Решение по дело №93/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 134
Дата: 13 ноември 2020 г. (в сила от 13 ноември 2020 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20207120700093
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Кърджали, 13.11.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд Кърджали, в съдебно заседание на четиринадесети октомври две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: АЙГЮЛ ШЕФКИ

                                                                                            МАРИЯ БОЖКОВА

 

при секретаря Мариана Кадиева

и с участието на Бонка Василева – прокурор в ОП Кърджали

като разгледа докладваното от съдия БОЖКОВА к.а.н.д.№ 93 по описа за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН,  във вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на началник РУ – Крумовград срещу Решение № 34/ 01.07.2020 г., постановено по а.н.д. № 34/ 2020 г. на РС – Крумовград. Изразява се несъгласие с извода на съда, че макар да са налице обективните признаци на нарушението, то липсват каквито и да било доказателства жалбоподателят да е осъществил деянието виновно, да е знаел или предполагал, че автомобилът е с прекратена регистрация. Изразява се становище, че санкционирането единствено на собствениците е в противоречие с волята на законодателя, който изрично е посочил, че субект на административнонаказателна отговорност в тези случаи са водачите. Съвсем естествено е, с цел избягване на административнонаказателна репресия, нарушителите да твърдят, че не са знаели, че МПС не е било регистрирано. Те са били задължени да проверят тези обстоятелства. Това, че лицето не е било уведомено по надлежен ред за прекратената регистрация не изключва неговото виновно поведение. От субективна страна водачът е извършил нарушението непредпазливо - не е предвиждал общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди (предвид правоспособността и квалификацията си на водач на МПС). В случая непознаването на закона не оправдава нарушителя. Иска се да се отмени оспореното решение. В съдебно заседание, редовно призован, касаторът не се явява и не се представлява.

Ответникът – Ф.С.Г., в становище на пълномощник, оспорва жалбата като неоснователна.

Представителят на ОП – Кърджали дава заключение за неоснователност на касационната жалба и правилност на обжалваното решение на РС – Крумовград.

Касационният съд, след проверка на оспореното решение, констатира следното:

          Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от страна по а.н.д. № 44/2020 г. по описа на РС – Крумовград, за която оспореното решение е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

          Разгледана по същество, е неоснователна по следните съображения:

          С оспореното решение РС – Крумовград е отменил наказателно постановление №20-0289-000096 от 19.03.2020 г., издадено от началник РУ - Крумовград към ОДМВР - Кърджали, с което на Ф.С.Г., с ЕГН ********** и адрес: ***, за нарушение по чл. 140, ал.  1  от ЗДвП, основание чл.53, ал.1 от ЗАНН и чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП е наложено административно наказание “глоба” в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от шест месеца.

          РС – Крумовград е установил следната фактическа обстановка:

На 12.02.2020 год., в 17, 35 часа в ***, ул. „***“, до дом № ** Ф.С.Г. управлявал лек автомобил „Мерцедес МЛ270“ с per. № *** собственост на Д. С. И., поради което е имал качеството „водач“ на МПС. Автомобилът е бил управляван по път, отворен за обществено ползване - ул. „***“ в ***, до дом № **, като това МПС, към датата 20.04.2020 год. е било със служебно прекратена регистрация. За да отмени наказателното постановление съдът изложил мотиви, че административнонаказващият орган не е ангажирал доказателства, които да обосноват субективната страна на деянието, а именно - наличието на знание от страна на дееца за обстоятелството, че управляваното от него МПС - лек автомобил „Мерцедес МЛ270“ с посочения регистрационен номер, е с прекратена регистрация.   

Решението е правилно.

          По делото е безспорно установено, че ответникът по касация Ф.С.Г. е управлявал описаното в НП МПС - „Мерцедес МЛ270“ с per. № ***, поради което е имал качеството „водач” на МПС. Автомобилът е бил управляван по път, отворен за обществено ползване – в ***, ул. „***“, до дом № **. МПС, към датата 04.02.2020 г. е било със служебно прекратена регистрация. Административнонаказващият орган действително не е ангажирал никакви доказателства, които да обосноват субективната страна на деянието, а именно – наличието на знание от страна на дееца за обстоятелството, че управляваното от него МПС е с прекратена регистрация. Прекратяването на регистрацията на процесния автомобил е извършено по реда на цитираната по-горе норма на чл.143, ал.15 от ЗДвП, като съгласно същата, служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването му не изпълни задължението си да регистрира превозното средство. Анализът на установената фактическа обстановка на основата на законовата регламентация относно регистрацията на МПС, съответно – прекратяването и възстановяването й, обуславя извода, че ответникът по касация, доколкото не е нито новият собственик на МПС-то, а няма данни да е бил предишният такъв, не е бил длъжен и не е могъл да знае факта, че управляваното от него МПС е с прекратена регистрация. Това е така, защото прекратяването на регистрацията на МПС е извършено  служебно чрез отбелязване в автоматизираната информационна система. Освен това, не е имало и никакви обективни признаци, от които той да си направи такъв извод, тъй като автомобилът е бил и с двете си регистрационни табели към датата на проверката и е разполагал с всички изискуеми се документи и най-вече със СРМПС на същото МПС, както и е имал сключена задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. Предвид изложеното и разпоредбата на чл.6 от ЗАНН, определяща за административно нарушение деяние, което нарушава установения ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, се обуславя извода, че Ф.С.Г. не е действал виновно, включително и при форма на вината - непредпазливост, поради което и извършеното от него деяние не съставлява административно нарушение.

Поради изложеното, настоящият съдебен състав намира касационната жалба за неоснователна. Обжалваното решение на Районен съд - Кърджали като правилно следва да бъде оставено в сила.

Ето защо и на основание чл. 221, ал.2, предл.1-во от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН, Административният съд

         

 

Р    Е    Ш    И  :

 

 

Оставя в сила Решение № 34/ 01.07.2020 г., постановено по а.н.д. № 34/2020г. по описа на РС – Крумовград.

          Решението е окончателно.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.  

                                                                                       2.