Решение по дело №3691/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2150
Дата: 5 декември 2018 г. (в сила от 5 март 2019 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20185330203691
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р      Е      Ш      Е     Н     И      Е       № 2150

        

                                      гр. Пловдив, 05.12.2018г.

 

                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

       Пловдивски районен съд, VІII н.с., в публично съдебно заседание на   двадесет и шест септември две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

 

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 3691/2018г. по описа на ПРС, VІІІ наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

 

       Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 36-0000211 от 17.05.2018г., издадено от А. В. Г.  - Главен инспектор гр. Пловдив, бул. Христо Ботев № 82, ет. 2, определен от Министъра на МТИТС за длъжностно лице по реда на чл. 92, ал. 2 от ЗАвП; чл. 189, ал. 12 от ЗДвП и чл. 47, ал. 2 от ЗАНН, с което на „Мегатранс МТ“ ЕООД, представлявано от М. Т.  М., ЕГН **********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ЖК Тракия, ул. „Спас Зафиров“ № 3, ап.15 е наложено административно наказание „Имуществена санкция” в размер на 200 лева за нарушение по чл. 68, ал. 1 от Наредба № 33 от 03.11.1999г. на МТ.

  Жалбоподателят „Мегатранс МТ“ ЕООД – редовно призован, не изпраща представител като моли Съда да отмени атакуваното наказателно постановление, като неправилно и незаконосъобразно.

         Въззиваемата страна – Областен отдел “Автомобилна администрация“ - Пловдив, редовно призована за съдебно заседание, не изпраща представител и не взема отношение по жалбата.

 Съдът, след като прецени доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност, както и доводите на страните, намира за установено следното:

 Жалбата е процесуално допустима, като е подадена от активно легитимирано лице с изявен правен интерес и в законово установения в чл.189, ал.8 от ЗДвП  преклузивен срок.

 

 Разгледана по същество, същата е основателна.

 

 С акт за установяване на административно нарушение Серия А-2017 с бланков № 247346 от 26.04.2018 г. при извършена проверка на 23.04.2018г. около 00:45 часа в гр. Пловдив бул. «Христо Ботев» №82 /ОО «АА» гр. Пловдив/ като превозвач притежаващ лиценз на ЕО № 10082 валиден до 19.12.2018г. извършва следното нарушение: 1. не уведомява писмено по ел. поща или факс регионалното звено на ИА «АА» /ОО, «АА» Пловдив за намерението си да извърши превоз/случаен превоз на пътници/ един час преди започването на превоза. Превозът е осъществен с автобус Мерцедес, Травего с Рег. № ** **** ** управляван от водач Д. С. . Видно от п. лист с.ва № 024112/23.03.2018г. и пътническата ведомост към него. АУАН е бил съставен в ОО «АА» гр. Пловдив при извършване на проверка на превозвача във връзка с получен сигнал на ел. портал и разпореждане на ГД на ТДАИ с вх. № 50-00-253/1/05.04.2018г.

Записано било от проверяващите, че по този начин са нарушени разпоредбите на чл.68, ал. 1 на Наредба 33 на МТ от 3.11.1999г.

Управителят на фирмата жалбоподател е подписал съставения АУАН в ОО„АА“-гр. Пловдив, като същевременно е бил уведомен за правото си в тридневен срок да направи своите възражения по реда на чл.44,ал.1 от ЗАНН и същият е отбелязал, че ще даде допълнителни възражения в законоустановения тридневен срок. Такова възражение е било депозирано от страна на жалбоподателя „Мегатранс МТ“ ЕООД, представлявано от М. Т.  М., пред наказващия орган, като е посочил, че не е възпрепятствал контролното производство с отказ да се яви за представяне на поискани от администрацията на ИААА – Пловдив документи, а не се е явил, поради отсъствието му от страната и невъзможност за явяване в указаните срокове. Същият във възражението си е посочил още, че фирмата притежава едно единствено транспортно средство, което той управлява персонално, а поради отсъствието му от страната и липсата на упълномощено лице не е могъл да се яви в указаните срокове. Към възражението е приложена разпечатка от такса платена за преминаване на Дунав мост 2 Видин-Калафат. Също така моли, да се приложи разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН и да не се налага санкция на дружеството, нарушението е за първи път.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което административнонаказващият орган е възприел залегналата в акта фактическа обстановка и е подвел нарушенията под разпоредбите по чл.68, ал. 1 на Наредба 33 на МТ от 3.11.1999г.  и на основание чл. 105, ал.1 от ЗАвПр е наложил и съответната имуществена санкция.

Съдът е на становище, че макар формално на база събраните писмени доказателства да може да се направи извод , че вмененото във вина на дружеството нарушение е било осъществено , то конкретния казус касае маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Безспорно се установява , че към момента на извършване на проверката , а и при съставянето на акта за установяване на административно нарушение, собственикът на дружеството , който се явява и единствен водач на единственото превозно средство се явява и  превозвач, който притежава лиценз на Общността № 16569, валиден до 06.12.2026г. Установява се също така, че в изпълнение на дейността на дружество както към датата на проверката , така и при съставянето на АУАН,  М. се е намирал извън пределите на Р България. При тези обстоятелства Съдът намира , че не следва да се ангажира административнонаказателната отговорност на дружеството - превозвач „Мегатранс“ ЕООД, тъй като неговият представляващ е бил в обективна физическа невъзможност да се яви за представяне на поискани от администрацията на ИААА – Пловдив документи . Съдътсъщо така счита , че са налице предпоставките за прилагане разпоредбите на чл. 28 от ЗАНН, тъй като липсват каквито и да били елементи, сочещи на някаква степен на обществена опасност както на нарушението , така и на дружеството – нарушител. Следвало е административнонаказващият орган да го предупреди представляващия дружеството , че при последващо такова нарушение , представляваното от него дружество ще бъде санкционирано според изискванията на ЗАвтПр.

 

Съдът намира , че предвид установеността на маловажния случай на конкретния казус , то и атакуваното Наказателно постановление се явява неправилно и незаконосъобразно, поради което Съдът

 

 

                              Р    Е    Ш    И    :

 

 

ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 36-0000211 от 17.05.2018г., издадено от А. В. Г.  - Главен инспектор гр. Пловдив, бул. Христо Ботев № 82, ет. 2, определен от Министъра на МТИТС за длъжностно лице по реда на чл. 92, ал. 2 от ЗАвП; чл. 189, ал. 12 от ЗДвП и чл. 47, ал. 2 от ЗАНН, с което на „Мегатранс МТ“ ЕООД, представлявано от М. Т.  М., ЕГН **********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ЖК Тракия, ул. „Спас Зафиров“ № 3, ап.15 е наложено административно наказание „Имуществена санкция” в размер на 200 лева за нарушение по чл. 68, ал. 1 от Наредба № 33 от 03.11.1999г. на МТ.

 

 

Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                                      /п/

Вярно с оригинала!

ВК