Решение по дело №4174/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260199
Дата: 8 февруари 2021 г. (в сила от 3 март 2021 г.)
Съдия: Иван Георгиев Бекяров
Дело: 20205330204174
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260199

 

гр. Пловдив, 08.02.2021 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XI състав, в публично съдебно заседание на тридесети октомври две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БЕКЯРОВ

 

при участието секретаря Елена Апостолова като разгледа докладваното от съдията АНД № 4174/2020 г. по описа на Районен съд Пловдив, XI н.с. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по депозирана жалба срещу наказателно постановление (НП) № 20-0432-000048 от 28.02.2020 г., издадено от началник Първо РУ към ОД на МВР Пловдив, с което на Н. М.К. с ЕГН ********** с адрес *** на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, пр. 1 от Закона за движението по пътищата (нататък ЗДвП) му е наложено административно наказание – глоба в размер на 20 лева за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

В жалбата се излагат твърдения за настъпването на различна фактическа обстановка от описаната в акта за установяване на административно нарушение (АУАН), оттам и липсата на нарушение. Сочи, че жалбоподателят е с намалена работоспособност със 71 % и взема пенсия в размер на 226 лв. за това. Моли се НП да бъде отменено, включително и да се прецени случая като маловажен.

Не е постъпило е становище от въззиваемата страна.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното: 

Жалбата се явява процесуално допустима, доколкото е подадена в предвидения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН срок, от легитимирана страна, срещу акт, подлежащ на обжалване. Разгледана по същество се явява неоснователна, поради следните съображения:

От фактическа страна съдът установи следното:

Жалбоподателят Н.К. е собственик на товарен автомобил марка „Ситроен“ модел „Берлинго“ с ДК ***. Жалбоподателят бил с установена трайна намалена работоспособност на 71 % поради инсулинозависим  захарен диабет, поради което получавал и съответната пенсия за инвалидност поради общо заболяване.

На 31.01.2020 г. се провеждала работа по линия КАТ от служители на ОД на МВР гр. Пловдив. Сред тях бил и свидетелят С.С.. Разположили се в с. Марково на ул. „Захари Стоянов“ пред № 3. Около 11:30 ч. в посока центъра на с. Марково се придвижвал жалбоподателят със своя автомобил. Приближил кръстовището, на което били установени полицейските служители. Пред него се намирала таксиметрова кола, която била спряла на знак Б-2 „Стоп“, която потеглила. Жалбоподателят се движил с ниска скорост, като не преустановил изцяло движението и не спрял на стоп линията, обозначена от поставения за регулиране на движението знак Б-2 „Стоп“. Това било забелязано от полицейския служител С. и той дал знак на водача на л.а. „Ситроен Берлинго“ да спре за проверка. С. обяснил повода за проверката и поискал документите на водача, който по-късно установил като жалбоподателя К..

По този повод бил съставен АУАН бл. № 444804/31.11.2020 г. в присъствието на нарушителя за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП, а именно че не съобразява поведението си с пътен знак Б-2. Актът е съставен в присъствието на жалбоподателя и връчен му, от когото са постъпили възражения, че е спрял на място, от където ще има видимост, както и че не е извършил нарушение.

С оглед установяването на нарушението с АУАН, административнонаказващия орган е издал и обжалваното НП, с което на жалбоподателя е била наложена на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, пр. 1 от ЗДвП глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

Така описаната и възприета от съда фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на разпитания в хода на съдебното следствие свидетел С.С. – актосъставител. Съдът оцени показанията на актосъставителя като логични, непротиворечиви и съответстващи на събраната по делото доказателствена съвкупност. Същият заявява, че си спомня конкретната ситуация, която е констатирал и при която е извършено нарушението, като категорично потвърждава, че е възприел водачът на автомобила как не е спрял на знак Б-2 „Стоп“ на 5-лъчево кръстовище, сигнализирал му е за проверка и е извършил такава. Споделя, че си спомня преди жалбоподателя да е имало друг автомобил, който спрял на знака, както и че водачът се е движил с бавна скорост напред. В тази връзка показанията му се определиха като детайлни и последователни, описващи хронологически възприетата от него фактическа обстановка. Не се констатираха противоречия в показанията му или нелогичност и непоследователност, която да ги дискредитира. Показанията му са достоверни и добросъвестно дадени, доколкото откровено, а затова и логично, свидетелят заявява, че водачът се е движил бавно напред.

Описаната и възприета фактическа обстановка се потвърждава и установява и от писмените доказателства по делото – АУАН, докладна записка, три бр. снимки, заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на МВР.

Връчването на НП и собствеността върху лекия автомобил не се оспорва от жалбоподателя и въззиваемата страна.

Относно приложението на процесуалните правила:

С оглед изложеното,  съдът  след запознаване с приложените по дело АУАН и НП намира, че съставеният АУАН и обжалваното НП отговарят на формалните изисквания на ЗАНН за съдържание, като материалната компетентност на административнонаказващия орган и актосъставителя следва от така представената заповед.

При съставянето на АУАН и при издаването на НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство по налагане на наказание на жалбоподателя, нито са ограничени правата му. АУАН е издаден при спазване на императивните изисквания на чл. 42 и чл. 43 от ЗАНН.

Не се създава неяснота относно нарушението, която да ограничава право на защита на жалбоподателя, като АУАН съдържа правна квалификация и подробно описание на обстоятелствата на нарушението, от значение за съставомерността му и за параметрите на вмененото нарушение. Не е ограничено правото му по чл. 44 от ЗАНН в тридневен срок от съставяне на акта да направи и писмени възражения по него. Още към момента на връчване на АУАН жалбоподателят е имал възможност да направи своите възражения и се е възползвал от това си право.

АУАН е съставен в присъствието на жалбоподателя и свидетел очевидец към момента на установяване на нарушението, с което е съобразено правилото на чл. 40 от ЗАНН.

Атакуваното НП съдържа реквизитите по чл. 57 от ЗАНН и в него не съществуват съществени пороци, водещи до накърняване правото на защита на жалбоподателя. Спазени са и сроковете по чл. 34 от ЗАНН. Нарушението е описано надлежно в НП от фактическа страна, като административнонаказващият орган е посочил ясно и подробно в обстоятелствената част всичките му индивидуализиращи белези (време, място, авторство и обстоятелства, при които е извършено). Затова не може да се приеме, че е засегнато правото на защита на нарушителя и последният е имал пълната възможност да разбере за какво точно е ангажирана отговорността му – за неспазване на правилата за движение, свързани със съобразяването от водачите на поведението си с пътните знаци.

От правна страна съдът намира следното:

След преценка на цялата доказателствена съвкупност съдът намира, че се установява авторството на деянието и виновното му извършване, като с основание е ангажирана отговорността на жалбоподателя.

На базата на всички събрани и оценени с доверие писмени и гласни доказателства, съдът е на становище, че правилно както съставителят на акта, така и наказващият орган, са квалифицирали поведението на жалбоподателя като нарушение на посочената разпоредба на чл. 6, т. 1 от ЗДвП. Посочената норма гласи, че  участниците в движението съобразяват своето поведение с пътните знаци. От обективна и субективна страна жалбоподателят е осъществил всички съставомерни признаци на нарушението.

Безспорно се установява, че Н.К. като водач на МПС на 31.01.2020 г. около 11:30 часа в с. Марково на ул. „Захари Стоянов“ пред № 3 управлявал собствения си лек автомобил марка „Ситроен“ модел „Берлинго“ с ДК ***, като при движението с него не се съобразил с пътен знак Б2 „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство.“

Осъществяваните контролни действия по спазване на правилата за движение са станали повод да се установи, че водачът при управлението е извършил нарушение. Категоричен в този смисъл е актосъставителят, който точно описва поведението на водача – както той се намирал за друг автомобил, който спял на пътния знак, след което жалбоподателят на бавен ход продължил напред без обаче да спре на стоп линията, обозначена със съответния пътен знак Б-2. Именно и това поведение на водача съдът намира, че изпълва диспозицията на нормата за поведение, която задължава участниците на пътя да спират, а не да намаляват скоростта си при наличие на пътен знак Б-2 „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство.“ В противен случай продължаването на движението без задължение за спиране се регулира от съвсем друг пътен знак – Б-1. Затова дори и бавното движение представлява неизпълнение на задължението, повеляващо чл. 6, т. 1 и чл. 183, ал. 2, т. 3 пр. 1 от ЗДвП. По тези причини съдът счита, че възражението за неизвършването на нарушение от жалбоподателя е неоснователно и се доказа по делото именно обратното.

Освен това след преценка на цялата доказателствена съвкупност не се опровергават фактическите констатации в АУАН. Не се установиха от съда обстоятелства, които да обосноват извод за невъзможност да се даде вяра на АУАН. Затова съдът отчете презумптивната му сила, регламентирана в нормата чл. 189, ал. 2 от ЗДвП. Не се установява твърдяната в жалбата фактическа обстановка. Именно преценката на доказателствата дава основание на съда да прецени, че фактическата обстановка в АУАН се установява по безспорен начин, а следователно и съпричастността на жалбоподателя в извършването на нарушението. По настоящото дело се потвърдиха фактите от АУАН чрез показанията на разпитания актосъставител.

Следователно жалбоподателят не е съобразил правилата на ЗДвП, като по време на движение с автомобила си не е съобразил поведението си с пътните знаци, регулиращи движението. Същата норма има за цел да бъдат предотвратени възможностите за настъпване на ПТП и последиците от евентуални произшествия и да се съхрани живота и здравето всички участници в движението.

Нарушителят е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, предвиждал е, че неизпълнението на задължението му може да доведе до настъпване на общественоопасни последици – за живота и здравето на самия него. Затова съдът намира, че деянието му е извършено при пряк умисъл, тъй като е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, предвиждал е общественоопасните последици и е целял тяхното настъпване.

За наказанието:

Правилно описаното нарушение е съотнесено към съответстващата му санкционна разпоредба по чл. 183, ал. 2, т. 3, пр. 1 от ЗДвП, която предвижда при нарушение на правилото по чл. 6, т. 1 от ЗДвП, а именно на водач, който не спре на пътен знак „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!“, да се наложи глоба в размер на 20 лв.

Съдът намира, че правилно административнонаказващият орган е съобразил критериите за оразмеряване на административната санкция по чл. 27 от ЗАНН, основният сред които е тежестта на нарушението. Наказанието е точно определено, а не в определени граници. Размерите на наложената глоба са фиксирани от законодателя, поради което не могат да се ревизират от съда. Затова и се приемат за правилно определени.

 Определеното спрямо жалбоподателя наказание отговаря и на целите по чл. 12 от ЗАНН.

Налице са обаче основания за прилагане разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, т.е. налице е „маловажен случай” на административно нарушение.

Съобразно разясненията, дадени с Тълкувателно решение № 1/2007 г. на ОСНК на ВКС, съдът трябва в пълнота да изследва релевантните за изхода на спора факти, като това включва и преценка за наличието, респективно отсъствието на такива обстоятелства, дефиниращи случая като „маловажен“. Преценката на административнонаказващият орган за „маловажност“ се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол.

Съгласно чл. 93, т. 9 от НК „маловажен случай“ е този, при който извършеното престъпление /в конкретния случай административно нарушение/, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици, или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид. Тази разпоредба е приложима и в процеса, развиващ се по реда на ЗАНН, съобразно изричната препращаща норма на чл. 11 от ЗАНН.

В настоящия случай се касае за формално нарушение, поради което факторът липса на вредни последици не може да бъде взет предвид при преценката за маловажност на случая. Самото деяние обаче се характеризира със смекчаващи обстоятелства, които разкриват по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид. Установи се по делото, че водачът действително е спрял, тъй като пред него се е намирал друг автомобил, водачът на който се е съобразил с пътен знак Б-2. Същевременно при изнасянето си напред към кръстовището жалбоподателят се е движил с бавна скорост, която е била видима и установена и от самия актосъставител. Следователно К. е бил във възможност да преустанови движението при възникване на опасност на пътя, включително и да не отнеме предимството на останалите превозно средства. Не без значение е, че водачът се е придвижвал, за да достигне по-добра видимост, в каквато връзка са и били възраженията му още към момента на съставяне на АУАН и отразени в докладната записка на полицейския служител и което се потвърждава от действително ниската му скорост на движение. Не може да бъде пренебрегнато и обстоятелството, че водачът е и е бил лице с трайно намалена работоспособност и получава пенсия за инвалидност поради общо заболяване, което обстоятелство следва да се вземе предвид преценката на обществената опасност на личността му и целите на наказанието, включително и репресията, която държавата следва да оказва върху лицата. Макар последните обстоятелства да не очертават възможността за приложение на маловажния случай по чл. 28 от ЗАНН, то цялостната преценка на обществената опасност на деянието и личността на нарушителя дава основание за съда да прецени случая като такъв с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид.

С оглед на изложеното съдът приема, че наказателното постановление макар да е обосновано и законосъобразно от процесуална и материалноправна страна, то неправилно административнонаказващият орган не е приложил разпоредбата на маловажния случай по чл. 28 от ЗАНН, който по същността си представлява освобождаване от административнонаказателна отговорност, доколкото са били налице данни за приложението му и при това положение е бил длъжен да я приложи и да предупреди нарушителя, че при бъдещо извършване на нарушение ще бъде наказан. Затова именно съдът счита, че следва акцентира на жалбоподателя, че спазването на правилата за движение е от изключителна важност поради високия риск от опасност и от възникване на инциденти и единствено спазването на правилата за движение може да предотврати такива. Като не е сторил горното наказващият орган е постановил един незаконосъобразен акт, който следва да бъде отменен.

По изложените  съображения и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН съдът

 

Р Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 20-0432-000048 от 28.02.2020 г., издадено от началник Първо РУ към ОД на МВР Пловдив, с което на Н. М.К. с ЕГН ********** с адрес *** на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, пр. 1 от Закона за движението по пътищата (нататък ЗДвП) му е наложено административно наказание – глоба в размер на 20 лева за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че същото е изготвено и обявено, пред Административен съд Пловдив, на основанията, предвидени в НПК, и по реда на глава XII от АПК.

 

                                                                                 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! ДТ