Решение по дело №534/2016 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 133
Дата: 29 ноември 2016 г. (в сила от 29 ноември 2016 г.)
Съдия: Йордан Василев Димов
Дело: 20163600900534
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 ноември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш Е  Н  И  Е  № 133

 

гр. Шумен, 29.11.2016 г.

 

Шуменският окръжен съд, в закрито заседание на двадесет и девети ноимври, през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

 

Окръжен съдия: Йордан Димов

 

             като разгледа докладваното от окръжния съдия търг. д. №534 по описа за 2016 г., за да се произнесе взе предвид следното:

            Производство по глава ХХІ от ГПК във вр. с чл. 25 от ЗТР.

Образувано е по жалба на Д.С.М. ***, в качеството му на представител на С. И.Р., ЕГН-**********,***, ... В жалбата се сочи, че със заявление вх. №20161020153625/20.10.2016 г. от името на С. И.Р. е направено искане за първоначално вписване на еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД) под името „Се-ел 21” ЕООД с едноличен собственик на капитала С. И.Р.. Наред с документите за регистрация е било приложено и пълномощно от едноличният собственик на капитала и бъдещ управител на дружеството. В него се съдържали трите имена и ЕГН на управителя на новоучредяваното дружество, основанието за издаване на посоченото пълномощно – чл.15, ал.1 и ал.4 от ЗТР, във вр. с чл.25, ал.1 от ЗАдв., адресът на упълномощеният адвокат – с три имена, ЕГН и служебен адрес, както и конкретният обем от пълномощия предоставен от упълномощителят на адвоката – представител. Намира, че изписването на дружеството в текста на пълномощното при първоначална регистрация на дружество е неизпълнимо, поради факта, че за третите лица, включително и Агенция по вписванията дружеството не съществува преди вписването му и няма как същото да бъде представлявано преди вписването си. Намира също така, че адвоката в регистърното производство представлява не дружеството, а лицето – управител на дружеството. С оглед изложеното моли да бъде отменен, постановеният от длъжностното лице по регистрацията (ДЛР) отказ за вписване под №20161020153625-2/26.10.2016 г., както и да бъде указано на АВп – ТР да извърши вписване по заявление №20161020153625/20.10.2016 г.

Жалбата е подадена в преклузивния срок по чл.25, ал.1 от ЗТР, от надлежна страна, против подлежащ на обжалване акт, поради което е процесуално допустима.

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, се установи от фактическа страна следното:

Със заявление вх. №20161020153625/20.10.2016 г. е поискано първоначално вписване на еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД) под името „Се-ел 21” ЕООД с едноличен собственик на капитала С. И.Р.. Документите са били подадени пред Авп, ТР от Д.С.М. ***. Към документите за регистрация е приложено и пълномощно от едноличният собственик на капитала и бъдещ управител на дружеството, с което е упълномощен адвоката пълномощник да с определен обем от права. Съобразно т.1 от пълномощното адвокатът има възможност да „ ... заявява пред ТР за вписване, заличаване, промяна и обявяване на всякакви обстоятелства и документи на представляваното от мен дружество ...” в рамките на регистърното производство на 21.10.2015 г. са били дадени указания от страна на ДЛР, в които е посочено, че предоставеното пълномощно не се приема за изрично писмено такова пи смисъла на чл.15 от ЗТР. В тази връзка на основание чл.22, ал.5 от ЗТР е указано да бъде представено изрично писмено пълномощно в полза на заявителя за представителство на „Се-ел 21” ЕООД. Явно посочените указания не са били изпълнени, тъй като по така подаденото заявление е постановен обжалваният в настоящото производство отказ под №20161020153625-2/26.10.2016 г. с мотиви сходни в указанието за отстраняване на нередовности дадени от ДЛР.

Предвид  така  установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните изводи: Постановеният отказ от АВп е неправилен. В конкретният случай представеното пълномощно за първоначална регистрация макар да е можело да съдържа името на търговското дружество, не е било необходимо да съдържа наименованието на същото. Причина за това са следните обстоятелства. Макар закона в чл.15 от ЗТР да изисква от адвоката – пълномощник да регистрира търговско дружество (регистрира промени в неговото актуално състояние) само при наличие на изрично пълномощно, то следва да се има предвид, че в същото следва да е ясно и недвусмислено упомената волята за регистрация на дружество, както и в частният случай. Съдът не намира, че изписването на името на дружеството в пълномощното е условие без което не може, доколкото с оглед на всички представени в производството документи се вижда, че е налице воля за регистрация на определено дружество, с едноличен собственик на капитала, тя и управител, за което е представен учредителен акт и всички други, необходими документи. В пълномощното е изрично упомената волята на същото лице – учредител, едноличен собственик на капитала и управител – посоченият адвокат – пълномощник да регистрира нейното дружество. Формира се единна цялост на делегирана правна воля насочена към регистрация на конкретно лице. В този смисъл не може да възникна съмнение относно обема на представителство, поне не и доколкото не се установява да се иска регистрация на повече от едно лице, представлявано от упълномощителката по пълномощното. От друга страна в пределите на професионалната компетентност на ДЛР е да провери дали посоченото лице, в качеството си на упълномощител има регистрирано друго дружество или желае да регистрира друго такова предвид пълната електронизация на търговският регистър, изчерпателност по отношение на регистрираните и регистриращите се лица, подадените за това документи, както и възможността да се направи проверка по физическо лице – т.е. едноличният собственик на капитала, управител и упълномощител по процесното пълномощно. В този смисъл съдът намира, че е предоставено изрично пълномощно по смисъла на чл.15 от ЗТР, а дадените указания и постановеният от ДЛР отказ са незаконосъобразни.

Предвид изложеното постановеният от длъжностно лице по вписването отказ за първоначална регистрация на дружество е неправилен и незаконосъобразен и следва да бъде отменен, както и да бъде постановено първоначално вписване на търговеца „Се-ел 21” ЕООД

            Водим от гореизложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

            ОТМЕНЯ отказ рег. №20161020153625-2/26.10.2016 г. постановен от длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията, Търговски регистър, по повод заявление, с вх. №20161020153625/20.10.2016 г., подадено от Д.С.М. *** по повод първоначално вписване на еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД) под името „Се-ел 21” ЕООД с едноличен собственик на капитала С. И.Р..

УКАЗВА на Агенцията по вписванията, Търговски регистър да извърши първоначално вписване на по партидата на „Се-ел 21” ЕООД с едноличен собственик на капитала С. И.Р..

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Копие от същото да  се изпрати на Агенцията по вписванията, Търговски регистър.

                                                                      

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: