Решение по дело №187/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260315
Дата: 8 ноември 2021 г. (в сила от 31 декември 2021 г.)
Съдия: Дора Димитрова Михайлова
Дело: 20211800100187
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 март 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. София, 08.11.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Софийски окръжен съд, гражданско отделение, в публичното заседание на двадесети октомври през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРА МИХАЙЛОВА

 

при секретаря Цветанка Павлова

и прокурора Цекова

като разгледа докладваното от съдията Михайлова гр. д. № 187 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното.

 

Предявен е от М.З.И. и В.А.К. срещу С.А.К. иск с правно основание чл. 5 ЗЛС, вр. чл. 336, ал. 1 ГПК за поставянето й под запрещение.

Ищците твърдят, че са съответно майка и брат на ответника С.А.К., страдаща от психично заболяване  с диагноза „лека умствена изостаналост” с призната трайно намалена работоспособност от 71 процента. Твърдят, че С. не може сама да се грижи за себе си и своите интереси и е изключително зависима от чужда помощ и грижи. Не била в състояние да разбира по-сложни връзки и взаимоотношения, извън всекидневното битово ниво, да прави обобщения, да решава проблеми, да предвижда последиците от поведението си и да защитава своите интереси. Тя изоставила в разбирането на езика като средство за комуникация, оценките и съжденията й били на елементарно битово ниво. Ищците поддържат, че вследствие на заболяването ответникът С.А.К. не разбира свойството и значението на действията и не може да ръководи постъпките си.

Ответникът не изразява становище по иска.

Представителят на С. о. п. изразява становище за основателност на предявения иск, като счита, че ответникът следва да бъде поставен под пълно запрещение.

Съдът, като съобрази правните доводите на страните, събраните писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна.

Съдът е сезиран с иск с правно основание чл. 5 ЗЛС, вр.чл. 336, ал. 1 ГПК за поставянето на ответника С.А.К. под запрещение.

Предмет на иска за поставяне на едно лице под запрещение е неговата материалноправна дееспособност, като уважаването на този иск се обуславя от проявлението на следните материални предпоставки (юридически факти): ответникът да не е способен да се грижи за своите работи поради слабоумие или душевна болест (медицински критерий), т.е. не е в състояние да разбира свойството и значението на действията си (интелектуалният елемент) и да ръководи постъпките си (волевият елемент), вследствие на което не може да извършва разумни действия под контрола на съзнанието, или неговите интелектуални или волеви способности са силно ограничени.

От удостоверения № № ………./……… г. и …-..-…/………… на община Е. П. и от удостоверение за раждане, серия . – .., № ………, от ………….. г., се установява, че ищците са съответно майка и брат на ответника, поради което съгласно изискванията на чл. 336, ал. 1 ГПК притежават активна процесуална легитимация за предявяване на иска с правно основание чл. 5 ЗЛС.

От ЕР № 1556/150/16.09.2005 г. се установява, че компетентен здравен орган е определил на ответника 71 % трайно намалена работоспособност, пожизнено, с диагноза „лека умствена изостаналост“.

Свидетелите К. и Траянова установяват правнорелевантия факт, че много трудно се общува с ответницата, която говорела по детски, не можела битово сама да се обслужва, не разбирала по-сложни отношения.

От заключението на съдебно-психиатричната експертиза, изготвена от вещото лице К., неоспорено от страните, което съдът като пълно и компетентно изготвено кредитира изцяло, се установява, че ответникът С.А.К. е неспособна за самостоятелно функциониране и се нуждае от непрекъснат надзор и ежедневно обгрижване. Вещото лице дава заключение, че тя не може да разбира свойството и значението на действията си и да ръководи постъпките си, не може лично да полага грижи за себе си, да се самообслужва и да преценява и защитава личните си интереси.

С оглед събраните по делото доказателства и личните впечатления на съда при опита за провеждане на непосредствен разпит на ответника, съдът приема, че психическото състояние на ответника С.А.К. е от такова естество, което не й позволява да се грижи сама за себе си, да ръководи постъпките си и да защитава интересите си. Тежкият интелектуален дефицит, силно нарушените познавателни, речеви и социални умения я лишават дълбоко от възможността да разбира свойството и значението на постъпките си и да преценява личните и имуществените си интереси. Налице са законовите предпоставки за поставяне на ответника под пълно запрещение, поради което предявеният иск следва да бъде уважен.

 

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОСТАВЯ ПОД ПЪЛНО ЗАПРЕЩЕНИЕ на основание чл. 5, ал. 1 ЗЛС С.А.К., ЕГН: **********, с адрес: ***, по иска на нейната майка М.З.И., ЕГН: **********, и нейния брат В.А.К., ЕГН: **********.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред Апелативен съд – гр. София в 2-седмичен срок от получаване на препис от него от страните.

СЛЕД ВЛИЗАНЕ НА РЕШЕНИЕТО В СИЛА препис него да бъде изпратен на органа по настойничеството по постоянния адрес на ответника за учредяване на настойничество.

 

                                                                           СЪДИЯ: