Решение по дело №103/2019 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 145
Дата: 25 юли 2019 г. (в сила от 27 август 2019 г.)
Съдия: Кирил Давидов Павлов
Дело: 20191870200103
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  145

С. 25.07.2019 год.

В ИМЕТО  НА  НАРОДА

С. районен съд,  Іви   състав в публично  съдебно заседание  на двадесет и втори май две хиляди и деветнадесета   година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: К. ПАВЛОВ

при секретаря Екатерина Баракова, като разгледа докладваното от  СЪДИЯТА административно наказателно дело № 103 по описа за   2019 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на Л.И.И. срещу наказателно постановление № 672 от 04. 12. 2018 година издадено от Началника на РУ на МВР С. с което жалбоподателя Л.И. с ЕГН ********** за нарушение по чл. 257 ал. 1, вр. чл. 64 ал. 2 от ЗМВР е наказан с административното наказание глоба от 100 сто лева, за това че на 18. 11. 2018 година около 16 часа и 10 мин. в град С. на път ІІ – 62 в района на отбивката за околовръстен път съзнателно не е изпълнил издаденото му устно полицейско разпореждане на ст. Инспектор Ф.Б. да освободи пътното платно за движение, с което е ограничил свободното придвижване на лица и МПС в двете направления С. – Д..

В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост на наказателното постановление и се иска отмяната му, включително и поради претендирани съществени процесуални нарушения на чл. 42 точки 4 и 5 от ЗАНН за които се твърди, че се изразяват в непълно описание на деянието за което е наложено административното наказание, не е описано нарушението, обстоятелствата при които е извършено и нарушените законови разпоредби. Л.И. твърди също така в жалбата си че не е извършил посоченото в НП административно нарушение, както и че при съставяне на обжалваното НП не е описано в какво се изразява нарушението му, обстоятелствата при които е извършено, не е посочено какво полицейско разпореждане му е отправено за което се твърди в АУАН и в НП, че не е изпълнил.

В съдебно заседание Л.И. поддържа жалбата си лично и чрез защитника си адвокат Д. С..

Административно наказващият орган – началник на РУ на МВР С., възиваем по жалбата не взема становище по жалбата, не се явява в съдебно заседание и не изпраща процесуален представител.

Съдът, като прецени изложеното в жалбата, кога е подадена и събраните по делото доказателства прие следното:

Жалбата е подадена в законоустановения за обжалване срок, от легитимирано лице и срещу подлежащо на обжалване НП, поради което е допустима.

По същество.

От показанията на свидетелите полицейски служители Ф.Б. и К.Л.Б. се установява че на 18. 11. 2018 година имало организиран протест за състоянието на пътя С. – Д.. Кметът на община С. бил издал разрешение протестът да се състои вътре в града, на територията на Община С.. В последния момент протестиращите решили да протестират не на разрешеното място а на кръстовището с кръгово движение по пътя за София и на околовръстното шосе на пътя за Д.. Жалбоподателят бил застанал на пътя за Д., там, изразявал протеста си заедно с много други протестиращи и не изпълнил многократно отравеното му полицейско разпореждане в устна форма от ст. полицейски инспектор Ф.Б. да освободи пътното платно. Доказано от фактическа страна е и посоченото в АУАН и в НП, че с това неизпълнение на полицейското разпореждане да освободи пътното платно жалбоподателят Л.И. ограничил свободното придвижване на лица и МПС в двете направления С. – Д.. Това деяние на жалбоподателят се установява от показанията на свидетелите К.Б. и Ф.Б., които съдът кредитира като логични последователни и безпротиворечиви.

Както в АУАН, така и в НП в изпълнение на чл. 42 точка 4 и чл. 57, т. 5 от ЗАНН е посочено в какво се изразява неизпълненото полицейско разпореждане. При това положение съдът намира за неоснователни оплакванията за непълно посочване на нарушението и обстоятелствата при които е извършено. С основание като нарушена разпоредба от закона в АУАН е посочена разпоредбата на чл. 64 ал. 2 от ЗМВР която оправомощава полицейските органи да издават устни разпореждания и този случай е точно такъв. При положение че жалбоподателят е бил на пътното платно и е ограничавал свободното движение по пътя точно устно разпореждане по чл. 64 ал. 2 от ЗМВР е било достатъчно и подлежащо  на изпълнение. Щом не го е изпълнил жалбоподателят е създал основание за прилагане на санкционната разпоредба на чл. 257 ал. 1 от ЗМВР.

Изложените съображения дават основание за несъмнен извод, че елементите от фактическия състав на вмененото на жалбоподателя административно нарушение са установени и доказани. Въз основа на тях съдът приема, че при описаните обстоятелства Л. И. като не е изпълнил издаденото му на основание чл. 64 ал. 2 от ЗМВР устно разпореждане да освободи пътното платно е осъществил състава на административното нарушение по чл. 257 ал. 1 от ЗМВР, тъй като не е изпълнил даденото му устно разпореждане в изпълнение на възложените на полицейските служители функции, което е задължително за изпълнение. Доказан е и субективният елемент от състава – вината, която се извлича от поведението на нарушителя, установено чрез гласните доказателства по делото показанията на свидетелите полицаи Ф.Б. и К.Б. – продължил е да протестира на пътното платно, като упорито е демонстрирал отказ да се подчини на полицейското разпореждане да освободи пътното платно. При положението което е заемал на пътното платно отворено за обществено ползване жалбоподателят е съзнавал не само какво му се разпорежда, но и че с неизпълнението пречи на свободното придвижване на лица и МПС в двете направления С. – Д..

Човек като стои на пътя отворен за обществено ползване и без полицейско разпореждане не само нарушава обществения ред, но и създава условия за увреждане живота и здравето на движещите се по пътя и на него самия. Щом и полицейско разпореждане не е изпълнил административното нарушение е реално и то е точно посоченото в чл. 257 ал. 1 от ЗМВР, за което на жалбоподателя законосъобразно е наложена предвидената глоба.

 Така мотивиран, съдебният състав приема, че съставът на вмененото административно нарушение действително е осъществен, поради което законосъобразно и обосновано жалбоподателя Л.И. е привлечен към административнонаказателна отговорност за него.

При конкретните обстоятелства на казуса нарушението не може да се квалифицира като маловажно. Установено е поведение на жалбоподателя, граничещо с общоопасно престъпление, тъй като създава опасност от сблъсък и увреждане живота и здравето произтичащи от това че човек е на пътя отворен за обществено ползване, предназначен за движение на пътни, включително и моторни превозни средства.  По същите съображения няма и основания за квалифициране на нарушението по по-лекия състав на чл. 257, ал. 2 от ЗМВР.

По отношение вида и размера на наложеното административно наказание:

Наложена е минималната за състава глоба от 100 лева, което налага изводът че административно наказващият орган е съобразил в максимална степен всички възможни смекчаващи обстоятелства.

За констатираното нарушение – неизпълнение на разпореждане на орган на МВР, направено в изпълнение на функциите му, санкцията се съдържа в разпоредбата на чл. 257, ал. 1 от ЗМВР и предвижда глоба от 100 до 500 лв. При налагане на административното наказание за конкретното нарушение АНО се е позовал именно на тази норма, като е определил наказание в границите посочени по-горе, при това в минимален размер, спрямо който съдът няма възможност за въздействие, предвид образуването на настоящото производство по жалба на наказания. Определяне на наказание под законоустановения минимум е недопустимо.

По тези съображения, обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено като законосъобразно и правилно.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО наказателно постановление № 672 от 04. 12. 2018 година издадено от Началника на РУ на МВР С., с което жалбоподателя Л.И. с ЕГН ********** за нарушение по чл. 257 ал. 1, вр. чл. 64 ал. 2 от ЗМВР  от Закона за МВР е наложено административно наказание "глоба" в размер 100 /сто/ лева.

РешениеТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – С. област в 14-дневен срок от съобщаването му на страните на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс.

 

Районен съдия: