Решение по дело №205/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 215
Дата: 27 септември 2021 г.
Съдия: Росица Карова Цветкова
Дело: 20217270700205
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

№ ..........., град Шумен, 27.09.2021 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

   Шуменският административен съд в публичното заседание на тринадесети септември две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

 

                                                Председател:   Росица Цветкова

                                                       Членове:  Снежина Чолакова

                                                                       Бистра Бойн

                                                                        

при секретаря Ив. Велчева

и с участие на прокурор В. Радева от Окръжна прокуратура гр. Шумен

като разгледа докладваното от административен съдия Р. Цветкова КАНД №205 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

   Производство по чл.63 ал.1 изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК), образувано въз основа на касационна жалба от ОД на МВР град Шумен, чрез гл. юрисконсулт И.С., срещу Решение №260036 от 26.04.2021 г. по АНХД №97/2021 г. по описа на РС град Нови пазар в частта, с която е отменено НП №20-0280-000730/14.12.2020 г. на Началника на РУ Каолиново при ОД на МВР град Шумен и са възложени на ОД на МВР разноски в размер на 300.00 лв., представляващи заплатено адвокатско възнаграждение от Б.А..

   В жалбата се излагат доводи, че атакуваното решение е издадено в нарушение на материалния закон по смисъла на чл.348 ал.1 т.1 от НПК във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН. По същество се счита, че не е допуснато съществено нарушение на административно-производствените правила, тъй като наличието на повторност на деянието не е елемент от фактическия състав на административното нарушение, а има отношение само към налагане на по-тежко наказание, което е в компетенцията на наказващия орган. Излагат се и доводи, че не са налице основанията за прилагане на чл.28 от ЗАНН, поради което касаторът отправя искане за отмяна на решението, както и да бъде потвърдено Наказателно постановление /НП/ №20-0280-000730/14.12.2020 г. на Началника на РУ Каолиново при ОД на МВР град Шумен и да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение и за двете инстанции.

   Ответникът по касационната жалба Б.Б.А., редовно призован, се явява лично, заедно с пълномощник адв. Д. М. при ШАК, редовно упълномощен, който изразява становище за неоснователност на касационната жалба и отправя искане Решението на РС град Нови пазар да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

   Представителят на Шуменска окръжна прокуратура изразява становище, че жалбата е процесуално допустима и разгледана по същество е основателна. Смята, че решаващият съд неправилно е приложил разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, както и не са допуснати съществени нарушение както при съставяне на АУАН, така и при издаване въз основа на него на процесното НП, поради което предлага Решението на РС град Нови пазар да бъде отменено като неправилно и да бъде потвърдено процесното НП.

   Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

   Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211 ал.1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт съгласно разпоредбата на чл.210 ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК.

   Разгледана по същество, жалбата е основателна, поради следните съображения:

   На първо место следва да се посочи, че спор по фактите няма между страните. Спорът е по приложение на материалния и процесуалния закон и в частност дали са допуснати съществени нарушения в хода на административно-наказателното производство и дали са налице основанията за приложение на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН по отношение на процесното нарушение, извършено в условията на повторност.

   Предмет на съдебен контрол пред решаващия съд е било НП №20-0280-000730/14.12.2020 г. на Началника на РУ Каолиново при ОД на МВР град Шумен, с което на ответната страна Б.А., на основание чл.175 ал.4 във вр. с ал.3 пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 600.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесета месеца за нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП, а именно за това, че на 18.06.2020 г., в 18.17 часа в с.Лятно, от ул. Шейново към ул. Ленин управлява собственият си лек автомобил „Ф.Г.“ без поставени регистрационни табели и МПС не е регистрирано по надлежния ред, като административното нарушение е извършено в условията на повторност – влязло в сила на 21.01.2020 г. НП №19-0869-002108/17.06.2019 г.

   При така изяснените обстоятелства и събрания в цялост по делото доказателствен материал, районният съд е приел, че при издаване на процесното НП е допуснато съществено процесуално нарушение, тъй като едва в НП е въведено обстоятелството, че нарушението е извършено в условията на повторност. С оглед на това е налице несъответствие между НП и АУАН, като с НП санкционираното лице е наказано за по-тежко наказуемо деяние, различно от посоченото в АУАН. Това е довело и до ограничаване правото на защита на санкционираното лице. Решаващият съд е приел, че в случая са налице основанията за приложение на чл.28 от ЗАНН, тъй като нарушението се отличава с по-ниска степен на обществена опасност, в сравнение със сходните такива. Въз основа на тези аргументи РС град Нови пазар е отменил процесното НП и е присъдил на жалбоподателя-санкционираното лице направените по делото разноски, изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждение.

   Касационната съдебна инстанция приема, че въз основа на правилно установената фактическа обстановка, въззивният съд е извел неправилни правни изводи по приложение на материалния и процесуалния закон.

   В конкретния случай не се спори, че ответникът е управлявал собствения си лек автомобил „Ф.Г.“ на 18.06.2020 г. в с.Лятно без поставени регистрационни табели и МПС не е регистрирано по надлежния ред. Няма спор и относно обстоятелството, че към момента на извършване на проверката на санкционираното лице има издадено НП, влязло в сила на 21.01.2020 г. за същото нарушение – чл.140 ал.1 от ЗДвП. Следователно фактът на извършване на санкционираното нарушение при условията на повторност по смисъла на § 6, т.33 от ДР на ЗДвП е установен по безсъмнен начин. По силата на цитираната разпоредба, „повторно нарушение" е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което на нарушителя е наложено наказание за същото по вид нарушение, включително и когато първото наказание му е било наложено като нов водач. От приложеното по делото НП №19-0869-002108 от 17.06.2019 г. на Началник група Сектор «ПП» при ОД на МВР град Шумен е видно, че Б.А. е бил санкциониран за извършено от него административно нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП, като му е наложена санкция по чл.175 ал.3 от ЗДвП, за управление на МПС в град Шумен без МПС да е регистрирано по надлежния ред и без поставени регистрационни табели. Цитираното НП е влязло в законна сила на 21.01.2020 г. Същевременно деянието, предмет на настоящото административно-наказателно производство, е осъществено на 18.06.2021 г., към която дата не е изтекъл едногодишният срок, считано от датата на влизане в сила на предходното наказателно постановление, с което деецът е наказан за същия вид нарушение, поради което правилно административно-наказващият орган е санкционирал нарушителя по реда на чл.175 ал.4 във вр. с ал.3 от ЗДвП.

   Настоящият касационен състав не се споделя изводите на решаващия съд за допуснато съществено нарушение на административно-производствените правила, предвид неотразяването в АУАН на факта, че констатираното с него нарушение е извършено при условията на повторност. Видно от съдържанието на АУАН, в същия е подробно описано в какво се изразява установеното от контролните органи административно нарушение, доколкото е посочено, че деецът е управлявал МПС без регистрационни табели и нерегистрирано по надлежния ред. Посочена е и правната норма – чл.140 ал.1 от ЗДвП, регламентираща правилото, че по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По този начин са изпълнени в пълен обем изискванията на чл.42 т.4 и 5 от ЗАНН, като липсата на посочване на квалифициращия отговорността признак от приложимия административно-наказателен състав не променя този извод, доколкото преценката досежно конкретната правна квалификация на санкционираното деяние е в правомощията на наказващия орган, а не на актосъставителя. Нещо повече, съгласно чл.53 ал.2 от ЗАНН, наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. А в случая са безспорно установени както самоличността на дееца, така и обстоятелството, че в качеството си на собственик на МПС, управлява същото без да е регистрирано по надлежния ред и без поставени регистрационни табели.

   Настоящата касационна инстанция не споделя и извода на решаващия съд, че са налице основания за приложение на чл.28 от ЗАНН. В конкретния случай административно-наказващият орган е наложил на ответника санкция за извършено нарушение в условията на повторност в посочения вид и размер в разпоредбата на чл.175 ал.4 от ЗДвП, което означава, че го е определил в законовите рамки. В тази връзка процесната деятелност не може да се квалифицира като маловажен случай по смисъла, вложен в чл.28 от ЗАНН, предвид обстоятелството, че се касае за деяние, извършено при условията на „повторност”, което е индиция за утвърдена склонност на нарушителя да не се съобразява с установения в страната ред досежно правилата за движение по пътищата. Фактът, че било изминато малко разстояние и причината, наложило преместването на автомобила, по никакъв начин не обуславят маловажност на извършеното от него неправомерно деяние, тъй като сами по себе си не са достатъчни, за да обосноват по-ниска степен на обществена опасност на нарушението от обичайните нарушения от същия вид.

   В обобщение на гореизложеното настоящият съдебен състав счита, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно. Същото е постановено при правилно установена фактическа обстановка, но в несъответствие с процесуалния и материалния закон, поради което следва да бъде отменено в атакуваната част. Доколкото делото е изяснено от фактическа страна, то следва да бъде постановено друго решение по съществото на спора, с което да бъде потвърдено НП №20-0280-000730/14.12.2020 г. на Началника на РУ Каолиново при ОД на МВР град Шумен, с което на ответната страна Б.А., на основание чл.175 ал.4 във вр. с ал.3 пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 600.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесета месеца за нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП.

   С оглед изхода на спора ответникът Б.Б.А. следва да бъде осъден да заплати на ОД на МВР град Шумен юрисконсултско възнаграждение само за касационната инстанция в размер на 80.00 лв. Неоснователно касаторът претендира юрисконсултско възнаграждение и за двете инстанции, тъй като липсват доказателства пред РС град Нови пазар административно-наказващият орган да е защитаван от юрисконсулт – липсва пълномощно за процесуално представителство, както и самото придружително писмо е изготвено и подписано от наказващия орган. В хода на съдебното производство пред РС град Нови пазар за наказващия орган не се е явявал юрисконсулт, поради което искането се явява неоснователно.

   По отношение присъдените разноски в полза на РС град Нови пазар, има постановено Определение от 07.07.2021 г. по реда на чл.248 и сл. от ГПК, което не е обжалвано и е влязло в законна сила.

   Водим от горното, Шуменският административен съд

 

Р   Е    Ш    И   :

 

   ОТМЕНЯ Решение №260036 от 26.04.2021 г. по АНХД №97/2021 г. по описа на РС град Нови пазар в частта, с която е отменено НП №20-0280-000730/14.12.2020 г. на Началника на РУ Каолиново при ОД на МВР град Шумен и ОД на МВР е осъдена да заплати на Б.Б.А. разноски в размер на 300.00 лв. и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

   ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №20-0280-000730/14.12.2020 г. на Началника на РУ Каолиново при ОД на МВР град Шумен, с което на Б.Б.А. с ЕГН ********** ***, на основание чл.175 ал.4 във вр. с ал.3 пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 600.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесета месеца, за нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП.

   ОСЪЖДА Б.Б.А. с ЕГН ********** ***, да заплати на ОД на МВР град Шумен юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция в размер на 80.00 /осемдесет лева/ лв.

   Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                         2.

 

     ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 27.09.2021 г.