Решение по дело №1451/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4658
Дата: 25 юни 2019 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Богдана Николова Желявска
Дело: 20181100101451
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

София, 25.06.2019 г.

 

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, I-ВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 3-ТИ състав, в открито заседание на седемнадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОГДАНА ЖЕЛЯВСКА

 

при секретаря Ели Гигова, като разгледа докладваното от съдия Желявска гр.д.№ 1451/2018 г., за да се произнесе взе пред вид следното:

 

Предявени са искове от М.Л.А., ЕГН **********, чрез адв. С.Н.- САК, съдебен адрес:*** против З. „Л.И.“ АД, седалище и адрес ***, с правно основание чл. 432, ал. 1 КЗ и чл. 86 ЗЗД за следните суми: 80 000 лв. – обезщетение за претърпени неимуществени вреди от ПТП, претендирано направо от застрахователя и - 233,47 лв., - обезщетение за претърпени имуществени вреди, ведно със законната лихва, върху двете претенции, считано от датата на датата на увреждането – 21.05.2017 г. до окончателното изплащане на сумата, и законните последици – разноски и адвокатски хонорар.

 

В исковата молба се твърди, че на 21.05.2017 г., около 11.05 ч. в гр. София, е настъпило ПТП между водача на л.а. марка „Шкода” модел „Фабия”, peг. № *******С.О.Д. и пешеходката М.А., при което е пострадала ищцата А., в качеството й на пешеходка, причинени са й телесни увреждания – счупване на пубиса – закрито – дясно. Ищцата е откарана по спешност в Пирогов, ЕАД, където и е извършена репозиция на фрактурата и й е предписано лечение.

 

Във връзка с ПТП е образувано ДП № 11158/2017 г. по описа на СРТП - ОР - СДВР, пр. пр. № 21318/2017 г. по описа на СРП.

За лекия автомобил, причинил катастрофата, ищцата твърди да е сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност” с ответното дружество по з.п. № BG/22/117001379277 със срок на валидност от 11.05.2017 г. до 11.05.2018 г.

По повод настъпилото ПТП ищцата е сезирала ответното дружество и е образувана щета № 0000-1000-03-17-7379/20.06.2017 г., по която дружеството не се е произнесло и не е изплатило застрахователно обезщетение в законоустановения срок.

По изложените съображения предявява настоящия иск срещу ответното дружество с правно основание чл. 432, ал.1 от КЗ  за заплащане на обезщетение в посочения по – горе размер, ведно със законните последици – лихви и разноски.

 

Представила е писмени доказателства, поискала е разпит на свидетели и назначаване на съдебномедицинска, съдебно - психиатрична и автотехническа експертиза.

В хода по същество поддържа предявения иск с всички законни последици, вкл. и разноски по списък.

Ответникът З. „Л.И.“ АД оспорва исковете по основание и размер. Претендира разноски и ю.к.възнаграждение.

 

На първо място оспорва допустимостта на предявеният иск, поради липса на предпоставките, регламентирани в чл. 496, ал. 2, б. Б, вр. ал. 4 от КЗ.

Оспорва всички твърдения в исковата молба по основанието на предявената претенция за неимуществени вреди.

Оспорва твърденията в исковата молба за осъществено от С.О.Д. нарушение на правилата за движение при управление на лек автомобил марка „Шкода Фабия“ с peг.№ *******, по причина от което се поддържа да е настъпило ПТП от 21.05.2017 г., като оспорва и твърдението, че по причина от осъществяване механизма на ПТП за ищцата са настъпили и са били търпени неимуществени вреди като заявените, вкл. по аргумент от разпоредбата на чл. 300 от ГПК. Оспорва твърденията за осъществен граждански деликт спрямо ищцата.

Оспорва механизма на ПТП като в тази връзка оспорва твърдението, че изключителна причина за настъпване на произшествието е нарушение на правилата за движение, извършено от страна на водача на лек автомобил „Шкода Фабия“ с peг.№ *******.

Поддържа, че ищцата като пешеходец е създала предпоставките за настъпване на произшествието и е станала причина за настъпването му.

Оспорва твърдението, че в причинно-следствена връзка с осъществяване механизма на пътно — транспортно произшествие за ищцата са настъпили описаните в исковата молба като медико-биологичен характер телесни травми. Оспорва всички твърдения относно характеристики на лечебния процес, за продължителност на лечението, както и за претърпян силен стрес.

Оспорва твърденията за настъпили в причинно-следствена връзка с механизма на транспортния инцидент неимуществени вреди, за техния интензитет и проявление, твърденията за периода, през който са търпени, като оспорва и твърдението за настъпване на такива вреди, които да обосновават размера на исковата претенция, който счита за изключително завишен.

Оспорва изцяло иска за присъждане на лихва по претенцията за неимуществени вреди - като неоснователен, по съображенията за неоснователност на главния иск.

Оспорва изцяло претенцията за имуществени вреди - по основание и по размер.

Оспорва изцяло иска за присъждане на лихва по претенцията за имуществени вреди.

Представил е писмени доказателства.

Поставил е въпроси към поисканата от ищцовата страна съдебно – медицинска и автотехническа експертиза.

В хода по същество моли съда да постанови решение съобразно събраните по делото доказателства. Претендира разноски по списък.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

Между страните не се спори, а и от събраните по делото доказателства се установява по безспорен начин, че на 21.05.2017 г., около 11.05 ч. в гр. София, е настъпило ПТП, като водачът на л.а. марка „Шкода” модел „Фабия”, peг. № *******С.О.Д., движейки се по бул. Възкресение, с посока на движение от бул. К. Величков към бул. Н. М., е нарушил правилата за движение по пътищата и на пешеходна пътека, е ударил пресичащата надясно, спрямо посоката му на движение, като пешеходка ищца М.А., причинявайки й телесни увреждания.

 

В резултат на катастрофата ищцата М.А. е получила е получила следните травматични увреждания: – счупване на пубиса /срамната кост/ – закрито – дясно.

Ищцата е откарана по спешност в Пирогов, ЕАД, където са й направени изследвания, поставена е диагноза, извършена й е репозиция на фрактурата и й е предписано лечение.

 

За станалото ПТП е съставен Констативен протокол за ПТП с пострадали лица № К-328/21.05.2017 г. по описа на ОПП при СДВР. Образувано е ДП № 11158/2017 г. по описа на СРТП - ОР - СДВР, пр. пр. № 21318/2017 г. по описа на СРП.

Ат приетите и неоспорени доказателства се установява, че по образуваното за станалото н.о.х.д. № 17596/2017 г. на СРС, 6-ти с-в с протокол от с.а., проведено на11.03.2019 г. е одобрено Споразумение, с което водачът на лекия автомобил „Шкода” модел „Фабия”, peг. № *******С.О.Д. е признат за виновен за причиняване средна телесна повреда на пострадалата – престъпление по чл. 343, ал. 3, пр. последно, б. „а“, пр. 2, вр. чл. 343, ал. 1, б. „б“, пр. 2, вр. чл. 342, ал. 1, пр. 3 НК и му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от три месеца, отложено по реда на чл. 66, ал. 1 НК за срок от три години.

По делото е прието за безспорно доказано наличието на валидно застрахователно правоотношение по сключена застраховка „Гражданска отговорност” с ответното дружество по з.п. № BG/22/117001379277 със срок на валидност от 11.05.2017 г. до 11.05.2018 г.

Във връзка със сключения, валиден към момента на ПТП застрахователен договор, по делото се установи, че ищцата е сезирала ответното дружество с молба за изплащане на обезщетение за претърпяна щета № 0000-1000-03-17-7379/20.06.2017 г., но в рамките на законоустановения тримесечен срок плащане от негова страна не е извършено, липсва и произнасяне по искането.

От заключението на приетата по делото и неоспорена от страните СMЕ, която съдът кредитира като безпротиворечива и съответстваща с останалия доказателствен материал, се установява, че, в резултат на катастрофата, ищцата е получила травматично увреждание, в пряка и непосредствена причинно следствена връзка с претърпяното ПТП, изразяващо се в  счупване на пубиса (срамна кост) в дясно - закрито, което реализира медико-биологичния критерий трайно затруднение в движенията на десния долен крайник за срок по-дълъг от 30 дни. На 21.05.2017 г. под местна анестезия и тв-контрол е извършена репозиция на фрактурата и е оставена на постелен режим. Проведено е медикаментозно лечение с Клексан (антикоагулант) и Паратрамол (аналгетик). Лечебният и възстановителен период, с оглед и възрастта на ищцата,  е протекъл за около 3 месеца, през което време тя е търпяла болки и страдания като за първия месец те са били с интензивен характер. При такива увреждания се започва със сравнително ранно раздвижване в леглото и ставане след 5-6 дни, като при болки се дават аналгетици, а зарастването на счупването (с оглед и възрастта) е за около 30 дни, но срока за нетрудоспособност се определя на 2 - 3 месеца. Според заключението проведеното лечение е правилно. Няма доказателства за провеждане на рехабилитация, но такава не е и предписвана.

Вещото лице е установило, след извършен преглед на А., че понастоящем тя е в добро общо състояние за възрастта си. Стабилна походка без помощни средства. Липсва деформация в областта на таза. При натиск върху срамната кост (ос пубис) съобщава за болка. Този вид травми са с добра прогноза и не се очаква наличието на остатъчни увреждания. Няма и приложена медицинска документация показваща наличието на такива. Като остатъчно явление може да се третира, болката която се явява в областта на таза при промяна на времето или при по-голямо натоварване.

 

Експертът е извършил проверка на представените от ищцата Фактура № **********/10.06.2017 г. и фискален бон издадени на името на М.Л.А. на стойност 19.09 лв. за закупуване на Цикатридина спрей, фактура № **********/03.06.2017 г. и фискален бон на стойност 10.59 лв. за закупуване на Хепароид унгв, фактура № **********/06.06.2017 г. на стойност 4.80 лв. за закупуване на чаршафи за възрастни, фактура № **********/02.06.2017 г. и фискален бон на стойност 19.48 лв. за закупуване на Цикатридина спрей, фискален бон за закупуване на Калцикинон на стойност 27.53 лв. и Клексан на стойност 51.99 лв., фактура № **********/30.06.2017 г. и фискален бон на стойност 17.30 лв. за закупуване на памперс за възрастни, чаршафи за възрастни, анатомично парче, както и на представения в съдебно заседание в оригинал ордер за закупуване на антикоагулант, и е констатирал, че те са за разходи, направени от ищцата, във връзка с полученото травматично увреждане.

 

В хода на делото е изслушано и прието заключение по назначената САТЕ, която съдът кредитира като безпротиворечива и съответстваща с оригиналния доказателствен материал, от която се установява по безспорен начин следния механизъм на станалото ПТП: На 21.05.2017 г., около 10,30 ч. л.а. марка „Шкода” модел „Фабия”, рег. № *******с водач С.О.Д. се движи по бул. „Възкресение” с посока на движение от бул. „Константин Величков” към бул. „Никола М.”. На кръстовището с „Вардар” в района на пешеходна пътека, обозначена с пътни знаци и хоризонтална маркировка М8-2, лекият автомобил удря пешеходката М.Л.А., пресичаща платното за движение на бул. „Възкресение”, отляво надясно за посоката на движение на лекия автомобил. Кръстовището е оборудвано със светофарна уредба, която е работела с нормален /работещ/ режим по време на произшествието. По технически път не може да бъде определено на какъв сигнал на светофарната уредба е настъпил удара. Съгласно Протокола на Софийски районен съд , НО 6-ти състав, ударът е настъпил на червен сигнал на светофара за лекия автомобил и на зелен сигнал за посоката на движение на пешеходката. Вследствие на удара с лекия автомобил пешеходката е получила уврежданията посочени в материалите по делото.

 

         Причината за настъпване на произшествието  е преминаване на лекия автомобил „Шкода Фабия” през пешеходната пътека на забраняващ  сигнал за посоката му на движение, като водачът на лекия автомобил е разполагал с техническа възможност да предотврати произшествието при условия, че е спазвал сигналите на светофарната уредба и не е преминавал на забраняващ сигнал през пешеходната пътека.  

 

         Според вещото лице, мястото на удара в случая не може да бъде определено по технически път. При огледа на автомобила не са установени деформации. Местопроизшествието не е запазено. В района му не са установени и регистрирани изпаднали предмети,петна кръв или спирачни следи имащи отношение към определяне мястото на удара. няма достатъчно данни за това какво е било конкретното местоположение на пешеходката и откъде е започнало пресичането й. Може само да се каже, че пешеходката е пресичала платното за движение по пешеходната пътека, отляво надясно за посоката на движение на лекия автомобил.

        Пътното полуплатно на бул. „Възкресение” в района на ПТП  в посоката на огледа / посоката на движение на лекия автомобил „Шкода”/ е разделено на три ленти за движение, всяка с по 3,00 метра широчина, разделени една от друга с хоризонтална пътна маркировка „Единична непрекъсната линия” М-1 от ЗДвП. Вдясно се намира тротоарна площ широка 5,00 м., вляво от платното за движение се намира предпазно ограждение, парапет с височина 1,20 м., който завършва на 13 метра преди ориентира ( за ориентир е приета пресичащата точка на десния бордюр на бул. „Възкресение” и първия бордюр на бул. „Вардар” в дясно по посока на огледа). В ляво от оградата се намира разделителен остров с широчина 2,00 м.В ляво от него трамвайно трасе с широчина 6,00 метра. На 13,00 метра се намира хоризонтална пътна маркировка „Стоп – линия” М6 от ЗДвП. На 6,00 м. преди ориентира се намира пешеходна пътека М8-2  с широчина 2,00 м. На 23,00 метра преди ориентира на 1,00 м в дясно от десния край на платното за движение, на циментен стълб е монтиран пътен знак А- 18 „Пешеходна пътека”. На 13,0м. преди ориентира и на 1,00 м. в дясно от него е монтиран на метална тръба пътен знак Д-17 от ЗДвП. На 5,00 м. преди ориентира и на 1,00 м. в дясно от десния край на Г- образна метална тръбна стойка е монтирана трисекционна светофарна уредба и двусекционна пешеходна светофарна уредба. Кръстовището е сложно, голямо и има и други маркировки и светофарни уредби, но описаните в протокола за оглед всъщност имат отношение към процесното ПТП.  Няма пешеходни подлези и надлези.

         Липсват данни за определяне скоростта на движение на лекия автомобил, поради което не може да бъде определена и опасната зона за спиране на автомобила.

         Пътното платно в района на произшествието е право, без наклони. Произшествието е настъпило в светлата част на денонощието. Ако се приеме, че в съседните ленти за движение на автомобила, не е имало други превозни средства ограничаващи видимостта на пешеходеца, той е имал обективна възможност да възприеме лекият автомобил на разстояние повече от 60 метра. Възможно е, обаче, да е имало и други движещи се превозни средства, а обикновено при пресичане по пешеходни пътеки регулирани със светофарни уредби, вниманието на пешеходците е насочено към сигнала на светофара и съществува възможност пешеходката да не може да възприеме лекият автомобил в един по - ранен момент. Ако пешеходката е предполагала, че водачът на лекия автомобил няма да се съобрази със забраняващия сигнал на светофарната уредба, за посоката на движение на автомобила, вероятно би спряла и изчакала преминаването на автомобила, и тогава би продължила своето движение. По технически път не могат да се определят възможностите на пешеходката в тази насока.

         Времето за реакция на пешеходката с оглед, пресичането на зелен сигнал следва да бъде увеличено с 0,2 сек. и е 1,2 сек. Това време в случая не зависи от разстоянието на което се намирал автомобилът от мястото на удара в момента на започване на пресичането, още повече, че това разстояние в случая не може да бъде определено по технически път. Разстоянието необходимо на пешеходката за преустановяване на движението му по пътното платно не може да бъде определено.           

         По искане на ищцата и за доказване на претърпените от нея неимуществени вреди съдът допусна и разпита свидетелката Ж.П.П., нейна дъщеря.

 

В показанията си тя заяви, че катастрофата е станала преди две години, през пролетта.  Видяла е майка си, която ее на 81 години, в Пирогов на количка. Имала е много силни болки по тялото, особено в дясната част.  Направили са й изследвания и снимки. Останала е три дни в болницата, трябвало е да лежи неподвижно. Свидетелката я е посещавала всеки ден. Била е изписана и закарана вкъщи с линейка, защото не е можела да седи седнала. Първите два месеца изобщо не е можела да става, получила е рани на гърба от залежаване. Дъщеря й, свидетелката, и синът й са се грижели за нея. Първоначално само е лежала, по – късно, след четири месеца, са я изправяли само да седне, след това да стои права, после да направи една – две крачки. Взели са й проходилка. Целият процес е продължил около година. Вследствие катастрофата ищцата е получила силна невроза, изпитва страх да излезе навън и не излиз сама, като види светофар, не сме да пресече. Все още накуцва, защото не може да отпусне крака си, притеснява се. Будела се е през нощта с писъци, защото е сънувала катастрофата. Ищцата се е променила тотално от катастрофата, инцидентът се е отразил на всички.

 

Както бе посочено по – горе, от ищцовата страна в хода на производството бе представено писмо до застрахователя – ответник, въз основа на което е образувана щета, по която до настоящия момент не е извършено плащане.

 

Изложеното се доказва от събраните по делото и неоспорени от страните писмени, гласни доказателства и експертизи.

 

При така установеното от фактическа страна съдът намира от правна страна следното:

 

Предявените искове по чл. чл. 432, ал. 1 от  КЗ и чл.86 от ЗЗД са за изплащане от застрахователя З. „Л.И.“, АД обезщетение за претърпени неимуществени вреди на ищцата М.А. от станалото на 21.15.2018 г. ПТП, болки и страдания в размер 80 000 лв. вследствие катастрофата, както и имуществени такива в размер 233, 47 лв., ведно със законните последици – лихви и разноски.

 

Съгласно разпоредбата на чл.45, ал.1 от ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму, а според ал.2 на същия текст при всички случай на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното.

 

Съгласно чл.432, ал.1 от КЗ увреденият, спрямо когото застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетение пряко от застрахователя.

 

Непозволеното увреждане е сложен юридически състав, чиито елементи при условията на кумулативност следва да бъдат налице, за да бъде ангажирана отговорността както на прекия причинител, осъществил деликта, така и на обвързания с гаранционно-обезпечителната отговорност правен субект, а именно: деяние, противоправност, вреда, причинна връзка между деянието и вредата, както и вина, независимо от нейната форма – умисъл или непредпазливост. Следователно основателността на иска по чл.45 от ЗЗД предполага установяване в съдебното производство на тези елементи, съотнесени към конкретната фактическа обстановка, твърдяна от ищеца. В настоящия случай по безспорен начин се установява наличието на всички елементи от състава на непозволеното увреждане.

 

Съдът намира, че конкретният размер на обезщетението следва да се съобрази с разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД - по справедливост, като се вземат пред вид всички относими обстоятелства, очертаващи действителните болки и страдания на ищцата вследствие получените от катастрофата травми.

 

Съдебната практика приема като критерий за определяне на справедливо обезщетение житейски оправданото и утвърденото такова за аналогични случай, съобразени с конкретния.

 

В резултат на станалото ПТП на ищцата са причинени както физически, така и душевни болки и страдания – обстоятелство, което се установява от събраните и неоспорени писмени, гласни доказателства и медицинска експертиза.

 

Настоящият състав, като съобрази всички обстоятелства по делото, намира, че исковете са доказани по основание, а при определяне техния размер следва да се разгледа възражението на ответника за неговото намаляване вследствие съпричиняване от страна на ищцата, респ. създаване на предпоставка за станалото ПТП, и той да бъде определен съгласно разпоредбата на чл.52 от ЗЗДпо справедливост от съда.

 

Според приетото в Постановление №4/23.12.1968 г. на Пленума на ВС понятието "справедливост" по смисъла на чл. 52 ЗЗД не е абстрактно, а е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се имат пред вид от съда при определяне размера на обезщетението. Безспорно е, че ищцата е възрастен човек в напреднала и претърпените сериозни увреждания и силните болки, които е изпитвала, неминуемо са й се отразили, както физически, така и психически, още повече, че те са били интензивни през първите два – четири месеца, започнали са да отшумяват, но все още не е налице пълно възстановяване. През първите четири месеца тя не е можела да се обслужва без чужда помощ и е разчитала на грижата на своите деца, което й е причинило допълнителен дискомфорт и душевни страдания.

 

Съдът, обсъждайки всички доказателства по делото и, по – конкретно, приетата и неоспорена съдебна автотехническа експертиза, намира, че в конкретния случай не е налице съпричиняване, пред вид на това, че ищцата е пресичала на пешеходна пътека, при наличие на светофарна уредба и ударът между нея и автомобила е станал точно там.

 

Като взе пред вид описаните по-горе и доказани болки и страдания на ищцата, техния вид, интензитет и продължителност, съдът, съобразявайки принципа за справедливост и икономическите условия в страната през 2017 г. и към настоящия момент, намира, че обезщетение в размер 80 000 лв. било адекватна обезвреда на претърпените от ищцата и доказани в производството неимуществени вреди, поради което счита, че тази претенция следва да бъде уважена изцяло – така, както е предявена.

 

Върху присъдените суми следва да бъде присъдена и законната лихва, така, както е поискана – от 20.09.2017 г. - датата, на която ответното дружество е изтекъл законовият срок за изплащане от страна на застрахователя на обезщетение за вредите, получени вследствие станалото ПТП.

 

По отношение претенцията за присъждане на обезщетение за претърпени имуществени вреди – разходи за лечение, същата следва да бъде уважена съобразно представените писмени доказателства и заключението на вещото лице – медицинска експертиза, в размер 150,78 лв., като основателна и доказана, а в останалата част – за разликата до 233, 47 лв. – да се отхвърли, като недоказана.

 

С оглед изхода на спора на адвоката – повереник на ищцовата стана следва да се присъди адвокатско възнаграждение на основание чл. 38 ЗА в размер 2 935 лв.

 

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА З. „Л.И.“ АД, седалище и адрес ***, да заплати на М.Л.А., ЕГН **********, чрез адв. С.Н.- САК, съдебен адрес:***, на основание чл. 432, ал. 1 от КЗ и чл. 86 ЗЗД сумата 80 150, 78  лв., представляваща, както следва: 80 000 лв.  – обезщетение за претърпени неимуществени вреди от ПТП и 150, 78 лв. -  обезщетение за претърпени имуществени вреди от ПТП, претендирани направо от застрахователя, ведно със законната лихва върху присъдените суми, считано от датата на изтичане срока за произнасяне 20.09.2017 г. до окончателното изплащане.

 

ОТХВЪРЛЯ иска в частта за претендираните имуществени вреди, за разликата до 233, 47 лв., като НЕДОКАЗАН.

 

ОСЪЖДА З. „Л.И.“ АД да заплати на адв. С.Н.- САК, съдебен адрес:***,  адвокатско възнаграждение на основание чл. 38 ЗА в размер 2 935 лв.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в четиринадесетдневен срок от съобщението за изготвянето му пред Софийски апелативен съд.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: