Определение по дело №398/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 768
Дата: 5 май 2022 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20227150700398
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 април 2022 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

768/5.5.2022г.

 

гр. Пазарджик, 05.05.2022 г.

               

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК,  VІІІ – административен състав, в закрито съдебно заседание на пети май, две хиляди и двадесет и втора година в състав:            

                                           

           СЪДИЯ: СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Бабаков  адм. дело № 398 по описа за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 215 от ЗУТ и е образувано по жалбата на „Май Бар енд Ивентс Мениджър“ ЕООД гр. София и на Я.Г.М. *** против Заповед № 462/21.03.2021 г. на Кмета на Община Пазарджик, с която е наредено премахването на дървен навес над вътрешен двор на площ от 33 кв. в частен терен недвижима културна ценност в имот с идентификатор 55155.501.105.704, съставляващ УПИ IV-704 по плана за Пазарджик.

С молба вх. № 3934/04.05.22 г. е направено особено искане, а именно на основание чл. 217, ал. 2 от ЗУТ да се постанови спиране на изпълнението на обжалваната заповед. Изложени са съображения, че при изпълнението на заповедта преди приключване на контрола за законосъобразността й, ще бъдат причинени значителни вреди на жалбоподателя и на административния орган, ще бъде поставен в риск един паметник на културата, премахването на навеса би превърнало двора в строителна площадка и би затруднило търговската дейност на ресторант „Резиденция Конакъ“.

 Съдът констатира, че с определение № 639/12.04.22 г. по адм.д. 398/22 г. по описа на Адм. съд Пазарджик е отхвърлено предходно искане за спиране предварителното изпълнение на обжалваната заповед.

За да се произнесе по това искане съдът съобрази следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 166, ал. 4 АПК допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на административния акт може да бъде спряно от съда при условията на чл. 166, ал. 2 АПК. В случая предварителното изпълнение се основава на изричната разпоредба на чл. 217, ал. 1, т. 11 ЗУТ, според която жалбата не спира изпълнението на заповедите по чл. 57а, ал. 3 ЗУТ. Следователно законът въвежда презумпция за наличие на една или повече от предвидените от чл. 60, ал. 1 АПК предпоставки за предварително изпълнение на акта. В тази хипотеза изпълнението може да бъде спряно, ако презумпцията бъде оборена или ако на основание чл. 166, ал. 2 от АПК оспорващият докаже, че предварителното изпълнение може да му причини значителни или трудно поправими вреди, като във всички случаи изпълнението може да се спре само въз основа на нови обстоятелства (чл. 166, ал. 2 АПК).

В конкретния случай не са настъпили никакви нови обстоятелства след предходното разглеждане на искането за спиране, които да обосновават различен от първоначалния извод за липса на предпоставките на чл. 166 ал.2 от АПК. Освен това не са посочени доказателства за значителни или трудно поправими вреди, които ще бъдат причинени на оспорващия. Представената справка от  „ЕЙ ПИ ЕМ Акаунтинг“ ЕООД  съдържа данни за разходите за монтаж на съоръжението, а твърдението, че неговия демонтаж „вероятно ще струва половината от неговия монтаж“ са произволни и доказателствено неподкрепени. Както вече беше посочено тези евентуални вреди, подлежат на обезщетяване по реда на ЗОДОВ при констатирана незаканосъобразност на административния акт. Представеното становище на чл. кор. на БАН А. К. също не обосновава извод за значителни или трудно поправими вреди. Освен това разпоредбата на чл. 166 ал.2 от АПК изисква тези вреди да настъпят в патрумониума на оспорващия, докато „МАЙ БАР ЕНД Ивентс“ ЕООД е пренаемател на Ресторант- градина Конака, а не собственик на сградата- паметник на културата, описанА в становището на чл. кор. на БАН А. К..

Твърдението за затруднена търговска дейност на ресторанта, вследствие на демонтажа не представлява ново обстоятелство и беше разгледано от съда при предходното искане за спиране. Не се доказват никакви вреди в тази насока, ще по- малко значителни.

Ето защо, искането следва да бъде отхвърлено.

Воден от горното, Административен съд -  Пазарджик - VІІІ състав,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ  искането, съдържащо се в молба вх. № 3934/04.05.22 г.  на „Май Бар енд Ивентс Мениджър“ ЕООД гр. София и на Я.Г.М. *** за спиране на предварителното изпълнение на  Заповед № 462/21.03.2021 г. на Кмета на Община Пазарджик, с която е наредено премахването на дървен навес над вътрешен двор на площ от 33 кв. в частен терен недвижима културна ценност в имот с идентификатор 55155.501.105.704, съставляващ УПИ IV-704 по плана за Пазарджик

.Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

  

                                                                                      СЪДИЯ:   /п/