Решение по дело №1329/1996 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 343
Дата: 1 юли 2020 г. (в сила от 23 юли 2020 г.)
Съдия: Весела Калчева Спасова
Дело: 19962330101329
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 септември 1996 г.

Съдържание на акта

                                   Р Е Ш Е Н И Е №343/1.7.2020г.

 

                                   гр. Ямбол, 01.07.2020 г.

 

                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия в открито съдебно заседание на петнадесети юни две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛА СПАСОВА

 

с участието на секретаря Т. К. като разгледа докладваното от съдия В. Спасова гр. дело № 1329/ 1996 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е във втора фаза на делбата, допусната с влязлото в сила Решение № …. на ЯРС.

В с.з. ищцовата страна заявява, че желае делбата на недвижимия имот да се извърши чрез изнасяне на имота на публична продан, а движимите вещи да се разпределят от съда съобразно осъществяваното върху тях държане от всяка от страните.

Ответницата чрез особения си представител пледира за същото.

Въз основа на събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа страна следното:

От заключението на вещото лице Ф.Д. по съдебно-техническата експертиза се установява, че недвижимият имот е неподеляем.  Актуалната пазарна стойност на имота е 44600 лв. Това заключение не е оспорено от страните.

От заключението на вещото лице М.Г.Д. се установява, че пазарната стойност, съобразена със състоянието на вещите- употребявани, а не нови, е: на холова маса -52 лв., вълнен килим-34 лв., двукрилен гардероб-85 лв., 2 бр. юргани-40 лв., 2 бр. възглавници-4 лв., кухненска маса, 3 бр. кухненски столове-30 лв., котлон с две плочи-15 лв., отоплителна ел. печка-14 лв., поставка за посуда-8 лв., 3 бр. чинии-3 лв., 6 бр. чаши-6 лв., 2 бр. чаши за кафе-2 лв., пералня***“- 45 лв., 2 бр. тюлени пердета за хол-30 лв., леген-1 лв., абажур-15 лв., находящи се у ищеца, е общо 429 лв., а на находящите се у ответницата: на холова гарнитура 240 лв., кухненски диван -85 лв., тапицирани столове 2 бр. -20 лв.,  юрган   - 20 лв., възглавница- 2 лв., кухненски стол-10 лв., хладилник***"- 80 лв., касетофон***" - 20 лв., отоплителна ел. печка - 14 лв., ъглова спалня- 90 лв., чинии 2 бр. -2 лв., чаши  -6 лв., чаши за кафе    2 бр. -2 лв., пералня***"- 45 лв., тюлени пердета за кухня- 2 бр. -20 лв., леген      -1 лв., готв. печка***“- 30 лв. или общо 687 лв. В.л. е извършило оглед на вещите, допуснати до делба, намиращи се в дома на Е. И., а на допуснатите до делба вещи, намиращи се във владение на С.И., не е направило оглед, тъй като същата не живее на известния по делото адрес.

Въз основа на горното съдът прави следните правни изводи:

Съгласно чл.348 от ГПК, когато някой имот е неподеляем и не може да бъде поставен в един от дяловете, съдът постановява той да бъде изнесен на публична продан. Страните в делбата могат да участват при наддаването в публичната продан.

 По делото се установи, че от недвижимия имот не могат да се обособят реални дялове за всеки от съделителите съобразно квотите им. Единствен способ за ликвидиране на съсобствеността в този случай е изнасянето му на публична продан. Пазарната му стойност е установена с помощта на вещо лице, изготвило актуална оценка обективно и компетентно.

Съгласно чл. 353, съдът  може да извърши делбата, като разпредели наследствените имоти между съделителите, без да тегли жребий, когато съставянето на дялове и тегленето на жребий се оказва невъзможно или много неудобно. Случаите, в които съставянето на дяловете и тегленето на жребие се оказва невъзможно или много неудобно, са изяснени в т.5 на ППВС 7/73. Невъзможност” е налице, когато до делба са допуснати имоти, които съществено се различават един от друг по площ, обем или стойност, а същевременно частите на съделителите не са равни. Неудобно” е тегленето на жребий, когато може да породи значителни имуществени спорове между съделителите. В случая е налице такова неудобство, тъй като съделителите ползват движимите вещи, като една част от тях държи ищеца, а друга-ответницата. Наличието на достатъчно вещи за разпределение между съделителите е пречка за изнасянето им на публична продан, доколкото и при делбата на обикновената съсобственост е приложимо правилото на чл. 69 ал.2 от ЗН всеки от съделителите да получи реален дял.

Съдът счита, че всеки от съделителите следва да получи в реален дял ползваните от него вещи. Това разпределение съответства на квотите в съсобствеността, като стойността на двата дяла несъществено се различава и следва да се доплати уравнение от единия съделител, а и разпределението изхожда от принципа, при формиране на дяловете да се създава най-малко неудобство. Съгласно практиката на ВКС по чл. 290 от ГПК, фактическото ползване е критерий за извършване на разпределение по чл. 292 от ГПК (отм.), сега чл. 353 от ГПК, защото прилагането му води до това да не се създават значителни затруднения. Според ВКС смисълът на този критерий е, при извършване на делбата да се зачете фактическото положение и да се прекрати съсобствеността с най-малко разместване на имуществени блага и неудобства за съделителите и при отчитане на интересите на всеки.

Страните следва да заплатят държавна такса за производството по делба съобразно квотите си. Съобразно Тарифа за ДТ, които се събират от съдилищата по ГПК, ДТ е равна на 4% върху стойността на дяловете. Делът на ищеца и ответницата от имота е равен- на стойност 22 300 лв., а делът им от движимите вещи: на ищеца- 429 лева, на ответницата-687 лв. Сумата, дължима от нея за уравнение на дела на ищеца, е 129 лв. Стойността на дяловете на страните, след приспадане на дължимото от ответницата уравнение, е равна –по 558 лв., т.е. ДТ за ищеца и за ответницата за делбата на недвижимия имот е по 892 лв., а за движимите вещи е по 22,32 лв.

Претенцията на ищеца за направените разноски за вещи лица е основателна и следва да се уважи, тъй като се касае за разноски, направени по необходимост, за да се извърши делбата, а ответникът съделител не е заплатил частта, съответстваща на дела му, съгласно чл. 355 изр.1 от ГПК. Съгласно Постановление № 7 от 28.11.1973 г. на Пленума на ВС, т. 9, разноските в делбеното производство се определят съобразно с признатия дял на съделителите в прекратената общност, когато са направени по необходимост, а когато са направени по повдигнати спорни въпроси - съобразно с общите правила на чл. 64 и чл. 65 ГПК (отм.), съответно чл. 78 от действащия ГПК. Ищецът е заплатил изцяло сумата от 500 лв. за възнаграждение на вещите лица. Ответницата му дължи 1/2 от сумата или 250 лв..

            Ето защо ЯРС

 

                                               Р Е Ш И :

           

 

ИЗНАСЯ НА ПУБЛИЧНА ПРОДАН недвижим имот, представляващ апартамент *** със застроена площ 62.14 кв. м, ведно с прилежащото му избено помещение №8 с площ 3.62 кв. м., и 0.627% ид.ч. от общите части на сградата и от отстъпеното право на строеж, с адм. адрес гр.Я..,  при квоти: за Е.Х.И. ½ и за С.С.И. 1/2 ид.ч.; с пазарна стойност на имота 44600 лв.

ПОСТАВЯ в дял на Е.Х.И. ***, ЕГН **********, холова маса с пазарна стойност 52 лв., вълнен килим-34 лв., двукрилен гардероб-85 лв., 2 бр. юргани-40 лв., 2 бр. възглавници-4 лв., кухненска маса, 3 бр. кухненски столове-30 лв., котлон с две плочи-15 лв., отоплителна ел. печка-14 лв., поставка за посуда-8 лв., 3 бр. чинии-3 лв., 6 бр. чаши-6 лв., 2 бр. чаши за кафе-2 лв., пералня***“- 45 лв., 2 бр. тюлени пердета за хол-30 лв., леген-1 лв., абажур-15 лв.. с идентификатор 87374.559.119.2, заедно с 1/2 идеална част от дворното място. Делът е на стойност 429 лева.

ПОСТАВЯ в дял на С.С.И. ***, ЕГН **********, холова гарнитура с пазарна стойност 240 лв., кухненски диван -85 лв., тапицирани столове 2 бр. -20 лв.,  юрган- 20 лв., възглавница- 2 лв., кухненски стол-10 лв., хладилник***"- 80 лв., касетофон***" - 20 лв., отоплителна ел. печка - 14 лв., ъглова спалня- 90 лв., чинии 2 бр. -2 лв., чаши  -6 лв., чаши за кафе 2 бр.-2 лв., пералня***"- 45 лв., тюлени пердета за кухня- 2 бр. -20 лв., леген-1 лв., готв. печкаТерма“- 30 лв.. Делът е на стойност 687 лева.

 ОСЪЖДА С.С.И. *** да заплати на Е.Х.И. *** за уравнение на дела му сумата от 129 лв..

ОСЪЖДА Е.Х.И. и С.С.И. да заплатят ДТ по 914,32 лв.

ОСЪЖДА С.С.И. да заплати на Е.Х.И. направените разноски за вещи лица в размер 250 лв..

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването на страните пред ЯОС.

 

           

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: