Решение по дело №699/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260095
Дата: 5 ноември 2020 г. (в сила от 26 ноември 2020 г.)
Съдия: Валентина Любенова Тонева
Дело: 20203630200699
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260095/5.11.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Шуменският районен съд, осми състав,

на трети ноември , през две хиляди и двадесета година,

в публично заседание в следния състав:

                                                                                         Председател: Валентина Тонева

секретар В.Илиева,

като разгледа докладваното от районния съдия

ВАНД  699 по описа на ШРС за 2020 год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Настоящото производство е образувано на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Обжалвано е наказателно постановление №19-0869-004338/24.01.2020 год. на Началник сектор към ОДМВР гр. Шумен, сектор „Пътна полиция“, с което на М.А.Н. с ЕГН **********, са наложени административни наказания:

            “глоба” в размер на 300 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 7 месеца, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП за нарушение на чл. 140 ал.1 от ЗДВП ;

и глоба в размер на 200лв.за нарушение на чл. 145 ал.2 от ЗДВП  .

Жалбоподателят моли съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление.В съдебно заседание изпраща процесуален представител който поддържа жалбата.

Процесуалният представител на ОДМВР гр. Шумен – административно -наказващ орган, издал наказателното постановление, призован съгласно императивната разпоредба на чл.61, ал.1 от ЗАНН, оспорва жалбата и моли същата да бъде отхвърлена като неоснователна, а обжалваното наказателно постановление - да бъде изцяло потвърдено.

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от надлежна страна, отговаря на изискванията на чл.84 от ЗАНН, във вр. с чл.319 от НПК, поради което се явява процесуално допустима.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна, поради следните съображения:

ШРС, след като взе предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:

С Наказателно постановление №19-0869-004338/24.01.2020 год. на Началник сектор към ОДМВР гр. Шумен, сектор „Пътна полиция“, на М.А.Н. с ЕГН **********, са наложени административни наказания:

глоба” в размер на 300 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 7 месеца, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП за нарушение на чл. 140 ал.1 от ЗДВП; и глоба в размер на 200лв. за нарушение на чл. 145 ал.2 от ЗДВП, а именно за това, че на 13.10.2019г., около 23,50 часа, в гр. Шумен, на кръстовището на ул. „Васил Априлов“ и ул.“Септемврийско въстание“, като водач на лек автомобил „Пежо 106 ХР„ с рег. № Н 2317 АН, в непосредствена близост до МБАЛ Шумен, в посока от ул.“Ген. Скобелев“  към ул.„П.Парчевич“ е управлявал лек автомобил „Пежо 106 ХР„ с рег. № Н 2317 АН негова собственост, видно от договор за покупко-продажба на МПС с рег. № 5043/18.10.2018г. като при спиране на автомобила и проверка от екип на РУ Шумен и оказано съдействие от сектор ПП се установило, че :

*водачът управлява МПС с концентрация на алкохол в кръвта си 1,63 промила установено с алкотест дрегер 7410 с ф. № ARRM-0459, проба № 657, издаден мед. талон за изследване , образувана БП № 1178/2019г. на РУ Шумен по чл. 343б ал.1 от НК ;

*водачът управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред в РБ със служебно прекратена регистрация по чл. 143 ал.15 от ЗДВП ;

*в качеството си на приобретател на регистрирано МПС не е изпълнил задължението си в срок да представи на службата по регистрация по местоживеене копие от договора за придобитата собственост.

Обжалваното наказателно постановление е издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение с Серия GA № 110788 от 13.10.2019г. .

Актосъставителят е посочил, че с деянията са нарушени разпоредбите на чл. 5 ал.3 т.1 от ЗДВП, чл.140, ал.1 от ЗДвП и чл. 145 ал.1 от ЗДВП. Жалбоподателят подписал акта, като не е отразил възражения.

НП е прекратено в частта за деянието за управляване на МПС с концентрация на алкохол в кръвта по чл. 33 ал.2 от ЗАНН

Жалбоподателят не се е възползвал от законното си право и не е депозирал писмени възражения в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН.

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени доказателства и от гласните доказателства, събрани в съдебно заседание, чрез разпита на актосъставителя и на свидетеля по акта.

Нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, са описани достатъчно пълно и ясно както в акта, така и в наказателното постановление. При съставянето им не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да накърняват правото на защита на жалбоподателя и да водят до отмяна на обжалваното наказателно постановление.

При така изяснената фактическа обстановка, съдът намира,че в хода на административно – наказателното производство не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до накърняване на правото на защита на санкционираното лице.

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от оправомощени за това длъжностни лица, в рамките на определената им компетентност и са били надлежно предявени и връчени на жалбоподателя. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Административно-наказателното производство е започнало с редовно съставен акт, съдържащ всички минимално изискуеми по смисъла на чл.42 от ЗАНН реквизити. Същият е предявен и връчен на жалбоподателя.

В НП също се съдържат всички минимално изискуеми по силата на чл.57 от ЗАНН реквизити. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.

За да се произнесе по съществото на правния спор, съдът съобрази, че настоящото производство е от административно- наказателен характер и същественото при него е да се установи има ли извършено административно нарушение от лицето, посочено в АУАН и НП. В тежест на административно - наказващия орган, тъй като именно той е субектът на административно- наказателното обвинение, е да докаже по безспорен начин, с всички допустими доказателства, че има административно нарушение и че то е извършено виновно именно от лицето, посочено като нарушител.

Установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени доказателства и от гласните доказателства, събрани в съдебно заседание, чрез разпита на актосъставителя Б., свидетеля по акта и на останалите разпитани  служители на РПУ .

По отношение пункт първи от НП относно нарушението по чл. 140 ал.1 от ЗДВП .

Съобразно разпоредбата на чл.140, ал.1, пр.1 от ЗДвП, по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

Съгласно чл. 22 от НАРЕДБА № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства според срока на валидност регистрацията, е: постоянна - без срок на валидност; временна - с определен срок на валидност над 3 месеца; транзитна - със срок на валидност до 30 дни.

В настоящия случай, от разпита на актосъставителя и на свидетеля се доказва по безспорен начин, че жалбоподателят е управлявал МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, доколкото при проверката е било установено, че регистрацията на същото е била служебно прекратена.

От представените по делото доказателства се установи, че към датата на проверката – 13.10.2019г. процесното МПС не е било регистрирано, като видно от справката е регистриран договор за продажба с № 5043 от 18.10.2018г., а към 20.12.2018г./ два месеца след процесния договор / регистрацията е била прекратена служебно на основание чл. 143 ал.15 от ЗДВП предвиждаща служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.

Безспорно се установява от приложените писмени доказателства, че процесният автомобил е бил с прекратена регистрация към датата и часа на установяване на нарушението .

Съгласно нормата на чл. 175, ал.3, пр.1 от ЗДвП, наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

Съдът намира, че АНО в случая не е посочил мотиви за налагане на санкцията както за лишаването от правоуправление, така и за глобата, и двете над минимално предвидения в закона размер- глоба” в размер на 300 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 7 месеца.

Съдът счита, че  НП в тази му част да бъде изменено като бъде намален размера на санкциите до минималния законов размер - глоба” в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, доколкото този размер приема за  адекватен и относим в конкретната ситуация. При определяне размера на наказанията, следва двете кумулативно предвидени наказания да кореспондират помежду си. Съдът споделя становището на АНО за неприложимост на нормата на чл. 28 от ЗАНН в настоящия казус. В тази връзка съдът съобрази и приложената по делото справка за нарушител /стр.14/, от която се установява, че жалбоподателят има множество нарушения на ЗДвП.

 По пункт втори от НП относно нарушението на чл. 145 ал.2 от ЗДВП -Разпоредбата на чл.145, ал.2 от ЗДвП вменява задължение на приобретателя на регистрирано пътно превозно средство в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес.

Следователно нарушението се счита за извършено след като изтече визираният в нормата едномесечен срок. В случая както в АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП е посочена датата на купуване  на въпросното МПС, т.е. откога тече този едномесечен срок, а именно от датата на договора за прехвърляне на МПС 18.10.2018г.

Нарушението е било констатирано на 13.10.2019г., когато е съставен и АУАН. НП е съставено на 24.01.2020г. В този смисъл съдът намира за неоснователни твърденията на представителя на жалбоподателя касаещи нормата на чл. 34 от ЗАНН. Следва да се съобрази и разпоредбата на чл.189, ал.2 от ЗДвП, съгласно която редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. Доказателства в противен смисъл на посоченото в АУАН и НП не се представиха от жалбоподателя. Съгласно приложената норма на чл. 177 ал.6 пр.2 от ЗДВП на лице, което не изпълни задължение по чл. 144, ал. 3 или по чл. 145, ал. 2, се налага глоба или имуществена санкция в размер 200 лв.Съдът намира, че АНО в случая правилно е приложил санкционната норма.Поради изложеното НП в частта по пункт втори следва да бъде потвърдено.

Предвид направеното искане от страна на представителя на АНО за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, съдът съобрази, че с ДВ бр. № 94 от 29.11.2019г., със закон за изменение и допълнение на ЗОДОВ е изменен ЗАНН, като с § 9 ал. 5 е прието че, в полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер,определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт. Размерът на присъденото възнаграждение не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ.

 В горния смисъл и съгласно чл. 37, ал.1 от ЗПП, вр. чл. 24 от Наредбата за заплащане на правната помощ, съдът определя възнаграждение на юрисконсулта представляващ АНО -ОДМВР по делото в размер на 100лв., която сума следва да се заплати от жалбоподателя по сметка на ОДМВР Шумен 

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

          ИЗМЕНЯ наказателно постановление №19-0869-004338/24.01.2020 год. на Началник сектор към ОДМВР гр. Шумен, сектор „Пътна полиция“, с което на М.А.Н. с ЕГН **********, са наложени административни наказания в частта по пункт първи, като намалява размера на наложената “глоба” на 200лв. и намалява размера на наложеното „лишаване от право да управлява МПС на 6 месеца.  

       ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №19-0869-004338/24.01.2020 год. на Началник сектор към ОДМВР гр. Шумен, сектор „Пътна полиция“, в частта по пункт втори относно наложената глоба в размер на 200лв. за нарушение на чл. 145 ал.2 от ЗДВП, като правилно и законосъобразно.

ОСЪЖДА М.А.Н. с ЕГН **********, ДА ЗАПЛАТИ  по сметка на ОДМВР Шумен 100лв. - юрисконсултско възнаграждение, на осн. чл. 37 ал.1 от ЗПП, вр. чл. 24 от Наредбата за заплащане на правната помощ.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Шуменския административен съд, в 14-дневен срок от съобщаване на страните, че е изготвено.

                                                                      

РАЙОНЕН СЪДИЯ: