Решение по дело №10101/2021 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 юни 2021 г.
Съдия: Ивелина Карчева Янева
Дело: 20217060710101
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н    И    Е

 

N 130

 

Гр.Велико Търново 09.06.2021г.

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

Великотърновският административен съд, ІI-ри касационен състав, в публично заседание на двадесет и първи май две хиляди двадесет и първа година  в състав:

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Диана Костова

                                                                                            ЧЛЕНОВЕ: Евтим Банев

                                                                                                                  Ивелина Янева

 

при секретаря С. Ф. и с участието на прокурора Орманджиева като разгледа докладваното от съдията И. Янева к.н.дело № 10101 по описа на Административен съд гр.Велико Търново за 2021 година за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във вр. с чл.63, ал.1, пр.2 от ЗАНН.

            Предмет на касационното производство е Решение № 64 / 24.03.2021г., постановено по АНД № 20204120200875 по описа на ГОРС за 2020г., девети състав, с което е потвърден електронен фиш серия К № 4148295 издаден от ОД на МВР Велико Търново, с който на М.Р.Л. е наложено административно наказание глоба в размер на 400лв. на основание чл.189, ал.4 от ЗДвП за нарушение на чл.21, ал.1 от същия закон.

Касационното производство е образувано по жалба от М.Р.Л., в която се твърди, че решението е постановено в нарушение на процесуалния и материалния закони. Изложени са подробни съображения за игнориране на направените доказателствени искания на лицето, което е довело до недоказаност на нарушението и съответно неправилен извод за законосъобразност на електронния фиш. За първи път е наведен и довод за изтичане на срока на валидност на удостоверението за одобрен тип на средството за измерване, с което е установено нарушението. Поддържа се довода за липса на ограничение на скоростта поради наличие на пътен знак В 34. Моли се за отмяна на въззивното решение и отмяна на наказателното постановление. Претендира присъждане на разноски.

Ответникът не изразява становище по същество на спора.

Представителят на прокуратурата дава заключение за неоснователност на жалбата и моли за оставяне в сила на решението.

В хода на въззивното производство са установени следните факти – от мобилна камера в с.Поликраище, ул.В. Левски № 81 е заснето движение на лек автомобил с рег. № ***, собственост на М.Р.Л. със скорост 84 км./ч при разрешени 50 км/ч. в населено място. За нарушението е издаден електронен фиш на собственика на автомобила.

Въззивният съд приема, че нарушението и нарушителя са безспорно установени, не са допуснати нарушения на процесуалните правила при издаването на електронния фиш, правилно е определен приложимия материален закон, правилно е определен размера на наказанието, поради което и електронния фиш е потвърден.

Настоящият състав намира изводите на районния съд за законосъобразност на електронния фиш за съответни на събраните доказателства и материалния закон.

Неоснователно е възражението на касатора за допуснати от въззивния съд съществени нарушения на процесуалните правила – несъбиране на доказателства от значение за установяване на фактите по спора.

Действително в жалбата е направено искане за допускане на съдебно-техническа експертиза, която да установи какви пътни знаци има в участъка на нарушението. По това искане липсва произнасяне от съда в закрито заседание. На проведеното на 24.02.2021г. открито съдебно заседание нито въззивника, нито процесуалния му представител  поддържат заявеното искане за експертиза. Налице е отразено в протокола изрично изявление на страната за липсата на искания и липсата на доказателства. Следователно към приключването на съдебното следствие липсва изявление и конкретизация на доказателствените искания и непроизнасянето на съда по тях не представлява съществено нарушение на процесуалните правила.

Неоснователно е възражението на касатора за липса на валидно установяване на скоростта поради изтичане срока на удостоверението за одобрен тип средство. Удостоверение № 10.02.4835 на Българския институт по метрология установява одобрението на устройството на 24.02.2010г. и валидността му до 24.02.2020г. Независимо от изтичането на срока на валидност на одобрението, ползваното техническо средство е от одобрен тип, съгласно законовата фикция на чл.30, ал.5 от Закона за измерванията. В този смисъл са и мотивите на въззивния съд.

Видно от изразените многократно становища на касатора и процесуалния му представител у тях е налице убеждение, че пътен знак В 34 установява край на забраните. Това убеждение не съответства на нормативно определеното съдържание на пътния знак. Съгласно чл.83, ал.1 от Наредба № 18 / 2001г. пътен знак В 34 „Край на ограниченията, въведени с пътни знаци” се използва за отмяна на въведени със съответните пътни знаци забрани. С този пътен знак не се отменят всички ограничения и забрани, а само тези, които са въведени с пътни знаци. Ограничението на скоростта в населено място до 50 км/ч не се въвежда с пътен знак, а със закон – чл.21, ал.1 от ЗДвП. И в самия електронен фиш е вписан именно чл.21, ал.1 от ЗДвП като нарушен и в описание на нарушението е вписано, че ограничението на скоростта е в населено място, а не въведено с пътен знак. Следователно наличието или не на пътни знаци в населеното място е без значение за спора, тъй като нарушението не е неспазване на ограничение на скоростта с пътен знак, а неспазване на ограничението на скоростта в населено място, въведена в закон. Тази забрана не подлежи на отмяна и не се влияе от пътен знак В 34, поради което и неговото наличие е ирелевантно. За пълнота на изложението следва да се отбележи, че видно от представените снимки, на пътната отсечка са налице пътни знаци, един от които е В 34, независимо, че те не са отразени в представената от общината схема. Това прави пътните знаци незаконни, но това не оказва влияние на крайния извод за наличие на нарушение и правилно приложение на закона от въззивната инстанция.

По изложените съображения касационната жалба се явява неоснователна и решението на въззивния съд следва да бъде потвърдено.

Въз основа на горното и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 2 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

Р     Е     Ш     И    :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 64 / 24.03.2021г., постановено по АНД № 20204120200875 по описа на ГОРС за 2020г., девети състав,

 

           РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ:1.                   2.