Решение по дело №224/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 242
Дата: 12 ноември 2020 г. (в сила от 12 ноември 2020 г.)
Съдия: Ася Тодорова Стоименова
Дело: 20207110700224
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 септември 2020 г.

Съдържание на акта

 Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                          242 от 12.11.2020  г., гр. Кюстендил

 

 В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Кюстендил, в открито съдебно заседание на четиринадесети октомври две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                                                             АСЯ СТОИМЕНОВА

 

при секретар Антоанета Масларска и с участието на прокурор Марияна Сиракова, като разгледа докладваното от съдия Ася Стоименова касационно административнонаказателно дело № 224 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Делото е образувано по касационна жалба от сектор „Пътна полиция” (ПП) при Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОД на МВР) – Кюстендил срещу Решение № 259/31.07.2020 г., постановено по административнонаказателно дело (АНД) № 396/2020 г. по описа на Районен съд – Кюстендил, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 20-1139-000169/14.02.2020 г., издадено от началника на сектор ПП. С посоченото наказателно постановление на М.Д.К., с ЕГН ********** и адрес: ***, на основание чл. 638, ал. 1, т. 2 във вр. с чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховането (КЗ) е наложена глоба в размер на 2000,00 лева за нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ. В жалбата е наведено касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс. Претендира се отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление.

Сектор ПП при ОД на МВР – Кюстендил не изпраща процесуален представител в съдебното заседание по делото.

М.К., чрез процесуалния си представител по пълномощие – адвокат К. С., от Адвокатска колегия – Кюстендил, оспорва касационната жалба като неоснователна. Претендира направените разноски по делото.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е допустима. Подадена е от страна с право на касационно оспорване по смисъла на чл. 210, ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол и в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

Предмет на въззивно обжалване е НП № 20-1139-000169/14.02.2020 г., издадено от началника на сектор ПП при ОД на МВР – Кюстендил. Районният съд е установил от фактическата страна на спора, че на 06.02.2020 г. в 11:00 часа в община Кюстендил, по път първи клас № 6, в посока от ГКПП Гюешево към ВП II-62, при бензиностанция „Югойл”, М.К. е управлявал товарен автомобил марка и модел „Н.5”, с рег. № КН****ВТ, собственост на „К.-Т.” ЕООД, с ЕИК *********, без за същия да има сключен валиден договор за застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Срещу К. е съставен Акт за установяване на административно нарушение № 143025/06.02.2020 г. Въз основа на съставения акт е издадено процесното НП, в което са възпроизведени фактическите констатации по акта. В производството пред районния съд са разпитани актосъставителят и свидетелят по акта, които потвърждават изложените фактически обстоятелства, относими към процесното деяние.

Районният съд е приел от правна страна, че при издаване на наказателното постановление са смесени двете хипотези на чл. 638, ал. 1 и 3 от КЗ и органът не е разграничил изпълнителното деяние и отговорността на извършителя – от една страна, е описано нарушение, което се твърди, че е извършено от юридическо лице и за което е предвидено налагане на имуществена санкция, а от друга страна, е ангажирана административнонаказателната отговорност на физическо лице и е наложено административно наказание глоба в размера, предвиден за имуществената санкция. Отменил е наказателното постановление като незаконосъобразно, доколкото нарушителят е поставен в невъзможност да разбере конкретното нарушение, което се твърди, че е извършил и да организира защитата си.

В пределите на касационната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК и във връзка с наведеното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, а преценено за съответствие с материалния закон правилно.

Възприетите от наказващия орган факти и правна квалификация на деянието като конкретен състав на административно нарушение, от една страна, обуславят като субект на нарушението юридическото лице, собственик на превозното средство – „К.-Т.ЕООД. От друга страна, констатираното и твърдяно от наказващия орган управление на процесното моторно превозно средство (МПС) предпоставя реализирането на наказателна отговорност по чл. 638, ал. 3 от КЗ – за управление на МПС, за което няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. В ал. 1 на чл. 638 от КЗ е предвидена санкция за лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, като видът и размерът ѝ са диференцирани в зависимост от това дали същото е физическо или юридическо лице. Според чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ договор за застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение. Следователно в чл. 638, ал. 1 от КЗ е предвидена санкция за собственик на МПС, регистрирано в Република България, което не е спряно от движение. В ал. 3 на чл. 638 от КЗ е предвидена санкция за лице, което не е собственик и управлява МПС, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Предвид изложеното процесното наказателно постановление е незаконосъобразно и правилно е отменено от районния съд. На основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН обжалваното решение следва да бъде оставено в сила.

На основание чл. 143, ал. 3 от АПК във вр. c чл. 63, ал. 3 от ЗАНН ОД на МВР – Кюстендил (юридическото лице, в чиято структура е касаторът) следва да бъде осъдена да заплати на М.К. направените от него в настоящото производство разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300,00 лева.

Воден от гореизложеното, съдът

 

                                                                   Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 259/31.07.2020 г., постановено по АНД №396/2020 г. по описа на Районен съд – Кюстендил.

ОСЪЖДА Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи – Кюстендил да заплати на М.Д.К., с ЕГН ********** и адрес: ***, сумата в размер на 300,00 (триста) лева– разноски по делото.

Решението е окончателно.

           

 

 

 

           

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                                                                                                   2.