Решение по дело №124/2018 на Районен съд - Елин Пелин

Номер на акта: 51
Дата: 10 април 2019 г. (в сила от 8 май 2019 г.)
Съдия: Борислав Любомиров Чернев
Дело: 20181820200124
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 май 2018 г.

Съдържание на акта

 

           Р Е Ш Е Н И Е

                                                     гр.Елин Пелин, 10.04.2019 г.

                                                В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

ЕЛИНПЕЛИНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 1-ви състав, в публичното си заседание на четиринадесети февруари  през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: БОРИСЛАВ ЧЕРНЕВ

             при секретаря Любка Костова, като разгледа докладваното от съдията а.н.д. № 124  по описа за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

И.С.Н. ***, с ЕГН **********, е обжалвал с искане да бъде отменено Наказателно постановление № 17-1204-003751/08.01.2018 г., издадено от ОДМВР София, Сектор „ПП“ ОДМВР София, респ. наложеното му със същото административно наказание “глоба в размер на 200.00 /двеста / лв.“ на основание чл.179, ал.2, вр. с ал.1,т.5 ЗДвП за нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП.

 

 С жалбата се твърди, че обжалваното НП е неправилно и незаконосъобразно, а вменяваното му административно нарушение  несъставомерно. Счита, че са нарушени императивните разпоредби на чл.42 и чл.57  от ЗАНН.

 Административнонаказващият орган, редовно призован за с.з не е изпратил представител. С придружителното писмо по чл.60, ал.2 ЗАНН е изразил становище, че жалбата следва да се остави  без уважение.

РП Елин Пелин, редовно призована за с.з., не е изпратила представител и не е депозирано становище  във връзка с постъпилата жалба.

            Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 Съд, като взе предвид събраните по делото доказателства, както и наведените от жалбоподателя доводи, намира следното:

Жалбата е допустима, като същата е депозирана от надлежна страна  и в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН.

 

Съдът намира жалбата за основателна поради следните съображения:

 На името на жалбоподателя е съставен АУАН №  0336549 от 06.10.2017г.  за това , че на 06.10.2017 г. около 18:30 часа в община Е.П.. на АМ“Хемус“, км. 31+900, посока гр. Варна, при временно въведена организация на движение извършва маневра- преминаване от дясна в лява лента , при което се сблъсква с автобус с ДК№В …….. АХ,който се движи в лява лента“.За виновно нарушена се сочи разпоредбата на чл.25, ал.1 ЗДвП/. В съставения  АУАН не е отразено   имуществени вреди, данни за настъпване на каквито се съдържат в административнонаказателната преписка, по отношение на процесните ППС посочени като участници в ПТП. Не се съдържа и описание на писмени материали , какъвто характер има   приложения по преписката  Протокол  за ПТП № 1409312/06.10.2017г..

    В последно цитираният протокол е отразено, че процесното ПТП е настъпило  на 06.10.2017г., 18.30ч. на АМ“Хемус“, “31+900 км, посока към гр. В.. Като обстоятелства, нарушения, причини и условия за настъпване на процесното ПТП в Протокол  № 1409312/06.10.2017г. се сочи, че при  временна организация на движението  У1 преминава от дясна в лява пътна лента, при което се  сблъсква странично с  У2, който се  движи в  лява лента. Към протокола е  изчертата  схема на  процесното ПТП.

Към  административнонаказателната преписка са приложени и декларации попълнени лично от участниците в процесното ПТП, като в  своята декларация жалбоподателят е изчертал  план-схема на ПТП-то. В последна връзка настоящият състав констатира, че така изчертаната план-схема кореспондира и с възприетата със съставения на името на жалбоподателя АУАН.

Въз основа на съставения  АУАН  АНО е издал обжалваното НП, като в обстоятелствената част  е отразил  за място на настъпване на процесното ПТП района на „31 км+500“, както и е  отразил , че жалбоподателят, при управлението на процесния  л.а. „частично е навлязъл в съседната  лява лента от дясна.. и не пропуска движещ се в нея автобус…“.

Във връзка с изясняване на  обстоятелствата  относно точното място на настъпване на процесното ПТП е изискана  информация  от А“ПИ“ към  МРРБ. От писмо на А“ПИ“ към  МРРБ с  приложена към него схема  за ВОБД е видно, че  към процесната дата е имало въведена  с нарочна заповед ВОБД  на АМ“Хемус“ в посока гр. В. при км.31+500 заради изпълнение на РВД на виадукт при км.33+600, ляво и дясно платно. От  цитираната схема, съобразена с  изчертаното върху  Протокол за ПТП от 06.10.17г. и  в декларация от  Ив. Н. /план- схема от 06.10.17г. /  би могло да се направи извод  за евентуално настъпване на процесното ПТП в пътния участък – „км. 31+990“. Но в настоящият случай с обжалваното НП административнонаказващият орган  за място на   извършване на нарушението е възприел „км.31+500“. В тази връзка, съгласно приетата  по делото схема до км 31+760 е съществувало двулентово движение  на ППС в посока гр. Варна, като пристрояването от средната към дясната пътна  лента по посока на движението е било указано с вертикална пътна маркировка  от км. 31+260. След км.“31+760“ движението се е осъществявало еднолентово, в т.ч. и в пътния участък км 31+900 /възприет  с АУАН за място на извършване на нарушението /. В пътен участък „31+960“ с вертикална пътна маркировка е било въведено задължително пристрояване на движещите се в дясната лента за движение ППС в съседната средна лента/вж. приложената  схема за ВОБД от км. 27+560 до км32+260/.

Изложеното дава основание да се приеме, евентуално при първата хипотеза на настъпване на процесното ПТП при „км 31+900“, че  ще липсва съставомерно нарушение от страна на жалбоподателя  по отношение вменяваното му  такова с   НП при въведената организация  на движението с  цитираната пътна маркировка , в т.ч. и пътен знак  „В24“, съгласно  приложената  схема  за ВОБД /към писмо изх. № 11-00-751/13.09.18г. на А“ПИ“ /до колкото в пътен участък км. 31+900 движението на ППС   се е осъществявало  еднолентово  /съобразно приетата по делото експертиза  и скицата към писмо на А“ПИ“ и забрана , както за изпреварване , така и за движение на ППС в лявата /средна/ лента за движение /.

 В случай, че се приеме за меродавно за място на настъпване на  ПТП-то, респ.за място на нарушението „км.31+500“ така / както е отразено в обжалваното НП /, то фактите установени по делото биха могли да обосноват  ангажиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя в рамките на вмененото му нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП. Това би било така   с оглед предприетата от жалбоподателя маневра навлизайки в средната лента от дясната, като се държи сметка за обстоятелството, че пътната маркировка  изрично  е оказвала стесняване на пътния участък и насочване на движението на ППС  от средната към дясната лента за движение между км 31+460  до км 31+760, а жалбоподателят е предприел  маневра „наляво“ навлизайки в средната лента за движение.

  В приетата по делото СТЕ в.л. е направило  констатации въз основа на  материалите съдържащи се в административнонаказатлената преписка, като е възприело  за  място на  нарушението „км. 31+900“. Както в този пътен участък , така и  при км. 31+260  платното  за движение в посока гр. Варна се е състояло от три ленти за движение – „дясна , средна и лява“. Пак в тази връзка настоящият състав  приема посочения пътен участък / км. 31+900“ /, като работен за нуждите на изготвяната експертиза, която преценена в съвкупност и с останалия доказателствен материал , не би могла да обоснове  по безспорен начин  къде точно е било мястото  на нарушението. 

Събраните в хода на административнонаказателното производство пред АНО доказателства не установяват по несъмнен и безспорен начин,  където именно  е извършено  нарушението, респ.  „км 31+500“ или  „км 31+900“  на АМ“Хемус“ , посока на движение гр. Варна. Ето защо настоящият състав намира, че  АНО е издал обжалваното НП при неизяснена фактическа обстановка, като се държи сметка, че  точното място на извършване на нарушението в конкретния случай е от съществено значение с оглед преценката за ангажиране административнонаказателната отговорност на  жалбоподателя, разбира се при наличие  на всички останали необходими в тази насока предпоставки, които в случая не са налице. Това е така, тъй като с оглед съставения АУАН  на жалбоподателя за  нарушение на чл.25, ал.1  ЗДвП, АНО е издал  обжалваното НП при нарушение на чл.57, ал.1, т.5 ЗАНН, възприемайки описание на нарушението и обстоятелства, при които то е извършено, некореспондиращи със съставения на името на жалбоподателя   АУАН №  0336549 от 06.10.2017г.. С издаване на  НП са въведени в последното нови обстоятелства и описание, различни от  съдържащите се  в АУАН, поради които  привлеченото към  административнонаказатлена отговорност  лице е следвало да организира наново защитата си.

     Вярно е, че  издадения АУАН се ползва с доказателствена сила, но  обстоятелствата залегнали в АУАН , съпоставени с обстоятлествата визирани в обжалваното НП не са конкретни  до степен преодоляваща съществуващото противоречие в описанието на нарушението /относно мястото на извършване / при  АУАН и в НП.      

От изложеното се налага  извод, че като незаконосъобразно, издадено при допуснати съществени процесуални нарушения, които неотстраними в настоящото производство, обжалваното НП следва да се отмени.

            Предвид горното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 1 от ЗАНН                                            

                                               Р   Е   Ш   И :

 ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 17-1204-003751/08.01.2018г., издадено от ОДМВР София, Сектор „ПП“ОДМВР София, с което на И.С.Н. ***, с ЕГН **********, е наложено административно наказание “глоба в размер на 200.00 /двеста / лв.“ на основание чл.179, ал.2, вр. с ал.1,т.5 ЗДвП за нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП.

 

  Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-София област в 14-дневен срок от съобщението.

                

                                                                              РАЙОНЕН  СЪДИЯ: