Решение по дело №452/2020 на Районен съд - Мездра

Номер на акта: 143
Дата: 31 юли 2020 г. (в сила от 31 юли 2020 г.)
Съдия: Иван Борисов Вътков
Дело: 20201450100452
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер

 

Година

31.07.2020

Град

Мездра

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Мездренски районен

Съд

 

ІІ-ри граждански

състав

 

 

 

 

 

На

тридесети юли

 

Година

2020

 

В публичното заседание в следния състав:

 

Председател

ИВАН ВЪТКОВ

 

Съдебни заседатели

 

 

Секретар

Валя Пенова

 

Прокурор                                                                     

 

 

като разгледа докладваното от

Съдия ВЪТКОВ

 

гражданско

Дело номер

452

по описа за

2020

година.

и за да се произнесе, взе  в предвид следното:

Водим от горното, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ПРЕКРАТЯВА гражданския брак между Е.В.П., ЕГН ********** и Т.А.П., ЕГН **********, сключен с акт за граждански № 0062/03.04.2016 г. в гр. С., район С., С.о., по взаимно съгласие.

УТВЪРЖДАВА постигнатото между страните споразумение по чл. 51 СК, което да се счита за неразделна част от настоящето решение, както следва:

Чл. 1 Страните се съгласяват да се разведат по взаимно съгласие, което съгласие е сериозно и непоколебимо, без съдът да издирва мотивите им за прекратяване на брака.

Чл. 2 Страните имат от брака си едно дете, а именно В.Е.П., ЕГН **********, роден на *** г.

Чл. 3 На основание чл. 59, ал. 1 от СК, след прекратяването на брака, страните се съгласяват упражняването на родителските права по отношение на роденото от брака дете да  става съвместно от родителите Е.В.П. и Т.А.П., както следва:

т. 3.1.Онези родителски права, които по естеството си предполагат непосредствен контакт с детето /в частност, но не само, на съвместно живеене, грижи, възпитание, надзор, контрол, отглеждане, формиране на възгледи и образование/ се упражняват във всеки момент от онзи родител, при когото детето се намира или следва да се намира фактически съгласно разпределението на местоживеенето му.

т. 3.2.Решенията относно това коя ясла, коя детска градина, кое училище, какви извънучебни курсове и уроци ще посещава в бъдеще детето, решенията касаещи здравето на детето, препоръчителнитe ваксинации (примерно изброени в имунизационния календар), медицински изследвания и процедури задължително ще се вземат съвместно от двамата родители. Изключение се прави само при непосредствен съществуващ риск относно живота и здравето на детето, когато родителят при когото се намира то, следва да реагира незабавно и сам да вземе решение. Относно задължителните ваксинации съгласно имунизационния календар на Република Б.двамата родители са постигнали съгласие, че ще се поставят задължително на детето.

т. 3.3.Правата на двамата родители относно В. Е. П. се упражняват с максимална грижа и добросъвестност, при предпочитане на интересите на детето.

Чл. 4 Местоживеенето (адресът) на детето - по смисъла на чл. 126, ал 1 от СК -  се определя при майката Т.А.П..

Чл. 5 Фактическото местоживеене на детето е съобразено с установилия се обичай на местоживеене на детето след раздялата на родителите, интереса му да има равновременно и равностойно общуване с двамата си родители, както и с факта, че кратките и редуващи се периоди на престой при майка му и при баща му създават у Венцислав усещане за непрестанност на общуването му с двамата родители.

Като се има предвид горното, фактическото местоживеене на детето се определя по следния начин:

т. 5.1.Всяка нечетна седмица от годината за дните неделя, понеделник, вторник и сряда местоживеенето на детето ще бъде при майката Т.П., а през останалите дни от седмицата – четвъртък, петък и събота, местоживеенето на детето  ще бъде при бащата Е.П..

т. 5.2. Всяка четна седмица от годината за дните сряда, четвъртък, петък и събота местоживеенето на детето ще бъде при бащата Е.П., а през останалите дни от седмицата – неделя, понеделник и вторник, местоживеенето на детето  ще бъде при майката Т.П..

т. 5.3. Предаването на детето на приемащия родител става в 18.00 ч. на последния ден от правото му на пребиваване при предаващия родител.

т. 5.4. Мястото, на което се извършва предаване на детето е домът на приемащия родител, освен ако за конкретния случай родителите не са уговорили друго място на предаване.

т. 5.5. Ако единият родител отсъства повече от седем дни и поради това детето не може да е при него, то пребивава при другия родител. Ако не може да бъде и при другия, детето пребивава при баба си от страната на съответния родител, при когото би следвало да е.

т. 5.6. Ако единият от родителите не може да упражни правата си във връзка с местоживеенето на детето за значителен период от време /седмица или повече/, поради обективни причини /например, но не само - командировка на родителя, заболяване на детето, заболяване на родителя при когото следва да е детето съгласно разпределението на местоживеенето/ това следва добросъвестно да се компенсира от другия родител по подходящо време и начин, наведнъж или на части. Тази компенсация обаче не може да променя нито съществено, нито дълготрайно режима на местоживеене в учебно време.

т. 5.7. Инцидентното или трайно отклонение от правилата по това споразумение нито създава ново обичайно правило, нито дерогира правилата по това споразумение, които не са били спазени.

т. 5.8. При промяна на местоживеенето на някого от родителите, той следва да осигури на детето равноценни на досегашните му условия на живот.

т. 5.9. В случай че се наложи промяна на местоживеенето на единия или и на двамата родители, касаеща преместването в друго населено място, двамата родители следва да положат всички усилия да стигнат до споразумение относно промяната на режима на лични контакти и разпределение на времето, което детето ще прекарва с всеки от тях.

Чл. 6 Режима на лични контакти по време на официално обявени празници и личните празници на детето и родителите се определя по следния начин:

-                      Рожденият ден на детето 11 юни, както и нощта след него детето ще прекарва, всяка четна година при баща си Е.П.,  а всяка нечетна година при майка си Т.П.;

-                      На рождените дни на всекиго от родителите, детето ще бъде със съответния родител, включително с преспиване;

-                      Коледните и Новогодишните празници детето ще прекарва последователно с родителите си, както следва: В четна година: Коледа с майка си, а предстоящата след това Нова година - с баща си и съответно в нечетна година - Коледа с баща си, а предстоящата след това Нова година – с майка си. Този период започва за новогодишните празници:  в 09,00 часа на първия ден и завършва в 18,00 часа на последния ден от почивните дни, а за коледните празници: в 09,00 часа на първия ден и завършва в 18,00 часа на 26 декември;

-                      Великденските празници детето ще прекарва последователно с родителите си, както следва: В четна година - Великден с баща си и съответно в нечетна година с майка си. Този период започва в 09,00 часа на първия ден и завършва в 18,00 часа на последния ден от съответния празник

-                      Всеки родител има право да прекара с детето си  30 /тридесет дни/през лятото, които до навършване на 6-годишна възраст на детето ще бъдат разпределени на 3 пъти по 10 дни с преспиване, а след навършване на 6-годишна възраст на детето, всеки родител ще има право да го взема за цял календарен месец през лятото, за което следва предварително до 01 юни да е уведомил другия родител. В случай че такова уведомяване не е направено, майката има право да вземе детето за периода 01-31 юли, а бащата за периода – 01-31 август. Като за начален и краен час на посочените периоди се установява 18:00 часа на съответната дата.

Чл. 7 Всеки от родителите дължи на малолетното си дете В.Е. П. ежемесечна издръжка в размер на по 90 /деветдесет/ лева. Така посочената издръжка се заплаща на детето, чрез другия родител, при когото детето се намира в момента в брой срещу разписка или по банков път, считано от датата на влизане в сила на решението за прекратяване на брака до настъпване на законова причина за нейното прекратяване или изменение.

т. 7.1. През равновременното си местоживеене при всекиго от двамата родители детето получава от съответния родител, при когото пребивава, необходимото и полезно за него и в натура.

т. 7.2. При пребиваване на детето на почивка във ваканционно време с единия от родителите разноските за него се носят от този родител.

т. 7.2. Разходите отвъд необходимото за ежедневното съществуване, които са необходими и полезни (напр. месечни разходи за детска градина, уроци, спорт и други периодични занимания; лагери, пътувания, екскурзии; учебници, униформи, учебни пособия, лекарства, здравни грижи и медицински процедури и др. подобни) се носят от двамата родители поравно, независимо кой ги е заплатил ефективно.

Чл. 8 Семейното жилище, находящо се на адрес: гр. С., кв. „О. к.”, ул. „М. К.” № …….., вх. А, ап. 3 се предоставя за ползване на съпруга Е.В.П., с когото детето ще живее във времето, в което е при него, като съпругата Т.А.П. е напуснала същото и няма да има претенции относно неговото ползване.

Чл. 9 Съпругът Е.В.П. придобива в дял и става изключителен собственик на придобития по време на брака товарен автомобил марка ………., модел П., с рег. № СВ ………. и номер на рамата ……………., придобит изцяло с лични средства на съпруга Е.В.П..

Чл. 10 Съпругата Т.А.П. придобива в дял и става изключителен собственик на придобития по време на брака лек автомобил марка КИА, модел РИО, с рег. № СВ …….. и номер на рамата KNADM511AG6815172, който  е придобит изцяло с лични средства на съпругата Т.А.П..

Чл. 11 Движимите вещи придобити по време на брака, представляващи обикновена покъщнина, страните са си поделили извънсъдебно и заявяват, че нямат и няма да имат за бъдеще претенции помежду си относно тях.

Чл. 12 Страните се съгласяват, че след прекратяване на брака няма да дължат издръжка по между си.

          Чл. 13 След прекратяване на брака съпругата – Т.А.П. ще носи фамилията Я..

Чл. 14 Страните се съгласяват, че до навършване на 4 години на детето В.Е. П., никой от тях няма да пътува с детето извън границите на Република Б.. След навършване на 4 години на детето, декларация за пътуване на детето ще се изисква за всяко отделно пътуване със съответния родител.

Чл. 15 Дължимите по настоящото съдебно производство разноски за държавна такса страните ще си разделят по равно, а разноските за адвокатски хонорар – така както са ги направили.

   ОПРЕДЕЛЯ окончателна държавна такса по делото в размер на 40.00 лв., която е внесена при образуване на делото и такава няма да бъде присъдена.

    ОСЪЖДА Е.В.П., ЕГН ********** и Т.А.П., ЕГН **********, да заплатят държавна такса в полза на МзРС върху определената издръжка в размер на 64.80 лв. всеки един.

            РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

            Районен съдия: