Определение по дело №83/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 287
Дата: 9 юни 2020 г.
Съдия: Радослав Кръстев Славов
Дело: 20203001000083
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

08.06.2020г., гр. Варна

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на осми юни две хиляди и двадесета година, проведено в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСЛАВ СЛАВОВ                                                                              ЧЛЕНОВЕ:            ДАРИНА МАРКОВА                                                              

  МАРИЯ ХРИСТОВА

като разгледа докладваното от съдията Р.Славов в. т. д. № 83

по описа на ВнАпС за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е въззивно, по реда на чл. 267 ГПК, образувано по жалба на К.Н.К., руски гражданин, чрез адв.Б.Г. от САК, срещу решение № 940/30.10.2019г., постановено по т. д. № 981/2018г. по описа на Варненски окръжен съд-търговско отделение, с което съдът е: отхвърлил предявения от К.Н.К., руски гражданин, роден на ***г. в Абхазия, ССР, постоянно пребиваващ в Република България с ЕГН **********, с адрес ***, пл. „Лаврентий“ №9, ап.4 срещу „Мосстрой – Варна“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, местност „Свети Никола“ №60, както и срещу „Инфинит Уелт Кепитъл“ ИНК, дружество учредено и регистрирано в Република Маршалови острови под фирмен №47367, със седалище и адрес на управление ул. „Димокриту“ №15, Комплекс Панаретос Елиана, офис №104 и „Еко Мак Вилидж“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „4-ти Януари“ №36, ет.4, ап.6 в качеството им на възразили кредитори, при участието на Р.Г.С. - синдик на „Мосстрой – Варна“ АД, обявен в несъстоятелност, иск с правно основание чл.422, ал.1 от ГПК, вр. 637, ал.3, т.2 от ТЗ, вр.чл.535 от ТЗ да бъде прието за установено по отношение на ответниците, че ответникът „Мосстрой – Варна“ АД дължи на ищеца по заповед за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл.417 от ГПК №4317/29.07.2016г., издадена по ч.гр. дело №8911/2016г. по описа на ВРС сумата от 340000.00лв., представляваща главница по запис на заповед, издаден на 30.05.2016г. с падеж 30.06.2016г.

Счита решението за неправилно-поради  нарушаване на процесуалните правила и нарушаване на материалния закон. С жалбата се иска неговата отмяна и постановяване на ново, с което искът да бъде уважен в предявения размер, по изложени съображения.

Относно първото оплакване, като основание за отмяна на решението,  сочи следното: Първото съдебно заседание е проведено, при нередовно призоваване на ищеца. На посочения в ИМ адрес, на който да се връчват съобщенията и призовките по делото, не е получавана призовка за първото насрочено съдебно заседание. Вместо това, призовката е изпратена лично до ищеца К.Н.К.. Във връзка с това са подали възражение до съда, за отмяна на определението с което е даден ход на, както и да бъдат отменени всички процесуални действия, и да бъде насрочено ново заседание, но възражението е оставено без уважение. Нередовното призоваване е лишило ищеца да представи в срок доказателства, във връзка с указанията, дадени в доклада на съда, както и да направи необходимите доказателствени искания, което е довело и до тяхната преклузия и делото е останало непопълнено с доказателствен материал.

Съдът е допуснал нарушение на съдопроизводствените правила, касаещи предмета на доказване и доказателствената тежест при изследването на каузалното правоотношение, по повод на което е издаден процесния запис на заповед, в частта на вземането, представляваща вземания за дивиденти. Излага, че нито ответникът, нито някой от заинтересованите страни са изложили каквито и да е възражения срещу тази част на вземането, представляваща вземания за дивиденти за 2007 и 2008год. Липсата на оспорване на тази част от вземането означаве, че за ищеца не възниква задължение да доказва съществуването му.  Изводите на ВОС са в противоречие със задължителната практика на  ВКС-т.17 от ТР № 4/2013год., Реш. № 248/23.01.2015год. по д.№ 3437/2013год.

    Излага също, че съдът неправилно е направил извод, че от представения документ наименован „Договор за заем“ не могат да се извлекат параметрите на договор по чл.240 ЗЗД, факта на неговото сключване, доколкото той е реален.  Твърди, че в процеса са заявявали, че посоченият документ не представлява договор за заем, поради което и не съдържа неговите характеристики.  Този документ урежда конкретните условия за връщане на едно съществуващо вземане, което „Мострой-Варна“АД има към кредитора Василий Рибаулин-на основание четири предходни договора за заем, по които реално са предоставени парични средства.

Относно нарушенията на материалния закон: Според жалбоподателя, създът е допуснал нарушение на чл.20 ЗЗД. Твърди, че в процеса ищецът е поддържал, че т.нар. „Договор за заем“ от 5.04.2016год., въпреки наименованието си,  не представлява договор за заем. По същество представлява споразумение между кредитор и длъжникцелящо да уреди начина на изпълнение на едно безспорно между страните вземане. Като не е обсъдил аргументите на ищеца и не е взел в предвид писмените доказателства, установяващи произхода на вземането и потвърждаващи съществуването му, а се  е задоволил единствено да търси характеристиките на договор по чл.240 ЗЗД, съдът не е приложил разпоредбата на чл.20 ЗЗД, предвиждаща при тълкуване на договорите да се търси действителната воля на страните. Поради допуснатите нарушения, изводът на съда, че в патримониума на ищеца не са възникнали посочените вземания, обезпечени с процесния запис на заповед, е необоснован. С жалбата се оспорва и извода на съда, че процесното вземане е било вече цедирано от страна на праводателя на  ищеца-„Палма парк“ЕООД, на дружество „Надежда-55“ЕООД. В подкрепа на твърдението, че предходната цесия не е породила правни последици, е ангажирано годно доказателства-извлечение от банковата сметка на „Палма парк“ЕООД, от което е видно, че платежната цена по цесията с „Надежда-55“ЕООД е върната на цесионера. За това счита, че предходния договор за цесия е прекратен и не е породил правни последици-обстоятелство, което не е взето в предвид и не е обсъдено от съда.

С жалбата се иска решението да бъде отменено и постановено ново,  с което искът да бъде уважен.

С жалбата са направено следните доказателствени искания:

1.Да бъде допусната ССчЕ, която да установи дали в счетоводството на „Надежда-55“ООД е отразяван Договор за цесия между „Палма парк“ЕООД и „Надежда-55“ЕООД и съществува ли вземане към „Мострой-Варна“АД в размер на 705 971,86лв., отразено в баланса на „Надежда-55“ООД към 31.12.2015год. и в ГФО- отчета за приходи и разходи, обявен в ТР.

2. Да бъде допуснат до разпит свидетеля Деан Атанасов Дучев-счетоводител на „Палма парк“ЕООД и „Надежда-55“ЕООД  през 2015год., който да даде сведения относно отразяването на цесионния договор в счетоводствот на двете дружество. Доказателствените искания се обосновават с погрешното разпределение на доказателствената тежест в първоинстанционното производство и липсата на указания за ищеца, че не сочи доказателства в подкрепа на твърдението за разваляне на договора.

Жалбата отговаря на изискванията на чл.260 и чл.262 ГПК и е допустима.

Р.Г.С. синдик на „Мосттрой-Варна“АД /в н./, чрез писмен отговор оспорва жалбата като неоснователна, по изложени съображения. Противопоставя се на уважаването на направените с жалбата доказателствени искания.

Относно твърдението за допуснати процесуални нарушения, свързани с нередовното призоваване на ищеца за първото открито съдебно заседание, което е лишило ищеца да представи в срок доказателства във връзка с указанията, дадени с доклада по делото, както и да направи необходимите доказателствени искания, което е довело до тяхната преклузия:

Следва да се отбележи, че съдът не споделя твърденията на въззивника за допуснати процесуални нарушения при провеждане на първото о.с.з. по делото, поради следното:

Действително, в исковата молба ищецът е посочил съдебен адрес-***-чрез адв. Г.Зизов.

Според чл.39 ал.1 ГПК, когато страната има пълномощник или съдебен адресат, съдът е длъжен да връчи приоритетно книжата на това лице. При неспазване от съда на посочения ред на връчване, същото би могло да бъде редовно , само ако страната е приела лично книжата-т.е същата се е отказала от по-благоприятния режим на чл.39 ал.1 ГПК. Този извод е съобразен с Решение № 292/13.10.2014год. по гр.д. №п2938/2014год. на ВКС, ІV г.о.,  Определение № 51 от 27.01.2020год. по ч.т.д. № 262/2019год. на ВКС, ІІ т.о. и др./.

Установява се, че съобщението за първото о.с.з. е изпратено на адреса на страната-гр.Варна, пл. „Лаврентий“ №9 ап.4, като от приложената призовка, удостоверяваща връчването се установява, че съобщението е връчено лично на ищеца К.Карапиди и той го е приел без възражения-стр.219. По изложените съображения, както и по  арг. От чл.54 ГПК личното връчване на страната, прави уведомяването на страната за провеждането на първото откррито съдебно заседание за валидно. Предвид изложеното, приемайки че ищецът е редовно уведомен за насроченото заседание, съдът не е допуснал твърдяното нарушение на процесуалните правила. В подкрепа на този извод е и следното: На ищеца са изпратени преписи от отговори на ИМ   на адреса на страната-гр.Варна, пл. „Лаврентий“ №9 ап.4, като съобщението е получено лично от ищеца-стр.155 и 206. Във връзка с полученото съобщение, ищецът е подал Допълнителни искови молби-стр.156 и стр.207, в която е посочил само своя адрес-т.е. адреса на страната-гр.Варна, пл. „Лаврентий“ №9 ап.4. Както се посочи, на посочения адрес на страната -гр.Варна, пл. „Лаврентий“ №9 ап.4 е изпратено и съобщението за първото открито с.з. –стр.219. Следователно-страната вече е било редовно призована на посочения адрес, на който е призована и за о.с.з. проведено на 11.07.2019год. Следва да се отбележи, че адресът на който страната веднъж е била редовно призована, става адрес на призоваване-арг. чл.41 ал.1 пр.3-то ГПК. За това с изпращане на съобщението на адреса на страната -гр.Варна, пл. „Лаврентий“ №9 ап.4, не е допуснато твърдяното процесуално нарушение. Предвид изложеното, не са налице предпоставките за прилагане на разпоредбата на чл.266 ал.3 ГПК, респективно, няма основание съдът да се произнесе по направените с Молба от 30.09.19 год. доказателствени искания.     

Относно доказателствените искания, направени с въззивната жалба: Същите са неоснователни и следва да се оставят без уважение, понеже не са допуснати твърдяните процесуални нарушения във връзка с изготвения доклад по делото.

Видно е, че в проекто-доклада по делото-/стр.214/, както и в проведеното  о.с.з., на основание чл.146 ал.1 т.5 ГПК, съдът подробно е указал на ищеца, че носи доказателствена тежест за релевантни факти, между които и по каузалното правоотношение, по което е указано, че следва да установи:-че е придобил вземане по договор за цесия от „Палма Парк“ООД, което от своя страна го е придобило по договор за цесия от 18.11.2013год. с цедент Василий Рибаулин срещу „Мострой-Варна“АД, включващо посочени в протокола суми по пера, както и че договорът за цесия между „Палма парк“ЕООД и „Надежда-55“ЕООД е развален и цената по него е върната.

На основание чл.146 ал.2 ГПК, съдът е указал на ищеца, че не сочи изброени факти, между които  изрично е посочил, че ищецът не сочи доказателства, че договорът за цесия между „Палма парк“ЕООД и „Надежда-55“ЕООД е развален и цената по него е върната. За това съдът не е допуснал твърдяното нарушение, респективно оплакването е неоснователно и не е налице основание по чл.266 ал.3 ГПК за допускане на исканите доказателства-да бъде допусната ССчЕ и да бъде допуснат до разпит един свидетел, за установяйване на посочени в жалбата обстоятелства.

Предвид изложеното, доказателствените искания на въззивника К.Н.К. следва да се оставят без уважение.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

Приема за разглеждане въззивната жалба на К.Н.К., руски гражданин, чрез адв.Б.Г. от САК, срещу решение № 940/30.10.2019г., постановено по т. д. № 981/2018г. по описа на Варненски окръжен съд-търговско отделение

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 21.07.2020год.-14.45ч.:

ОСТАВЯ без уважение  направените с въззивната жалба на К.Н.К. доказателствени искания.

Да се призоват страните с препис от настоящето определение.

Председател:                   Членове:1.                        2.