Решение по дело №2323/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 961
Дата: 13 май 2021 г. (в сила от 16 юни 2021 г.)
Съдия: Явор Иванов Колев
Дело: 20207180702323
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

Номер   961      Година  2021,   13.05.      Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ІІ отд., VII състав

 

   на 14.04.2021 година

 

в публичното заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

 

Секретар: С. С.

                                     

като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЯВОР КОЛЕВ адм. дело номер 2323 по описа за 2020 година и като обсъди:

      

    Производство пред първа инстанция.

Образувано е по жалба на К.Н. *** срещу Експертно решение/ЕР/ №1123 от заседание №068 от 13.08.2020г. на Национална експертна лекарска комисия /НЕЛК/ Специализиран състав по нервни, очни, УНГ и ССЗ, с искане да бъде отменено като незаконосъобразно, необосновано и неправилно и преписката да бъде върната на НЕЛК за ново произнасяне. Подробни съображения са изложени в депозирана от назначения процесуален представител по ЗПП - адв. П. допълнителна жалба. Претендират се както сторените по делото разноски от жалбоподателя, така и адвокатско възнаграждение за осъщественото процесуално представителство.

Ответникът – Национална експертна лекарска комисия – София оспорва жалбата, счита същата за неоснователна и моли съда да я отхвърли. Подробни съображения излага в нарочно писмено становище, приложено по делото. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Контролиращата страна – Окръжна прокуратура – Пловдив, редовно призована, не встъпва в процеса.

Заинтересованата страна ТЕЛК при УМБАЛ „Пловдив“ АД, Пети състав не изразява становище по жалбата.

Заинтересованата страна ТП на НОИ – Пловдив не изразява становище по жалбата.

Заинтересованата страна – Агенция за хора с увреждания не изразява становище по жалбата.

Заинтересованата страна - Регионална дирекция „Социално подпомага-не“ - Пловдив не изразява становище по жалбата.

Пловдивският административен съд – Второ отделение, VII състав, след като прецени поотделно и в съвкупност събраните в настоящото производство доказателства, намира за установено следното.

Жалбата е подадена при наличието на правен интерес и в предвидения процесуален срок, поради което съдът намира същата за допустима. Разгледана по същество, жалбата е основателна, поради следните съображения.

С експертно решение №2006 от заседание №070/10.04.2019г. на Пети състав на ТЕЛК при УМБАЛ „Пловдив“АД, при преосвидетелстване на К.Н.Н., след извършен преглед, е извършена оценка на работоспособността, като е определена 40% трайно намалена работоспособност/ТНР/ за срок от две години/до 01.04.2021г./ с дата на инвалидизирането 08.06.2015г.

За да достигне до този извод, съставът на ТЕЛК е приел, че за ИБС с преживян преден миокарден инфаркт – м.12.2015г. и доказана двуклонова болест с осъществена първична РСИ ЛАД ДЕСХ1 и РСИ на ЛСХ с ДЕСХ1, с ЕКОКГ данни за дилатирано ЛП, симетрична ЛК Хипертрофия, запазена систолна функция, на фона на рисков фактор – АХ III ст с оформено хипертонично сърце, довели до хемодинамични нарушения I-II ФК по НИХА, съгласно ч.IV, р.I, т.2.1 се следват 40% ТНР. За синдрома на Райтер по ч.IX, р.XXIII, т.2.1 се следват 20%. За ограничените движения в двете ТБС на базата на денегенеративни промени по ч.I, р.IX, т.17.1 се следват два пъти по 10%. За ограничените движения двете коленни стави по ч.I, р.IX, т.30.1 се следват два пъти по 10%. Определена е крайна 40% ТНР за срок от две години по т.III от Приложение 2 на НМЕ 2018г. Определени са и противопоказни условия на труд, а именно тежък физически труд, психоемоционално пренапрежение. Като водеща диагноза е приета „Хронична исхемична болест на сърцето“, а като общо заболяване – „Хронична исхемична болест на сърцето; ИБС. ИНФАРКТ НА МИОКАРДА - преден хр ст. М ХII 2015. ДВУКЛОНОВА БОЛЕСТ, ПЪРВИЧНА РСИ ЛАД ДЕСХ1. КМПИ. ЕПИЗОДИ НА СИН ТАХИКАРДИЯ.. АХ III СТ – СЪРДЕЧНА ФОРМА, ХИПЕРТ. СЪРЦЕ. СН I-II ФК ПО НИХА; ДВУСТРАННА ГОНАРТРОЗА. ДВУСТРАННА КОКСАРТРОЗА. СИНДРОМ НА РАЙТЕР“.

Недоволен от така постановеното ЕР, Н. го е оспорил, по повод на което е образувано административно производство, приключило с ЕР №1123 от заседание №068/13.08.2020г. от Специализиран състав по Нервни, Очни, УНГ и ССЗ на НЕЛК, с което е потвърдено ЕР на ТЕЛК по всички поводи.

Общата оценка на степента ТНР от 40 % е определена, както следва:

НЕЛК по Нервни, Очни, УНГ и Сърдечно-съдови болести:

От приложената медицинска документация в МЕД са налице данни за ИБС с преживян преден МИ в хрон. стадий/м.12.2015г./. Проведена инвазивна диагностика и доказана Триклонова коронарна болест. Осъществена ППКИ с ДЕСх1 на ЛАД. ПКИ и ДЕСх1 на ЛСх. ПКИ и ДЕСх2 на ДКА. ИКМП. Дългогодишна АХ трети ст., умерена степен, сърдечна форма на системна амбулаторна терапия с прояви на СН 1-2 ФК. и епизоди на син. тахикардия. ХОББ. Дислипидемия. Анамнестични данни и обективни статуси, оценени в сравнителна преценка, както и провеждани терапии. От ЕХОК-ФИ-59% в покой при сравнителна преценка, 55% Симетрична ЛКХ. ЕКГ – син. ритъм. ЛКХ. Холтермониторирано ЕКГ за 24 часа. Основен син. ритъм с обхват на сърдечна честота 57 до 147 уд/мин. Средна СЧ. – 81 уд/мин. Мономорфни надкамерни Ех. Не се регистрираха епизоди на тиха исхемия и паузи. Епизоди на син. тахикардия.

Мотиви и заключение: За ИБС. Триклонова коронарна болест. Състояние след преживян преден МИ в хрон. стадий/м.12.2015г./. Състояние след ППКИ с ДЕСх1 на ЛАД. ПКИ и ДЕСх1на ЛСх. ПКИ и ДЕСх2 на ДКА. ИКМП. Надкамерна екстрасистолна аритмия. Синусова тахикардия. АХ трети ст. Хипертонично сърце. ЛКХ. и сравнителни ФИ определя 40 % по ч.IV, р.I, т.2.1.

Дг: ИБС. Триклонова коронарна болест. Състояние след преживян преден МИ в хрон. стадий/м.12.2015г./. Състояние след ППКИ с ДЕСх1 на ЛАД. ПКИ и ДЕСх1 на ЛСх. ПКИ и ДЕСх2 на ДКА. ИКМП. Надкамерна екстрасистолна аритмия. Синусова тахикардия. АХ трети ст. Хипертонично сърце. ЛКХ. МКБ-I 25.

НЕЛК по хирургични, ортопедични и ССЗ:

В МЕД са приложени рентгенографии на КС, ТБС и гр. стълб 03.04.2019г. с рьо данни за начални дегенеративни промени, които обуславят дадените оценки и кореспондират с описания ОФД в ЕР на ТЕЛК.

Дг.: Дв. Коксартроза по ч.I, р.IX, т.17.1 по 10% ТНР за всяка ТБС, МКБ М16.0.

Дг.: Дв. Гонартоза по ч.I, р.IX, т.30.1 по 10% ТНР за всяка КС, МКБ М17.0.

Дг.: Синдром на Райтер Перой с възпалително заболяване на гр. стълб и не обуслява оценка по ч.I.

В заключение НЕЛК потвърждава ЕР на ТЕЛК. Потвърждава по оценка на работоспособността и останалите поводи. Определя краен % - 40% ТНР по НМЕ/19г. Дата на инвалидизиране – установена в ЕР на ТЕЛК. Срок на инвалидността – две години. Противопоказания, посочени в т.19 на ЕР на НЕЛК, а именно – тежък физически труд, НПН.

Като водеща диагноза е посочена: „Хронична исхемична болест на сърцето“, а като общо заболяване – „ИБС, Триклонова коронарна болест. Състояние след преживян преден МИ и хр. ст. м.ХII.2015г. Състояние след ППКН с ДЕС по ЛАД. ПКИ и ДЕСх1 нЛС/ПКИ и ДЕСх2 по ДКА. НКМП надкамерна екстрасистолна аритмия. Синусова тахикардия. АХ III ст. хипер. Сърце, ЛКХ СН 1-2 ФК. Двустранна коксартроза. Дв. гонартоза.“.

Решението на НЕЛК е взето по документи на основание чл.50 ал.1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи /ПУОРОМЕРКМЕ/2018г., съобразно действащата към момента на постановяването му НМЕ и след обсъждане на предоставената медицинска документация.

Това решение на НЕЛК е обжалвано пред настоящата инстанция и по този повод е образувано настоящото съдебно производство.

В хода на съдебното производство към делото е приобщено медицинското експертно досие/МЕД/ на К.Н.Н..

Изслушано и прието без заявени възражения от страните е и заключение по съдебно-медицинска експертиза, изготвено от д-р Д.Б.Б. – ортопед-травматолог. След запознаване с наличните по делото доказателства и извършен преглед на жалбоподателя, вещото лице е установило, че се касае за пациент, който съобщава за болки в двете колена, които били постоянни и се усилвали при ходене, както и за постоянни болки в кръста, разпространяващи се към двата долни крайника, болките и в коленете и в кръста трудно отминавали от приема на болкоуспокояващи перорално, съобщава, че трудно изкачва стълби. Според експерта, обективното състояние на лицето се състои в наличие на болезнени двустранни ставни крепитации на двете коленни стави и леко изразени отоци, без данни за контрактура в коленете и умерени мускулни хипотрофии на бедрената мускулатура. Налице е нестабилна и затруднена походка, налагаща ползването на две патерици. По отношение на двете тазобедрени стави е установено, че са налице неболезнени движения в пълен обем, установена е палпаторна болка в областта на лумбалните прешлени и напрегната паравертебрална мускулатура, която умерено ограничава движенията в кръста.

Извършено е рентгеново изследване на двете коленни стави, като на рентгеновите снимки са констатирани артрозни промени в напреднал стадий, изискващи лечение под формата на ставно протезиране. Назначена е КАТ на лумбални прешлени, от което изследване са констатирани артрозни костни промени и дискови патологични промени, които предизвикват кръстна болка и скованост, с умерено ограничени обеми на движение в лумбалния отдел на гръбначния стълб и които затрудняват походката на пациента.

В заключение ортопедът-травматолог заявява, че съобразно Наредбата за медицинската експертиза, констатираните изменения в коленните стави и в областта на лумбалните прешлени на гръбначния стълб имат характера на дегенеративни промени/артрози, остеохондрози/. При лицето липсват съществени функционални ограничения в обема на движения в двете коленни стави и гръбначния стълб, но е налице съществен болков синдром, който може да влияе върху функцията на други органи и системи и поради това тези заболявания трябва да бъдат взети под внимание от съставите на ТЕЛК и НЕЛК при общата оценка на работоспособността на лицето.

Допълнително в съдебно заседание вещото лице уточнява, че по отношение на тазобедрените стави няма никакви анкилози, няма никакви увреждания, движенията са в пълен обем, няма констатирана артроза, неболезнени движения, няма ограничения в движенията на ставите, липсва коксартроза, има гонартроза на коленните стави, но и там няма ограничение в движението на ставите, има болков синдром, съобщава за постоянна болка, която го кара да ползва две помощни средства – патерици. Извършено е допълнително изследване и на гръбначния стълб и там са констатирани само леко артрозни изменения и лека дискова патология. Извършена е консултация и с невролог, като патологията не е потвърдена. Оплакванията на жалбоподателя от постоянна болка в коленете, според експерта, са основателна причина за протезиране на коленната става, но това е по преценка на пациента.

На следващо място вещото лице заявява, че жалбоподателят трудно би извършвал дейност, която е свързана с натоварването, като например заварчик, тъй като той ползва помощни средства – две патерици. Няма динамика към степен на влошаване в състоянието му през тези пет години от предходното освидетелстване, промяна има в нормативната уредба, която дава оценка за неработоспособност.

Съдът кредитира заключението на вещото лице като компетентно и безпристрастно изготвено, като същото ще бъде коментирано при разглеждане на спора по същество.

Приобщени към доказателствения материал по делото са също така и изискани служебно от съда доказателства за компетентността на органа, издал оспореното експертно решение, сред които заверения копия от дипломи за завършено висше образование, дипломи за призната специалност, трудови договори и допълнителни трудови споразумения на всеки един от членовете на специализирания състав на НЕЛК, постановил оспореното експертно решение, както и заповед от 2019г. на Директора на НЕЛК за заместване при отсъствие на членове на съответните състави на НЕЛК и Заповед №РД-51/29.04.2020г. отново на Директора на НЕЛК, с която е извършено преструктуриране на специализираните състави на НЕЛК/л.69 и сл./.

Други доказателства в хода на съдебното производство не са ангажирани от страните.

При така установеното от фактическа страна, съдът формира следните правни изводи.

В изпълнение на задълженията си по чл.168 ал.1 във връзка с чл.146 АПК, за служебна проверка на обстоятелствата, дали административният акт е издаден от компетентен орган и в съответната форма, спазени ли са процесуалноправните и материалноправните разпоредби по издаването му и съобразен ли е с целта, която преследва законът, съдът констатира, че оспореното ЕР №1123 от заседание №068 от 13.08.2020г. на Специализиран състав по нервни, очни, УНГ и ССЗ на НЕЛК, се явява нищожно, като съображенията за това са следните:

Съгласно разпоредбата на чл.101 ал.7 от ЗЗ, принципите и критериите на медицинската експертиза, редът за установяване на временна неработоспособност, видът и степента на увреждане, степента на трайно намалена работоспособност, потвърждаване на професионална болест, както и условията и редът за извършване на медицинска експертиза по чл.103 ал.3 се определят с наредба на Министерския съвет. В случая приложима е Наредбата за медицинската експертиза/в редакцията ДВ, бр.64 от 3.08.2018г., в сила от 3.08. 2018г./, съгласно чийто чл.3 ал.1, експертизата на временната неработоспособност се извършва от лекуващия лекар/лекар по дентална медицина, от лекарските консултативни комисии/ЛКК/, от териториалните експертни лекарски комисии/ТЕЛК/ и от Националната експертна лекарска комисия/НЕЛК/, като относимите материалноправни разпоредби и административнопроизводствени правила са регламентирани в Глава Четвърта „Експертиза на трайно намалена работоспособност и на вида и степента на увреждане“.

Устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза са регламентирани в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи/ПУОРОМЕРКМЕ/, приет с ПМС №83 от 26.04. 2010г. по силата на законовата делегация на чл.109 от Закона за здравето/ЗЗ/.

Съгласно чл.49 ал.1 ПУОРОМЕРКМЕ, Националната експертна лекарска комисия се произнася с мотивирано експертно решение, постановено от специализиран състав, определен съобразно водещата диагноза. Консултациите на останалите специализирани състави се вписват в ЕР и са неразделна част от мотивите му, но ЕР не се подписва от консултиращите състави, доколкото тези консултации касаят придружаващите, а не водещото заболяване.

Не е спорно между страните, а това се установява и от събраните по делото доказателства, че водещата диагноза на жалбоподателя Н. е „Хронична исхемична болест на сърцето“.

При това положение, експертното решение на НЕЛК е следвало да бъде издадено от специализиран състав, включващ специалист по сърдечно-съдови заболявания.

Действително, жалбата на лицето е разгледана от Специализиран състав по нервни, очни, УНГ и ССЗ, който състав е новосформиран от сливането на Специализиран състав по нервни, очни и сърдечно-съдови болести и Специализиран състав по нервни, УНГ и сърдечно-съдови болести, видно от представената по делото Заповед №РД-51/29.04.2020г. на Директор на НЕЛК/л.88/. В този специализиран състав обаче не е включен нито един специалист по сърдечно-съдови болести. Това е така, защото председателят д-р Минка Георгиева е със специалност нервни болести, а членовете д-р Олга Стамболийска и д-р Валентина Гълъбова са съответно специалист по ушно-носно-гърлени болести и специалист по нервни болести/така представените свидетелства за призната специалност – л.74, л.79 и л.86/.

С други думи казано, при положение, че водещата диагноза на жалбоподателя е по Част IV „Заболявания на сърдечно-съдовата система“ от Приложение №1 към чл.63 НМЕ/2018г., оспореното експертно решение е постановено от специализиран състав, в който само в наименованието му фигурират сърдечно-съдовите болести, но в този състав липсва специалист по сърдечно-съдови болести, впрочем, няма дори извършена и консултация от друг специализиран състав, в който фигурира такъв специалист.

При така установеното, настоящият съдебен състав приема, че оспореното експертно решение на НЕЛК, макар и постановено от Специализиран състав по нервни, очни, УНГ и ССЗ, е в противоречие с разпоредбата на чл.49 ал.1 ПУОРОМЕРКМЕ, доколкото липсва произнасяне на компетентен специалист по сърдечно-съдови болести.

Допуснатото нарушение е опорочило експертното решение до степен на нищожност, тъй като е издадено от орган, който няма съответната нормативно изискуема, материалноправна компетентност за издаването му. В тази насока е и константната практика на ВАС – напр. Решение №13561 от 11.10.2019г. на ВАС по адм. д. №8043/2019г., VI о., Решение №5192 от 08.04.2019г. по адм. д. №12812/2018г., VІ отд. и др.

В този случай, при наличието на констатираната незаконосъобразност, обосноваваща нищожността на ЕР на НЕЛК е безпредметно обсъждането както на други евентуални негови пороци, касаещи материалната и процесуалната му законосъобразност, така и на ангажираните по делото доказателства.

При изложените мотиви и предвид установената некомпетентност на административния орган, представляваща особено съществено нарушение по чл.146 т.1 АПК, оспореното решение следва да се обяви за нищожно, а преписката следва да се изпрати на компетентния административен орган - НЕЛК, в състав, определен съгласно водещата диагноза при мотивите изложени в решението, за ново произнасяне.

На основание чл.174 АПК следва да се определи и едномесечен срок от влизане в сила на настоящото решение за новото произнасяне на НЕЛК.

По разноските.

При този изход от производството, ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на Административен съд – Пловдив деловодни разноски в размер на 100 лева за изготвяне на заключение по изслушаната съдебно-медицинска експертиза.

По отношение претендираните от жалбоподателя разноски е необходимо да се посочи, че такива не се констатира да са били сторени. За настоящото производство жалбоподателят не дължи внасяне на държавна такса и такава не е била внесена, а относно претендираното адвокатско възнаграждение от назначения процесуален представител по ЗПП, е необходимо да се посочи, че заплащането на предоставената правна помощ се извършва от НБПП по реда на чл.37 и сл. ЗПП, поради което исканията в тази насока следва да се оставят без уважение.

Ето защо и поради мотивите, изложени по-горе ПЛОВДИВСКИЯТ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ІІ отд., VII състав:

 

Р      Е      Ш      И

 

ОБЯВЯВА ЗА НИЩОЖНО Експертно решение №1123 от заседание № 068 от 13.08.2020г. на Специализиран състав по нервни, очни, УНГ и ССЗ на Национална експертна лекарска комисия.

 ИЗПРАЩА преписката на Национална експертна лекарска комисия за ново произнасяне от състав, определен съгласно водещата диагноза, при съобразяване с указанията в мотивите на настоящото решение, като ОПРЕДЕЛЯ едномесечен срок за произнасяне, считано от влизане в сила на настоящото решение.

ОСЪЖДА Национална експертна лекарска комисия с адрес на призоваване гр.София, бул.“Акад. Иван Евстатиев Гешов“№15, да заплати на Административен съд – Пловдив сумата от 100/сто/ лева, представляваща направени по делото разноски - заплатено възнаграждение за вещо лице, която следва да се заплати по сметката на съда за държавни такси.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на К.Н. *** за присъждане разноски по делото.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на адвокат М.Г.П. *** за присъждане на адвокатско възнаграждение.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред ВАС на РБ в 14-дневен срок от съобщаването на страните за постановяването му.

 

 

 

                                             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: