Решение по дело №962/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 37
Дата: 15 януари 2021 г.
Съдия: Николай Янков Господинов
Дело: 20207170700962
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р E Ш Е Н И Е

 

№ 37

 

гр.Плевен, 15.01.2021 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, първи касационен състав, в открито съдебно заседание на осемнадесети декември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ : Н.  ГОСПОДИНОВ

                                                   ЧЛЕНОВЕ: ЕЛКА БРАТОЕВА

                                                                          КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

                                                                          

при секретаря Бранимира Монова и с участието на прокурора Иво Радев, като разгледа докладваното от председателя касационно административнонаказателно дело № 962 по описа за 2020 год. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.    

         С Решение № 260005 от 30.09.2020 год., постановено по НАХД № 19/2020 год., Районен съд – гр. Левски потвърдил Наказателно постановление №19-0938-004729/05.09.2019г. на началник Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- Плевен, с която на Н.З.Н., ЕГН: **********, с адрес: ***, на основание чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП е наложено административно  наказание глоба в размер на 3000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, за нарушение на чл.104б, т.2 ЗДвП.

Против горното решение постъпила касационна жалба от адв. Р.Р., в качеството ѝ на процесуален представител на Н.З.Н., в която се излагат доводи, че въззивното решение е неправилно и незаконосъобразно. Твърди се, че Н.З.Н. не е извършил описаното в процесното НП нарушение, тъй като от събраните по делото доказателства се установява, че рязката промяна в посоката на движение на автомобила се дължи на внезапно излязло на пътното платно куче. Излагат се доводи, че полицейските служители, на чиито показания е основано решението на РС- Левски, не са могли да възприемат появилото се на пътното платно животно заради разстоянието, на което са се намирали, както и предвид обстоятелството, че това се е случило в тъмната част на денонощието. В заключение е направено искане да бъде отменено обжалваното решение на РС- Левски.

В съдебно заседание  касаторът не се явява и не се представлява.

Ответникът не изпраща процесуален представител и не ангажира доводи във връзка с основателността на касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен изразява становище, че касационната жалба е неоснователна, поради което решението на РС- гр. Левски следва да бъде оставено в сила.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество същата е неоснователна.

Съобразно разпоредбата на чл. 218, ал.1 АПК настоящият съдебен състав следва да обсъди само посочените в жалбата пороци на решението, а съобразно чл.218, ал.2 АПК служебно следи за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон.

Единственото оплакване в касационната жалба касае доказаността на нарушението, предмет на процесното НП и настоящият съдебен състав приема, че се твърди неправилна преценка на събраните по делото гласни доказателства. Касационната инстанция намира обаче, че първостепенният съд е направил прецизен анализ на събраните по делото гласни доказателства и е изложил мотиви в достатъчен обем, в които обосновано е посочил кои гласни доказателства и в коя тяхна част кредитира, а кои не и защо. Настоящият съдебен състав е напълно съгласен с изложените  мотиви във въззивния съдебен акт, поради което не намира за нужно да ги повтаря в настоящето решение, с оглед разпоредбата на чл.221, ал.2 от АПК.  Достатъчно е само да се отбележи, че твърденията на касатора, свързани с обстоятелството, че полицейските служители не са били в състояние да възприемат правилно фактическата обстановка поради отстоянието си от мястото на нарушението и заради това, че всичко се е случило в тъмната част на денонощието, не намират опора в събраните в хода на производството пред първостепенния съд доказателства. По делото е изготвена автотехническа експертиза и от заключението на вещото лице е видно, че полицейските служители са се намирали на 12-15 метра от мястото, на което е осъществено нарушението, като вещото лице изрично е посочило, че те са имали възможност да възприемат визуално автомобила на жалбоподателя в момента на осъществяване на рисковата маневра. Освен това от показанията на свидетелите И. Ц. и Д. Д. се установява форсиране на двигателя на автомобила, което по никакъв начин не кореспондира с твърдението, че т. нар. „дрифт“ е осъществен поради внезапно навлизане на куче върху пътното платно. Логичното поведение на водача в такъв случай е задействате на спирачната уредба на автомобила, а не подаване на газ.

Съобразно чл.189, ал.2 от ЗДвП редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. Процесният АУАН е издаден при спазване правилата на ЗАНН, т.е. представлява редовно съставен акт по смисъла на посочената по- горе разпоредба. В хода на проведеното съдебно производство са разпитани като свидетели полицейските служители свидетелите И. Ц. и Д. Д.. Техните показания са непротиворечиви помежду си, кореспондират със заключението на вещото лице и от тях се установява механизма на осъществяване на нарушението, за които е съставен АУАН и касаторът е санкциониран с издаденото НП. Тези свидетели са очевидци на нарушението и по делото няма данни за наличие на тяхна предубеденост или заинтересованост от изхода на делото. Единствено показанията на свидетеля С. З. и обясненията на жалбоподателя са в противоречие с посочената по- горе доказателствена съвкупност, но настоящият съдебен състав напълно споделя доводите на РС-Плевен, с които тези показания не са кредитирани. Свидетелят З. е братовчед на жалбоподателя, а обясненията на последния правилно са възприети като израз на правото му на защита.

Предвид горното настоящият съдебен състав намира, че при издаване на АУАН и оспореното НП не са допуснати нарушения на закона. В хода на съдебното производство нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина са установени по несъмнен начин с допустимите и относими в това производство писмени и гласни доказателства, поради което не са налице посочените в касационната жалба основания за отмяна на въззивното решение.

Същото е постановено от родово и местно компетентен съд, при спазване на процесуалните правила за разглеждане на производството, поради което АС- Плевен намира, че то е валидно, допустимо и съответно на материалния закон, поради което следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260005 от 30.09.2020 год., постановено по НАХД № 19/2020 год. по описа на Районен съд – Левски.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/                ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/                     2./п/