. № 103/ 2009 год. на ВКС, ІІ т.о., решение № 104/ 05.07.2010 год. по гр.д. № 885/ 2009 год. на ВКС, ІІ т.о., решение № 26/ 04.04.2011 г. по т. д. № 427/ 2010г. на ВКС, ІІ т.о., решение № 189/ 11.04.2011г. по т.д. № 39/2010г. на ВКС, ІІ т.о. и решение № 79/11.05.2011 год. по т.д. № 582/2010 г. на ВКС, ІІ т.о., постановени по реда на чл. 290 ГПК и съставляващи според разясненията в т. 2 от ТР № 1/ 19.02.2010 г. на ОСГТК на ВКС задължителна практика на съдилищата по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, е даден отрицателен отговор на въпроса съществува ли законово основание за доставчика на електрическа енергия да коригира едностранно сметките на потребителите за доставена през изминал период електрическа енергия. В посочените решения е обосновано категорично становище, че извършването на промяна в сметките на потребителите за вече доставена и ползвана електрическа енергия от страна на доставчика на електроенергия е лишена от законово основание - както за времето на действие на отменените Закон за енергетиката и енергийната ефективност и Наредба за присъединяване към преносната и разпределителните електрически мрежи на производители и потребители, така и при действието на приложимите към спора нормативни актове - Закон за енергетиката /обн. в ДВ бр.107/09.12.2003г./ и Наредба № 6 от 09.06.2004г. за присъединяване на производители и потребители на електрическа енергия към преносната и разпределителните електрически мрежи /обн. в ДВ бр.74/ 24.08.2004 г./. С решение № 189/ 11.04.2011г. по т.д. № 39/ 2010г. е отречена и възможността доставчикът да обосновава правото си на едностранна корекция на клаузи, съдържащи се в приетите от самия него и обвързващи потребителите Общи условия, като е мотивирано разрешение, че поради неравноправния им характер по смисъла на чл. 143, т. 6 и т. 18 ЗЗП, подобни клаузи са нищожни по силата на чл. 146, ал. 1 ЗЗП и чл. 26, ал. 1 ЗЗД, тъй като нарушават основните принципи за равнопоставеност на страните в договорното правоотношение и за защита на интересите на потребителите при търговия с електрическа енергия. Този извод се налага с оглед обстоятелството, че предвидените в общите условия методики допускат изчисляване на корекцията, без да се отчита към коя дата е налице неотчитане на ел. енергия.

Следователно ответното дружество в настоящия случай не е разполагало с правно основание да извършва служебно начисляване на електрическа енергия.

Не може да се възприеме и наличието на евентуално вземане на ответника за доставена електроенергия по редовен отчет. На първо място, самият ответник не твърди, че електроенергията е начислена като редовен отчет, а че е начислена служебно. Второ, редовният отчет следва да бъде ежемесечен. Трето, редовният отчет следва да отразява количеството електроенергия, изразходвано от битов абонат в съответния часови диапазон, като се остойностява по съответните тарифи за дневна и нощна електроенергия, което както се посочи по-горе е невъзможно в настоящия случай.

По изложените съображения съдът намира, че процесната сума не се дължи от ищеца, с оглед на което искът се явява основателен и следва да бъде уважен.

            С оглед изхода на спора и на основание чл.78, ал.1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца направените по делото разноски в размер на 50 лева за платена държавна такса и 300 лева за платено адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от горното, Варненският районен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че С.И.С., ЕГН **********, с адрес: *** не дължи на „Е.П.” АД, с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление ***, сумата от 30.98 лева, представляваща корекция на потребена, неотчетена и неплатена стойност на електроенергия за периода от 18.01.2018г. до 17.01.2019г. за обект, находящ се ***, аб. № ***, кл. № ***, на основание чл. 124, ал. 1 ГПК.

 

ОСЪЖДА „Е.П.” АД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:*** Тауърс - Г да заплати на С.И.С., ЕГН **********, с адрес: ***  сумата от 350 лева, представляваща направени в производството разноски.

 

Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: