Решение по дело №99/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 248
Дата: 29 юли 2020 г. (в сила от 30 октомври 2020 г.)
Съдия: Мая Андонова Миленкова
Дело: 20201520200099
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта

                                 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                                №.............................

                                                  гр. Кюстендил, 29.07.2020г.

 

                                            В     И М Е Т О     Н А      Н А Р О Д А

 

            Кюстендилският районен съд, ІІІ-ти състав, в открито заседание на тридесети юни , две хиляди и двадесета година,  в състав :

                                                                             Председател : Мая Миленкова

При участието на секретаря  Цветанка Александрова

като разгледа докладваното от съдия Миленкова АНД № 99 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе пред вид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59, ал.1 и сл. от ЗАНН.

 

Х.Ц.Х., с ЕГН – ********** *** обжалва наказателно постановление № 19-1139-001993/31.12.2019 г., издадено от  началника на сектор ПП при ОД на МВР гр.Кл. Жалбоподателят, чрез  процесуалния си представител, обжалва НП, като твърди, че същото е издадено при неизяснена фактическа обстановка, при нарушение на закона и  наложеното наказание е явно несправедливо.

Административнонаказващият орган не взима участие в производството и не изразява становище  по жалбата.

            Като разгледа събраните по делото писмени и устни доказателства при условията на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

Отговорността на жалбоподателя е ангажирана  за това , че на  02.12.2019 около 16:55 ч.  в гр. Кл на ул.“ Х. Бл“, пред дом №..  , при управление на лек автомобил м.“Рено“модел „Лагуна“ с рег.№КН…ВМ , с посока на движение  от ул.“Ц. О.“ към ул.“ Ц. С.“  не е спрял на ясно подаден сигнал с ръка от полицейски инспектор  Д.М., като не се е подчинил и е продължил  движението си в посочената посока.  Служителите на РУ К. , свидетелите М. и Д. са предприели действия по спешно спиране на автомобила, тъй като до тях е подаден сигнал, че този автомобил  се управлява от водач, който е употребил алкохол. След отказът на  водача да спре на подадения с ръка ясен сигнал за спиране , автомобилът е установен  паркиран на тротоар на кръстовище , образувано от улиците „ Д.“ и „К.“, като в него не е имало водач.  За описаното по-горе , на 03.12.2019 г. е  пол. Инспектор Д.М. изготвил ДП , в която описал установеното  на 02.12.2019 г. нарушение. Образувана е  полицейска преписка № 1910р-27786 по описа на РУ К., в хода на която е установено, че собственика на автомобила е Х.Х.. След издирване  собственика на автомобила , на 19.12.2019 г., в присъствието на Х., св.М. съставил АУАН№ 088307, с който е започнато административнонаказтелното производство срещу жалбоподателя.  В съставения АУАН са описани две отделни административни нарушения – такова по чл. 103 от ЗДвП / не спира плавно на посоченото място, или в най-дясната част на платното  за движение, при подаден сигнал за спиране от контролен орган/ и  такова по чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП /не носи контролен талон от СУМПС/.

Жалбоподателят отказал да  получи екземпляр от съставения му АУАН , като отказът е удостоверен по предвидения в ЗАНН ред, с подписа на един свидетел. Възражения  в акта не са отразени. Не са постъпили такива и в предвидения в ЗАНН 3 –дневен срок.

Въз  основа на този  АУАН, ….. на сектор ПП при ОДМВР К. издал на 31.12.2019г.атакуваното НП, с което на жалбоподателя са наложени административни наказания  както следва:  на осн. чл. 175, ал.1, т.4  от ЗДвП – „глоба“ в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца  и на осн. чл. 183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП -  глоба в размер на 10 лева.  

Горната фактическа обстановка се установява от приетата от съда административно-наказателна преписка и от показанията на свидетелите   М., М., Д..

 По искане на жалбоподателя, до разпит е допуснат св.А. Т., чиито показания съдът не кредитира доколкото  по никакъв начин не може да обвърже  описаната от него ситуация точно с деня и мястото на извършване на нарушението. Наличието на възможност описаното от него да е станало в  момент  различен от датата и часа на установяване на нарушението, не дава възможност на съда да гради изводите си за реалната фактическа обстановка  ползвайки показанията на този свидетел. 

            Жалбата срещу това НП е депозирана в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН  и от лице имащо надлежна процесуална легитимация, поради което и се явява допустима.  Разгледана по същество жалбата се явява частично основателна.

            АУАН  и НП са  съставени от лица притежаващи съответната  материална компетентност.  Спазени са предвидените в ЗАНН срокове за законосъобразно образуване и провеждане на производството. Описаното нарушение е индивидуализирано по време и място.

             Разгледана жалбата по същество, съдът намира същата за основателна по следните съображения.

                   По нарушението по чл. 103 от ЗдвП

 

Тази норма предвижда, че: "При подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. " Съдебният състав намира, че от доказателствата по делото е видно, че след ясно подаден сигнал към водача, с ръка от служител на РУ К. , водачът не е спрял, а е продължил движението си. Ето защо, нарушението е осъществено от обективна страна и доказано от гореанализираните детайлно, поотделно и в съвкупност писмени и гласни доказателствени средства възприети от съда за достоверни.  При определяне субекта на нарушението, обаче актосъставителят и АНО не можаха да установят по безспорен начин, че същото е извършено именно от соченото за нарушител лице. Доказано е само, че процесният автомобил е собственост на жалбоподателя, но по никакъв начин не се установи че именно той го е управлявал при извършване на това нарушение.  Показанията на свидетелите  М. и Д. са ясни и конкретни по отношение на самата деятелност – отказът да спре на подаден ясен сигнал, макар същият да е подаден с ръка, а не със стоп- палка.  И двамата твърдят, че не са сигурни дали намиращият се в залата жалбоподател е лицето, което е управлявало автомобила в деня на  извършване на нарушението.  В този смисъл съдът намира, че не е доказано авторството на деянието, поради което и незаконосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на собственика на автомобила.

 

                                            По нарушението по чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП

                

Съгласно разпоредбата на чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП, „ водачът на МПС е длъжен да носи  свидетелство за управление на МПС от съответната категория и контролния талон към него“ .  За това твърдяно нарушение съдът намира , че не се събраха никакви доказателства както относно извършването му, така и относно авторство на нарушението .  Не става ясно  въз основа на какво актосъставителят е приел, че на посочената дата и час – 02.12.2019 г. в 16:55 ч.  жалбоподателят не е носел  дължимия документ. В момента на извършване на нарушението не е извършена проверка на документите на водача, защото както става ясно от приетото за установено по-горе същият не е спрял на подадения от служителя на РУ Кюстендил сигнал за спиране.  Житейски нелогично е ангажирането на отговорността на лице, за това че не е  спряло за извършване на проверка , а е установено по-късно и за това, че при управлението на автомобила водачът не е носел СУМПС.  Недоказано се явява изцяло твърдяното нарушение, поради което и в тази част НП следва да лбъде отменено като незаконосъобразно .

 

            Воден от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН Кюстендилският районен съд

                                  

                                                                          Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯВА изцяло   НП№ 19-1139-001993/31.12.2019 г.  издадено от  началника на сектор ПП при ОД на МВР гр.К. ,  с което на   Х.Ц.Х. , ЕГН – ********** *** са наложени административни наказания както следва : :  на осн. чл. 175, ал.1, т.4  от ЗДвП – „глоба“ в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца  и на осн. чл. 183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП -  глоба в размер на 10 лева. 

 

Решението подлежи  на обжалване с касационна жалба пред КАС  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните .

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: