Решение по дело №352/2020 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 163
Дата: 8 юли 2020 г. (в сила от 12 ноември 2020 г.)
Съдия: Даниела Колева Николова
Дело: 20205640200352
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

   163                                08.07.2020 г.                         град Хасково

         

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД,Втори  наказателен състав,

на десети  юни две хиляди и двадесета година,

в публично съдебно заседание в състав:

 

                                                                                     Съдия:Даниела Николова

 

секретар: Елена Драганова

прокурор:

като разгледа докладваното от съдията

НАХД   352 по описа на Районен съд - Хасково за 2020 г.

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания.

          Образувано е по жалба от “Тракия Бус ” ООД град Хасково, представлявано от управителя В.Г.Г.  срещу Наказателно постановление № 26-001006 от 11.03.2020 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”, град Хасково, с което на основание чл. 416, ал. 5, вр. чл. 414, ал. 1 от Кодекса на труда от Кодекса на труда на дружеството - жалбоподател е наложена административна санкция – имуществена санкция в размер на 1500 лева за нарушение по чл. 128, т. 2, вр. чл. 270, ал. 3 КТ. В подадената жалба се релевират оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на атакуваното с нея наказателно постановление, без да се сочат конкретни съображения в подкрепа на наведените доводи. Счита че са налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН.Моли съда да постанови решение, с което да отмени атакуваното наказателно постановление.

            В съдебно заседание пред Районен съд – Хасково, дружеството - жалбоподател, редовно призовано, не изпраща представител.

            Административнонаказващият орган – Директорът на Дирекция „Инспекция по труда”, град Хасково, чрез упълномощения по делото представител – юриск. Г.оспорва жалбата и в хода по същество развива конкретни съображения за неоснователност на същата. Моли атакуваното наказателно постановление да бъде потвърдено.

             Жалбата е подадена в законоустановения срок, срещу подлежащ на обжалване акт, от лице, легитимирано да атакува наказателното постановление, поради което е процесуално допустима.

             ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, за да се произнесе по основателността й и след като се запозна и прецени събраните доказателства при извършената проверка на обжалваното наказателно постановление, намира за установено следното:

             На 12.02.2020 г. била извършена от св. Г.К.А.  - инспектор в Дирекция „Инспекция по труда” – Хасково и св. К.А.К.  – инспектор в Дирекция „Инспекция по труда”, град Хасково, проверка, на дейността на „Тракия Бус ” ООД, град Хасково за спазване на трудовото законодателство - Кодекса на труда и ЗББУТ. Проверката била извършена по седалище и адрес на управление дружеството: град Хасково, бул. „Съединение ” №38 и в присъствие на гл.счетоводител на дружеството . С призовка по реда на чл. 47, ал. 1 от АПК били изискани съответните документи –вътрешни правила за работната заплата ,присъствени форми за м. декември 2019 г.и др. Било установено, след проверка по документи, предоставени на 17.02.2020 г., че в представената платежна  ведомост за м. декември 2019 г.на наетитев дружеството лица  са начислени брутни трудови възнаграждения за извършената от тях работа през м.декември 2019г.  не било удостоверено срещу подпис изплащането на дължимото трудово възнаграждение на по – голямата част от работниците и служителите. Съгласно чл.10 от утвърдените Вътрешни правила  за работната заплата в „Тракия Бус“ООД ,гр.Хасково   работодателят е определил ,че работните заплати се изплащат до 30-то число на месеца ,следващ месеца,през който е положен труда. Към момента на проверката не били представени документи, удостоверяващи плащането на трудово възнаграждение за месец  декември   2019 г. на работниците и служителите/с изключение на Д.П.С.,А. Т. Н. и В. А. И. / по някой от предвидените в нормата на чл. 270, ал. 3 КТ способи,начислено им в платежните ведомости за м.12.2019г.

          За предотвратяване и отстраняване на установените в хода на проверката нарушения, сред които и визираното по – горе, както и за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от тях, органите на ДИТ - Хасково дали на работодателя в лицето на „Тракия Бус ” ООД, град Хасково съответни предписания, обективирани в съставения Протокол за извършена проверка  №ПР 2004739 /24.02.2020 г. да бъдат изплатени трудовите възнаграждения за извършената работа на работниците и служителите за положения от тях труд за месец декември 2019 г. и е посочен срок на изпълнение:16.03.2020 г. Преди изтичане срока за изпълнение на предписанията в съответния пункт за описаното деяние на 26.02.2020 г. в Д”ИТ”, град Хасково, на дружеството - жалбоподател е съставен Акт за установяване на административно нарушение № 26 – 001006 от св.Г.А. .

           Актът за установяване на административно нарушение е съставен в присъствието на управителя  на „Тракия Бус ” ООД, град Хасково – В.Г.Г. , който подписал същия лично. Препис от съставения акт за установяване на административно нарушение е връчен на същата дата срещу подпис на законния представител на дружеството - жалбоподател.

          Възражения срещу съставения акта за установяване на административно нарушение не са постъпили допълнително в рамките на законовия срок.

          При издаване на наказателното постановление, административнонаказващият орган е възприел изцяло фактическите констатации, описани в акта за установяване на административно нарушение.

          Изложената фактическа обстановка е категорично установена от представените по делото писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните в хода на делото свидетели. Съдът кредитира показанията на свидетелите Г.А. и К.К. относно обстоятелствата, изложени в АУАН, свързани с извършване на процесната проверка, както и тези, свързани със съставянето на АУАН като еднопосочни с останалия събран доказателствен материал, поради което ги възприема като достоверни при обосноваване на фактическите си изводи.

          При така установените факти съдът намира от правна страна следното:

          Съгласно разпоредбата на чл. 128, т. 2 от Кодекса на труда, работодателят е длъжен в установените срокове да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа. Според чл. 270, ал. 3 КТ трудовото възнаграждение се изплаща лично на работника или служителя по ведомост или срещу разписка или по писмено искане на работника или служителя - на негови близки. По писмено искане на работника или служителя трудовото му възнаграждение се превежда на влог в посочената от него банка. По силата на чл. 414 ал. 1 от КТ, работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв., а в чл. 416, ал. 5 КТ е предвидено, че наказателните постановления се издават от ръководителя на съответния орган по чл. 399, 400 и 401 или от оправомощени от него длъжностни лица съобразно ведомствената принадлежност на актосъставителите. Следователно, деянието, за което е наложена имуществена санкция на „Тракия Бус „ООД, град Хасково, за което липсва съмнение, че има качеството „работодател”, е обявено от закона за наказуемо с административна санкция.

               В конкретния случай не са допуснати нарушения на чл. 40 от ЗАНН, във връзка със съставянето и връчването на АУАН на законния представител на санкционираното дружество в лицето на изпълнителния директор на „Тракия Бус ” ООД, град Хасково. На същия е осигурена възможност да се запознае с неговото съдържание, както и да направи възражения по него, от която възможност лицето се е възползвало при упражняване правото му на защита в пълен предоставен от закона обем. Съставения акт за установяване на административно нарушение отговаря на изискванията за неговата редовност по чл. 42 от ЗАНН, установяваща необходимите реквизити и конкретно на изискванията на т. 4 от цитираната разпоредба – за описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено. В конкретната хипотеза, със съставения АУАН, работодателят, в лицето на дружеството  „Тракия Бус ”, град Хасково, е привлечен да отговаря за неизпълнение на едно от законоустановените си задължения по чл. 128 от Кодекса на труда, а именно визираното в т. 2 на цитираната разпоредба  - в установените срокове да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа. Този срок в случая е установен с Вътрешните правила за организация на работната заплата, утвърдени от управителя  на дружеството – жалбоподател, като в чл. 10  е предвидено, че формираните съгласно правилата брутни месечни заплати се изплащат еднократно до  30 число на следващия месец . Фактът, че в АУАН и НП не са поименно изписани  всички работници и служители на наказаното дружество, по отношение на които е налице неизпълнение на задължението на работодателя им да им изплати уговореното трудово възнаграждение за посочения месец не обосновава непълнота в съдържанието, оттам нередовност на акта и санкционния акт. Настоящият  състав намира, че в случая, в представената по делото платежна  ведомост за месец декември 2019 г. ясно се визират всички работници и служителите на работодателя "Тракия Бус "ООД, гр.Хасково , на които последният не е заплатил трудово възнаграждение в съответния срок.

От материалноправна страна, обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление, проверени от съда с допустими по закон доказателствени средства, се установяват по недвусмислен и категоричен начин. Доказано е, че дружеството – жалбоподател не е изпълнило задължението си да изплати на работниците и служителите си  уговореното трудово възнаграждение за месец декември 2019г. , каквото е изискването на чл. 128 т.2 от Кодекса на труда  . Обстоятелство, по отношение на което всъщност не се възразява от страна на жалбоподателя,а се твърди ,че е в резултат на липсата на средства ,които не е сред фактите, изключващи задължението на работодателя по чл.128 т.2 от КТ.     В подкрепа  на този извод служат писмените доказателства по преписката и показанията на св.А. и К. , като доказателствата, събрани в хода на съдебното следствие  не  опровергават фактическите твърдения на актосъставителя  и на наказващия орган. Изложеното обосновава извод за осъществяване от обективна страна признаците на състав на административно нарушение по чл. 414, ал. 1, вр. чл.128 т.2 от Кодекса на труда, както правилно деянието е квалифицирано от административнонаказващия орган.

 В случая нарушението не може да се квалифицира като маловажно,предвид новелата на ал. 1 на чл. 415в КТ, ДВ. бр. 7 от 2012 г. в сила и действаща към датата на извършване на процесното нарушение, поради липсата на доказателства то да е било отстранено веднага след установяването му ,а и от него са произтекли вредни последици за работниците и служителите,чиито работни заплати не са били изплатени в уговорения срок   . В същото време съдът намира, че наказващият орган е съобразил в пълна степен разпоредбата на чл. 27 ЗАНН, като е определил наказанието за нарушението по чл. 128, т. 2 от КТ в размер на 1500 лева, т.е. в размер на установения законов минимум, предвиден в разпоредбата на чл. 414, ал. 1 КТ .Предвид изложените съображения следва атакуваното НП да се потвърди, като законосъобразно.

                 При този изход на делото,  претенцията на административно-наказващия орган    за присъждане на юристконсултско  възнаграждение се явява основателна.Съгласно новосъздадената ал. 3 на чл. 63 от ЗАНН, в съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. Цитираната норма е процесуална, има действие занапред и се прилага от момента на влизането ѝ в сила. Така допълненият текст на чл. 63 от ЗАНН, видно от датата на обнародване - 29.11.2019г., към момента е в сила, поради което на Дирекция „Инспекция по труда“,гр.Хасково   , се следва юрисконсултско   възнаграждение в размер на 120 лева .

                Мотивиран така, съдът

Р Е Ш И:

                ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 26-001006 от 11.03.2020 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”, град Хасково.

               ОСЪЖДА „Тракия Бус “ООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление : гр.Хасково ,бул.“Съединение“ №38  да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ със седалище гр.Хасково  сумата от 120 лв. направени по делото разноски за  юрисконсултско   възнаграждение.                 

               Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Хасково в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                              Съдия: /п/ не се чете

 

Вярно с оригинала!

Секретар: В.А.