Решение по дело №2515/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2153
Дата: 12 декември 2019 г.
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20197040702515
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер     2153                           от 12.12.2019г.                               град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на четиринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в публично заседание в следния състав:

  Председател: Лилия Александрова

 Членове: 1. Станимир Х.

                   2. Диана Ганева

 

при секретаря И. Л. и прокурор Д.Х. като разгледа докладваното от съдия Ганева касационно наказателно административен характер дело номер 2515 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на К.М.Ч. ***, с ЕГН **********, против Решение №22/14.03.2019г., постановено по НАХД №319/2018г. по описа на Районен съд-Поморие. С атакувания съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление № 18-0320-000616/13.08.2018г. на началник група към ОДМВР Бургас, РУ Поморие, с което на Ч. е наложено административно наказание "глоба" в размер на 50 (петдесет) лева за нарушение на чл.137а, ал.1 от ЗДвП.

Касаторът излага твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Твърди, че в хода на  производството са допуснати съществени процесуални нарушения, опорочаващи изначално издаденото впоследствие наказателно постановление. Поддържа и становището за незаконосъобразност на наказателното постановление. Поради това отправя искане за отмяна на съдебното решение и на потвърденото с него постановление. В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява и не изпраща представител. По делото е постъпило писмено становище, в което е направено изявление по съществото на спора.

Ответникът по касация – РУ Поморие при ОДМВР Бургас, не се представлява, не ангажира становище по оспорването.

Представителят на Окръжна прокуратура - Бургас пледира за неоснователност на жалбата и предлага решението на въззивния съд да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея възражения, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Жалбата е подадена от надлежна страна - участник във въззивното производство, в законния срок, до компетентния съд, което я прави допустима. Съгласно чл. 63, ал. 2 от ЗАНН, административният съд разглежда касационните жалби срещу решенията на съответните районни съдилища по реда на глава ХII от АПК. Чл. 218 от АПК свежда предмета на касационната проверка до посочените в жалбата пороци на решението, но същевременно задължава касационната инстанция да следи и служебно за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон. Воден от така определения предмет на настоящото касационно производство, съдът намира жалбата за основателна. Съображенията за това са следните:

С атакуваното решение съдът е потвърдил Наказателно постановление № 18-0320-000616/13.08.2018г. на началник група към ОДМВР Бургас, РУ Поморие, с което на Ч. е наложено административно наказание "глоба" в размер на 50 (петдесет) лева за нарушение на чл.137а, ал.1 от ЗДвП.

От обстоятелствената част на обжалваното решение е видно, че въззивният съд е приел за установена следната фактическа обстановка:

На 09.08.2018г., около 9.40 часа, в гр.Поморие, на ул.“Княз Борис І“, в посока Автогарата, Ч.  управлявал лек автомобил марка „Мерцедес Ц 220“, без да използва обезопасителен колан, с който е оборудван автомобила. На място против К.Ч.  бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № 616/09.08.2018г. Актосъставителят посочил, че с горното деяние от страна на водача е нарушена разпоредбата на  чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП. Актът бил подписан от нарушителя с възражения. Въз основа на така съставения акт било издадено и процесното наказателно постановление.

При така установената фактическа обстановка районният съд приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, спазена е процедурата по съставянето на акта и издаване  на наказателно постановление и правото на защита на привлеченото към отговорност лице не е било нарушено. След анализ на приобщените доказателства съдебният състав формирал извод относно безспорната установеност на вмененото на водача нарушение, поради което потвърдил и наказателното постановление.

Решението на Районен съд-Поморие е неправилно и следва да се отмени.

По делото не се спори, че към момента на проверката касаторът е управлявал лек автомобил марка „Мерцедес Ц 220“.  Видно от приложеното свидетелство за регистрация - част І (л.12 от първоинстанционното дело) действителния номер на автомобила е  4316 РА, а не както е посочено в АУАН и НП РВ 4361 РА. Съдът не споделя мотивите на РС-Поморие, че в случая се касае за техническа грешка. Настоящият съдебен състав счита, че при грешно посочване на регистрационния номер на автомобила е налице липса на индивидуализация на МПС, което е съществено процесуално нарушение и е самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление без съда да разглежда спора по същество.

Освен това първата инстанция е разполагала с възможността да бъдат призовани и разпитани Неделчо Неделчев - актосъставител и свидетеля – очевидец Ч.. С оглед неявяване на св.Неделчев съдът го е заличил от списъка за призоваване в нарушение на принципите на чл. 13, чл. 14 и чл. 107 от НПК. В тази връзка съдът намира за нужно да отбележи, че с презумтивната материална доказателствена сила на АУАН досежно удостоверените в него факти, е обвързан административнонаказващият орган. При преценката си дали да се издаде НП органът се основава на фактическите констатации в АУАН, които при условията на чл. 189, ал. 2 ЗДвП и в рамките на производството по налагане на административни наказания, се считат за верни до доказване на противното. По силата на чл. 14, ал. 2 НПК, във връзка с чл. 84 ЗАНН, в съдебното производство тези констатации нямат обвързваща доказателствена сила. Тази позиция категорично е застъпена и в Постановление № 10/1973 г. на Пленума на ВС.

По тази причина решението на районния съд следва да се отмени, а по съществото на спора – да се отмени наказателното постановление.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка  с чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН, Административен съд Бургас, ХV състав,

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Решение №22/14.03.2019г., постановено по НАХД №319/2018г. по описа на Районен съд-Поморие

 и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 18-0320-000616/13.08.2018г. на началник група към ОДМВР Бургас, РУ Поморие.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

  

 

                                                                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                                                 

                                                                                                                2.