Определение по дело №218/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 253
Дата: 18 юни 2020 г. (в сила от 26 юни 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200218
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на осемнадесети юни две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                             Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

                                                          

с участието на секретаря Мария Ценова

и прокурора Десислав Начков,  като разгледа докладваното от Агн. Ставарова

ЧНД N 218 по описа за  2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Б.Е.Ш., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване. Показал е добро поведение, ходи на училище, посещава курсове, награждаван е и няма наказания.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Б.Е.Ш..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор  "РД" С. С. М. със Заповед № 165/23.05.2019 год. изразява становище за основателност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства,  намира молбата за основателна по следните съображения:

  С Определение №118/04.11.19 г. по НОХД№687/19 г. на PC - Несебър е одобрено споразумение по силата на което търпи 11 месеца лишаване от свобода, при първоначален общ режим,  за престъпление по чл.195, ал.1, т.2 и т.7 НК.

На основание чл.68, ал.1 НК е приведено Определение от 13.07.16 г. по НОХД№266/16 г. на PC - Лом,  по силата на което му е определено общо наказание измежду наложените по:

НОХД№266/16 г.,

НОХД№497/15 г. и

НОХД№578/15 г. всичките на PC - Лом,

а именно 8 месеца лишаване от свобода, при първоначален „общ режим“ - /изтърпяно в периода от 18.09.19 г. до 01.12.19 г.  с помощта на търпяно наказание по НОХД№578/15 г.  в размер на 5 месеца и 11 дни от 07.10.15 г. до 18.03.16 г. и 12 р.д./ 6 дни лишаване от свобода.       

Начало на наказанието – 01.12.2019 г. Фактически изтърпял - 6 месеца и 17 дни. Предварителен арест - 5 дни. От работа – 15 дни.  Всичко изтърпял – 7 месеца и 7  дни. Остава за изтърпяване - 3 (три) месеца и 23 (двадесет и три) дни. С първоначалната  обща оценка на риска и профила на криминогенните нужди. Заложени цели в плана на присъдата е регистриран среден риск от рецидив - 62 точки.  В профила на криминогенните нужди като дефицитни зони са определени:

-                      нагласи - слабо критичен към собственото си поведение и не поема пълна отговорност за извършеното;

-                     трудова заетост- имал е непостоянна работа и ограничени трудови доходи;

-                     взаимоотношения - израства при условията на формални грижи и контрол;

-                     умения за мислене - среща затруднения при формирането на алтернативни и законосъобразни решения, пренебрегва евентуалните негативни последствия от действията си.

Според изложеното в справката рискът от вреди е нисък за служителите и за останалите лишени от свобода.  В условията на контролирана среда демонстрира толерантно отношение към контролиращите го лица. Не са регистрирани агресивни форми на поведение и провокиране на конфликтни ситуации.

Нисък е рискът от суицид и самоувреждане, тъй като не са налице отключващи фактори.

Среден е рискът от вреди за обществото. Той се определя от характера и спецификата на настоящето престъпление и на извършените криминални деяния в миналото.

В изготвения план на присъдата като цели са заложени затвърждаване на трудовите навици и формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение

Изготвената ревизия на оценката запазва риска от рецидив в средните нива, с понижаване на числената стойност от 62 на 54 точки.

Проблемните зони, които са коригирани в резултат на проведената корекционно- превъзпитателна работа са:

1.                Умения за мислене-разсъждава и анализира ситуациите, в които попада и оценява негативните последствия от продължаване на престъпната дейност.

2.                 Междуличностни проблеми и взаимоотношения- не са регистрирани докладни записки от служителите на надзорно-охранителния състав за враждебно поведение или други деструктивни прояви по време на престоя в затворническото общежитие.

3.                Трудова        заетост-ангажиран в трудов процес на осн. чл.80 от ЗИНЗС на строителни обекти при нужда. С позитивно отношение към труда.

4.                Отношение към правонарушението-налице е критично отношение към престъпното деяние и осъзнаване на вината си. Склонен е да преосмисли и промени криминалното си поведение, проявява настойчивост за постигане на промяната.

Рискът от вреди в затворническото общежитие запазва ниските си стойности за служителите,  останалите лишени от свобода и самия него. Среден остава риска от рецидив и вреди към обществото.

В резултат от проведената индивидуално-корекционна работа с л. св. Ш. според администрацията на затвора са настъпили положителни промени в констатираните дефицитни зони:

-                      Нагласи-поема отговорност за извършеното престъпление. Изразява готовност да промени модела си на мислене и поведение;

-                      Начин на живот и обкръжение - дистанцира се от проблемните лишени от свобода в общежитието, не участва в стачки и други групови форми на недоволство и неподчинение;

-                      Трудова дейност - В ЗООТ „Враца“ л. св. Ш. нямаше постоянна трудова заетост, поради въведеното извънредно положение. Работните групи бяха спрени във връзка с усложнената епидемична обстановка. На 08.04.2020 г. е преразпределен на комисия на работен обект „Охрид“. При проведените разговори с контролиращите го лица по време на работния процес се установи, че л. св. Ш. се справя добре с възложените му трудови задачи, изпълнява ги в срок и качествено.

Няма регистрирани случаи на неизпълнение или лошо изпълнение на възложената работа. Но поради маркирана психологическа несъвместимост с останалите лишени от свобода и остра реакция на някои от тях, че л. св. Ш. проявява лоялност към служителите от НОС и съдейства за разкриване на неразрешени предмети,  същият е преместен в ЗООТ „Враца“ на 11.05.2020 г.

Л. св. Ш. не е допускал да бъде дисциплинарно санкциониран от пенитенциарните служители.

Има толерантно и коректно отношение към длъжностните лица и изпълнява техните разпореждания. Избягва конфликтните ситуации и лишените от свобода склонни към деструктивни прояви.

Съгласен е със заложените цели и задачи в плана на присъдата и проявява последователност и системност в изпълнението им. Има формирани трудови навици и е ангажиран несистемно с трудова дейност.

В голяма степен лишения от свобода Б.Е.Ш. е осъзнал вината си на практика, преосмислил е миналото си поведение и декларира готовност за водене на законосъобразен начин на живот при евентуално условно-предсрочно освобождаване.

Рискът от рецидив е снижен до ниските нива на средния риск, поради настъпилите положителни промени в стереотипа на мислене и липсата на дисциплинирани наказания. Налице е мотивация за промяна на криминалното си поведение и деклариране на готовност да преосмисли досегашния си криминален модел на мислене.

Лишеният от свобода Б.Е.Ш. е склонен да съобразява законността на действията си,  с цел да води градивен и социално приемлив начин на живот.

При анализ на доказателствата по делото, съдът споделя становището на администрацията при затвора- Враца,  че осъденото лице в контролирана среда е показало старание за положителна промяна и изява. Наличните доказателства са, че е изпълнил поставените цели и задачи в пана на присъдата. Няма наложени дисциплинарни наказания и констатирани деструктивни прояви. Има желание за водене на градивен и социално-приемлив начин на живот. Настъпила е положителна промяна в начина на мислене и формиране на бъдещите задачи, както и да планира действията си, за да избегне противоправните последици.

            От горните доводи може да се направи обосновано заключение, че при наличните данни за нагласа за спазване на реда и дисциплината, поведение, насочено към оползотворяване по смислен начин престоя в затвора, лишеният от свобода е дал доказателства за своето поправяне. Налице са двете материално-правни предпоставки за условно предсрочно освобождаване- изтърпян минимум от една втора от наказанието съгласно чл.70, ал.1, т.1 НК и дадени конкретни, реални доказателства за настъпила положителна личностна промяна и готовност за водене на безпроблемен социален живот, съобразен с нормите в обществото, за да няма друго съприкосновение със закона.

            На основание горните доводи,  съдът приема,  че отговаря на изискванията на чл. 439а НПК, поради наличие на двете материално-правни предпоставки по чл. 70 НК за условно-предсрочно освобождаване от неизтърпяната част на наложеното наказание.

            Воден от горното и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения Б.Е.Ш. - роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, българин, български гражданин, неженен, с основно образование, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, ЕГН: **********, от изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода в размер на 8 месеца лишаване от свобода с Определение от 13.07.16 г. по НОХД№266/16 г. на PC - Лом с остатък в размер на 3 (три) месеца и 23 (двадесет и три) дни.

            На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Б.Е.Ш. изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а именно 3 (три) месеца и 23 (двадесет и три) дни.

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца, както и на РС гр.  Лом – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения Б.Е.Ш..

 

 

                                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: