Решение по дело №1470/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 23
Дата: 7 януари 2015 г.
Съдия: Румяна Методиева Ченалова
Дело: 20141100901470
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 март 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

гр. С.,................................ 2015 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VI-8 състав, в открито

заседание на седми октомври през две хиляди и четиринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЯНА ЧЕНАЛОВА

при секретаря Ц.П. като разгледа докладваното от съдия Ченалова т. дело № **70 по описа за 20**Г. И ЗА ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕ, ВЗЕ ПРЕДВИД:

Производството е по чл.625 и сл. от ТЗ.

Образувано е по молба на “ А.И. ” ЕООД , ЕИК ******** с едноличен собственик на капитала, управител и представляващ В.П.П. от гр. С., с адрес на управление гр.С., ул. „Е.“№** ет.-* ап.**.

В молбата се твърди,че към момента на подаване на молбата за обявяването в несъстоятелност длъжникът се намира в състояние на неплатежоспособност, както и свръхзадълженост.Твърди , че има просрочени и изискуеми задължения към „Ю. И Еф Д.Б. АД по договор за банков кредит от 10.04.2008Г., както и по договори във връзка с които са постановени и влезли в сила съдебни решения на обща стойност 558 ооолв.Излага, че не разполага с ликвидни активи, както и че не реализира приходи от дейността си, поради което не е в състояние да изпълни задълженията към кредиторите си.Твърди, че е спрял плащанията си, като последното плащане е от 15.01.2013г.Обобщава, че състоянието му на неплатежоспособност е трайно и непреодолимо.Алтернативно твърди свръхзадълженост с довод, че пасивите многократно надвишават активите на дружеството, че е изцяло зависим от кредиторите си.Твърди, че началната дата на неплатежоспособността е 15.01.2013Г.М0ЛИ да бъде открито производство по несъстоятелност при условията на чл. бзгалл ТЗ поради липсата на средства за издръжка на производството.

Във връзка с изясняване на обстоятелствата по делото е допусната ССчЕ, чието заключение, като неоспорено и компетентно съдът е приел.

От заключението на ССчЕ се установява, че съгласно счетоводните документи към 31.12.2013 г. дружеството има вземания общо в размер на 86 ооолв. За периода 2009Г. - 2013 г. коефициентите на изчислените показатели на коефициентите на бърза, незабавна и абсолютиа ликвидност са със стойности много под изискуемите -0,648 за 2009Г., 0,161 за 20Юг., 0,168 за гонг.,0,**3 за 2012Г., 0,**3 за 2013г.Коефициентите за бърза и абсолютна ликвидност са под препоръчителните стойности, което според вещото лице е индикация че дружеството има сериозни затруднения и възможността за изплащане на задълженията му е сведена до нула.

През целия изследван период коефициента на финансова автономност е в стойности сочещи че дружеството е декапитализирано и изцяло зависимо от кредиторите си.Установеният коефициент на финансова задлъжнялост показва, че не разполага с изискуемите поне 1/3 собствен капитал спрямо задълженията си, като за целия период дружеството е декапитализирано и изцяло е зависимо от кредиторите си.

Вещото лице е установило също така,че през изследвания период, коефициентите за рентабилността на продажбите на дружеството са отрицателни величини, т.е. дружеството прави по-големи разходи в сравнение с реализираните приходи от продажби и формира загуба.От направените изчисления на коефициентите за рентабилността на собствения капитал е видно, че през изследваните периоди, показателите на собствения капитал и финансовия резултат са отрицателни величини, което означава, че дружеството е работило на загуба..След установяване конкретните стойности на коефициентите за рентабилността на привлечения капитал вещото лице прави извода, че през изследваните периоди, дружеството нерентабилно е използвало привлечения си капитал, като през целия период е формирало загуба от основната си дейност.От направения анализ на изчислените коефициенти за рентабилност е видно, че всички показатели са отрицателна величина, което показва, че дружествотоне може да възстанови направените разходи, т.е. няма рентабилност.

Към 31.12.2013 г. (съгласно последен баланс, оборотна ведомост и извлечения по сметки, предоставени на вещото лице), се водят задължения в общ размер на 558 хил. лева, по съответните счетоводни сметки, както следва: По сметка 152 „Получени дългосрочни заеми” задължението е в размер на 235 хил. лева; По сметка 401 „Задължения към доставчици” задължението на дружеството е в размер на 186хил. лева;

В заключението се посочва , че към 31.12.2013 г. дружеството не е било в състояние с краткотрайните си активи/ към тази дата в размер на 8о ооолв./ да погаси краткосрочните си задължения в размер на 558 ооолв.Към датата на изготвяне на експертизата, дружеството притежава ДМА на стойност 195 ооолв. и с краткотрайни материални активи на стойност 8о ооолв.Според заключението дружеството е в невъзможност да изпълнява задълженията си от 2013Г., като последното плащане към кредитори е извършено на 15.01.2013ГОД.

При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

За да бъде открито производство по несъстоятелност следва да са налице всички предпоставки на сложния фактически състав, установен от разпоредбите на чл.6о8, чл.625, ал-i и чл.631 от ТЗ, съответно и чл.742 от ТЗ а именно: 1. Да е подадена до компетентния по смисъла на чл.613 от ТЗ съд молба от някое от лицата посочени в чл.625 от ТЗ, съответно от лицата по чл.742, ал.2 от ТЗ; 2. Длъжникът да е тррговец по смисъла на чл.1 от ТЗ; 3. Да е налице изискуемо задължение на длъжника по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане; 4. Да е налице неплатежоспособност на длъжника по смисъла на чл.6о8, ал.1 от ТЗ /евентуално да се установи свръхзадълженостга му съгласно чл.742, алд от ТЗ, ако той е корпоративно търговско дружество/; 5. Затрудненията на длъжника да не са временни, а състоянието на неплатежоспособност да е обективно и трайно /арг. чл.631 от ТЗ/.

Неплатежоспособността съгласно чл.6о8, алд от ТЗ е обективно състояние. Тя е свързана с невъзможността на длъжника да изпълнява своите изискуеми парични задължения. За да послужи като основание за откриване на производство по несъстоятелност обаче, съдът следва да бъде сезиран от определени категории кредитори, чиито вземания произтичат от сделки, свързани с търговската дейност на длъжника, или са публични вземания, свързани с тази дейност, или частни държавни вземания.

В случая молбата за откриване на производство по несъстоятелност е подадена от лице от кръга на изброените в чл.625 от ТЗ лица.Молителят притежава качеството на търговец.Чрез заключението на ССчЕ се установява наличието на задължения по търговски сделки, които длъжника не изпълнява поради факта на обективното си и трайно състояние на неплатежоспособност.Същият не разполага с имущество, поради което като основателна, молбата за откриване на производството по несъстоятелност следва да бъде уважена.

По отношение на началната дата на неплатежоспособността следва да се вземе предвид, че за да е налице неплатежоспособност, е необходимо длъжникът да не плаща свое изискуемо парично задължение, както и същият да не е в състояние да го изпълни. Не е необходимо началната дата на неплатежоспособността да се покрива непременно с датата на извършване на определени правни действия, а с фактически настъпилата невъзможност за плащане. За начална дата на неплатежоспособността на длъжника следва да се приеме датата 15.01.2013ГОД., след която длъжника е спрял плащанията към своите кредитори, произтичащи от търговски по характера си сделки.

По отношение на реда, по който следва да бъде открито производството по несъстоятелност:

От събраните по делото доказателства може да се направи извода, че наличното имущество на длъжника не е достатъчно за покриване на разноските по производството по несъстоятелност. Нито молителят, нито някое от лицата по чл.625 от ТЗ или друг от кредиторите на длъжника, е внесъл в определения от съда с определението по чл. 6296 алл ТЗ от 30.09.20**Г. и вписано в книгата по ЧЛ.634В ТЗ на същата дата, срок сумата от юооо лева, необходима за началните разноски на производството по несъстоятелност, поради което същото следва да бъде открито при условията на чл.6** алл от ТЗ, т.е. едновременно да се обяви длъжника в неплатежоспособност, като се определи началната й дата, да се открие производството по несъстоятелност, да се обяви длъжникът в несъстоятелност, да се постанови прекратяване дейността на предприятието му и да се спре производството по настоящото дело.

Воден от горното и на основание чл.6** алл от ТЗ Софийски градски съд

РЕШИ:

ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА НА“ А.И. ” ЕООД , ЕИК ******** управлявано и представлявано от В.П.П. от гр. С., с адрес на управление гр.С., ул. „Е.“№** ет.з ап.**

ОПРЕДЕЛЯ НАЧАЛНА ДАТА на неплатежоспособността - 15.01.2013Г.

ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТпо

отношение на “ А.И. ” ЕООД , ЕИК ******** управлявано и представлявано от В.П.П. от гр. С., с адрес на управление гр.С., ул. „Е.“№** ет.з апЛ4.

ПОСТАНОВЯВА ПРЕКРАТЯВАНЕ ДЕЙНОСТТА НА ПРЕДПРИЯТИЕТО на НА “ А.И. ” ЕООД , ЕИК ******** управлявано и представлявано от В.П.П. от гр. С., с адрес на управление гр.С., ул. „Е.“№** ет.з ап.**.

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ “ А.И. ” ЕООД , ЕИК ******** управлявано и представлявано от В.П.П. от гр. С., с адрес на управление гр.С., ул. „Е.“№** ет.з ап.**.

ПОСТАНОВЯВА ОБЩА ВЪЗБРАНА И ЗАПОР на имуществото на НА “ А.И. ” ЕООД , ЕИК ******** управлявано и представлявано от В.П.П. от гр. С., с адрес на управление гр.С., ул. „Е.“№** ет.з ап.**.

СПИРА производството по т. дело №**70/20**^ по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, VT-8 състав.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението, по молба на длъжника или на кредитор, ако те удостоверят, че е налице достатъчно имущество или ако депозират необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.6296 от ТЗ в размерна юооолева.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че ако в срока по чл.6**, ал.2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в книгата по ЧЛ.634ВТЗ при СГС

ТО.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенция по вписванията на основание чл.** от Закона за търговския регистър за обявяване в търговския регистър.

РЕШЕНИЕТО съгласно чл,б1за, ал,1 от ТЗ подлежи на обжалване пред САС в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър, включително и от трети лица, които имат вземане, произтичащо от влязло в сила съдебно решение или от влязъл в сила акт, установяващ публичноправно задължение, съгласно чл.б1за, ал.2 от ТЗ.

СЪДИЯ: