Решение по дело №1442/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 януари 2020 г. (в сила от 10 юли 2020 г.)
Съдия: Нина Донкова Николова
Дело: 20191320101442
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р Е Ш Е Н И Е   №633

гр. Видин 13.01.2020 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Видинският районен съд, гражданска колегия в публичното заседание на двадесети декември през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                         Председател: НИНА НИКОЛОВА    

при секретаря М. Петкова като разгледа докладваното от съдията Николова  гр. дело №1442 по описа за 2019 г. ,и за да се произнесе взе предвид следното :

Производството е с правно основание чл.226, ал.2 КТ.

Подадена е искова молба от  И.Б.Ц., ЕГН:********** и адрес *** против „Тани Мани“ ООД, ЕИК:********* и седалище в гр.Грамада  за заплащане на   обезщетение по чл.226, ал.2 от КТ за причинени имуществени вреди за периода 01.06.2018г. до 06.03.2019г.  в резултат на незаконното задържане на трудовите книжки на ищеца след прекратяване на трудовото правоотношение, представляващи стойността на обезщетението за безработица в размер 756.00 лева, което би могъл да получи, в случай , че книжката не бе незаконно задържана от ответника.  

Исковата молба, заедно с приложенията, на основание чл.131, ал.1 ГПК е изпратена на ответника, който в срока по същия текст  е подал отговор . Излага се, че  ищецът не е търсил трудовите си книжки, нито е канил работодателя да му ги предаде, след прекратяване на правоотношението.

По делото са събрани писмени и гласни доказателства, и е изслушано заключението на назначена съдебно-икономическа експертиза.

         От събраните по делото доказателства, Съдът приема за установено следното:

Безспорно е по делото, че страните са били в трудово правоотношени по силата на трудов договор  №34/17.10.2017г. , което е прекратено със заповед № 68/01.06.2018г., на основание чл.330, ал.2,т.6 КТ на управителя на дружеството-работодател, считано от същата дата. От писмо № 19011132/27.02.2019г. на Д „ИТ“ Видин се установява, че ищецът е подал сигнал за съдействие да му бъдат върнати трудовите книжки до Д ИТ Видин. От контролния орган е установено, че книжките се намират в трудовото досие на ищеца, и не са оформени , като не са вписани данните в трудовата книжка , касаещи заеманата длъжност и организационно звено, трудово възнаграждение дата на постъпване на работа, дата и основание за прекратяване на трудовото правоотношение. Книжките са получени от ищеца на 06.03.2019г. в гр.Видин в счетоводството на ответника , видно от декларация от ищеца.

По делото е назначена икономическа експертиза, която не е оспорена и Съдът приема за обективно и компетентно изготвена,  която установява, че за период от четири месеца, съгласно чл.54 б, ал.3 КСО размерът на обезщетението за безработица е в размер на 756.00 лева, а за исковия период 1 899.00 лева.

Видно от свидетелските показания на свидетеля Т., досиетата на служителите на ответника са съхранявани в счетоводна къща, в  БГ Такс контрол , в която работи свидетелката. При прекратяване на правоотношението , договорът и заповедта за прекратяване на ищеца  били подготвени от свидетелката, като ищецът бил дисциплинарно уволнен. Сведетелят излага, че ищецът бил неоткриваем, и затова заповедта била съставена с подписите на двама свидетели, опитали да я връчат пред свидетели, за което имало съставен протокол в досието. Трудовата книжка  се връчила на ищеца с покана чрез куриерска фирма да дойде и да си вземе книжките.Преди това ищецът ходил до счетоводната къща ,за да му бъде издадена служебна бележка за доходи и такава му била издадена на 07.11.2018г. Тогава не поискал книжките си, както и не му били предадени от свидетелката.

При така установеното от фактическа страна, Съдът приема следното: 

           Съгласно чл.226, ал.2 от КТ ,работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя за вредите, които той е претърпял поради незаконно задържане на трудовата му книжка, след като трудовото правоотношение е било прекратено. В ал.3 е посочено, че

обезщетението по ал. 2 е в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на прекратяването на трудовото правоотношение до предаване на трудовата книжка на работника или служителя.

Трудовата книжка е официален удостоверителен документ за вписаните в нея обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника или служителя /чл.347 КТ/. Кодексът на труда и Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж изрично уреждат въпросите относно съдържанието и формата на трудовата книжка, данните, които подлежат на вписване и лицата, които са компетентни да извършват вписването.

При прекратяване на трудовото правоотношение, съгласно чл. 350 от Кодекса на труда и чл. 6, ал. 3 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, за работодателя възникват две задължения – да впише данните, свързани с прекратяването и да предаде трудовата книжка на работника или служителя. Данните, подлежащи на вписване са посочени в чл. 6, ал. 1 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж. След вписването им, работодателят следва да предаде, т.е. фактически да предостави във владение на работника или служителя трудовата му книжка. Двете задължения са свързани и обусловени. Те следва да се изпълнят от и при работодателя, в мястото, където работникът или служителят е престирал работната си сила. Изпълнението им следва да е „незабавно”, т.е. веднага, бързо, без отлагане, което означава в деня на прекратяване на трудовото правоотношение. Този срок за предаване на трудовата книжка е императивно определен.

В деня на прекратяване трудовото правоотношение горепосочените две задължения на работодателя стават изискуеми и следва да бъдат изпълнени. Тъй като те са със срок, който е определен от закона, работникът или служителят не може да иска изпълнението им преди срока /чл. 70, ал. 2 ЗЗД/.

След като задълженията по чл. 350 КТ станат изискуеми, работодателят изпада в забава за изпълнението им, ако не е изпълнил, но изпълнението е възможно и закъснението му се дължи на причина, за която той отговаря. Доколкото точното /в срок/ изпълнение на задължението за предаване е в пряка зависимост от точното /в срок/ изпълнение на задължението за вписване на данните в трудовата книжка, за да е възможно изпълнение, трудовата книжка трябва да е при работодателя в деня на прекратяване на трудовото правоотношение. Когато работникът или служителят е предал предварително трудовата си книжка на работодателя и тя е в негово държане задълженията на работодателя да я оформи и да я предаде ще станат изискуеми в деня на прекратяване на трудовото правоотношение. При неизпълнение той изпада в забава от същия ден.

Във всички случаи, за да се освободи работодателят от последиците на забавата си, той следва да изпълни процедурата по чл. 6, ал. 3 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж като съобщи на работника или служителя с писмо с обратна разписка кога следва да се яви, за да получи лично трудовата си книжка. Трудовата книжка не може да бъде изпратена по пощата или предадена на определено от работника или служителя лице, освен ако последният не е дал изрично писменото си съгласие за това. След като работодателят е изпълнил добросъвестно задълженията си /чрез процедурата по чл. 6, ал. 3 от Наредбата/, задържането на трудовата книжка, поради неявяване на работника или служителя, не е незаконно. Работодателят се освобождава от последиците на забавата когато на свой ред работникът или служителят изпадне в забава, защото не оказва необходимото съдействие или неоправдано не приема предложеното изпълнение.

За избягване на спорове между страните по трудовото правоотношение относно обстоятелството дали работодателят е изпълнил задължението си за връщане на трудовата книжка, след вписване на необходимите данни, законодателят е въвел в чл. 6, ал. 2 изр. 2 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж изискването за предаване на трудовата книжка от работодателя на работника или служителя да се отбележи в дневника за издаване на трудовите книжки по приложение № 1. По този начин работодателят удостоверява изпълнението на задължението си за незабавно предаване на трудовата книжка на работника или служителя след прекратяване на трудовото правоотношение.

Когато трудовата книжка се намира в работодателя, той е длъжен да създаде необходимата организация, за да я предаде надлежно оформена, в деня на прекратяване на трудовото правоотношение. Ако в тази хипотеза, той забави вписването, считано от деня на прекратяване на трудовото правоотношение, той дължи обезщетение по чл. 226, ал. 2 КТ.

В случаите на прекратяване на трудовото правоотношение от страна на работодателя, когато датата не е известна на работника или служителя, а само на работодателя, както е в настоящия случай , той следва да я съобщи на работника или служителя, за да може последният да се яви и да получи лично книжката си на датата на прекратяване на трудовото правоотношение. В производството липсват данни за тази дата.

В този случай обезщетението по чл. 226 ал. 2 КТ ще се дължи до получаване на поканата от работника или служителя, удостоверен върху обратната разписка. Ако надлежно поканеният работник или служител не се яви или не декларира писмено волята си трудовата книжка да бъде предадена чрез друго лице или по пощата, отговорността е негова, а не на работодателя, който с изпълнение на процедурата по чл. 6 ал. 3 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж се освобождава от задължението си по чл. 350 ал. 1 КТ.

Изпълнението на задължението на работодателя незабавно да върне трудовата книжка е от значение за упражняване на трудови и осигурителни права на работника или служителя, следващи прекратяването на трудовото правоотношение. Неправомерното задържане на трудовата книжка може да доведе до ограничаване на конституционното право на труд, защото без нея работникът или служителят не може да постъпи на друга работа, както и до ограничаване на негови социално осигурителни права, с оглед невъзможността да получава обезщетения за безработица. Съгласно т.12 от ТР № 4 от 5.04.2006г. на ОСГТК на ВКС по т.д.№ 4/2005г. – „задържането на трудовата книжка, след като трудовото правоотношение е било

прекратено, е една от формите на нарушение на задълженията по трудовия договор между страните”. Причинените на работника или служителя вреди, в резултат на това задържане, подлежат на обезщетяване съгласно чл. 226, ал. 2 КТ, при наличие на следните четири предпоставки: 1.прекратено трудово правоотношение, 2. незаконно задържане на трудовата книжка на работника или служителя, 3. наличие на причинени вреди и 4. причинна връзка между незаконното задържане на трудовата книжка и причинените вреди. Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за времето на задържане на трудовата книжка. Работникът или служителят не е длъжен да доказва размера на конкретно претърпените от него вреди, защото той е нормативно определен. Наличието на незаконно задържане на трудовата книжка по чл. 226, ал. 2 КТ не се предпоставя от виновно поведение на длъжностни лица - ТР №1/2019г. от 02.12.2019г. по т.д.№ 1/2019г.на ОСГК на ВКС.

В случая, не се събраха доказателства, че ищецът е бил на работа  в деня на прекратяване на трудовото правоотношение, няма данни и кога му е съобщена датата на прекратяване на трудовото правоотношение. Поради това, за да се освободи от отговорност, ответникът е следвало да изпълни посочената процедура по чл. 6, ал. 3 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, което е и сторил, но след проверката на Д“ИТ“ Видин, видно от свидетелските показания, макар да липсва писмено доказателство за точна дата, и ищецът се е явил на 06.03 2019г. и е получил книжките, видно от декларацията на същия. Видно от свидетелските показания , до проверката на Д“ИТ“   книжките не са били оформени от работодателя.

Следва да се има предвид, че ищецът е уволнен дисциплинарно, липсват доказателства, а и не се твърди обжалване на уволнението, поради което следва да се приеме, че заповедта е в сила.  

Съгласно ал 1 на чл. 54 б. от КСО (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., бр. 98 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., бр. 100 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., бр. 100 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г., доп., бр. 99 от 2017 г., в сила от 1.01.2018 г.) Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица.

Съгласно алинея 3 на същия текст, (Доп. - ДВ, бр. 67 от 2003 г., бр. 95 от 2003 г., изм., бр. 82 от 2006 г., бр. 64 от 2007 г., бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г., доп., бр. 100 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., изм., бр. 53 от 2014 г., доп., бр. 79 от 2015 г., в сила от 1.11.2015 г., изм., бр. 99 от 2017 г. в сила от 1.01.2018 г.)apis://desktop/icons/kwadrat.gif Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326, 330 и 331 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105, чл. 107, ал. 1, т. 14 и чл. 107а от Закона за държавния служител, чл. 162, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 226, ал. 1, т. 4, 6, 8 и 16 от Закона за Министерството на вътрешните работи, чл. 101, ал. 1, т. 5, 7 и 9 от Закона за Държавна агенция "Разузнаване" и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони, получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца. С оглед горното съдът приема, че искът е основателен за периода от 01.06.2018г.до 01.10.2018г.   и доказан в пълен размер , след допуснатото изменение , от  756.00 лева, в който следва да бъде уважен.

С оглед изхода на делото, разноските следва да се понесат от ответника – в полза бюджета на съдебната власт ,по сметка на РС Видин  ДТ 50.00 лева,  възнаграждение на вещо лице  100.00 лева,  както и за адвокатско възнаграждение на ищеца в размер на 300.00 лева , съгласно ДПЗС от 08.05.2019г.

         Воден от горните съображения, Съдът

 

Р  Е  Ш  И :

        

ОСЪЖДА „Тани Мани“ ООД, ЕИК:********* и седалище и адрес на управление  гр.Грамада , ул.Мико Нинов №12 да заплати на И.Б.Ц., ЕГН:********** и адрес *** сумата от 756.00 лева обезщетение за причинени имуществени вреди за периода 01.06.2018г. до 01.10.2018г.  в резултат на незаконното задържане на трудовите книжки на ищеца след прекратяване на трудовото правоотношение, представляващи  минималния размер на паричното обезщетение за безработица, в размер 756.00 лева, както и разноски по делото в размер 300.00 лева. 

ОСЪЖДА „Тани Мани“ ООД, ЕИК:********* и седалище и адрес на управление  гр.Грамада , ул.Мико Нинов №12  да заплати на бюджета на съдебната власт по сметка на ВРС разноски по делото в размер 150.00 лева.

Решението в може да бъде обжалвано пред ВОС в 14-дневен срок от съобщението до страните.

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ :