Решение по дело №85/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 132
Дата: 8 юни 2020 г.
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20207100700085
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

                     / 08.06.2020 г., град Добрич

 

                В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

                                                                              

Административен съд - Добрич, в публично заседание на двадесет и шести май, две хиляди и двадесета година, І касационен състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:          КРАСИМИРА ИВАНОВА 

                                ЧЛЕНОВЕ:       ТЕОДОРА МИЛЕВА                                                                               СИЛВИЯ САНДЕВА

 

при участието на секретаря ИРЕНА ДИМИТРОВА и прокурора РАДОСЛАВ БУХЧЕВ разгледа докладваното от председателя КАНД № 85 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба от ЕТ “ЛАНД – ДИЗАЙН - М.Д.”, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, ул. „Тулча“ № 11, ет. 2, ап. 4, представляван от М.Д.Д., чрез адв. М.Я.и адв. В.З., ДАК, срещу Решение № 157/ 18.12.2019 г. по НАХД  № 277/ 2019 год. по описа на Районен съд – Балчик, с което е изменено Наказателно постановление № 08 – 001212/248 от 12.07.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич, като е намалена наложената имуществена санкция от 2000 лв. на 1500 лв.

Касаторът оспорва съдебното решение, като настоява, че същото е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Иска да бъде отменено съдебното решение, като бъде отменено и Наказателното постановление (НП) изцяло. Твърди, че към момента на проверката лицето Г.Х.И. не е имала сключен трудов договор, тъй като последният е бил сключен непосредствено след извършената проверка. В този смисъл извежда довод, че след като не е имало сключен трудов договор, то не е имало и основание да се търси подадено уведомление до компетентната ТД на НАП по чл. 62, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ). Претендира, че квалификацията на деянието е неправилна, тъй като не е имало сключен трудов договор, а този порок е съществен и не може да бъде саниран в хода на съдебното производство. Допълва, че несъответствието между установените факти и правната квалификация на нарушението в АУАН и в НП представлява съществено процесуално нарушение, което опорочава административно-наказателното производство и е основание за отмяна на НП. Прави оплакване, че съдът неправилно е счел, че Г.Х.И. е упражнявала трудова дейност, като настоява, че същата не е полагала труд, а е посетила полето, за да придобие представа за характера на работата, която предстои да върши и за да сключи трудов договор. Сочи, че изводът на съда, че не са налице предпоставките за приемане на случая за маловажен, е необоснован. На последно място обръща внимание, че полето, в което е извършена проверката, се стопанисва от друго лице, а именно от „Градинариум“ ЕООД, ЕИК *********.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, се представлява от адв. З., която поддържа подадената жалба по изложените в нея съображения. Претендира съдебно – деловодни разноски, за които представя доказателства.

Ответникът – Дирекция “Инспекция по труда” гр. Добрич, в съдебно заседание, редовно призован, се представлява от старши юриск. Г.Н., надлежно упълномощен, който оспорва жалбата. Моли да се потвърди първоинстанционното решение. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на ОП - Добрич счита касационната жалба за неоснователна. Моли да се остави в сила решението на Районния съд.

Административен съд – Добрич, намира, че касационната жалба е подадена в законния срок от лице, участвало във въззивното производство, решението по което е неблагоприятно за него, поради което е допустима. Разгледана по същество, в рамките на предявените касационни основания, съобразно правилото на чл. 218, ал. 1 от АПК, касационната жалба е неоснователна.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. Събрани са достатъчно доказателства, установяващи фактическата обстановка, при чиято преценка са възприети законосъобразни правни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

Предмет на разглеждане пред БРС е било Наказателно постановление № 08 – 001212/248 от 12.07.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич, с което на едноличния търговец на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда за нарушение на чл. 63, ал. 2 във връзка с ал. 1 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. (две хиляди лева). Наказанието е наложено за това, че при извършена на 21.02.2019 г. в 10.00 часа проверка от инспектори на ДИТ – Добрич на поле с лавандулови насаждения, находящо се в землището на с. Безводица, общ. Балчик, стопанисвано от ЕТ „Ланд Дизайн – М.Д.“, е заварена Г.Х.И. да сее лавандула преди да е регистриран сключеният с нея трудов договор и преди да ѝ бъде връчено копие на уведомлението до НАП относно регистрацията на договора.

БРС е приел нарушението за доказано, като е изменил НП и е намалил наложеното наказание на предвидения минимум.

Настоящият състав изцяло споделя  изводите на БРС.

Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът правилно е възприел фактическата обстановка по делото, а именно, че на 21.02.2019 г. в 10:00 часа на обект – поле с лавандулови насаждения, находящо се в землището на с. Безводица, общ. Балчик, инспекторите от Дирекция „Инспекция по труда“ - Добрич, извършвайки проверка, заварили да работи Г.Х.И.. От представените при проверката и впоследствие, на 05.03.2019 г., от работодателя документи било видно, че касаторът е допуснал до работа работничката преди да регистрира в ТД на НАП сключения на 21.02.2019 г. трудов договор и преди да ѝ връчи копие от уведомлението за регистрация на трудовия договор в ТД на НАП.

При постановяване на обжалваното решение първоинстанционният съд правилно е приел, че е осъществен съставът на административното нарушение на чл. 414, ал. 3 във връзка с чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от Кодекса на труда.

Нарушението е безспорно установено от събраните по делото писмени и гласни доказателства. В мотивите на постановеното решение районният съд е обсъдил приложимите норми и съответствието им със събраните по делото доказателства. Изрично е отразил, че спор по отношение обстоятелството, че лицето е полагало труд, няма. Твърдението, че лицето е пробвало дали ще може да се справя с такъв вид дейност, настоящият състав възприема за защитна теза, която обаче се опровергава от останалите по делото доказателства. Няма спор и че между страните същия ден е сключен трудов договор, който не е бил предоставен на лицето към момента на допускането му на работа. Не е било предоставено и уведомление за договора, доколкото обективно няма как де е било предоставено такова, след като е подадено 56 минути след проверката. Дали към момента на проверката трудовият договор е бил изготвен, но не е бил предоставен, не е от значение за спора. За обективното извършване на деянието от значение е фактът, че лицето е било допуснато до работа преди да му бъде предоставен екземпляр от договора и завереното в НАП уведомление. В този смисъл възражението, че правната квалификация е неправилна, тъй като нямало как да се подаде уведомление за несключен трудов договор, е неоснователно. АНО е квалифицирал деянието по чл. 63, ал. 2 във връзка с ал. 1 КТ, т.е. че работодателят е нарушил забраната да не допуска до работа работника или служителя, преди да му предостави документите по ал. 1.

Описаното нарушение, както в АУАН, така и в обжалваното наказателно постановление, е конкретизирано в достатъчна степен. Тълкуването на двете разпоредби на чл. 63, ал. 2 във връзка с ал. 1 КТ, налага извода, че в случая е съставомерно допускането до работа на конкретното лице. В тази връзка съдът намира, че правилно въззивният съд е приел нарушението за доказано от обективна страна. Фактическите обстоятелства по нарушението, описани в НП, водят до извод за нарушение на чл. 63, ал. 2 във връзка с ал. 1 от КТ, като нормата е императивна и неизпълнението ѝ е свързано с ангажиране на административнонаказателната отговорност на работодателя. Обстоятелството, че именно касаторът се явява работодател, се извлича от представения трудов договор, декларацията на работничката и представеното впоследствие, заверено в НАП, уведомление. В този смисъл доводът, че конкретното поле се стопанисвало към онзи момент от друго лице – „Градинариум“ ЕООД, е неотносим към спора. Защо работодателят е възложил на работничката да изпълнява трудова функция на съответното поле и в какви отношения са били ЕТ и юридическото лице не е от значение, след като в декларацията лицето, работещо на полето, е заявило, че работи за касатора.

Съставът на РС е изложил мотиви защо не може да се приеме нарушението за маловажно. Тези мотиви почиват на забраната на чл. 415в, ал. 2 от КТ. Съобразил е, че не са налице предпоставки за завишаване на наказанието и правилно е намалил същото до предвидения минимум.

По изложените по - горе съображения настоящият касационен състав намира жалбата за неоснователна. Решението на Районния съд следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 1, предл. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Добрич, І касационен състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 157/ 18.12.2019 г. по НАХД  № 277/ 2019 год. по описа на Районен съд – Балчик, с което е изменено Наказателно постановление № 08 – 001212/248 от 12.07.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Добрич, като е намалена наложената имуществена санкция от 2000 лв. на 1500 лв.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: