Определение по дело №162/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260157
Дата: 19 март 2021 г. (в сила от 27 март 2021 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20211400200162
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно  заседание на деветнадесети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                          Председател:  АГНЕСА СТАВАРОВА

                                                          

с участието на секретаря Миглена Костадинова

и прокурора Николай Лалов,  като разгледа докладваното от Агн. Ставарова

ЧНД N 162 по описа за  2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от Н.Л.Х., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно-предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че спазва стриктно вътрешния ред и участва в културно-масови мероприятия. Смята, че е придобил право за условно-предсрочно освобождаване на основание чл. 70, ал. 1 НК, вр. с чл. 437, ал. 2 НПК. Излага доводи, че не е наказван, а е награждаван.

 Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Н.Х., както и доклад за пробационен надзор на основание чл. 70, ал. 6 НК.

В съдебно заседание осъденият и неговият договорен защитник адв. М. С. поддържат молбата, с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД"  А. М., със Заповед № Л-2637/03.12.2020 г. год. изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С присъда по НОХД № 97/2017 г. по описа на ОС-Кърджали, лишения от свобода Х. е признат за виновен и осъден на 7 години и 5 месеца лишаване от свобода за престъпление по чл. 116, ал.1, т.6 и чл. 339, ал.1, т. 1 и пр. 2 НК.

Осъденият е започнал да търпи наказанието на 01.02.2018 г., като до момента е изтърпял фактически 3 години, 1 месец и 18 дни. Предварителен арест - 1 година, 11 месеца и 22 дни, от работа - 10 месеца и 11 дни, или общо изтърпяно 5 години, 11 месеца и 21 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 1 (една) година, 5 (пет) месеца и 9 (девет) дни.

Осъденият Н.Х. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му общо наказание така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

От приложения доклад на затворническата администрация е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив отчита ниски стойности - 36 точки.

Дефицитни показатели са отчетени в следните раздели, където има нужда от корекция:

Отношение към правонарушението - има оневинителни нагласи по отношение на извършеното деяние - твърди, че с поведението си жертвата е предизвикала агресивно поведение към себе си ;

Умения за мислене - разпознава проблемите си, но ги решава по неадекватен начин, пренебрегва отрицателните резултати, въвлича се в неприятности;

Рискът от сериозни вреди за обществото след освобождаване от затвора е среден и се обуславя от извършеното насилствено правонарушение. Податлив е на негативно влияние на лица от близкото обкръжение, под чието въздействие може да реализира идентичен тип поведение.

Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е нисък по отношение на служителите и околните лишени от свобода. Няма демонстрации на непристойно поведение и отношение към служителите и останалите лишени от свобода. Рискът от самонаранявания е нисък към момента, тъй като няма индикации за подобни действия. Не декларира дискриминационни нагласи спрямо различните лишени от свобода. Риск от извършване на бягство е също нисък на този етап.

В първоначалния план на присъдата са заложени следните цели: повишаване на образователното ниво; овладяване на професионални умения, затвърждаване на трудови навици; пълноценно оползотворяване на престоя в затвора; ограничаване на участие в затворническата субкултура.

При междинната преоценка рискът от рецидив се запазва нисък. Регистрира се понижение в числовата стойност до 34 точки. Настъпили са положителни промени в раздели „Отношение към правонарушението“ и „Умения за мислене“. Въпреки това, те остават в зоната с дефицити.

Оценката на риска от вреди е със средни стойности за обществото. Определя се от характера на извършено правонарушение. Рискът от вреди е с ниски стойности за служителите и останалите лишени от свобода.

При препланирането на присъдата са заложени задачи, свързани с работа по дефицитни зони, като се набляга на участие в корекционни програми, с акцент върху уменията за мислене.

При последната ревизия на оценката на риска от рецидив числовата стойност е понижена до 29 точки, което е в ниските граници. Анализът показва общо понижение от 7 пункта спрямо първоначалната оценка. Постигнатите положителни промени извеждат от зоните с дефицити разделите: „отношение към правонарушението“ и „умения за мислене“. Лишения от свобода осъзнава отговорността за собственото си криминално поведение и факторите довели до извършване на деянието. Отчита необходимостта от правила и показва стремеж да се съобразява изцяло с общоприетите норми, да не действа необмислено и да контролира импулсивното си поведение. Лишеният от свобода разпознава проблемите си и търси адекватни начини за тяхното разрешаване, като преценява и евентуалните негативни последици.

Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е нисък за служителите и останалите лишени от свобода. Няма случаи на грубо или обидно отношение към останалите лишени от свобода и длъжностните лица. Рискът от самонаранявания е нисък към момента, тъй като няма индикации за подобни действия. Не декларира дискриминационни нагласи спрямо различните лишени от свобода. Риск от извършване на бягство също е нисък на този етап.

Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора е среден. Обуславя се от извършеното насилствено престъпление. Отключващ фактор може да е провокация и негативното влияние от обкръжението. Към момента показва повишен самоконтрол и подобрени умения да контролира импулсивно и необмислено поведение.

По време на изтърпяване на наказанието си, лишеният от свобода Х. показва толерантно поведение към останалите л.св. и служителите на затвора. Избягва конфликтни ситуации. Спазва реда и дисциплината. Не е наказван. Няма данни за участие в затворническата субкултура. Награждаван е както следва:

Заповед № 313 / Е10.2018 г. — „Писмена похвала“;

Заповед № 448 / 19.12.2018 г. - „Удължено свиждане за срок от 2 часа“;

Заповед № 1408 / 27.9.2019 г. - „Писмена похвала“;

Заповед № 196 / 27.1.2021 г. - „Извънредна хранителна пратка“.

В изпълнение плана на присъдата, лишения от свобода Н.Х. е включен в образователен процес на 14.09.2017 година. През целия период на обучение показва дисциплина и старание при усвояване на учебния материал. Не допуска безпричинни отсъствия. Активно участва в извънкласните форми и организираните училищни тържества. През учебната 2019/2020г. завършва 12-ти клас и успешно полага държавните зрелостни изпити, с което завършва средно си образование.

За осмисляне на свободното време лишения от свобода е включен в курса за религиозна подкрепа „Християнски ценности“ от м. 10.2019 г. Посещава го според учебната и трудовата си заетост. Включва се в организираните групови и общопенитенциарни мероприятия.

С цел усвояване на трудови навици и умения, през ваканционния период за месеците юли и август 2019 година е работил на основание чл. 80 ЗИНЗС в мебелен цех. След успешното завършване на средно си образование от 15.06.2020 г. отново е ангажиран с трудова дейност по чл. 80 ЗИНЗС в мебелния цех. Поради преустановяване на производствената дейност на цеха за неопределено време лишения от свобода подава молба за работа като бръснар и е назначен по чл. 80 ЗИНЗС като такъв от 13.11.2020г. До момента се справя много добре.

За осъществяване на корективно въздействие е мотивиран за участие и преминава успешно през няколко специализирани групови програми:

„Овладяване на гнева“ за периода от 26.11.2019г. до 10.12.2019г.;

"Умения за мислене" за периода от 21.10.2020г. до 30.10.2020г.;

„Живот на свобода“ за периода от 01.02.2021г. до 10.02.2021г.

Лишения от свобода Х. е положително настроен към плана на присъдата и полага нужното старание и активност при изпълнението му. Поставените цели и задачи се осъществяват чрез включване в дейности за осмисляне на свободното време и регулярни консултативни срещи, при които се работи индивидуално с лишения от свобода. Към момента те са изпълнени в нужния обем.

По време на целия си престой в затвора лишения от свобода Х. показва примерно поведение. В резултат на преживените ограничения и проведената индивидуална и групова корекционна работа при него се отчита значителна и трайна тенденция за положителна личностна промяна. Наблюдава се съзряване във всяко отношение. Осъзнал е факторите и причините, поради които е в затвора и е преосмислил миналото си поведение. Показва желание и стремеж за водене на законосъобразен начин на живот. Като цяло е налице сериозна мотивация за успешна ресоциализация в обществото.

Лишеният от свобода е повишил в затвора образователно си ниво и е придобил средно образование. Формирал е трудови навици, затвърдил е професионални умения като бръснар и е добил нови умения в областта на дървообработването. Има финансовата и емоционална подкрепа от близките му. Всички тези фактори ще допринесат за успешното му обратно вграждане в обществото.

Към настоящия етап от изтърпяване на присъдата лишеният от свобода Х. дава доказателства за постигнат поправителен ефект на наказанието. Демонстрира примерно поведение и толерантност в общуването. Позитивно настроен към труда и стриктно изпълнява служебните си задължения.

Изложеното по-горе се извежда от представените доказателства от затворническата администрация.

Съдът възприема становището  изложено в доклада  и становището на инспектора в затвора,с което се установява,че първоначално регистрираните дефицити са снижени,както и видовете риск в цифрово изражение.Към настоящия момент съобразно този доклад не съществуват дефицитите,по които е необходимо да продължи индивидуално-корекционната дейност с осъденото лице.на първо място отношението към правонарушението е променено,осъзнава вината си  и планира действия за разрешаване на проблемите по законосъобразен начин.на второ място има проложителна промяна в начина на мислене,разпознава проблемите си и си поставя дългосрочни цели за водене на общоприет начин на живот.На трето място преодолял е оневинителната си нагласа,има шанс за добра ресоциализация след излизане на свобода,защото е подкрепян от близките си.В доклада се пише, а и съдът счита,че лицето е дало доказателства за личностна промяна,която осъзнава виновното си поведение,както и негативните последици от него, придобило е и надградило трудови умения,добра вграждане в колектив,повишило е своята грамотност с участие в курсове и обучителни програми има трайна промяна в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот.Преодолял е в голяма степен вероятността от извършване на престъпна дейност,ако се намира извън въздържащите го условия  на затвора.

В конкретния случай, от данните по делото е видно, че са налице и двете законови предпоставки за условно-предсрочно освобождаване, а именно Н.Х. е изтърпял фактически необходимия минимум от наложеното му наказание и същият с поведението си е дал доказателства за своето поправяне.

При това положение Н.Л.Х. следва да бъде освободен условно-предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание,  общо в размер на 1 (една) година, 5 (пет) месеца и 9 (девет) дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК, на В. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 1 (една) година, 5 (пет) месеца и 9 (девет) дни.

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично, за целия остатък от 1 (една) година, 5 (пет) месеца и 9 (девет) дни.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т. 1 и ал.6 НК, Врачанският окръжен съд

 

                                                 О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО-ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното наказание лишаване от свобода осъдения Н.Л.Х. - роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, с присъда по НОХД № 97/2017 г. по описа на ОС-Кърджали, с която лишения от свобода Х. е признат за виновен и осъден на 7 години и 5 месеца лишаване от свобода за престъпление по чл. 116, ал.1, т.6 и чл. 339, ал.1, т. 1 и пр. 2 НК,  с остатък от наказанието 1 (една) година, 5 (пет) месеца и 9 (девет) дни.

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Н.Л.Х. изпитателен срок в размер на 1 (една) година, 5 (пет) месеца и 9 (девет) дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр. чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично за срок от 1 (една) година, 5 (пет) месеца и 9 (девет) дни, която да бъде изпълнявана на адрес в гр. ***.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца за сведение и изпълнение на пробационната мярка, както и на РС-Кърджали – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения Н.Л.Х..

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: