Решение по дело №639/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 81
Дата: 23 януари 2019 г. (в сила от 23 януари 2019 г.)
Съдия: Петър Теодоров Стоицев
Дело: 20181100600639
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

В ИМЕТО НА НАРОДА

гр. София, 23.01.19 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, VI - ти въззивен състав, в открито съдебно заседание на деветнадесети септември две  хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  РАЛИЦА МАНОЛОВА

                                                                ЧЛЕНОВЕ:   ПЕТЪР СТОИЦЕВ

                                                                                              ГАБРИЕЛА ЛАЗАРОВА                                                                                                                                                                                                      

при секретаря Марина Тодорова и в присъствието на прокурор Ахмед Кокоев, като разгледа докладваното от съдия Стоицев  ВНОХД №639 по описа за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.313 и сл. от НПК.

Образувано е по въззивен протест на прокурор при СРП срещу присъда на Софийски районен съд, НО, 14 състав от 01.10.2014 година по НОХД № 8235/2013 год., с която подсъдимият Ц.Й.Х. е признат за невиновен и е оправдан по повдигнатото обвинение за извършено престъпление по чл.348, б.“а“, пр.2 от НК.

В протеста се твърди, че повдигнатото срещу подсъдимия обвинение се доказва по несъмнен и категоричен начин от събраните по делото доказателства. Посочено е, че подсъдимият е държал радиостанция марка „Zonton 999“, в която са били запаметени /въведени/ 16 канала, 15 от които са били с честоти, предназначени за използване от „Национална сигурност и отбрана“. Твърди се, че при това положение подсъдимият е следвало да притежава или разрешително за правоспособност на радиолюбител, или разрешително за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър за осъществяване на електронни съобщения за собствени нужди, и доколкото подсъдимият не е имал такива разрешения, деянието е съставомерно по чл.348, б.“а“, пр.2 от НК. Изложени са доводи, че за съставомерността на деянието не е нужно подсъдимият да е ползвал радиостанцията т.е. нейното държане е достатъчно основание за ангажиране на наказателната му отговорност. Направено е искане присъдата на районния съд да бъде отменена и да бъде постановена нова осъдителна присъда.

   В протеста не е направено искане за допускане на нови доказателства.

   В закрито съдебно заседание на 27.08.2018 год., въззивният съд по реда на чл.327 от НПК, е преценил, че за изясняване на обстоятелствата по делото, не се налага разпит на подсъдимия, на свидетели и вещи лица.

В открито съдебно заседание на 19.09.2018 година, представителят на държавното обвинение моли протестът на СРП да бъде уважен, а присъдата, с която подсъдимият е признат за невиновен и оправдан по повдигнатото му обвинение за извършено престъпление по чл. 348, б „а“, алт.2 от НК да бъде отменена. Твърди, че по делото са събрани достатъчно доказателства, които да обусловят осъждането на подсъдимия Х., като в тази насока са показанията на полицейските служители от 04 РУП – свидетелите П. и П., както и изготвената по делото съдебно-техническа експертиза. Прокурорът твърди още, че подсъдимият, чрез упражняване на фактическата власт над радиостанцията, е осъществил изпълнителното деяние по чл.348, б “а“ от НК, като държането е без правно основание, тъй като липсва надлежно разрешение от Комисията за регулиране на съобщенията, както изисква закона, което пък е основание за наказателна отговорност и поради това престъплението е извършено от подсъдимия. Предлага подсъдимият да бъде признат за виновен, като му бъде наложено наказание в минимален размер за срок от три месеца „Лишаване от свобода“, което да бъде отложено по реда на чл. 66 от НК за срок от три години и кумулативно да бъде наложено и наказание „Глоба“, също в минимален размер.

Подсъдимият Ц.Х., в своя защита моли присъдата да бъде потвърдена като правилна и законосъобразна.

В последната си дума, подсъдимият моли да бъде оправдан.

Софийски градски съд, след като обсъди доводите в протеста, както и тези, изложени в съдебно заседание от страните, и след като в съответствие с чл. 314 от НПК провери изцяло правилността на атакуваната присъда, констатира следното:

От фактическа страна:

Подс. Ц.Й.Х. е роден на *** год. в гр. София, български гражданин, със средно образование, разведен, безработен, неосъждан, EFH: **********.

На 10.03.2013 год., около 12.20 часа, подс. Ц.Й.Х. се намирал в гр. София, площад “********, срещу вход АЗ на Национален Дворец на културата. В горния ляв външен джоб на якето си, Х. държал радиосредство - радиостанция “ZONTON 999”, модел “ST- 618”, със запаметени на нея шестнадесет броя канала е честоти, настроена на канал № 4 с честотна модулация на сигнала 170.600 MHz, работеща в диапазона - 137 MHz - 174 MHz, попадащ в честотния диапазон /162.875 - 174/ MHz - “Национална сигурност и отбрана”, съгласно “Национален план за разпределение на радиоспектъра на радиочестоти и радиочестотни ленти за граждански нужди, за нуждите на националната сигурност и отбраната, както и за съвместно ползване между тях”/, без да има писмено разрешение за това. По същото време и на същото място се намирали св. М.В.П.и св. Б.Л.П. - полицейски служители при 04 РУ „Полиция” - СДВР, които били в състава на ПП 102-4 и извършвали обход на маршрута. Двамата свидетели забелязали подсъдимия, който бил облечен с тъмни дрехи и бейзболна шапка. Св. П. и св. П. решили да извършат полицейска проверка. След като установили по лична карта самоличността на Х., полицейските служители докладвали на оперативната дежурна част при 04 РУ „Полиция” - СДВР, която от своя страна подала информация, че подс. Х. е криминално проявен. Свидетелите забелязали радиостанцията, която се подавала от левия външен джоб на якето на Х. и настояли последният да поясни какво представлява и защо я държи. Подсъдимия отговорил, че чака свой приятел, за да „карат колела” в планината и радиостанцията им е необходима, за да поддържат комуникация помежду си. П. и П. не повярвали на думите на Х., тъй като той не бил с велосипед и бил сам, валял дъжд и времето не било подходящо за каране на велосипед. В разстояние около тридесет минути не пристигнал очакваният приятел на Х.. Последният казал на полицейските служители, че закупил радиостанцията чрез интернет и не представил документи за нея. Подсъдимият бил отведен в 04 РУ „Полиция” - СДВР, където в присъствието на поемни лица били извършени обиск и изземване, в хода на които инкриминираната радиостанция била иззета.

Горната фактическа обстановка съдът приема въз основа на следните  събрани по делото  доказателствени материали:

 Гласни доказателства: обясненията на подсъдимия, показанията на свидетелите – полицейски служители при 04 РУП – СДВР – М. П. и Б.П., показанията на свидетеля И.С..

Експертни заключения: заключение на съдебно – техническа експертиза /лист 38 от ДП/

Писмени доказателства: справка от Комисията за регулиране на съобщенията /лист 43 от ДП/, справка за съдимост на Ц.Х. /лист 29 от ДП/.

Веществено доказателство: радиостанция, “ZONTON 999”, модел “ST- 618”.

По доказателствата:

Софийски градски съд намира, че събраните от първоинстанционния съд гласни и писмени доказателства са достатъчни и взаимосвързани, за да бъдат направени фактически изводи, които настоящият съд смята за правилни, задълбочени и обосновани, поради което не намира за необходимо да преповтаря.

Въззивният съд кредитира обясненията на подсъдимия по повдигнатото обвинение, като отчита, че същите кореспондират с останалите събрани гласни доказателства и едновременно с това, по делото не са ангажирани доказателства, които да опровергават обясненията на подсъдимия.

Подсъдимият заявява, че е закупил процесната радиостанция от сайт в интернет, с цел същата да бъде ползвана в гората за комуникация с приятели, тъй като бил колоездач. Заявява още, че не е знаел, че за ползването на радиостанцията трябва да има разрешение от съответния орган, на който законодателят е предоставил компетентността да упражнява държавната власт по отношение на обществените отношения, свързани с електронните съобщения. Не отрича както собствеността на радиостанцията, така и липсата на разрешение за ползването й.

Показанията на свидетелите П. и П., въззивният съд, подобно на първоинстанционния, намира за логични, пълни и последователни. От тях става ясно, че на инкриминираните дата и място те са спрели за проверка подсъдимия Х., който казал, че чака приятел, за да карат велосипеди в гората. Установили са също така, че в джоба на якето си подсъдимият носел радиостанция, която не е ползвал към момента на проверката.

Съдът кредитира показанията на свидетеля И.С.. Той е присъствал при обиска на подсъдимия и изземването на радиостанцията като веществено доказателство, като  потвърждава извънсъдебните обясненията на подсъдимия, че радиостанцията му е трябвала, защото щял да ходи в гората.

  Видно от експертното заключение на назначената техническа експертиза, радиостанцията, иззета от подс. Ц.Й.Х. представлява радиостанция “ZONTON 999”, модел “ST-618”, със запаметени на нея шестнадесет броя канала с честоти, която при включване се установява на канал № 4 с честотна модулация на сигнала 170.600 MHz. Радиостанцията работи в диапазона 137 MHz - 174 MHz, попадащ в честотния диапазон 162.875 - 174 MHz - “Национална сигурност и отбрана”, съгласно “Национален план за разпределение на радиоспектъра на радиочестоти и радиочестотни ленти за граждански нужди, за нуждите на националната сигурност и отбраната, както и за съвместно ползване между тях”. Съдът счита че вещото лице е дало обоснован и компетентен отговор на поставените въпроси, поради което не намира основание да се усъмни в достоверността на изготвеното заключение.

Видно от приложената справка от Комисията за регулиране на съобщенията, подс. Ц.Й.Х. няма издадено писмено разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър за осъществяване на електронни съобщения и/или разрешително за правоспособност на радиолюбител.

От правна страна:

Както бе посочено по-горе, безспорно е установено, че на инкриминираните дата и място, подсъдимият Х. е държал  радиосредство - радиостанция “ZONTON 999”, модел “ST-618”, със запаметени на нея шестнадесет броя канала с честоти, която при включване се установява на канал № 4 с честотна модулация на сигнала 170.600 MHz. Радиостанцията работи в диапазона 137 MHz - 174 MHz, попадащ в честотния диапазон 162.875 - 174 MHz - “Национална сигурност и отбрана”, съгласно “Национален план за разпределение на радиоспектъра на радиочестоти и радиочестотни ленти за граждански нужди, за нуждите на националната сигурност и отбраната, както и за съвместно ползване между тях”.  Радиостанцията подлежи на разрешителен режим за ползване и притежание, доколкото същата е настроена и може да излъчва в честотния диапазон, предназначен за нуждите на националната сигурност и отбраната.

С деянието си подс. Х. е осъществил само от обективна страна състава на престъпление по чл.348, б.“а“, пр.2 от НК, тъй като е държал радиосредство, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това.

По делото липсват доказателства за субективната страна на престъплението. В обясненията си пред районният съд подсъдимият заявява, че не е съзнавал, че държаната от него радиостанция била настроена на честоти, за които се изисква специално разрешение. Твърди, че е закупил радиостанцията чрез сайта „продавалник.ком“ от частно лице и посочва, че радиостанцията му била нужна, когато ходи в гората, за да кара мотор и да комуникира с други мотористи. Заявява, че подобни радиостанции се продавали свободно по магазините, в търговските обекти не предупреждавали, че за тях са необходими някакви специални разрешения и че масовата практика сред мотористите и колоездачите била да ползват подобни радиосредства. Обясненията на подсъдимия в тази част не са опровергани от други събрани по делото доказателства. В производството по дела от общ характер тежестта да се докаже обвинението лежи върху прокурора, а в настоящия случай, прокуратурата не е ангажирала доказателства, които да установят недостоверност на обясненията на подсъдимия, поради което съдът следва да ги приеме за достоверни и да ги кредитира. Съгласно обясненията, подсъдимият не е съзнавал, че радиостанцията е настроена на честоти, предназначени за нуждите на националната сигурност и отбраната. Съгласно чл.14, ал.1 от НК незнанието на фактическите обстоятелства, които принадлежат към състава на престъплението изключва умисъла относно това престъпление. Престъплението по чл.348, б.“а“, пр.2 от НК е наказуемо само при умишлена форма на вина и при положение, че от субективна страна при подсъдимия не се установява умисъл за това престъпление, то деянието е несъставомерно.

Правилно СРС е постановил на основание чл. 53, ал.2, б „а“ от НК да бъде отнето в полза на държавата вещественото доказателство - радиостанция “ZONTON 999”, модел “ST-618”, притежаването на която е забранено - радиостанцията подлежи на разрешителен режим за ползване и притежание, доколкото същата е настроена и може да излъчва в честотния диапазон, предназначен за нуждите на националната сигурност и отбраната.

Мотивиран от горното и на основание чл. 334, т. 6 вр. чл. 338 от НПК, Софийски градски съд

 

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА  присъда на Софийски районен съд, НО, 14 състав от 01.10.2014 година по НОХД № 8235/2013 година.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

                                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                                             2.