Решение по дело №2414/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260608
Дата: 22 декември 2020 г. (в сила от 16 януари 2021 г.)
Съдия: Румяна Антонова Спасова-Кежова
Дело: 20201100902414
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 22.12.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI-1 състав, в закрито заседание на двадесет и втори декември две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                     

             СЪДИЯ: РУМЯНА СПАСОВА

              

като разгледа докладваното от съдията т.д. № 2414 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър /ЗТР/.

Образувано е по жалба, подадена от Сдружение Движение „Д-р П.Д.“ /в процес на регистрация/ срещу отказ № 20201125110258 на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши вписване на първоначална регистрация на сдружение с нестопанска цел.

Жалбоподателят оспорва доводите на длъжностното лице. Счита,че наличието на отбелязване в учредителния акт на дейността на сдружението попълва празнината в устава, защото двата документа са неразривно свързани. Посочва, че за нарушението на чл. 43, ал. 2 ЗЮЛНЦ относно начина за разпределение на имуществото на сдружението при ликвидация, е следвало да му се даде възможност и срок за корекция. Твърди, че в учредителния акт и в устава са изразени едни и същи цели по смисъл и съдържание, но с други думи. Оспорва, че има нарушение на чл. 26, ал. 3 ЗЮЛНЦ, тъй като разпоредбата дава възможност да се предвиди нещо друго в устава. Счита, че по отношение на непълнота на адреса е следвало да им се дадат указания. Предвид изложеното иска да се уважи жалбата и да се отмени отказа.

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване, съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТР и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна.

Със заявление по образец, съгласно приложение А15 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ е поискано вписване на първоначална регистрация на Сдружение Движение „Д-р П.Д.“.

В обжалвания отказ № 20201125110258/26.11.2020 г. длъжностното лице приема, че представения към заявлението устав не отговоря на изискванията на чл. 20, т. 4 ЗЮЛНЦ – не е определен вид дейност на сдружението; налице е пряко противоречие със забраната по чл. 43, ал. 2 ЗЮЛНЦ; заявените цели и средства за постигане на целите не съответстват на тези в устава; предвидена е разпоредба в устава за свикване на общо събрание, която противоречи на чл. 26, ал. 3 ЗЮЛНЦ относно императивното изискване, че срокът за уведомяване не може да е по-малък от един месец преди насрочения ден, както и че в приложения устав адресът на управление не съответства на заявения за вписване, тъй като липсва етаж и апартамент.

Съобразно чл. 21 ЗТР, длъжностното лице трябва да прецени дали подаденото заявление отговаря на предвидената форма и ред; дали заявеното за вписване обстоятелство е от кръга на тези, които подлежат на вписване/обявяване в търговския регистър; дали изхожда от оправомощено лице и дали към заявлението са приложени всички документи, установяващи заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона; да са представени изискуемите декларации по чл. 13 ЗТР и да е заплатена държавна такса, когато такава се дължи.

Съдържанието на устава на сдружението с нестопанска цел е предвидено в чл. 20 ЗЮЛНЦ, който гласи, че учредителите приемат устав, който трябва да съдържа: 1. наименованието; 2. седалището; 3. целите и средствата за тяхното постигане; 4. определянето вида на дейност съгласно чл. 2; 5. (изм. - ДВ, бр. 74 от 2016 г., в сила от 01.01.2018 г.) предмета на допълнителната стопанска дейност; 6. органите на управление; 7. клоновете; 8. правомощията на органите на сдружението; 9. правилата относно начина на представляване на сдружението; 10. правилата относно възникването и прекратяването на членството, както и реда за уреждане на имуществените отношения при прекратяване на членството; 11. срока, за който е учредено сдружението; 12. реда за определяне на размера и начина на внасяне на имуществените вноски; 13. начина на разпределение на останалото имущество след удовлетворяването на кредиторите.

В разглеждания случай съдържанието на устава на Сдружение Движение „Д-р П.Д.“ /в процес на регистрация/ не отговаря на изискванията на ЗЮЛНЦ.

На първо място не става ясно какъв е видът на дейност на юридическото лице, тъй като не е определено дали сдружението е за осъществяване на дейност в обществена или в частна полза. Обратно на твърдяното в жалбата, такъв извод не може да се направи от приложения учредителния акт, тъй като в същия не е определен вид на дейност, както изисква закона. Единственото посочване на вида дейност е направено с подаденото заявление чрез отбелязване в поле 17а – определено за извършване на дейност в обществена полза, което не може да санира липсата на решение за това обстоятелство на учредителното събрание, респективно посочването и в устава като задължителен реквизит по чл. 20, т. 4 ЗЮЛНЦ.

На второ място разпоредбата на устава относно прекратяване – раздел X, т. 2, която гласи, че при прекратяване на сдружението имуществото, останало в неговия патримониум, се връща на лицата, дали го като членски вноски или дарение или на техните наследници, противоречи на императивните разпоредби на чл. 43, ал. 2 и чл. 44 ЗЮЛНЦ. Имуществото на сдружението с дейност в обществена полза не може при прекратяване/ликвидация да се прехвърля по какъвто и да е начин на учредителите, настоящите и бившите членове, лицата, били в състава на управителните органи и т.н. Имуществото, останало след удовлетворяването на кредиторите, се предоставя по решение на съда на юридическото лице с нестопанска цел, определено за извършване на общественополезна дейност със същата или близка нестопанска цел, ако редът за разпределянето му не е уреден в устава или учредителния акт. Ако имуществото не бъде предоставено по този ред, то се предава на общината, в която е седалището на прекратеното юридическо лице с нестопанска цел, а общината е длъжна да предоставя имуществото за извършване на възможно най-близка до целите на прекратеното юридическо лице с нестопанска цел общественополезна дейност. Обратно на застъпеното становище в жалбата, констатираното противоречие не може да бъде преодоляно чрез даване на указания по реда на чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ.

На трето място е налице несъответствие между заявените цели и средства на учредителното събрание на сдружението и отразените в представения устав.

Съдът не споделя мотивите на длъжностното лице относно срока по чл. 26, ал. 3 ЗЮЛНЦ, доколкото разпоредбата е диспозитивна, както и че в устава следва да се посочи пълния адрес, тъй като такова изискване липсва в чл. 20 ЗЮЛНЦ, но останалите установени пороци са достатъчно основание за постановяване на отказ за първоначална регистрация на Сдружение Движение „Д-р П.Д.“.

 

 

С оглед изложеното съдът намира, че обжалваният отказ се явява законосъобразен, поради което подадената жалба следва да се остави без уважение.

Така мотивиран съдът

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата, подадена от Сдружение Движение „Д-р П.Д.“ /в процес на регистрация/ срещу отказ № 20201125110258/26.11.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши вписване на първоначална регистрация на сдружение с нестопанска цел.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

 

 

                                                                                  СЪДИЯ: