Решение по дело №3272/2017 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 февруари 2018 г. (в сила от 29 април 2018 г.)
Съдия: Владимир Калоянов Крумов
Дело: 20171320103272
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 16 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  31

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

гр. Видин, 14.02.2018г.

 

            Видинският районен съд гражданска колегия в публично заседание на петнадесети януари през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                                                                                               Председател : Владимир Крумов

при секретаря Г. Начева, като разгледа докладваното от съдия Крумов гр. дело № 3272 по описа за 2017г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано по молба с правно основание чл. 51 от Закона за наследството /ЗН/ от „БАНКА ДСК” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, ул. „Московска” 19, представлявано от законните си представители Виолина Спасова и Доротея Николова, в качеството й на кредитор на починалата Ц.Д.Р., ЕГН **********, бивш жител ***, починала на 08.07.2017г., за призоваване на лицата, имащи право да я наследят, а именно : Д.Ц.Р., ЕГН **********,***.

Поддържа се, че с договор за кредит за текущо потребление сключен на 11.12.2015г., молителят е отпуснал на Ц.Д.Р. кредит в размер на 2 600,00лв. С договор за издаване и обслужване на кредитна карта с револвиращ кредит за физически лица сключен на 19.12.2014г. молителят е отпуснал кредит в размер на 500,00лева. На същата дата е разрешена още една кредитна карта със същия лимит – 500,00лева. Твърди се, че поради забавяне на плащанията по него Банката има интерес да ангажира имуществената отговорност на кредитополучателя. Твърди се още, че кредитополучателят е починал, което обуславя правния интерес кредиторът да иска призваните да наследяват лица да заявят дали приемат наследството или се отказват от него.

От фактическа страна: Видно от преписи на : договор за кредит за текущо потребление сключен на 11.12.2014г., 2 броя договор за издаване и обслужване на кредитна карта с револвиращ кредит за физически лица сключен на 19.12.2014г., на кредитополучателя са отпуснати кредити в размер съответно на 2 600,00лева и по 500,00лева по последните два договора.

Видно от препис на удостоверение за наследници изх. № АО – 01 – 18 – 5964 / 04.12.2017г. на общ. Видин, кредитополучателят Ц.Д.Р., бивш жител ***, починала на 08.07.2017г., е оставила наследници : Д.Ц.Р., ЕГН **********,***.

Последният не се е явил в откритото съдебно заседание, провело се на 15.01.2018г., редовно призован.

   Съдът, като взе предвид в съвкупност и поотделно представените по делото писмени доказателства, приема следното от правна  страна:

Производството, регламентирано в разпоредбата на чл. 51 от ЗН се предполага личното явяване на наследника. Установява се, че съдът е призовал лицето Д.Ц.Р., ЕГН **********,***, с цел личното явяване на същото.

    Тъй като кредитополучателят по сделката е починал, неговите задължения са преминали по пътя на наследяването към универсалните му правоприемници по закон. Лицето, което е наследник по закон на дадено починало лице, е призовано към наследяване. Това означава, че в патримониума му е възникнало самостоятелно не притезателно субективно право на наследяване. Съдържанието на това право се състои във възможността титулярът му да приеме наследството на починалото лице или да се откаже от него. За да породи правни последици, упражняването на правото на наследяване следва да стане по някои от предписаните в Закона за наследството начини и в сроковете, посочени в закона. Последиците от упражненото право на наследяване в случаите на изявена воля за приемане са възникване на наследственото правоприемство, тоест преминаването на имуществото (правата, но и задълженията) на наследодателя към наследника. В настоящия случай лицето, призовано да наследява - Д.Ц.Р., ЕГН **********,***, не се явява в откритото съдебно заседание, редовно призован. На основание чл.51, ал.2 от Закона за наследството, съдът следва да постанови вписване на обстоятелството, че това лице е загубило правото да приема наследството, тъй като не се явява в съдебно заседание редовно призовано, както и поради това, че същото е изрично предупредено с указание в разпореждане от 12.12.2017г. за това, че ако не се яви лично в срок до първото по делото съдебно заседание да заяви приема или се отказва от наследството, лицето ще загуби правото да приеме наследството.     

На основание чл. 21 от Тарифа за държавните такси, които се събират по ГПК, следва Д.Ц.Р., ЕГН **********,***, да бъде осъден да заплати държавна такса за вписване на отказа от наследство, в размер на по 20,00лв.

Предвид изложеното, Съдът

 

                                                         Р Е Ш И :

           

     Да се впише в особената книга при Районен съд – Видин, че Д.Ц.Р., ЕГН **********,***, е загубил правото да приеме наследството на Ц.Д.Р., ЕГН **********, бивш жител ***, починала на 08.07.2017г., на основание чл.51, ал. 2 от Закона за наследството.

Осъжда Д.Ц.Р., ЕГН **********,***, да заплати в полза на Районен съд Видин държавна такса в размер на 20,00лв.

Решението може да бъде обжалвано пред Окръжен съд Видин в двуседмичен срок от връчването му на страните.                    

 

 

 

                                                                                                          Районен съдия :