Определение по дело №363/2020 на Районен съд - Бяла Слатина

Номер на акта: 247
Дата: 27 май 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Ивайло Йорданов
Дело: 20201410100363
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

гр.Бяла Слатина, 18.05.2020г.

 

Ивайло Йорданов, съдия - докладчик по гр. д. № 363/2020г. по описа на РС-Бяла Слатина, в проведено разпоредително заседание, като взех предвид молбата на Р.Н.В. ***, с ЕГН: **********, за да се произнеса, взех предвид следното:

Молбата е с правно основание чл.8, ал.1 от Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН). Подадена е срещу С.Т. ***.

Съгласно разпоредбата на чл.2 от ЗЗДН, домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство, като за психическо и емоционално насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.

Съгласно разпоредбата на чл.3 от ЗЗДН, защита по този закон може да търси всяко лице, пострадало от домашно насилие, извършено от: 1. съпруг или бивш съпруг; 2. лице, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство; 3. лице, от което има дете; 4. възходящ; 5. низходящ; 6. лице, с което се намира в родство по съребрена линия до четвърта степен включително; 7. лице, с което се намира или е било в родство по сватовство до трета степен включително; 8. настойник, попечител или приемен родител; 9. възходящ или низходящ на лицето, с което се намира във фактическо съпружеско съжителство; 10. лице, с което родителят се намира или е бил във фактическо съпружеско съжителство. Поради това разпоредбата на чл.9, ал.1, т.3 от ЗЗДН изисква молбата до съда, с която се иска налагане на мерки за защита от домашно насилие да съдържа данни за семейната, родствената или фактическата връзка между пострадалото лице и извършителя.

Съгласно разпоредбата на чл.8 от ЗЗДН производството по издаване на заповедта може да се образува по молба на: 1. пострадалото лице, ако е навършило 14-годишна възраст или е поставено под ограничено запрещение; 2. брат, сестра или лице, което е в родство по права линия с пострадалото лице; 3. настойника или попечителя на пострадалото лице и 4. директора на дирекция "Социално подпомагане", когато пострадалото лице е непълнолетно, поставено е под запрещение или е с увреждания.

 

В молбата не се съдържат данни дали лицето, срещу което е подадена молбата, е съпруг или бивш съпруг на молителя; лице, с което молителя се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство; лице, от което молителя има дете; или е възходящ на молителя; низходящ на молителя; лице, с което молителя се намира в родство по съребрена линия до четвърта степен включително; лице, с което молителя се намира или е било в родство по сватовство до трета степен включително; настойник, попечител или приемен родител на молителя; възходящ или низходящ на лицето, с което се намира във фактическо съпружеско съжителство или лице, с което родителят се намира или е бил във фактическо съпружеско съжителство, т.е. – лице, имащо право да търси защита по реда на ЗЗДН.

Съгласно разпоредбата на чл.9, ал.1, т.2, предл.1 и т.3 от ЗЗДН молбата, с която се иска защита от домашно насилие задължително следва да съдържа: имената на извършителя и данни за семейната, родствената или фактическата връзка между пострадалото лице и извършителя.

В молбата не са посочени трите имена на извършителя и данни за семейната, родствената или фактическата връзка между пострадалото лице (молителя) и извършителя.

Не на последно място, съгласно разпоредбата на чл.9, ал.3 от ЗЗСДН, към молбата по чл. 8, т. 1 се прилага и декларация от молителя за извършеното насилие. Законодателят не случайно е използвал пълен член в думата „извършеното” насилие, тъй като е имал предвид, че в тази декларация не само следва да бъде посочен декларатора и лицето, за което се твърди, че е извършило деяние, представляващо акт на домашно насилие, а и следва задължително този акт на домашно насилие да бъде конкретизиран в тази декларация по време, място и действия, съставляващи този акт. Предвидено е в разпоредбата на чл.13, ал.3 от ЗЗДН, че дори когато няма други доказателства, съдът издава заповед за защита само на основание приложената декларация по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН. За да се позове обаче само на тази декларация при постановяване на решение, с което се предоставя закрила срещу домашно насилие, в тази декларация този конкретен акт на домашно насилие, по отношение на който се предоставя защита, следва да бъде конкретизиран относно дата, време, място и осъществени действия, които представляват  този акт на домашно насилие.

В представената с молбата тъй наречена „Декларация по чл.9, ал.3 от ЗЗДН” тези данни относно датата, времето, мястото и конкретните действия, които според молителя представляват  акт на домашно насилие, липсват, поради което съдът намира, че такава декларация фактически не е подавана, макар формално представената бланка, попълнена с данни на молителя и лицето Т., да е наименувана „Декларация по чл.9, ал.3 от ЗЗДН”.

Съдът, с оглед всичко обсъдено до тук следва да остави молбата без движение, като задължи молителя да посочи трите имена на извършителя и данни за семейната, родствената или фактическата връзка между пострадалото лице (молителя) и извършителя с оглед преценка дали извършителя е от кръга на лицата, посочени в чл.3 от ЗЗДН, спрямо които може да се търси защита по реда на този закон, както и да представи Декларация по чл.9, ал.3 от ЗЗДН, в която да се посочат трите имена на извършителя и да се изложат данни относно датата, времето, мястото и конкретните действия, които според молителя представляват акт на домашно насилие.

В молбата е посочено, че е за издаване на заповед за незабавна защита по ЗЗДН.

Съгласно разпоредбата на чл.18, ал.1 от ЗЗДН, когато молбата съдържа данни за пряка, непосредствена или последваща опасност за живота или здравето на пострадалото лице, районният съд в закрито заседание без призоваване на страните издава заповед за незабавна защита в срок до 24 часа от получаването на молбата.

Предвид обстоятелството, че в молбата не се съдържат данни за пряка, непосредствена или последваща опасност за живота или здравето на молителя, както и с оглед установените нередовности в молбата съдът е в невъзможност да се произнесе и по направеното искане за незабавна защита, поради което това искане следва да бъде оставено без разглеждане.

С оглед гореизложеното

 

Р А З П О Р Е Ж Д А М:

 

      ОСТАВЯМ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ МОЛБАТА на Р.Н.В. ***, с ЕГН: **********.

 

      ЗАДЪЛЖАВАМ молителя в 7 дневен срок от съобщението да посочи трите имена на извършителя и данни за семейната, родствената или фактическата връзка между пострадалото лице (молителя) и извършителя с оглед изискванията на чл.3 от ЗЗДН, както и да представи Декларация по чл.9, ал.3 от ЗЗДН, в която да се посочат трите имена на извършителя и да се изложат данни относно датата, времето, мястото и конкретните действия, които според молителя представляват акт на домашно насилие.

 

ОСТАВЯМ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането за издаване на заповед за незабавна защита.

 

 

 

                                                 СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК:

 

                                                                                          (И. Йорданов)