Решение по дело №72/2020 на Районен съд - Елена

Номер на акта: 260009
Дата: 14 август 2020 г. (в сила от 12 февруари 2021 г.)
Съдия: Пейо Иванов Приходков
Дело: 20204130200072
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260009

 

гр. Елена, 14.08.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

         Еленският районен съд в публичното заседание на петнадесети юли две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                      Председател: Пейо Приходков

при секретаря Светлана Пашова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 72 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

         С НП № 4000000256/29.04.2020 г. на И. Ф. Директор на Областна дирекция по безопасност на храните – Велико Търново за нарушениe на чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност на осн. чл. 27, чл. 53 и чл. 83 от ЗАНН и чл. 416, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност на „******“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление гр. ******, ул. „******“ № ******, представлявано от Г.К.Т.с ЕГН **********, е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 500.00 лв. (петстотин лева).

         Постъпила е жалба от „******“ ЕООД гр. ******, представлявано от управителя ***, чрез адв. Н.А.И. от ВТАК, против НП. Счита, че последното е неправилно, незаконосъобразно и необосновано, както и че е издадено в нарушение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, за което излага подробни съображения. Моли съда да постанови решение, с което да отмени НП. Претендира присъждане на направените разноски по делото.

         Жалбоподателят „******“ ЕООД гр. ****** и защитникът му адв. Н.А.И. от ВТАК, редовно призовани, не се представлява, съотв. не се явява в съдебно заседание.

         Ответник-жалба Областна дирекция по безопасност на храните – Велико Търново, редовно призован, се представлява в съдебно заседание от адв. *****от ВТАК. Последната оспорва подадената жалба. Моли да се потвърди НП като правилно и законосъобразно. Претендира присъждане на направените разноски по делото.    

         Районна прокуратура – Велико Търново, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание и не взема становище.

         Районният съд, като провери изцяло НП и по повод направените в жалбата оплаквания, взе предвид становищата на страните и обсъди и прецени събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

         Жалбата е допустима, тъй като е подадена в 7-дневния срок, визиран в чл. 59 от ЗАНН, видно от пощенски плик с баркод R PS 5000 019QX6 P и клеймо 15.05.2020 г. на „Български пощи“ ЕАД – Пощенска станция гр. Велико Търново, и е доставена в ОБДХ – Велико Търново, където е входирана под вх. № ***/***Същата, разгледана по същество, е основателна.

         Видно от КП № 0000765/***г., такъв е съставен от д-р Н.М. ***, и д-р Д.Д. ***, в присъствието на Г.К.Т.– собственик на „******“, и д-р И.Й. – ЧВЛ, обслужващ обекта, за извършена проверка по Заповед № ***на директора на ОДБХ – Велико Търново в животновъден обект № ***в с. *** общ. ****** на фирма „******“ ЕООД. В същия е посочено следното: към днешна дата в ИИС на БАБХ в обект с № ***се водят 588 бр. овце; с четящо устройство са проверени всички налични животни във фермата; установено е наличие на 504 броя овце с пълен комплект идентификатори и 5 бр. животни с паднали марки; на животните с паднали марки са поставени заместващи идентификатори; установена е липсата на 79 бр. животни; съставен е АУАН № ***/***г.; липсват уведомления за напуснали обекта животни. С КП са дадени следните предписания: да се изпълняват разпоредбите на ЗВМД и своевременно да се уведомява за липсващи животни, съгласно чл. 132 от същия закон.  

         Приложени са заповед № ***на Директора на ОДБХ – Велико Търново и регистър на обекти с епизоотично значение.

         От АУАН № ***/***г. е видно, че е съставен такъв от д-р Н.Д. М.гл. инспектор в ОБДХ – Велико Търново срещу „******“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление гр. ******, представлявано от Г.К.Т.с ЕГН **********, в присъствието Г.К.Т.– представляващ жалбоподателя, както и в присъствието на свидетелите д-р Д.Г.Д. и д-р И.Й.Й.. В същия е вписано, че на ***г. при проверка на животните в животновъден обект на „******“ ЕООД е установена липса на 79 бр. животни от животновъдния обект с № ***в с. *** общ. ******; липсват уведомления до ЧВЛ д-р Й. за продадени, умрели, заклани и напуснали обекта животни. В съставения документ като нарушена е вписана разпоредбата на чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност от 02.05.2006 г., с посл. изм. 22.03.2019 г. АУАН е подписан на ***г. от актосъставителя, свидетелите и законния представител на нарушителя. На последния е връчен препис от документа на ***г., за което обстоятелство същият е положил подпис.

         Въз основа на АУАН № ***/***г. е изготвено НП № 4000000256/29.04.2020 г. от зооинж. М.И.В.– И. Ф. Директор на Областна дирекция по безопасност на храните – Велико Търново срещу „******“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление гр. ******, представлявано от Г.К.Т.с ЕГН **********. В същото е посочено, че на ***г. при извършена физическа и документална проверка на основание заповед № ***на Директора на ОДБХ – Велико Търново от д-р Н.М. – гл. инспектор и д-р Д.Д. – гл. инспектор, отдел „Здравеопазване на животните“ при ОДБХ – Велико Търново в животновъден обект с № 5157-0086, находящ се в с. *** общ. ******, стопанисван от „******“ ЕООД, в присъствието на Г.К.Т.– управител на фирмата и д-р И.Й. – регистриран ветеринарен лекар, обслужващ животновъдния обект, е установена липса на 79 бр. животни, които не са открити в животновъдния обект; съгл. справка в ИИС на БАБХ към ***г. в животновъден обект с № ***се отглеждат 588 бр. овце; след проверка с четящо устройство на всички налични в обекта животни са констатирани 504 бр. овце с пълен комплект идентификатори и 5 бр. овце с паднали ушни марки, като на последните са поставени заместващи идентификатори; не са намерени 79 бр. овце, които са заведени по ИИС на БАБХ, като отглеждани в него; липсват подадени от „******“ ЕООД писмени уведомления до регистрирания ветеринарен лекар, обслужващ обекта – д-р И.Й., за продадени, умрели, заклани или напуснали обекта животни, които са основания за отписване им като домуващи в обекта по ИИС на БАБХ. Като нарушена е вписана разпоредбата на чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. На жалбоподателя на осн. чл. 27, чл. 53 и чл. 83 от ЗАНН и чл. 416, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 500.00 лв. Наказателното постановление е връчено на „******“ ЕООД на 14.05.2020 г., видно от приложеното известие за доставяне с баркод ИД *******.

         По делото са приложени Заповед № ***, Заповед № ***, Заповед № *** Заповед № ***на Изпълнителния директор на БАБХ.   

         По делото са приложени справки от ТР. От същите е видно, че в последния е вписано „******“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление област Велико Търново, община ******, гр. ******, ***ул. „******“ № 1, ап. офис 6, представлявано от управителя ***.

         По делото са приложени разпечатка от четящо устройство – 4 листа, справка по идентификатори на овце, които не са намерени в ЖО ***на ***г. – 1 лист, сравнителна таблица на идентификаторите на животните в ЖО ***към ***г. – 3 листа, ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни издавано от информационната система № *******ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни издавано от информационната система № *******,   ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни издавано от информационната система № ***ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни издавано от информационната система № ***, ветеринарно-медицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни издавано от информационната система № *******, ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни издавано от информационната система *** и ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване/транспортиране на животни издавано от информационната система № *******

         По делото са разпитани в качеството на свидетели актосъставителят Н.Д.М., свидетелите по акта Д.Г.Д. и И.Й.Й..

         От събраните по делото писмени доказателства и показанията на разпитаните свидетели и установената чрез тях фактическа обстановка се налагат следните правни изводи:

         Настоящата инстанция намира, че от доказателствата по делото не се установява по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. Ето защо не е следвало да се издава НП срещу жалбоподателя. Описаната фактическа обстановка, предвид доказателствените материали, не е от естество да обоснове извод, че е налице осъществено деяние, а именно нарушение по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Не са налице обективните и субективните признаци на такова нарушение. Изводът, направен в акта от актосъставителя и издаденото въз основа на него наказателно постановление от директора на ОБДХ – В. Търново, че жалбоподателят е нарушил чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност и е осъществил състава на нарушение по чл. 416, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е неправилен. Посочената правна квалификация не кореспондира на фактическата обстановка, която актосъставителят, съотв. наказващият орган са изложили и приели, че се подкрепя от материалите, събрани в хода на адм.-наказателното производство. Нарушен е материалния закон, в следствие на което е налице неправилно приложение на нормата на чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност и тази на чл. 416, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. По тази съображения настоящата инстанция не споделя фактическите и правните изводи на актосъставителя в АУАН и на наказващия орган в НП като неправилни, което е недопустимо при търсене и реализиране на адм.-наказателна отговорност. С оглед на изложеното съдът намира, че атакуваното постановление е незаконосъобразно и необосновано.

         Освен изложеното по-горе, при извършената служебна проверка, съдът констатира, че АУАН и НП страдат от пороци, както и че в хода на адм.-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. В нарушение на чл. 42, т. 3, т. 4 и т. 5 и чл. 57, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗАНН в АУАН и в НП не се съдържа пълно описание на нарушението, дата и място на извършване на нарушението, на обстоятелствата, при които е извършени то, и на доказателствата, които го потвърждават. Както в АУАН, така и в НП липсва пълно описание на нарушението, датата и мястото на извършване на нарушението и на обстоятелствата, при които е извършено, както и законните разпоредби, които са нарушени. Така и не става ясно какво нарушение е установено и коя правна норма е нарушена. В АУАН и НП са посочени нарушения, които са квалифицирани като едно по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Нормата, посочена в АУАН и НП – чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е конкретна и съдържа правило за поведение, но нито актосъставителят, нито наказващият орган са описали в съставените от тях документи признаците от обективната и субективната страна на нарушението, кореспондиращо на тази правна норма. В случая нито в АУАН, нито в НП е посочено в какво се състои нарушението по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, което прави невъзможна преценката на съда дали нарушението е извършено и в какво се изразява то. На практика в акта и НП не е отразено кои действия или бездействия от страна на жалбоподателя са осъществили състав на нарушение. В същите е налице липса изобщо на посочване на съставомерно поведение, за да се прецени кога и как е извършено нарушение въобще. Налага се извод, че липсва описание с конкретно посочване на предписаното дължимо поведение, както и конкретното деяние (действие или бездействие), посредством което е извършено конкретно нарушение. Още повече, в случая в НП се твърди нарушение по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (преди изменението с ДВ, бр. 13/14.02.2020 г.), съгласно която разпоредба собствениците, съответно ползвателите на животновъдни обекти със селскостопански животни в срок до 24 часа преди транспортиране, промяна на собствеността или клане на животни от видове, които подлежат на идентификация, предназначени за лична консумация, писмено уведомяват ветеринарния лекар, обслужващ животновъдния обект. В случая е следвало да се посочи конкретно кои изисквания са нарушени, дали се касае за транспортиране, промяна на собствеността или клане на животните, и кои конкретни изисквания, кога и как не са спазени. Липсата в АУАН и НП на дата и място на извършване на нарушението, на точно и цялостно описание на нарушението и на кореспондиращата му законна разпоредба, която е нарушена, винаги е от категорията на съществените процесуални нарушения и води до ограничаване на правото на защита на нарушителя. Освен това в акта и наказателното постановление липсва индивидуализация на животните – отразяване на номера на ушни марки, поради което не може да се прецени на кого са собственост същите, а само собственикът на животните е наказателноотговорно лице по чл. 416, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Освен това както в АУАН, така и НП се твърди, че липсвали подадени уведомления до ветеринарния лекар, обслужващ обекта, за умрели животни. Ако това е така, то деянието не е нарушение по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, а е такова по чл. 132, ал. 1, т. 5 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, съотв. приложимата санкционна норма не е на чл. 416, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, а е на чл. 417, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. 

        Следва  да се подчертае, че изпълнителното деяние по повдигнатото административно нарушение по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност е под формата на бездействие. Едно бездействие може да бъде квалифицирано като административно нарушение тогава, когато представлява неизпълнение на нормативно установено задължение за определено действие. Началният момент, от който бездействието е релевантно за съставомерността на деянието и е налице довършено нарушение е денят, следващ изтичането на законово регламентирания срок за изпълнение на задължението. В случая в съдържанието на наказателното постановление не е посочен нито началния момент, от който следва да се счита възникнало задължението по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност за собственика на селскостопанските животни, нито датата на извършване на нарушението – т.е. датата, на която е налице довършено нарушение и основание за налагане на административно наказание по чл. 416, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Това сочи на допуснато от адм.-наказващия орган нарушение на императивното изискване по чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Датата на извършване на нарушението е съществена характеристика на всяко административно нарушение и е посочена от законодателя като самостоятелен елемент от съдържанието на наказателното постановление. Датата на нарушението е от значение както за определяне на приложимия по смисъла на чл. 3, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН закон, така и за преценката дали актът за установяване на административно нарушение е съставен при спазване на срока по чл. 34, ал. 1, изр. второ, предл. второ от ЗАНН. В случая нито в съставения АУАН, нито в издаденото въз основа на него наказателно постановление, е посочена датата, на която за собственика на животновъдния обект е възникнало задължението по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, неизпълнението на което задължение в законово регламентирания срок да релевира извършено нарушение по чл. 416, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. А точното и правилно посочване на датата на възникване на задължението по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, на срока за неговото изпълнение и на датата на извършване на нарушението, е от значение не само за формалната изрядност на наказателното постановление от гл. т. съответствието на неговото съдържание с изискванията на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Касае се за обстоятелства, свързани с обективни признаци от състава на нарушението и релевантни за наличието на съставомерно от обективна страна деяние, от значение за преценката дали е извършено твърдяното от адм.-наказващия орган нарушение по повдигнатото административно обвинение. Липсват каквито и да е било данни, още по-малко обективирани в наказателното постановление при описанието на нарушението, които да сочат кога за жалбоподателя е възникнало задължението по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, съотв. дали е изтекъл нормативно регламентирания срок за уведомяване на обслужващия животновъдния обект ветеринарен лекар за напусналите (транспортиране, промяна на собствеността или клане) обекта животни и доколко е налице довършено нарушение по чл. 416, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Административните наказания са форма на държавна принуда – репресивни мерки, водещи до ограничаване на права или вменяване на задължения, по повод неправомерно поведение на определено лице. Именно с оглед този характер на административните наказания законодателят е предвидил строго формални процесуални правила за реализирането на административнонаказателната отговорност. В този смисъл всяко формално нарушение на изискванията за индивидуализация на извършеното нарушение опорочават наказателното постановление и са основание за неговата отмяна. Ето защо при правилно приложение на закона се налага извод, че доколкото датата на извършване на нарушението е основен елемент от императивния реквизит на наказателното постановление по чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, чрез който се лимитират пределите на административното обвинение от фактическа страна, допуснатото формално нарушение е от категорията на съществените такива, довело до ограничаване правото на защита на нарушителя, реализиращо се в рамките на фактически и юридически формулираното съдържание на наказателното постановление. Нещо повече – това нарушение води до невъзможност да бъде осъществен съдебен контрол за материална законосъобразност на наказателното постановление – налице ли вмененото на санкционираното лице неизпълнение на задължение по чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.  

         Съдът намира констатираните от процедурен характер нарушения за съществени. Същите опорочават както акта, така и НП. Нарушенията са довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя и същите не могат да бъдат санирани. Наказаният е бил поставен в невъзможност да научи и разбере конкретното обвинение и да организира защита си. Наказателното постановление се явява незаконосъобразно и необосновано. Като такова същото следва да се отмени изцяло.

         По разноските:

         Жалбоподателят претендира направени разноски по делото, които са в размер на 300.00 лв. – заплатено адвокатско възнаграждение. Ответник-жалба не е направил възражение за прекомерност на същите.     С оглед на изложените съображения и на осн. чл. 63, ал. 3 от ЗАНН във вр. с чл. 143 от АПК на жалбоподателя „******“ ЕООД гр. ****** следва да се присъдят направените по делото разноски, които са в размер на 300.00 лв.

         При този изход на делото в полза на ответник-жалба не се следват разноски за осъществено процесуално представителство и защита от адвокат. Освен това, между тях е договорено възнаграждение, което е платимо по банков път, но доказателства за такова плащане липсват.

         Воден от изложените съображения, Районният съд

 

Р   Е   Ш   И:

 

         ОТМЕНЯ Наказателно постановление № **********/29.04.2020 г., издадено от И. Ф. Директор на Областна дирекция по безопасност на храните – Велико Търново, с което за нарушение на чл. 132, ал. 1, т. 6 от Закона за ветеринарномедицинската дейност на осн. чл. 27, чл. 53 и чл. 83 от ЗАНН и чл. 416, ал. 2 във вр. с ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност на „******“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление гр. ******, ул. „******“ № ******, представлявано от Г.К.Т.с ЕГН **********, е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 500.00 лв. (петстотин лева), като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО и НЕОБОСНОВАНО.   

         ОСЪЖДА Областна дирекция по безопасност на храните – Велико Търново, гр. Велико Търново, ул. „Славянска“ № 5 да заплати на „******“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление гр. ******, ул. „******“ № ******, представлявано от Г.К.Т.с ЕГН **********, сумата 300.00 лв. (триста лева), представляваща направени разноски по делото.  

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Велико Търново в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                              Районен съдия: