Решение по дело №154/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 160
Дата: 16 декември 2020 г. (в сила от 16 декември 2020 г.)
Съдия: Ваня Георгиева Бянова Нейкова
Дело: 20207280700154
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 160/16.12.2020г.                                     гр.Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЯМБОЛ, ВТОРИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ

на десети декември 2020 год.

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :   ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                                           ЧЛЕНОВЕ :   ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

 СТОЯН ВЪЛЧЕВ

                                                                                                                                                                       

Секретар   Д.Димитрова

Прокурор   Д.Георгиева

като разгледа докладваното от  съдия ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

КАНД №154 по описа на 2020 г.

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано  по касационна жалба на З.М.М., ЕГН **********,***,чрез адв.С.Е. ***, за проверка на Решение №265/13.10.2020г. по АНД №20202330200846/2020г. на Ямболски районен съд. Със съдебния акт е потвърдено наказателно постановление № 19-0813-001342/08.11.2019 г. на Началника на Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР - Ямбол, с което на касатора, за нарушаване на чл.190, ал.3 от Закона за движение по пътищата ЗДвП), на основание чл.185 от ЗДвП и чл.53 от ЗАНН е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20/двадесет/лв. Иска се отмяна на решението по съображения за допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон като се твърди, че съдът не е изложил мотиви по направените възражения за неправилно отразена фактическа обстановка, за непълно и неясно описание на нарушението, за това че наказаното лице не е собственик на автомобила, както и че не е съобразил трайната съдебна практика, че нарушение по смисъла на чл.190, ал.3 от ЗДвП не води до възникване на административно-наказателна отговорност, доколкото разпоредбата само определя евентуалния срок за доброволното изпълнение на публичното задължение. Неплащането на глоба в срока за доброволно изпълнение не може да бъде санкционирано с нова глоба, като последиците при неспазване на срока по чл.190 от ЗДвП имат друг характер и водят до други мерки, каквито всъщност са били предприети спрямо наказаното лице - временно отнемане на СУМПС и на талона на автомобила.Твърди се още, че цитираната глоба е платена на 04.11.2019г, преди издаване на наказателното постановление и наказващият орган не е взел това предвид при налагане на санкцията. В тази връзка ЯРС неправилно се е произнесъл и по отношение на задължението на административния орган да приложи чл.28 от ЗАНН, включително и сам той не го е извършил, въпреки че са налице условията за това, без да изтъкне мотиви. Иска се съдът да постанови решение, с което да отмени решението на ЯРС, като постановите ново такова, с което да отмени наказателно постановление № 19-0813-001342 на ОДМВР, сектор Пътна полиция, Ямбол, от 08.11.2019г, като незаконосъобразно и неправилно, както и да присъди направените по делото разноски.

В съдебно заседание З.М.М. се представлява от адв. С.Е. ***, която поддържа жалбата. Посочва, че  основният повдигнат спор е за това, че чл. 190, ал.3 от ЗДвП не предполага налагане на глоба. Той определя срок за доброволно плащане и това, че не си платил в  съответния срок  за доброволно  плащане глобата,  не би следвало да доведе до санкциониране с нова глоба.    Неспазването на този текст – неплащането на глоба в срока за доброволно плащане, води до други мерки и те са приложени по отношение на нейния доверител.  Счита се,  че глобата  от 20 лв. е незаконосъобразно  наложена  и затова моли  да се отмени решението на ЯРС и  да се постанови друго, с което да се отмени НП, като се присъдят и направените по делото разноски, в размер на адвокатското възнаграждение.

Ответникът по касацията ОДМВР-гр.Ямбол,  своевременно и редовно призован, не изпраща процесуален представител.

Участващият по делото прокурор от ЯОП дава заключение за неоснователност на касационната жалба и моли съдът да я остави без уважение, като потвърди първоинстанционното решение като правилно и законосъобразно.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е основателна по следните съображения:

Предмет на съдебен контрол е Решение №265/13.10.2020г. по АНД №20202330200846/2020г. на Ямболски районен съд. Със съдебния акт е потвърдено наказателно постановление № 19-0813-001342/08.11.2019 г. на Началника на Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР - Ямбол, с което на касатора, за нарушаване на чл.190, ал.3 от Закона за движение по пътищата(ЗДвП), на основание чл.185 от ЗДвП и чл.53 от ЗАНН е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20/двадесет/лв.

Ямболски районен съд е приел, че АУАН и НП са законосъобразно издадени, в съответствие с разпоредбите на ЗАНН и ЗДвП. Предвид липсата на спор, че към момента на проверката жалбоподателят М. не е бил заплатил наложената му глоба с фиш Серия К № 2445042 в срока, посочен в ЗДвП, е счел че същият е извършил нарушение по чл.190, ал.3 от ЗДвП, изложил е мотиви, че се касае за императивна правна норма, при неизпълнението на която има извършено административно нарушение. Приел е, че административно-наказателната отговорност на жалбоподателя по чл.185 от ЗДвП е правилно ангажирана,  не може да се приеме, че са налице основанията за приложението на чл.28,б.“а“ от ЗАНН за маловажност на случая, дори дължимата сума по електронния фиш да е платена на 04.11.2019г., както жалбоподателят твърди. Решението на ЯРС е постановено при неизяснена фактическа обстановка, което е съществено процесуално нарушение и при неправилно приложение на закона, като съображенията за това са следните:

Разпоредбата на чл. 190, ал. 3 от ЗДвП регламентира, че наложеното наказание „глоба“ се заплаща в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление, електронен фиш или съдебното решение или определение на съда при обжалване. Основателно е възражението на касатора, че в АУАН и в НП липсва пълно описание на нарушението. Описанието на нарушението в АУАН е следното - сочи се, че З.М.М. на 02.11.2019г. в 20.56ч. в гр.Ямбол на ул.Н.П.“ като водач на лек автомобил СААБ 9 3 с рег.№СВ****МТ при обстоятелствата: гр.Ямбол, бул.****управлява лек автомобил СААБ 9 3 с рег.№СВ****МТ негова собственост, като не е изпълнил задължението си да заплати в срок наложената му глоба с фиш серия К 2445042. Същата фактическа обстановка е описана в НП. От описанието на нарушението е неясно първо което е точно мястото на извършването му - дали ул.Н.П.“ или бул.****на ул.“К.М.“. Липсват и други признаци от обективна страна – не е индивидуализиран в достатъчна степен влезлият в сила акт за налагане на глоба – не се посочва нито от кой орган е издаден, на коя дата, кога е връчен, на кой нарушител фиш серия К 2445042 за налагане на глоба, нито се представят доказателства в тази връзка, за да е възможна и преценката дали е налице идентичност на нарушителя, дали е влязъл в сила фишът и от кога тече срокът за плащане на глобата. В този смисъл е налице съществено процесуално нарушение по чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, тъй като липсват признаци от обективна страна на нарушението – да е налице влязъл в сила фиш и да е изтекъл предвиденият едномесечен срок от влизането му в сила, в който водачът е спестил дължимото поведение по чл.190, ал.3 от ЗДвП. В тежест на административнонаказващият орган е да докаже фактите и обстоятелствата, при които приема, че е извършено нарушението, което в случая не е изпълнено.

На следващо място липсва нарушение към датата на издаване на НП. Видно от представената с административната преписка Справка за водача  З.М.М., към 08.11.2019г.  лицето няма незаплатени глоби за нарушения по ЗДвП, единствената такава е процесната, наложена с обжалваното пред ЯРС Наказателно постановление № 19-0813-001342/08.11.2019 г. на Началника на Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Ямбол. Дори да се приеме, че лицето не оспорва факта, че към датата на съставяне на АУАН(02.11.2019г.) е имало незаплатена глоба по влязъл в сила електронен фиш, основателно е възражението му, че към датата на издаване на НП такава незаплатена глоба няма, което е основание да се счете случая за маловажен, противно на приетото от ЯРС.

Вън от горното, настоящият съдебен състав споделя и доводите на касатора по приложението на материалния закон. Разпоредбата на чл. 190, ал.3 от ЗДвП въвежда едномесечен срок, в който водачът разполага с възможност да плати доброволно наложената му глоба с влязло в сила наказателно постановление, електронен фиш или съдебното решение или определение на съда при обжалване, но не предвижда наказание за неспазване на този срок. Това е така, тъй като предоставеният от закона срок е за доброволно плащане, т.е. това е правна възможност, а не императивно задължение, обратно на приетото тълкуване от ЯРС. След изтичане на едномесечния срок, ако водачът не е платил глобата, може да се пристъпи към принудително събиране, както и към налагане на принудителни административни мерки по чл. 171, т. 1, б. "д" от ЗДвП(временно отнемане на СУМПС до заплащане на глобата) и по чл. 171, т. 2, б. "к" от ЗДвП(временно спиране от движение на пътно превозно средство), т.е. неплащането на наложените глоби за нарушения по ЗДвП, не съставлява административно нарушение по смисъла на чл. 6 от ЗАНН, тъй като законодателят не е определил това деяние за наказуемо, а е регламентирал други последици от бездействието на водачите. Предвид изложеното, касационната инстанция приема, че дори да се приеме, че фишът посочен в НП (извън съображенията за липса на достатъчно негови индивидуализиращи белези и описание на нарушението в АУАН и в НП) е бил влязъл в сила към момента на проверката, административно-наказателната отговорността на касатора е била ангажирана незаконосъобразно на основание чл. 185 от ЗДвП за неплащане на глоба, наложена с влязъл в сила фиш. АНО може да предприеме някое от горепосочените правни действия спрямо водача, но не и да налага глоба, тъй като неплащането на наложеното наказание „глоба“ в срока на доброволното изпълнение не може да бъде санкционирано с налагането на ново наказание „глоба“.

При тези обстоятелства и съображения съдът намира за незаконосъобразно обжалваното съдебно решение и потвърденото с него наказателно постановление, които следва да бъдат отменени. При този изход на спора и съобразно разпоредбата на чл.63, ал.3 от ЗАНН касаторът има право на присъждане на разноски, каквито се претендират пред първата и касационната инстанция за платено адвокатско възнаграждение – пред ЯРС в размер на 60лв. и пред Адм.съд Ямбол в размер на 150лв., общо заплатено адвокатско възнаграждение за защита пред двете съдебни инстанции в размер на 210(двеста и десет) лева.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 и ал.3 от ЗАНН във връзка с чл.222, ал.1 от АПК, съдът  

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение №265/13.10.2020г. по АНД №20202330200846/2020г. на Ямболски районен съд.

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0813-001342/08.11.2019 г. на Началника на Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Ямбол.

 

ОСЪЖДА ОД на МВР – Ямбол да заплати на З.М.М., ЕГН **********,***, направените разноски по делото за заплатено адвокатско възнаграждение за защита пред двете съдебни инстанции в размер на 210(двеста и десет) лева.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете          ЧЛЕНОВЕ:   1. /п/ не се чете

 

 

                                                                                                          2. /п/ не се чете