Решение по дело №266/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 83
Дата: 24 юли 2020 г. (в сила от 24 юли 2020 г.)
Съдия: Кристина Иванова Тодорова
Дело: 20201800200266
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

          Р Е Ш Е Н И Е

 

     гр.София, 24 юли 2020 г.

 

 

           Софийски окръжен съд, наказателно отделение, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и четвърти юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                   Председател: НЕДЯЛКА НИКОЛОВА

                                                        Членове: КРИСТИНА ТОДОРОВА

                                                                        АНЕЛИЯ ИГНАТОВА

при секретаря Боровинова и с участието на прокурор от СОП Панчева, като разгледа докладваното от съдия Тодорова ч.н. дело № 266 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

          Производството е по реда на чл.45, във вр. с чл.44 ал.1-5 от ЗЕЕЗА.

          Образувано е по искане на прокурор от С.о.п. за разглеждане и допускане за изпълнение на Европейска заповед за арест /ЕЗА/, издадена на 02.03.2020 г. по преписка /дело/ № *** от Прокурор на Републиката към Съдебен съд Страсбург, Република Франция. В така представената от СОП Европейска заповед за арест, чието изпълнение се иска, е посочено, че същата се издава за предаване на лицето Ф.А., гражданин на ФР Германия, роден на *** г. в Република Турция, с местожителство ***,  с цел изпълнение спрямо него на наказание „лишаване от свобода” за срок от 10 /десет/ месеца и 22 дни, наложено му на основание влязло в сила съдебно решение от 04.04.2019 г. на Наказателен съд в Страсбург, Република Франция, постановено по дело № ***.

          В съдебно заседание пред настоящата инстанция, представителят на СОП поддържа искането си за предаване на лицето Ф.А. на компетентните френски власти, въз основа на издадената от последните Европейска заповед за арест, като сочи наличието на всички законови предпоставки за това.

          Договорният защитник на исканото лице – адв.Н.Н. заявява становище, че са налице законовите основания за изпълнение на процесната ЕЗА, като моли предвид даденото от подзащитния й съгласие за незабавното му предаване на издаващата държава, да бъде постановено решение в този смисъл.

          Исканото за предаване лице Ф.А. изрази в съдебно заседание съгласие за доброволното му предаване на компетентните органи на Република Франция.

          Софийски окръжен съд, в настоящия си съдебен състав, като прецени събраните по делото доказателства, обсъди изложените от страните доводи, във връзка с разпоредбата на чл.45 от ЗЕЕЗА, намери следното:

От съдържанието на така представената от прокуратурата Европейска заповед за арест е видно, че същата е издадена от компетентен орган на издаващата държава – Прокурор на Републиката към Съдебен съд Страсбург, Република Франция. В тази връзка следва да се отбележи, че според практиката на Съда на Европейския съюз /СЕС/ „издаващият съдебен орган“ може да бъде както съд, така и друг участващ в наказателното производство орган, който обаче трябва да действа независимо и обективно /да отчита както уличаващите, така и оневиняващите доказателства/ при изпълнение на функциите, присъщи на издаването на ЕЗА. Независимостта означава да съществуват подходящи устройствени и организационни правила, които да гарантират, че при вземане на решение за издаване на ЕЗА издаващият съдебен орган, когато не е съд, а прокурор, не е изложен на какъвто и да било риск от това да му бъдат давани конкретни указания за действия от страна на изпълнителната власт /вж. С-477/16 PPU т.42, С-508/18 и С-82/19 PPU т.51, 73 и 74 и др./. В този смисъл в решение по съединени дела С-566/19 PPU и С-626/19 PPU на СЕС се приема, че френските прокурори отговарят и на двата аспекта на критерия, тъй като са длъжни да бъдат не само обективни, но и разполагат със самостоятелност по отношение на органите на изпълнителната власт, когато вземат решение за необходимостта от издаване на ЕЗА. С оглед на това, този състав на СОС счита, че процесната Европейска заповед за арест е издадена от компетентен орган на издаващата държава.

С представената от СОП Европейска заповед за арест се иска посоченото в същата лице - Ф.А. да бъде задържано и предадено на посочения държавен орган /Прокурор на Републиката към Съдебен съд Страсбург/, с цел изпълнение на наказание спрямо него – лишаване от свобода” за срок от 10 /десет/ месеца и 22 дни, наложено му на основание влязло в сила съдебно решение от 04.04.2019 г. на Наказателен съд в Страсбург, Република Франция, постановено по дело № ***.

В самата ЕЗА е дадена пълна информация за самоличността на исканото лице – Ф.А., гражданин на ФР Германия, роден на *** г. в Република Турция, с местожителство ***. Съдът счита, че самоличността на исканото от френските държавни власти лице /описана по горепосочения начин в процесната ЕЗА/ напълно съвпада с тази на задържаното и представено по настоящото производство лице.

В Европейската заповед за арест е дадено и пълно и конкретно описание на фактическите обстоятелства, при които са били извършени престъпленията, за които е издадена заповедта, като тези обстоятелства сочат, че Ф.А. е осъден, тъй като е разрушил и повредил обществено полезно благо и е упражнил насилие върху носител на държавна власт, по време на манифестация в гр.Страсбург, на датата 25.02.2019 г. В ЕЗА тази престъпна дейност на исканото лице Ф. А. е квалифицирана като „разруха и повреда на чужда собственост, утежнено от две обстоятелства по време на манифестация и на обществено място“ – престъпление по чл.322-3, 322-1 ал.1, 322-3 ал.12, 322-15, 1,2,3,5,6 от Наказателния кодекс, л.211-13 ал.1 и л.211-14 от Кодекс Вътрешна сигурност и „насилие върху носител на държавна власт без неработоспособност по време на манифестация на обществено място“ – престъпление по чл.222-13, 222-44, 222-45, 222-47 от НК и л.211-13 и л.211-14 Кодекс на Вътрешна сигурност. За така описаните престъпления, за които е издадена ЕЗА е налице и изискването за двойна наказуемост, съгласно законодателството изпълняващата държава, доколкото същите представляват и престъпления по НК на РБ – по чл.216 от НК и по чл.325 ал.2 от НК.

В ЕЗА е посочено и наложеното на исканото лице наказание по влязлата в сила присъда на френските съдебни власти, а именно наказание лишаване от свобода за срок от 10 месеца и 22 дни затвор /остатък от наложено наказание по присъдата в размер на 1 година лишаване от свобода/, с което е изпълнено и условието за прилагане на ЕЗА, поставено в разпоредбата на чл.36 от ЗЕЕЗА.

Така изложените по-горе обстоятелства сочат на несъмнен извод за наличието на всички основания за изпълнение на Европейската заповед за арест по отношение на исканото лице Ф.А. и за предаването му на компетентните власти на Република Франция. По форма и съдържание издадената от последните ЕЗА отговаря на изискванията на чл.37 от ЗЕЕЗА. Европейската заповед за арест е издадена от компетентен орган на издващата държава. С нея се иска предаване на лицето въз основа на влязъл в сила съдебен акт - съдебно решение от 04.04.2019 г. на Наказателен съд в Страсбург, Република Франция, постановено по дело № ***. В проведеното на 20.07.2020 г. съдебно заседание, исканото лице Ф.А. изрази по реда на чл.45 ал.1 от ЗЕЕЗА, съгласие за предаването му на издаващата държава /но не заяви отказ от прилагане на принципа на особеността/, като не се възползва от правото си по чл.45 ал.2 от ЗЕЕЗА да го оттегли в предвидения в тази разпоредба 3-дневен срок.

По делото липсват данни за наличие на основанията на чл.39 и чл.40 от ЗЕЕЗА за задължителен или факултативен отказ за изпълнение на ЕЗА.

От събраните по делото писмени доказателства се установи, че срещу исканото лице Ф.А. няма образувано в РБългария наказателно производство и същият не е осъждан с влязла в сила присъда на територията на страната, поради което съдът прие, че не са налице и предпоставките на чл.52 от ЗЕЕЗА за отложено изпълнение на представената Европейска заповед за арест или за нейното изпълнение под условие. Още повече, че в случая съдът не може да допусне такова изпълнение на процесната ЕЗА /отложено или под условие/, доколкото естеството на настоящото съдебно производство – процедура при съгласие за предаване по смисъла на чл.45 от ЗЕЕЗА, предполага неприложимост на разпоредбата на чл.52 от ЗЕЕЗА /аргумент от чл.45 ал.3 от ЗЕЕЗА/. Не са налице предвидените в чл.45 ал.1, изр.3 от ЗЕЕЗА изключения от приложимостта на съкратената процедура за предаване – срещу Ф.А. няма висящо наказателно производство в РБългария за престъпление, различно от това, за което е издадена ЕЗА и същия не следва да търпи наказание за престъпление, различно от посоченото в ЕЗА. В процесната ЕЗА не е отбелязано изрично присъдата, въз основа на която същата е издадена, да е постановена в задочно проведено спрямо исканото лице наказателно производство, поради което съдът прие, че досежно конкретната ЕЗА не е приложимо и основанието за изборен отказ от изпълнението й, предвидено в разпоредбата на чл.40 ал.2 от ЗЕЕЗА. Не е налице и предвиденото в разпоредбата на чл.40 ал.1, т.2 от ЗЕЕЗА факултативно основание за отказ.

С оглед на всички гореизложени съображения, настоящият състав на СОС намира, че са налице законовите предпоставки за изпълнение на процесната Европейска заповед за арест, поради което следва да постанови решение за предаване на исканото въз основа на  тази заповед лице – Ф.А..

Воден от горното и на основание чл.45 ал.3 от ЗЕЕЗА, Софийският окръжен съд      

Р Е Ш И :

 

ДОПУСКА предаване на лицето Ф.А., гражданин на ФР Германия, роден на *** г. в Република Турция, с местожителство ***, с паспорт ***, издаден на 19.06.2020 г. в Германия, въз основа на Европейска заповед за арест, издадена на 02.03.2020 г. по преписка /дело/ № *** от Прокурор на Републиката към Съдебен съд Страсбург, Република Франция, на компетентните органи на Република Франция, с цел изпълнение на наказание спрямо него – лишаване от свобода за срок от 10 месеца и 22 дни, наложено му на основание влязло в сила съдебно решение от 04.04.2019 г. на Наказателен съд в Страсбург, Република Франция, постановено по дело № ***.

Решението е окончателно.

Преписи от същото да се изпратят незабавно на СОП, ВКП, Министерство на правосъдието, Дирекция „МОС” при МВР.

 

                                                    

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1./

 

 

                                                                       2./

 

 

 

 

 

 

 

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр.София, 24 юли 2020 г.

 

 

                                                 

 СЪДЪТ, след постановяване на решението си по чл.44 ал.7 от ЗЕЕЗА, намери, че следва служебно да се произнесе  по вземането на мярка за неотклонение „задържане под стража” по отношение на исканото за предаване лице Ф.А.. Това е така, доколкото с постановеното в днешното съдебно заседание решение настоящият съдебен състав допусна изпълнението на издадената срещу това лице Европейска заповед за арест, а разпоредбата на чл.44 ал.7 от ЗЕЕЗА в този случай задължава съда да вземе такава по вид мярка за неотклонение по отношение на исканото лице до фактическото му предаване на издаващата държава.

Воден от горното и на основание чл.309 ал.1 от НПК, във вр. с чл.66, вр. чл.44 ал.7 от ЗЕЕЗА, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ

         

ВЗЕМА на основание чл.44 ал.7, вр. чл.45 ал.3 от ЗЕЕЗА, мярка за неотклонение „задържане под стража” по отношение на Ф.А., гражданин на ФР Германия, роден на *** г. в Република Турция, с местожителство ***, с паспорт ***, издаден на 19.06.2020 г. в Германия, до фактическото му предаване на компетентните органи на издаващата държава.

Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – гр.София в 7-дневен срок, считано от днес.

 

 

 

 

              Председател:

 

 

                   Членове:1.

 

 

                                  2.