Присъда по дело №106/2019 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 9
Дата: 24 април 2019 г.
Съдия: Петя Николова Гатева
Дело: 20194340200106
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 27 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

          

          

 

         

П Р И С Ъ Д А  

№ 9,

 

Гр. Троян, 24.04.2019 година

 

                                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ТРОЯНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ТРЕТИ СЪДЕБЕН СЪСТАВ в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти април, две хиляди и деветнадесета година в следния състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЯ ГАТЕВА

                                                                                                                                                                                                                           

съдебен секретар  Ваня Маринова

прокурор Н. Семов   

разгледа докладваното от съдия  - ГАТЕВА

НОХд. № 106 по описа за 2019 година на Троянски районен съд и въз основа на доказателствата по делото и Закона

 

                                        П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия И.К.И. - роден на *** ***, с постоянен адрес *** и настоящ адрес ***, *****, българин, български гражданин, със **** образование, безработен,  неженен, живее на семейни начала с *****, осъждан, ЕГН ********** за НЕВИНОВЕН в това, че около 12:55 часа на 29.10.2018 г., в гр. Троян, Ловешка област, по ул. "Христо Ботев", пред дом с № 272, с посока на движение от гр. Троян, Ловешка област  към гр. Ловеч, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка ****, в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка „временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство", наложена му със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 18-0359-000605, издадена на 29.10.2018 г. от оправомощен със Заповед № 295з- 805/25.04.2017 г. на Директора на ОД МВР - Ловеч, полицейски инспектор „Пътен контрол" в група „ООР" при РУ МВР - Троян и връчена му на 29.10.2018 г., поради което и на основание чл. 9 ал. 2 предложение 2 от НК го ОПРАВДАВА по повдигнатото му обвинение да е извършил престъпление по чл. 343 В ал. 3 във вр. ал. 1  от НК. 

           ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и/или протестиране пред Ловешки окръжен съд в петнадесетдневен срок от днес.

          СЪДЪТ ОБЯВЯВА 30-дневен срок от днес за изготвяне на мотивите по чл. 308 от НПК.                

                              

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                                                             

МОТИВИ към ПРИСЪДА    9/24.04.2019г.

                                                             по НОХД№ 106/2019г. на ТРС

 

 

           

Подсъдимият  И.К.И. *** е предаден на съд за престъпление по чл. 343в ал.3 във вр. ал.1 от НК  за това, че   около 12:55 часа на 29.10.2018 г., в гр. Троян, Ловешка област, по ул. "Христо Ботев", пред дом с № 272, с посока на движение от гр. Троян, Ловешка област  към гр. Ловеч, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „*****, в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка „временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство", наложена му със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 18-0359-000605, издадена на 29.10.2018 г. от оправомощен със Заповед № 295з- 805/25.04.2017 г. на Директора на ОД МВР - Ловеч, полицейски инспектор „Пътен контрол" в група „ООР" при РУ МВР - Троян и връчена му на 29.10.2018 г.По повод  на престъплението е проведено Досъдебно производство №343/2018г. на РУ Троян при ОДМВР Ловеч, по което са разпитани свидетели, събрани са сведения за съдебното минало, семейното положение  и други характеристични данни за подсъдимия.

            Представителят на Районна прокуратура гр.Троян счита, че престъплението и авторството му са доказани от обективна и субективна страна, като подробните си съображения за това излага в предоарията си по време на  съдебните прения Твърди, че фактическата обстановка, изложена в обвинителния акт се доказва  от събраните доказателства по досъдебното производство и в хода на проведеното съдебно следствие.Отчита  отегчаващите и смекчаващите отговорността обстоятелства, като счита, че превес имат смекчаващите  такива. Моли съда да признае подсъдимия за виновен и да му наложи наказание  при условията на чл.55 ал.1 т.2 б.»б» от НК.            Подсъдимият  И.К.И., р.пр. ,се явява лично в с.з. и със защитниците си адв.Ц. и адв.М. ***.Лично и чрез защитниците си  подсъдимият   оспорва  да е извършил престъплението, за което му е повдигнато обвинение, както и  част  от обстоятелствата, изложени в обвинителния акт.Защитникът на подсъдимия адв.Ц.  счита, че подзащитният му не е извършил престъплението по чл.343в ал.3 във вр. ал.1 от НК и в пледоарията си е изложил многобройни съображения в този смисъл. Излага, че фактическата обстановка,такава, каквато  е установена от събраните доказателства сочи на мисълта, че  действията на служителите на полицията  са целели  единственно регистриране на извършено престъпление, че на подсъдимия И. не е била дадена възможност да заплати дължимите глоби  и че същият не е бил информиран за  неблагоприятните последствия от неизпълнението на връчената му ЗППАМ. Адв.Ц. пледира за прилагане разпоредбата на чл.9 ал.2 от НК, а именно моли съда да приеме хипотезата за малозначителност  на деянието и да оправдае И.. Вторият защитник на  подсъдимия И. адв. М. се солидаризира с  изложеното в пледоарията на адв.Ц..Излага съображения, че връчената на И. ЗППАМ не е влязла в законна сила и не подлежи на незабавно изпълнение, че на И. не е предоставено време да заплати дължимите глоби, че той не е осъществил обективните и субективни  признаци на престъплението, за което  му е повдигнато обвинение, че очевидно не е осъзнал  каква опасност го «грози». И двамата защитници на подсъдимия И.  молят съда  да постанови оправдателна присъда.

            От обясненията на подсъдимия И., от показанията на разпитаните по делото свидетели   Л.  Е.З., В.Д.Г., И.Б.Б. и Н. П. Н. и от приложените към Досъдебно производство № 343/2018г. на РУ Троян при ОДМВР Ловеч писмени доказателства и доказателствени средства  се установява следната фактическа обстановка:

            Подсъдимият И.К.И.  е роден на *** ***, с постоянен адрес *** и настоящ адрес *****, българин, български гражданин, със **** образование, безработен,  неженен, живее на семейни начала с *****, осъждан, ЕГН **********. И. притежава свидетелство за управление на МПС № *********, категории « А, В, С, АМ и ТКТ» със срок на валидност до  15.06.2021г. Като водач на МПС се води на отчет в ОД на МВР Ловеч и до настоящия момент има регистрирани множество административни  нарушения по ЗДвП.

 Около 08.16 часа  на 29.10.2018г.  подсъдимият И.К.  И. управлявал  лек автомобил марка „******. Движил се в гр.Троян по ул. Христо Ботев. По същото време свидетелите Л.Е.З.,мл. автоконтрольор в група ООР към Сектор ОП при РУ Троян при ОДМВР Ловеч и В.Д.Г., командир на отделение в група ООР в сектор ОП в същото управление, били дежурни по предварително определен график на територията на Община  Троян и се намирали на ул.Христо Ботев, пред дом № 198, като работели по линия  „Пътен контрол”. Свидетелят З.   спрял  със „Стоп палка” лекия автомобил ******, управляван от  подсъдимия И..Първоначално   извършил проверка на предоставените им документи. След извършена допълнителна  проверка в ОДЧ на РУ Троян служителите на управлението   установили, че И. не бил заплатил доброволно в срока по чл.190 ал.3 от ЗДвП наложени  му административни наказания глоба с влязло в сила Наказателно постановление  №17/1204/000360/30.03.2017г., фиш серия Н – 214302/06.06.2018г., фиш серия Н – 21449/25.06.2018г., фиш  серия Н – 3077/02.08.2018г. и фиш серия Н- 116100/26.09.2018г. Посочените административни наказания  били наложени на И. за извършени от него административни нарушенииея по ЗДвП.Свидетелят  З.  съставил на подсъдимия   Акт за установяване на административно нарушение серия Д №926429/29.10.2018г., който подсъдимият подписал без да посочи  конкретни възражения, но вписал, че има такива.В АУАН били констатирани нарушения по чл. 137А ал.1 и по чл.157 ал.8 от ЗДвП.Впоследствие на подсъдимия е връчена призовка  да се яви  на същата дата в 9.00часа в сградата на РУ Троян, където  да му бъде връчена Заповед за прилагане на принудителна административна мярка/ЗППАМ/. В посочения час И. се явил в административната сграда на полицията, където в присъствието на свидетелите  З. и Г. свидетелят Н.  П.Н., полицейски инспектор «Пътен контрол», издал и връчил на подсъдимия И. ЗППАМ №18 – 0359 -000605/29.10.2018г. по чл.171 т.1 б «д» от ЗДвП, с която   временно е отнето  свидетелството за управление на моторно превозно средство /СУМПС № *********/ на подсъдимия И.. Същият бил уведомен, че има 14- дневен срок , в който може да обжалва връчената му заповед и според неговите думи, не е уведомен, че няма право да управлява лекия си автомобил, а само, че след като заплати дължимите глоби, ще му бъде върнато  свидетелството  за управление на МПС. Свидетелите З. и Н. излагат в с.з., че са предупредили И., че няма право да шофира докато не му бъде върнато СУМПС.

Подсъдимият И. напуснал полицейското управление и  се качил в лекия автомобил „***** Свидетелите  З. и  Г. тръгнали след него и видяли, че И. изчакал  около 15 минути  в автомобила.Те също го изчакали  в полицийския автомобил, от който имали пряка видимост към  паркирания автомобил на И., но били  извикани по  спешен сигнал  и потеглили със служебния автомобил. Междувременно подсъдимият И. се свързал със свой приятел, който обещал да му услужи с пари, тъй като последният нямал, а искал веднага да заплати дължимите глоби и съответно да си вземе свидетелството за управление. След около 2 часа подсъдимият И., който разполагал вече с необходимата сума за заплащане на глобите, отишъл  до офис на «Изипей», находящ се в сградата на ВИК Троян на ул.Христо Ботев №272, за да заплати глобите.В района на кръстовището на механа «Старата къща»  И. се разминал с полицейския автомобил, в който били свидетелите З. и Г..Двамата го видяли и го последвали до офиса на «Изипей». Свидетелят З. го попитал защо управлява лекия автомобил, след като му е връчена процесната ЗППАМ и И. обяснил, че  идва, за да заплати глобите, както и че нямало кой да го закара, защото лекият автомобил с десен волан.Служителите на РУ Троян   отново извършили проверка на И. и установили, че към момента на установяване на управлението от страна на подсъдимия, дължимите от него глоби не били заплатени.И. е задържан и откаран, за да бъде освидетелстван в ЦСМП гр.Троян.След това му е дадена възможност да заплати глобите. Отново му  бил съставен АУАН  серия Д №926431/29.10.2018г., в който били  констатирани нарушения  по чл.150А ал.1  и по чл.137А ал.1 от ЗДвП. И. отказал да подпише  и получи препис от акта, като отказът му бил удостоверен с подпис на свидетеля И.Б.Б..Било му върнато СУМПС.

           С оглед на изложеното настоящата инстанция приема за установено, че подсъдимият  И.К.И. е осъществил обективните и субективни признаци на престъплението по чл. 343в ал.3 във вр. ал.1 от НК  .От  обективна страна  И. около 12:55 часа на 29.10.2018 г., в гр. Троян, Ловешка област, по ул. "Христо Ботев", пред дом с № 272, с посока на движение от гр. Троян, Ловешка област,  към гр. Ловеч, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „******, в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка „временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство", наложена му със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 18-0359-000605, издадена на 29.10.2018 г. от оправомощен със Заповед № 295з- 805/25.04.2017 г. на Директора на ОД МВР - Ловеч, полицейски инспектор „Пътен контрол" в група „ООР" при РУ МВР - Троян и връчена му на 29.10.2018г.

           От доказателствата по делото се установява, че на посочената в обвинителния акт  дата  подсъдимият И. е управлявал МПС, като малко по - рано същия  ден, му е била издадена  и връчена процесната ЗППАМ №18 – 0359 -000605/29.10.2018г. Видно от същата,  на основание чл.171 ал.1 б.“д“ от ЗДвП на подсъдимия  временно е отнето свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, който управлява моторно превозно средство с наложени административни  наказания  «глоба», тъй като същите не били заплатени в срока за доброволно заплащане. Тази мярка е била със срок - до заплащане на дължимата глоба. Заповедта била връчена лично на И., като той предал и СУМПС. По този начин същият е бил запознат със съдържанието на ЗППАМ  и ограниченията, които тя му налагала. Въпреки това, по- късно на същата дата, след около  два часа, той продължил да управлява МПС. Съгласно разпоредбата на чл.172 ал.6 от ЗДвП, подадената жалба срещу ЗППАМ не спира изпълнението и, поради което с издаването и връчването и, същата е породила  своите правни последици и подсъдимият е следвало да съобрази поведението си с нея. Като не е сторил това, а е продължил да управлява МПС, същият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението  по чл.343в ал.3 във вр. с ал.1 от НК. 

         Въпреки, че деянието формално осъществява признаците на състава на престъпление, настоящата инстанция счита, че същото попада в хипотезата на чл.9 ал.2 от НК. Съгласно чл.9 ал.2 от НК не е престъпно деянието, което макар и формално да осъществява признаците на предвиденото в закона престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна. Или, за да се приложи чл.9 ал.2 от НК,  следва да се изхожда от малозначителността на деянието, а тя е в зависимост от обществената му опасност, която може да не е налице или да е явно незначителна. Малозначително е това деяние, което да не може да окаже отрицателно въздействие върху съществуващите обществени отношения или да не може да ги застрашава, поради което то не е общественоопасно. Освен това може без да се изключва обществената опасност на деянието, да се обоснове явна незначителност, т.е. такава ниска степен, която да не е достатъчна, за да бъде деянието третирано като престъпление. Липсата на възможно отрицателно въздействие или незначителността му, трябва да бъдат дадени по категоричен начин, като вероятността на някакъв обществено значим отрицателен ефект, трябва да бъде несъмнено изключена. От събраните по делото доказателства е видно, че извършеното от подсъдимия деяние е породило съответните общественоопасни последици - т.е. същият е осъществил изпълнителното деяние на престъплението,  като в конкретният случай съдът намира, че деянието не е престъпно предвид на това, че обществената му опасност е явно незначителна. При тази хипотеза следва да се преценява не само обществената опасност на деянието, но и тази на дееца. В конкретния случай  подсъдимият И. е бил спрян за проверка на 29.10.2018г. около 08.16 часа и контролните органи установили, че не е заплатил наложените му глоби  с НП   №17/1204/000360/30.03.2017г., фиш серия Н – 214302/06.06.2018г., фиш серия Н – 21449/25.06.2018г., фиш  серия Н – 3077/02.08.2018г. и фиш серия Н- 116100/26.09.2018г.Тогава била издадена ЗППАМ №18 – 0359 -000605/29.10.2018г. И. е нямало как да  заплати глобите в този час, тъй като нямал в себе си пари. Веднага обаче същият се е свързал със свой приятел, намерил е необходимата сума и около 2 часа слред това е отишъл до офиса на „Изипей”, за да заплати глобите. Именно пред офиса е заварен от свидетелите З. и Г., на които е било известно, че И. е с отнето СУМПС до заплащане на дължимите глоби и преди да ги заплати двамата са го задържали. Освен това   следва да се подчертае и факта, че в  случая временното лишаване от правоуправление на И. не се дължи на неправомерно поведение на пътя, представляващо опасност за останалите участници в движението, преди издаване на ЗППАМ, а е в резултат на неизпълнение на задължение за плащане на глоби, поради което и обществената опасност  на деянието и дееца, според настоящият състав на съда, е явно незначителна. Нещо повече, видно от справката за нарушител, същият има множество нарушения по ЗДвП, глобите обаче по които са били платени, като само по 4 фиша не са били заплатени. В контекста на всичко изложено, съвкупната оценка на релевантните обстоятелства сочи, че инкриминираното поведение на обвиняемия е засегнало толкова незначително обществените отношения, предмет на наказателноправна защита, че следва да бъде квалифицирано като такова с явно незначителна обществена опасност по смисъла на чл. 9 ал. 2 пр. 2 от НК. Това безспорно прави обществено неприемливо и неоправдано използването на предвидените в наказателното право санкционни средства по отношение на извършителя му.

Следва да се добави, че съдът намира  за основателни направените възражения от защитника на И. адв. Ц., че по  ДП е приложена Заповед за задържане на лице рег.№359зз – 142/29.10.2018г./л.14/, в която е отразено, че И. е задържан  за срок от 24 часа в 12.50часа, като в диспозитива на обвинителния акт се твърди, че престъплението по чл.343в ал.3 във вр. ал.1 от НК е извършено  на 29.10.2018г. около 12.55 часа, което на практика е невъзможно да се случи. Няма как след задържането си, И. да е извършил престъплението, за което му е повдигнато обвинение.Основателно е и възражението на адв.Ц. и на адв.М., че при  извършване на първата проверка в 08.16 часа на 29.10.2018г.  на И. не е дадена възможност да внесе дължимите глоби, тъй като  веднага му е връчена призовка да се яви  на същия ден в 09.00 часа в сградата на РУ Троян.Такава възможност не му е дадена от полицийските служители  и при извършване на втората проверка в 12.50 часа, когато същият се е намирал пред офиса на «Изипей» на ул.Христо Ботев и е носил необходимата за заплащането на глобите сума.Тук съдът споделя изложеното от адв.Ц., че целта , която са преследвали  свидетелите З. и Г. е била единственно регистриране на извършено престъпление. Освен това, според  действащата към настоящия момент  разпоредба на чл. 172 ал.1 изр. 2 от ЗДвП  Заповед за прилагане на принудителна административна мярка по  чл. 171, т. 1, буква "д" и т. 2, буква "к" не се издава, ако в срок до два часа от съставянето на акта за установяване на административно нарушение и отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство или на свидетелството за регистрация на моторното превозно средство се заплатят дължимите глоби, като в този случай отнетите документи се връщат на водача, което се отразява в акта за установяване на административното нарушение.

Поради горното съдът е постановил присъда, с която е признал подсъдимия  И. за невиновен и го е оправдал по повдигнатото му обвинение по чл. 343в ал.3 във вр. ал.1 от НК.

Предвид изхода на делото и разпоредбата на чл. 190 ал. 1 от НПК, съдът не е присъждал разноски в тежест на подсъдимия. 

            Водим от изложеното съдът постанови присъдата си. 

 

 

 

                                                                                    Районен съдия:

 

 

Съдържание на мотивите

        

       

                                                                                             

МОТИВИ към ПРИСЪДА    9/24.04.2019г.

                                                             по НОХД№ 106/2019г. на ТРС

           

Подсъдимият  И.К.И. *** е предаден на съд за престъпление по чл. 343в ал.3 във вр. ал.1 от НК  за това, че   около 12:55 часа на 29.10.2018 г., в гр. Троян, Ловешка област, по ул. "Христо Ботев", пред дом с № 272, с посока на движение от гр. Троян, Ловешка област  към гр. Ловеч, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „******, в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка „временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство", наложена му със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 18-0359-000605, издадена на 29.10.2018 г. от оправомощен със Заповед № 295з- 805/25.04.2017 г. на Директора на ОД МВР - Ловеч, полицейски инспектор „Пътен контрол" в група „ООР" при РУ МВР - Троян и връчена му на 29.10.2018 г.По повод  на престъплението е проведено Досъдебно производство №343/2018г. на РУ Троян при ОДМВР Ловеч, по което са разпитани свидетели, събрани са сведения за съдебното минало, семейното положение  и други характеристични данни за подсъдимия.

            Представителят на Районна прокуратура гр.Троян счита, че престъплението и авторството му са доказани от обективна и субективна страна, като подробните си съображения за това излага в предоарията си по време на  съдебните прения Твърди, че фактическата обстановка, изложена в обвинителния акт се доказва  от събраните доказателства по досъдебното производство и в хода на проведеното съдебно следствие.Отчита  отегчаващите и смекчаващите отговорността обстоятелства, като счита, че превес имат смекчаващите  такива. Моли съда да признае подсъдимия за виновен и да му наложи наказание  при условията на чл.55 ал.1 т.2 б.»б» от НК.            Подсъдимият  И.К.И., р.пр. ,се явява лично в с.з. и със защитниците си адв.Ц. и адв.М. ***.Лично и чрез защитниците си  подсъдимият   оспорва  да е извършил престъплението, за което му е повдигнато обвинение, както и  част  от обстоятелствата, изложени в обвинителния акт.Защитникът на подсъдимия адв.Ц.  счита, че подзащитният му не е извършил престъплението по чл.343в ал.3 във вр. ал.1 от НК и в пледоарията си е изложил многобройни съображения в този смисъл. Излага, че фактическата обстановка,такава, каквато  е установена от събраните доказателства сочи на мисълта, че  действията на служителите на полицията  са целели  единственно регистриране на извършено престъпление, че на подсъдимия И. не е била дадена възможност да заплати дължимите глоби  и че същият не е бил информиран за  неблагоприятните последствия от неизпълнението на връчената му ЗППАМ. Адв.Ц. пледира за прилагане разпоредбата на чл.9 ал.2 от НК, а именно моли съда да приеме хипотезата за малозначителност  на деянието и да оправдае И.. Вторият защитник на  подсъдимия И. адв. М. се солидаризира с  изложеното в пледоарията на адв.Ц..Излага съображения, че връчената на И. ЗППАМ не е влязла в законна сила и не подлежи на незабавно изпълнение, че на И. не е предоставено време да заплати дължимите глоби, че той не е осъществил обективните и субективни  признаци на престъплението, за което  му е повдигнато обвинение, че очевидно не е осъзнал  каква опасност го «грози». И двамата защитници на подсъдимия И.  молят съда  да постанови оправдателна присъда.

            От обясненията на подсъдимия И., от показанията на разпитаните по делото свидетели   Л.  Е.З., В.Д.Г., И.Б.Б. и Н. П.Н. и от приложените към Досъдебно производство № 343/2018г. на РУ Троян при ОДМВР Ловеч писмени доказателства и доказателствени средства  се установява следната фактическа обстановка:

            Подсъдимият И.К.И.  е роден на *** ***, с постоянен адрес *** и настоящ адрес ***, *****, българин, български гражданин, със ***** образование, безработен,  неженен, живее на семейни начала с ******, осъждан, ЕГН **********. И. притежава свидетелство за управление на МПС № *********, категории « А, В, С, АМ и ТКТ» със срок на валидност до  15.06.2021г. Като водач на МПС се води на отчет в ОД на МВР Ловеч и до настоящия момент има регистрирани множество административни  нарушения по ЗДвП.

 Около 08.16 часа  на 29.10.2018г.  подсъдимият И.К.  И. управлявал  лек автомобил марка „******* се в гр.Троян по ул. Христо Ботев. По същото време свидетелите Л.Е.З.,мл. автоконтрольор в група ООР към Сектор ОП при РУ Троян при ОДМВР Ловеч и В.Д.Г., командир на отделение в група ООР в сектор ОП в същото управление, били дежурни по предварително определен график на територията на Община  Троян и се намирали на ул.Христо Ботев, пред дом № 198, като работели по линия  „Пътен контрол”. Свидетелят З.   спрял  със „Стоп палка” лекия автомобил ***** управляван от  подсъдимия И..Първоначално   извършил проверка на предоставените им документи. След извършена допълнителна  проверка в ОДЧ на РУ Троян служителите на управлението   установили, че И. не бил заплатил доброволно в срока по чл.190 ал.3 от ЗДвП наложени  му административни наказания глоба с влязло в сила Наказателно постановление  №17/1204/000360/30.03.2017г., фиш серия Н – 214302/06.06.2018г., фиш серия Н – 21449/25.06.2018г., фиш  серия Н – 3077/02.08.2018г. и фиш серия Н- 116100/26.09.2018г. Посочените административни наказания  били наложени на И. за извършени от него административни нарушенииея по ЗДвП.Свидетелят  З.  съставил на подсъдимия   Акт за установяване на административно нарушение серия Д №926429/29.10.2018г., който подсъдимият подписал без да посочи  конкретни възражения, но вписал, че има такива.В АУАН били констатирани нарушения по чл. 137А ал.1 и по чл.157 ал.8 от ЗДвП. Впоследствие на подсъдимия е връчена призовка  да се яви  на същата дата в 9.00часа в сградата на РУ Троян, където  да му бъде връчена Заповед за прилагане на принудителна административна мярка/ЗППАМ/. В посочения час И. се явил в административната сграда на полицията, където в присъствието на свидетелите  З. и Г. свидетелят Н.  П.Н., полицейски инспектор «Пътен контрол», издал и връчил на подсъдимия И. ЗППАМ №18 – 0359 -000605/29.10.2018г. по чл.171 т.1 б «д» от ЗДвП, с която   временно е отнето  свидетелството за управление на моторно превозно средство /СУМПС № *********/ на подсъдимия И.. Същият бил уведомен, че има 14- дневен срок , в който може да обжалва връчената му заповед и според неговите думи, не е уведомен, че няма право да управлява лекия си автомобил, а само, че след като заплати дължимите глоби, ще му бъде върнато  свидетелството  за управление на МПС. Свидетелите З. и Н. излагат в с.з., че са предупредили И., че няма право да шофира докато не му бъде върнато СУМПС.

Подсъдимият И. напуснал полицейското управление и  се качил в лекия автомобил „******. Свидетелите  З. и  Г. тръгнали след него и видяли, че И. изчакал  около 15 минути  в автомобила.Те също го изчакали  в полицийския автомобил, от който имали пряка видимост към  паркирания автомобил на И., но били  извикани по  спешен сигнал  и потеглили със служебния автомобил. Междувременно подсъдимият И. се свързал със свой приятел, който обещал да му услужи с пари, тъй като последният нямал, а искал веднага да заплати дължимите глоби и съответно да си вземе свидетелството за управление. След около 2 часа подсъдимият И., който разполагал вече с необходимата сума за заплащане на глобите, отишъл  до офис на «Изипей», находящ се в сградата на ВИК Троян на ул.Христо Ботев №272, за да заплати глобите.В района на кръстовището на механа «Старата къща»  И. се разминал с полицейския автомобил, в който били свидетелите З. и Г..Двамата го видяли и го последвали до офиса на «Изипей». Свидетелят З. го попитал защо управлява лекия автомобил, след като му е връчена процесната ЗППАМ и И. обяснил, че  идва, за да заплати глобите, както и че нямало кой да го закара, защото лекият автомобил с десен волан.Служителите на РУ Троян   отново извършили проверка на И. и установили, че към момента на установяване на управлението от страна на подсъдимия, дължимите от него глоби не били заплатени.И. е задържан и откаран, за да бъде освидетелстван в ЦСМП гр.Троян.След това му е дадена възможност да заплати глобите. Отново му  бил съставен АУАН  серия Д №926431/29.10.2018г., в който били  констатирани нарушения  по чл.150А ал.1  и по чл.137А ал.1 от ЗДвП. И. отказал да подпише  и получи препис от акта, като отказът му бил удостоверен с подпис на свидетеля И.Б.Б..Било му върнато СУМПС.

           С оглед на изложеното настоящата инстанция приема за установено, че подсъдимият  И.К.И. е осъществил обективните и субективни признаци на престъплението по чл. 343в ал.3 във вр. ал.1 от НК  .От  обективна страна  И. около 12:55 часа на 29.10.2018 г., в гр. Троян, Ловешка област, по ул. "Христо Ботев", пред дом с № 272, с посока на движение от гр. Троян, Ловешка област,  към гр. Ловеч, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка *******, в срока на изтърпяване на принудителна административна мярка „временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство", наложена му със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 18-0359-000605, издадена на 29.10.2018 г. от оправомощен със Заповед № 295з- 805/25.04.2017 г. на Директора на ОД МВР - Ловеч, полицейски инспектор „Пътен контрол" в група „ООР" при РУ МВР - Троян и връчена му на 29.10.2018г.

           От доказателствата по делото се установява, че на посочената в обвинителния акт  дата  подсъдимият И. е управлявал МПС, като малко по - рано същия  ден, му е била издадена  и връчена процесната ЗППАМ №18 – 0359 -000605/29.10.2018г. Видно от същата,  на основание чл.171 ал.1 б.“д“ от ЗДвП на подсъдимия  временно е отнето свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, който управлява моторно превозно средство с наложени административни  наказания  «глоба», тъй като същите не били заплатени в срока за доброволно заплащане. Тази мярка е била със срок - до заплащане на дължимата глоба. Заповедта била връчена лично на И., като той предал и СУМПС. По този начин същият е бил запознат със съдържанието на ЗППАМ  и ограниченията, които тя му налагала. Въпреки това, по- късно на същата дата, след около  два часа, той продължил да управлява МПС. Съгласно разпоредбата на чл.172 ал.6 от ЗДвП, подадената жалба срещу ЗППАМ не спира изпълнението и, поради което с издаването и връчването и, същата е породила  своите правни последици и подсъдимият е следвало да съобрази поведението си с нея. Като не е сторил това, а е продължил да управлява МПС, същият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението  по чл.343в ал.3 във вр. с ал.1 от НК. 

         Въпреки, че деянието формално осъществява признаците на състава на престъпление, настоящата инстанция счита, че същото попада в хипотезата на чл.9 ал.2 от НК. Съгласно чл.9 ал.2 от НК не е престъпно деянието, което макар и формално да осъществява признаците на предвиденото в закона престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна. Или, за да се приложи чл.9 ал.2 от НК,  следва да се изхожда от малозначителността на деянието, а тя е в зависимост от обществената му опасност, която може да не е налице или да е явно незначителна. Малозначително е това деяние, което да не може да окаже отрицателно въздействие върху съществуващите обществени отношения или да не може да ги застрашава, поради което то не е общественоопасно. Освен това може без да се изключва обществената опасност на деянието, да се обоснове явна незначителност, т.е. такава ниска степен, която да не е достатъчна, за да бъде деянието третирано като престъпление. Липсата на възможно отрицателно въздействие или незначителността му, трябва да бъдат дадени по категоричен начин, като вероятността на някакъв обществено значим отрицателен ефект, трябва да бъде несъмнено изключена. От събраните по делото доказателства е видно, че извършеното от подсъдимия деяние е породило съответните общественоопасни последици - т.е. същият е осъществил изпълнителното деяние на престъплението,  като в конкретният случай съдът намира, че деянието не е престъпно предвид на това, че обществената му опасност е явно незначителна. При тази хипотеза следва да се преценява не само обществената опасност на деянието, но и тази на дееца. В конкретния случай  подсъдимият И. е бил спрян за проверка на 29.10.2018г. около 08.16 часа и контролните органи установили, че не е заплатил наложените му глоби  с НП   №17/1204/000360/30.03.2017г., фиш серия Н – 214302/06.06.2018г., фиш серия Н – 21449/25.06.2018г., фиш  серия Н – 3077/02.08.2018г. и фиш серия Н- 116100/26.09.2018г.Тогава била издадена ЗППАМ №18 – 0359 -000605/29.10.2018г. И. е нямало как да  заплати глобите в този час, тъй като нямал в себе си пари. Веднага обаче същият се е свързал със свой приятел, намерил е необходимата сума и около 2 часа слред това е отишъл до офиса на „Изипей”, за да заплати глобите. Именно пред офиса е заварен от свидетелите З. и Г., на които е било известно, че И. е с отнето СУМПС до заплащане на дължимите глоби и преди да ги заплати двамата са го задържали. Освен това   следва да се подчертае и факта, че в  случая временното лишаване от правоуправление на И. не се дължи на неправомерно поведение на пътя, представляващо опасност за останалите участници в движението, преди издаване на ЗППАМ, а е в резултат на неизпълнение на задължение за плащане на глоби, поради което и обществената опасност  на деянието и дееца, според настоящият състав на съда, е явно незначителна. Нещо повече, видно от справката за нарушител, същият има множество нарушения по ЗДвП, глобите обаче по които са били платени, като само по 4 фиша не са били заплатени. В контекста на всичко изложено, съвкупната оценка на релевантните обстоятелства сочи, че инкриминираното поведение на обвиняемия е засегнало толкова незначително обществените отношения, предмет на наказателноправна защита, че следва да бъде квалифицирано като такова с явно незначителна обществена опасност по смисъла на чл. 9 ал. 2 пр. 2 от НК. Това безспорно прави обществено неприемливо и неоправдано използването на предвидените в наказателното право санкционни средства по отношение на извършителя му.

Следва да се добави, че съдът намира  за основателни направените възражения от защитника на И. адв. Ц., че по  ДП е приложена Заповед за задържане на лице рег.№359зз – 142/29.10.2018г./л.14/, в която е отразено, че И. е задържан  за срок от 24 часа в 12.50часа, като в диспозитива на обвинителния акт се твърди, че престъплението по чл.343в ал.3 във вр. ал.1 от НК е извършено  на 29.10.2018г. около 12.55 часа, което на практика е невъзможно да се случи. Няма как след задържането си, И. да е извършил престъплението, за което му е повдигнато обвинение.Основателно е и възражението на адв.Ц. и на адв.М., че при  извършване на първата проверка в 08.16 часа на 29.10.2018г.  на И. не е дадена възможност да внесе дължимите глоби, тъй като  веднага му е връчена призовка да се яви  на същия ден в 09.00 часа в сградата на РУ Троян.Такава възможност не му е дадена от полицийските служители  и при извършване на втората проверка в 12.50 часа, когато същият се е намирал пред офиса на «Изипей» на ул.Христо Ботев и е носил необходимата за заплащането на глобите сума.Тук съдът споделя изложеното от адв.Ц., че целта , която са преследвали  свидетелите З. и Г. е била единственно регистриране на извършено престъпление. Освен това, според  действащата към настоящия момент  разпоредба на чл. 172 ал.1 изр. 2 от ЗДвП  Заповед за прилагане на принудителна административна мярка по  чл. 171, т. 1, буква "д" и т. 2, буква "к" не се издава, ако в срок до два часа от съставянето на акта за установяване на административно нарушение и отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство или на свидетелството за регистрация на моторното превозно средство се заплатят дължимите глоби, като в този случай отнетите документи се връщат на водача, което се отразява в акта за установяване на административното нарушение.

Поради горното съдът е постановил присъда, с която е признал подсъдимия  И. за невиновен и го е оправдал по повдигнатото му обвинение по чл. 343в ал.3 във вр. ал.1 от НК.

Предвид изхода на делото и разпоредбата на чл. 190 ал. 1 от НПК, съдът не е присъждал разноски в тежест на подсъдимия. 

            Водим от изложеното съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                                                                                    Районен съдия: