Определение по дело №15017/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 12547
Дата: 26 септември 2019 г.
Съдия: Христина Валентинова Колева
Дело: 20193110115017
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Варна, 26.09.2019г.



ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, XXXIX - ти състав, в закрито заседание, проведено на двадесет и шести септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Христина Колева

 

като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 15017 по описа на ВРС за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдът намира, че са налице предпоставките по чл. 130 ГПК за прекратяване на производството по делото, като съображенията за това са следните:

Производството е образувано по искова молба с правно основание чл.19 ЗГР от В.В.П. и Е.Д.М., в качеството им на родители на детето А.Е.М., род. на ***г***. В молбата са изложени твърдения, че след раждането на детето достигнали до извод, че детето е заченато от предишния брачен съжител на майката Андрей. Отправеното искане до съда е, да се допусне промяна в бащиното му име от „Е.“ на „Андреевич“ и във фамилното му име от „М.“ на „Петровский“ /фамилното име на майката/.

От извършената проверка в деловодната система на ВРС се установи, че гр.д. 9685/2019г. по описа на ВРС е образувано по искова молба от В.В.П. срещу Е.Д.М., с която са предявени обективно съединени искове, както следва: иск с правно основание чл. 127, ал. 2 СК за предоставяне на родителските права по отношение на детето А.Е.М. на майката В.В.П., при която да се определи и местоживеенето на детето, определяне на режим на личен контакт на бащата Е.Д.  М. с детето, осъждане на бащата да заплаща в полза на детето месечна издръжка в размер на 150 лева, считано от датата на влизане на решението в сила, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска; иск с правно основание чл. 127а, ал. 2 СК, за постановяване на съдебно решение, с което да бъде дадено разрешение, заместващо съгласието на бащата Е.Д.М., за пътуването в чужбина на детето А.Е.М., придружавано от майка си и определени от нея лица, многократно за неограничен срок от време, до навършване на пълнолетие. В хода на производството, страните са постигнали споразумение по всички спорни въпроси и делото е насрочено в о.с.з. Страните не оспорват, че Е.Д.М. е баща на детето А.Е.М..

 Съдът, като взе предвид доводите на страните и събраните доказателства, счете производството за недопустимо и подлежащо на прекратяване.

На първо място следва да се посочи, че чл. 64 – чл. 66, ал. 1 СК уреждат припознаването като административно производство. Съгласно чл. 65, ал. 1 СК то се развива пред административен орган по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на АПК – длъжностно лице по гражданско състояние. Регламентирана е процедурата и формата на извършването и отразяването му /чл. 64 – чл. 66, ал. 1 СК, чл. 49 ЗГР/. Вписването му в акта за раждане се извършва след осъществяване на преценка от административния орган, че са налице предпоставките на чл. 64 – 66, ал. 1 СК. Компетентността за това му е предоставена със закон – чл. 66, ал. 1 СК. По съществото си, вписването представлява волеизявление, с което се признава факт с правно значение, а именно, че припознаващият е родител на припознатото лице. С отразяването на това обстоятелство по реда на чл. 49 ЗГР в акта за раждане, то има доказателствена сила до установяване на неистинността му. Следователно вписването от длъжностно лице по гражданско състояние на декларирано припознаване в акт за раждане, има всички белези на административна услуга по смисъла на § 1, т. 2, б. А от ДР на ЗА и съответно представлява индивидуален административен акт по чл. 21 АПК, подлежащ на обжалване пред компетентния Административен съд.

При това положение установяването на произхода на детето, респ. вписването на различно лице в акта за раждане от посоченото при издаването му, следва да бъде осъществено по категоричен начин в нарочно производство по чл.64 СК /припознаване – пред административен орган, чийто отказ подлежи на обжалване пред съответния Административен съд/ или по чл.69 СК /иск за установяване или оспорване на произход от бащата – пред съответния Окръжен съд/.

В настоящия случай не се касае за поправка на акта за гражданско състояние, която да се дължи на грешка или пропуск, а се иска заличаване на вече вписани обстоятелства с твърдение, че баща на роденото дете А.Е.М. не е вписаният като такъв, а друго неиндивидуализирано лице. Такава промяна в акта за раждане не може да се извърши по реда на чл.19 ЗГР.

 Мотивиран от така изложените съображения, Варненски районен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 15017/2019г. по описа на ВРС, поради недопустимост на основание чл. 130 ГПК и ВРЪЩА молбата.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Варненски окръжен съд в едноседмичен срок от получаване на съобщението за постановяването му от молителя. 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: