Решение по дело №1105/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 368
Дата: 16 юли 2018 г. (в сила от 1 август 2018 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20185220201105
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юли 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                      година 2018                            град Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД                              XIV-ти НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На 16-ти юли                                                                    2018 ГОДИНА           

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

Секретар: РОСИЦА КАРАДЖОВА

Прокурор:   АЛБЕНА КУЗМАНОВА

Като разгледа докладваното от съдия БИШУРОВ

АНД №1105   по описа за 2018 година

 

                                       Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия Х.А.П., роден на *** ***, живущ ***, българин, български  гражданин, неженен, неосъждан, със средно образование, работещ, ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 18.11.2017 година, в гр. П.е управлявал МПС – лек автомобил „….“, с номер на рама …, което не е регистрирано по надлежния ред съгласно чл.140 от ЗДвП във връзка с чл. 2 от Наредба № І-45 от 24.03.2000 година зарегистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторни превозни средства и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства,  поради което  и на основание чл.78а, ал.1 от НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за извършеното от нея престъпление по чл. 345 ал. 2 във връзка с ал.1 от НК като МУ НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА В РАЗМЕР НА 1000лв. /хиляда лева/, платима в полза на  бюджета на съдебната власт по сметка на РС гр.Пазарджик. 

          Решението  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд - Пазарджик в 15-дневен срок от днес.

 

 

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                  

Съдържание на мотивите

             

АНД № 1105/2018г. 

МОТИВИ :

 

Производството е по реда на Глава ХХVІІІ от НПК.

Обвинението е против обв. Х.А.П. ***, ЕГН ********** за престъпление по чл.345 ал.2 във вр. с ал.1 от НК и във вр. с чл.140, ал.1 от ЗДвП и чл.2 от Наредба 1-45 от 24.03.2000г. на МВР за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, а именно за това, че на 18.11.2017 г. в гр.. е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил „..” с номер на рама: , което не е регистрирано по надлежния ред, съгласно чл.140 от ЗДвП във вр. чл.2 от Наредба № 1-45 от 24.03.2000г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства.

Представителят на РП-Пазарджик поддържа предложението, не сочи нови доказателства и пледира за освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемия, с налагане на административно наказание глоба в минимален размер.

             Обвиняемият се  явява  лично в съдебно заседание и дава обяснения, с които признава вината си. Иска налагане на минимална глоба.

Пазарджишкият районен съд обсъди събраните по делото доказателства и с оглед разпоредбата на чл.301 от НПК, прие за установено от фактическа страна следното:

На 18.11.2017 г. обв.П. отишъл в гр.София заедно със свой приятел, като посетили автокъща в кв. „Г.”, откъдето горният закупил лек автомобил „..” с номер на рама: , който бил без регистрационни номера, т.к. не бил регистриран в България.

Обвиняемият решил да спести разходи за транспортиране на автомобила до гр.Пазарджик с автоплатформа, поради което го шофирал плътно зад автомобила на приятеля си и по този начин успял да избегне проверки по пътя.

Пристигайки в гр. П.обв. П. се насочил с автомобила към центъра на града. Свидетелят И. К.- мл.автоконтрольор в РУ- Пазарджик и колегата му - полицай В.М. по същото време били на работа. Забелязали, че към тях идва лек автомобил „..” без регистрационни табели и го спрели. При извършената проверка установили, че управляваното от обв.П. моторно превозно средство не е регистрирано по надлежния ред, предвиден в Наредба № 1-45 от 24.03.2000г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране на моторни превозни средства и ремаркета, теглени от тях. Пред полицейските служители, обвиняемия обяснил, че е закупил автомобила същия ден от гр. София и на собствен ход го е прибрал до гр. Пазарджик.

Във връзка с всичко това било отпочнато настоящото наказателно производство.

Видно от приобщената като писмено доказателство справка от СПП към ОД на МВР - Пазарджик, горепосоченият л.а. бил регистриран от П. на 21.11.2017 година.

          Така  описаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на обясненията на обвиняемия, дадени в съдебна фаза  процеса, показанията на свидетелите М. и К., дадени в досъдебната фаза на процеса и преценени като правно валидни при условията чл.378 ал.2, както и от писмените приобщени по делото.

          Съдът кредитира изцяло събраните по делото писмени и гласни доказателства и доказателствени средства, т.к. те са непротиворечиви и взаимно се допълват, като по безпротиворечив начин очертават гореописаната фактическа обстановка.

При така приетата фактическа обстановка и въз основа на събраните по делото доказателства съдът приема за безспорно установено, че обвиняемият е осъществил от обективна и субективна страна признаците на престъпния състав на чл.345 ал.2 във вр. с ал.1 от НК, като на 18.11.2017 г. в гр.П., е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил „..” с номер на рама: .., което не е регистрирано по надлежния ред, съгласно чл.140 от ЗДвП във вр. чл.2 от Наредба № 1-45 от 24.03.2000г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства.

 Авторството на деянието и другите обстоятелства за времето, мястото и начина на извършване се доказват по един несъмнен начин.  

Престъплението е осъществено при форма на вина пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 от НК, тъй като обвиняемият е съзнавал обстоятелствата, че на посочените по-горе дата, час и място е управлявал процесния автомобил, който има статут на МПС по смисъла на § 6, т.11 от ДР на ЗДП. Съзнавал е и това, че МПС не е било регистрирано като такова по надлежния ред, т.е. по  реда на чл. 140 и сл. от ЗДвП и чл. 2 от Наредба I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства на МВР и респ. за него няма издадени държавни контролни номера. На последно място, обвиняемият е имал и съзнанието, че няма право да управлява това МПС по пътищата отворени за обществено ползване, защото то не е било регистрирано, но въпреки всичко, преследвайки пряката си цел да се придвижи с мотопеда от една точка до друга, е сторил това. Обобщено казано, обвиняемият е предвиждал конкретно настъпването на общественоопасните последици на деянието си, т.е. че като управлява нерегистрираното МПС нарушава установения за това ред и обществените отношения свързани с транспорта, като същевременно е искал тяхното настъпване. Действал е с пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 от НК.

          При определяне размера на наказанието, което следва да бъде наложено на обвиняемия съдът се ръководи от изискванията на чл.36 от НК - относно целите на наказанието, както и от разпоредбите на чл.54 от НК - относно индивидуализацията на същото.

Обвиняемият е личност с ниска степен на обществена опасност. Видно от представените и приети по делото справка за съдимост и писмена характеристика е, че същият не е осъждан и не е криминално проявен. В конкретния случай обществената опасност на деянието е завишена предвид обстоятелството, че МПС е управлявано от гр.С. до гр.П.и в самия град.

Подбудите за извършване на деянието се коренят в личността на обвиняемия, в ниското му правосъзнание и правна култура.

          Съдът отчита фактите, че за умишленото престъпление по чл.345 ал.2 във вр. с ал.1  от НК се предвижда като най-тежко наказание лишаване от свобода до една година, както и обстоятелствата, че обвиняемият е пълнолетен, не е осъждан, не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел ІV глава VІІІ от общата част на НК към инкриминираната дата и от деянието не са причинени имуществени вреди. Поради това съдът приема, че са налице условията, предвидени в разпоредбата на чл.78А ал.1 от НК - за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност и налагане на административно наказание – глоба.

Като смекчаващи отговорността обстоятелства се отчетоха направените самопризнания, оказаното съдействие на органите на полицията, изразеното критично отношение към стореното и младежката възраст на дееца. Чистото съдебно минало не се отчете като смекчаващо отговорността обстоятелство, т.к. то е материалноправна предпоставка за приложението на диференцираната процедура по Глава ХХVІІІ от НПК. Отегчаващо обстоятелство не се отчете. 

 Предвид гореизложеното съдът даде пълен превес на смекчаващите отговорността обстоятелства и на основание чл.78А ал.1 от НК освободи от наказателна отговорност обв.П., като му наложи административно наказание глоба в минималния размер, предвиден в закона, а именно от 1000 лева, платима в полза бюджета на съдебната власт по сметка на ПРС, с което ще се постигнат целите на наказанието.

За да определи такъв размер на глобата съдът съобрази семейното, материално положение  и имотно състояние на обвиняемия и изходи от степента на вината му.

По изложените съображения съдът постанови решението  си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: