Решение по дело №286/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 304
Дата: 1 октомври 2021 г. (в сила от 1 октомври 2021 г.)
Съдия: Красимир Томов Георгиев
Дело: 20217080700286
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 май 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 304

 

гр. Враца   01.10.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, административно-наказателен състав, в публично заседание на 21.09.2021 г. /двадесет и първи септември,две хиляди двадесет и първа година/, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и с участието на прокурора  ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ГЕОРГИЕВ КАН дело № 286 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на РД“АА“ - гр. Враца, чрез * – И.В.Т., против Решение № 260118 от 13.04.2021 г. на Районен съд – Враца, постановено по АНД № 159 по описа на съда за 2021 г., с което е отменено НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 26-0000012/11.01.2021  г., издадено от Директора на РД“Автомобилна администрация“-Враца при ИА “АА“ към МТИТС /Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията/.

С цитираното НП на ответника по касация К.С. ***, за нарушение на чл. 87 т.2 от Наредба № 33 от 03.11.1999г. на МТ и на основание чл.93 ал.1 т.1 от ЗАвПр  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000 /две хиляди/ лева.

В касационната жалба се твърди, че оспореното решение е незаконо-събразно, сочи се, че квалификацията на административното нарушение е правилно отразена в АУАН и НП, за което се излагат подробни съображения. Иска се отмяна на решението на РС-Враца, както и потвърждаване на наказателното постановление, като правилно и законосъобразно. Не се явява представител пред АдмС-Враца.

Ответникът по касация – К.С.С.,  в писмени бележки против касационната жалба излага съображения, същата да се остави без уважение и решението на РС Враца, да се потвърди, като правилно и законосъобразно. Изложени са доводи затова.

Представителят на ОП-Враца дава заключение за основателност на жалбата. Посочва, че извода на районния съд за приложението на ЗДвП, а не на ЗАвПр не е обоснован и правилно АНО е приложил ЗАвПр. Изразява становище за уважаване на жалбата.

По делото не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Настоящият съдебен състав, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена от надлежната страна, против неблагоприятен за нея съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, в установения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и същата е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

С Решение № 260118 от 13.04.2021 г. на Районен съд – Враца, постановено по АНД № 159 по описа на съда за 2021 г., е отменено НП № 26-0000012/11.01.2021 г., издадено от Директора на РД“Автомобилна администрация“-Враца при ИА“АА“ към МТИТС, с което  за нарушение на чл. 87 т.2 от Наредба № 33 от 03.11.1999г. на МТ и на основание чл.93 ал.1 т.1 от ЗАвПр на К.С.С., е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000 /две хиляди/ лева.

За да отмени НП, въззивният съд е приел, че е същото е издадено от компетентен орган и в рамките на правомощията му, но е допуснато съществено нарушение водещо до незаконосъобразност на НП, а именно – приложил е несъответстваща за нарушението санкционна норма – чл.93 ал.1 т.1 от ЗАвПр вместо да приложи разпоредбата на чл.178“в“ ал.5 от ЗДвП.

Административно-наказателната отговорност на ответника по касация К.С.С. е ангажирана затова, че като водач на товарен автомобил, извършващ обществен превоз на товар от Р.България от ***,  на 29.12.2020 г. около 09.50 ч. на път / I-1 / км. 140+112 в местността „**“ с посока на движение към ***, при проверка от органите на РД“АА“-Враца, не е представил валидно УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ПСИХОЛОГИЧЕСКА ГОДНОСТ на водач, представил е удостоверение с изтекла валидност до 24.10.2020г.,  с което проверяващите в АУАН и наказващия орган в НП, са преценили, че е нарушил разпоредбата на чл. 87 т.2 от Наредба № 33 от 03.11.1999г. на МТ. За това нарушение ответника К.С. *** с обжалваното НП е санкциониран на основание чл.93 ал.1 т.1 от ЗАвПр с глоба в размер на 2000 лв.

Прието е от РС Враца, че е налице извършено административно нарушение от страна на водача, но същия неправилно е санкциониран по реда на чл.93 ал.1 т.1 от ЗАвПр, тъй като в тази разпоредба видовете документи, които трябва да притежава водача са общо посочени, докато в разпоредбата на чл.178“в“ ал.5 от ЗДвП изискуемия документ – удостоверение за психологическа годност, е изрично посочен. Затова е прието, че след като е приложил несъответстваща на нарушението санкционна норма, АНО е допуснал съществено нарушение водещо до незаконосъбразност на НП, поради което и го е отменил.

Решението на РС Враца е валидно, допустимо и правилно. Изводите на РС за допуснато съществено нарушение от страна на наказващия орган се споделят от настоящата инстанция. Същите са съобразени със събраните по делото доказателства, с практиката на АдмС-Враца и с приложимото право, а възраженията на касатора са неоснователни.

Първоинстанционният съд правилно е възприел фактическата обстановка и обосновано е обсъдил всички доказателства по делото, като е обвързал изводите си с фактите по делото и с приложимия закон. Налице е соченото съществено нарушение, водещо до незаконосъобразност на НП.

При издаване на НП и АУАН, и в хода на административно наказателното производство не са допуснати други съществени процесуални нарушения, които обуславят незаконосъобразността на постановлението. Спазени са сроковете по чл. 34 от ЗАНН, компетентността на длъжностните лица е надлежно установена. Като е стигнал до извод за незаконосъобразност на НП, районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт. В решението са изложени обосновани мотиви относно незаконосъобразността на наказателното постановление.

Решението е валидно – постановено от законен състав и допустимо – разгледан е заявения спор и са конституирани надлежните страни.

С допуснато съществено нарушение от наказващия орган относно неправилно приложение на ЗАвПр, вместо приложимия закон - ЗДвП, е нарушено съществено и правото на защита на санкционираното лице. Правилно и в съответствие с доказателствата по делото са и изводите на РС, че от страна на касатора е допуснато съществено нарушение, водещо до отмяна на НП.

Настоящият касационен състав счита направените в касационната жалба възражения за неоснователни. Районния съд е обсъдил всички доказателства, изложил е мотиви в подкрепа на доводите си за допуснато съществено  нарушение. Решението на РС Враца е правилно.

При извършената служебна касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Районният съд е постановил валидно, допустимо и правилно решение – без нарушения на материалния закон, без съществени процесуални нарушения, като същото е и справедливо.

По изложените съображения, касационната инстанция намира, че касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение, е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното, на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260118 от 13.04.2021 г. на Районен съд – Враца, постановено по АНД № 159 по описа на съда за 2021 г., с което е отменено НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 26-0000012/11.01.2021 г., издадено от Директора на РД“АВТОМОБИЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ“-Враца при ИА“АА“ към МТИТС.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                                                                                    2.