Решение по дело №3165/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1028
Дата: 9 юли 2021 г. (в сила от 12 август 2021 г.)
Съдия: Даниела Динева Драгнева
Дело: 20197040703165
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 1028             Година 09.07.2021            Град Бургас

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, Х състав, на единадесети юни две хиляди  двадесет и първа година, в публично заседание, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела Драгнева

 

Секретаря Йовка Банкова

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдия Драгнева административно дело № 3165 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 и следващите от Административно процесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.112, ал.1, т.4 от Закона за здравето (ЗЗ).

Образувано е по жалба на И.Г.Т. с ЕГН **********, с постоянен адрес *** срещу експертно решение № 2188 от заседание № 189 от 08.10.2019г. на Специализиран състав по Хирургични и Ортопедични болести при НЕЛК гр.София, в частта относно определения процент на трайно намалена работоспособност – 40 %. Счита решението, в обжалваната част, за незаконосъобразно, постановено при съществени нарушения на материалния закон и прави искане да бъде отменено и да се върне преписката на административния орган за ново произнасяне.  

Ответникът – Национална експертна лекарска комисия гр.София, редовно уведомен, изразява становище за неоснователност на жалбата.

Заинтересованите страни – Териториално поделение на НОИ Бургас, Втори състав на ТЕЛК към МБАЛ Бургас, Регионална дирекция „Социално подпомагане“ Бургас, Районно здравноосигурителна каса Бургас, Агенция за хора с увреждания София и „Вулкан“АД, редовно призовани, не изразяват становище по жалбата.

Съдът след като прецени събраните по делото доказателства, от фактическа страна намира за установено следното:

И.Т. е бил хоспитализиран на 15.06.2011г. след ПТП с наранявания на двата горни крайника (конваксация на лява предмишница с кожен дефект и рана на дясна ръка) в МБАЛ Пловдив, като с експертно решение №1263 от заседание 091/10.05.2012г. на втори състав на ТЕЛК – Общи заболявания е освидетелстван с оценка на работоспособността - 52%, със срок на инвалидността 2 години.  В последствие през 2014г. е преосвидетелстван с ЕР на ТЕЛК №1577 от заседание 102/02.06.2014г. – 52% трайно намалена работоспособност, съответно през 2016г. с ЕР на ТЕЛК № 1346 от заседание 115/22.06.2016г. с 54% трайно намалена работоспособност.

С експертно решение № 1566 от заседание № 118/24.06.2019г. на втори състав на ТЕЛК при УМБАЛ Бургас при преосвидетелстване на И.Т. е определена 40% трайно намалена работоспособност за срок от три години, с водеща диагноза „Смазване на предмишница“ при общо заболяване „Ограничени движения включително и ротация на лява лакътна става. Състояние след резекция на проксималния радиус. Ограничени движения на лява китка. Периферна стволова увреда на н.улнарис в ляво умерена степен“.

Решението на ТЕЛК е обжалвано от И.Т. пред НЕЛК София с жалба вх.№ 360/18.07.2019г. и с експертно решение № 2188 от заседание № 189/08.10.2019г. на Специализиран състав по Хирургични и Ортопедични болести при НЕЛК София, на основание чл.50, ал.1 от ПУОРОМЕ/2018 по медицинската и друга документация, то е потвърдено.

С жалба вх.№ АС-903/19.11.2019г., подадена в срока по чл.149, ал.1 от АПК, е обжалвано експертно решение № 2188 заседание № 189/08.10.2019г. на Специализиран състав по Хирургични и Ортопедични болести на НЕЛК.

По делото е допусната и приета съдебно-медицинска експертиза изготвена от вещо лице ортопед-травматолог, в заключението по която е описан видът и степента на уврежданията на И. Ташев. Извършен е преглед на лицето на 28.10.2020г. при който е установено добро общо състояние, оперативен белег след извършена кожна пластика по предно-външна повърхност на предмишницата и лакътна става. Установена е хипотрофия на мишницата, предмишницата и ръката, ограничен обем движения в лявата лакътна става при изправяне и сгъване, ограничения в ставното съединение между костите на предмишницата (радио — улнарната става), ограничено обръщане на дланта назад и напред (пронация до ъгъла 10 градуса и супинация ограничена до ъгъла 0 градуса, при норма 90), ограничения в ставата на китката при сгъване и разгъване (гривнена става, при разгъване ограничена до ъгъла 15 градуса при норма 70 и при сгъване ограничена до ъгъла 60 градуса при норма 90). Ограничен обем движение на пръстите на ръката, невъзможна опозиция на палеца по отношение на останалите пръсти на ръката и значително намалена сила на захвата на ръката, изразена мускул на атрофия на ръката, нарушена чувствителността в областта нa IV и V пръсти. По мнение на експерта тези клинични данни за нарушения на основните функции на ръката са предполагаемо следствие на увреждане на периферните нерви в резултат на получената тежка травма на предмишницата, като е посочил необходимост от нервно-функционално изследване на увредения крайник и последваща консултация с невролог, за уточняване на тежестта на увреждането на нервно-мускулните анатомични структури на ръката, което ще даде комплексна преценка на степента на нарушенията и функцията на ръката.

По делото е допусната и приета съдебно-медицинска експертиза изготвена от вещо лице - невролог. Към датата на прегледа, извършен на 27.05.2021г. лекарят е установил аналогично на описаното по-горе добро, общо състояние, наличие на множество оперативни белези по левия горен крайник, с изразена мускулна хипотрофия. Констатирал е ограничени движения в ставите и пръстите, невъзможна опозиция на палеца спрямо останалите пръсти, СР - липсват в ляво, нарушение на сетивността в IV - V пръст на лявата ръка, които клинични данни е преценил като нарушение на функцията на ръката, вследствие увреда на периферните нерви, в резултат на тежката травма при ПТП.

При така изложените фактически данни, които се подкрепят от приложените по делото писмени доказателства съдът достигна до следните правни изводи:

Съобразно разпоредбата на чл.168, ал.1 от АПК, съдът преценява законосъобразността на оспорения административен акт на всички основания по чл.146 от АПК.

Съгласно чл.142, ал.1 от АПК, съответствието на административния акт с материалния закон се преценява към момента на издаването му, а съгласно ал.2, установяването на нови факти от значение за делото след издаване на акта се преценява към момента на устните състезания.  

Обжалваното решение е издадено от компетентен колективен административен орган в кръга на неговите правомощия, въз основа на нормативно установени, предшестващи издаването му действия, в съответната писмена форма и съдържа необходимите реквизити.

Решението е издадено в съответствие с материалноправните изисквания на закона.

Съгласно чл.101, ал.7 от ЗЗ, принципите и критериите на медицинската експертиза, редът за установяване на временна неработоспособност, видът и степента на увреждане, степента на трайно намалена работоспособност, потвърждаване на професионална болест, както и условията и редът за извършване на медицинска експертиза по чл.103, ал.3 се определят с наредба на Министерския съвет.

В случая приложима е Наредбата за медицинската експертиза (НМЕ), приета с ПМС № 120 от 23.06.2017г., обн., ДВ, бр. 51 от 27.06.2017 г., в сила от 27.06.2017г., като съгласно чл.3, ал.2 експертизата на трайно намалената работоспособност, на вида и степента на увреждане на лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68 от КСО, се осъществява от ТЕЛК и НЕЛК, като относимите материалноправни разпоредби и административнопроизводствени правила са регламентирани в глава четвърта „Експертиза на трайно намалена работоспособност и на вида и степента на увреждане“.

Съгласно чл.62 от НМЕ, видът и степента на увреждането/степента на трайно намалената работоспособност се определя въз основа на представената медицинска документация, обективизираща степента на увреждане и функционален дефицит на заболелия орган и/или система, и при необходимост – въз основа на подробна клинико-експертна анамнеза, задълбочен клиничен преглед и насочени лабораторни и функционални изследвания.

Съгласно чл.63 от НМЕ установеното увреждане, стадият на неговото развитие и обусловеният функционален дефицит се съобразяват със съответната отправна точка съгласно приложение № 1.

Определящо за експертното решение е приложението на разпоредбите на Приложение № 1 към чл.63, ал.1 от НМЕ, по реда на което се извършва преценка на установеното увреждане, стадият на неговото развитие и обусловеният функционален дефицит, както и съобразяването на процента ТНР със степента на установения функционален дефицит и определянето на крайния процент намалена работоспособност при спазването на Методиката за прилагане на отправните точки за оценка на ТНР в проценти - Приложение № 2 към чл. 63, ал. 3 от НМЕ.

По смисъла на §1, т.35 от ДР на ЗЗ „Трайно намалена работоспособност“ е състояние, при което поради хронично травматично или нетравматично увреждане (болест) лицето е с ограничена работоспособност във връзка с траен функционален дефицит на съответен увреден орган или система.

В случая, с обжалваното решение е потвърден процентът на трайно намалена работоспособност - 40 %,  определен в решението на ТЕЛК, с което от своя страна жалбоподателят е преосвидетелстван след преглед, като оценката на трайно намалената му работоспособност е променена от 54% на 40%. По-високият процент е определен с предходно ЕР на ТЕЛК № 1346 от заседание 115/22.06.2016г., чийто тригодишен срок е изтекъл, по повод на което е извършено и преосвидетелстването, предмет на настоящото производство. Това изменение е извършено на основание чл.50, ал.1 от ПУОРОМЕ/2018г. съобразно представената медицинска документация и след запознаване с преписката на ТЕЛК, данните за историята на заболяването на жалбоподателя, здравословното му състояние, което е установено въз основа на извършения преглед от ТЕЛК.

Съгласно Приложение № 1, отправни точки за оценка на трайно намалената работоспособност и на вида и степента на увреждане в проценти, част I – Заболявания на опорно-двигателния апарат, Раздел I Общи правила процентът на трайно намалената работоспособност при тези заболявания се определя съобразно функционалните ограничения на опорно-двигателния апарат и отражението им върху другите органи и системи. Изводите на административния орган за следващият се процент трайно намалена работоспособност/степен на увреждане, с които е обосновано процесното експертно решение се основават на отправните точки от: част I, Раздел VIII Увреждания на горните крайници, т.16 Ограничени движения и контрактури на лакътната става, в случая дефинирани по т.16.2 - напреднала степен – включително ограничени ротаторни движения на предмишницата (16.2.1. едностранно – 40 %), т.19 Псевдоартроза на предмишницата, в случая дефинирана по т.19.3 псевдоартроза на улната или радиуса – 30 %, т.22 Ограничена подвижност на китката, в случая определена по т. 22.1 лека степен (например флексия-екстензия до 40°–0°–40°) – 10 %; и по част VII Нервни Болести, т. 11. Увреждания на периферните нерви, в случая определени по т.:11.2.2 средна степен – 20 %;

Трайно намалената работоспособност на жалбоподателя определена с ЕР на ТЕЛК № 1346 от заседание 115/22.06.2016г. на 54% е с аналогични показатели на горепосочените отправни точки за оценка, като разлика има само в показателя касаещ ограничената подвижност на китката, която към онзи момент е преценена от ТЕЛК в тежка степен и дефинирана по т.22.2 тежка степен – 30 %, а към настоящия с решението е преценена в лека степен.

Жалбоподателят възразява, че от момента на увредата настъпила вследствие на претърпяно ПТП до настоящия момент няма никаква промяна в здравословното му състояние, в частност в движението на лявата му ръка, поради което определеният процент на трайно намалена работоспособност е постановен в нарушение на материалния закон.

Съгласно подробните заключения на двете вещи лица, които се кредитират от съда, като компетентни и безпристрастни, в случая не е налице промяна в здравословното състояние на жалбоподателя, в посока подобрение от 2016г., когато е било предходното освидетелстване до настоящия момент. Въпреки това правилно е определен процента му на трайна неработоспособност, с оглед настъпилата законодателна промяна и действащите към момента на издаване на обжалваното решение разпоредби на НМЕ.

Към момента на постановяване на предходното решение на ТЕЛК – 22.06.2016г. е била действаща НМЕ - отменен 27.06.2017г. Съгласно чл.63, ал.3 от тази НМЕ, при наличие на множествени увреждания, посочени като отправни точки в приложение № 1, крайният процент на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) се определя по Методиката за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) в проценти съгласно приложение № 2.

Съгласно т.III от Приложение № 2 „Методика за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) в проценти (в редакцията към 22.06.2016г.), когато са налице няколко увреждания, за всяко от които в отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност е посочен отделен процент, но не е посочена такава комбинация от увреждания, общата оценка на трайно намалената работоспособност се определя, като за основа се взема най-високият процент по съответната отправна точка и ако той не е 100 %, към него се прибавят от 5 до 20 % от сбора на процентите на останалите увреждания. Прибавеният процент е в зависимост от общото състояние на освидетелстваното лице, но не може да бъде по-висок от най-високия процент за останалите увреждания.

За да определи 54 % намалена работоспособност, през 2016г. ТЕЛК е приел, че се определят 40 % за ограничени движения включващи ротация в ляв лакът, след коонквасация на антибрахиум по част 1, раздел 8, т.16.2, 30 % състояние след резекция за проксималния радиус по част 1, раздел 8, т.19.3, 20 %  за ограничени движения в лява китка по част 1, раздел 8, т.22.2 и 20 % за  периферно стволова увреда на н.улнарис в ляво, умерена степен по част 7, т.11.2.2. При така определите отделни проценти на неработоспособност, за посочените четири увреждания е определен общ процент намалена работоспособност 54 %, като съгласно цитираната т.III от Приложение № 2, за основа е взет най-високия процент 40 %, към който са прибавени 14 %. Тези 14 % са определени от сбора на процентите на останалите увреждания 70 % (30 % + 20 % + 20 %) умножени по 20 %.

Към момента на постановяване на обжалваното решение – 08.10.2019г. е действаща НМА, приета с ПМС 120/23.06.2017г. Съгласно чл.63, ал.3 от НМЕ, в приложимата редакция в сила от 03.08.2018г., при наличие на множествени увреждания, посочени като отправни точки в приложение № 1, процентът на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) се определя по Методиката за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) в проценти съгласно приложение № 2.    

Съгласно т.III от Приложение № 2 „Методика за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) в проценти, когато са налице няколко увреждания, независимо дали са за заболявания от общ характер, или за заболявания с причинна връзка, за всяко от които в отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане е посочен отделен процент, оценката на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане се определя, като се взема най-високият процент по съответната отправна точка на най-тежкото увреждане. Останалите проценти за съпътстващите увреждания не се вземат предвид при оценката, но се изписват в мотивната част на експертното решение.

В съответствие с посочените изисквания, в решенията на ТЕЛК и НЕЛК са изписани всички увреждания на жалбоподателя и предвидения за всяко от тях процент неработоспособност, а именно: 40 % за лява лакътна става с изразен функционален дефицит, с дефицит и на ротацията по част 1, раздел 8, т.16.2.1; 30 % за резицирана проксимална част от радиуса по част 1, раздел 8, т.19.3; 10 %  за ограничени движения в лява китка по част 1, раздел 8, т.22.1 и 20 % за  периферно стволова увреда на н.улнарис в ляво, умерена степен по част 7, т.11.2.2.

При така определите отделни проценти на неработоспособност, за посочените четири увреждания и съобразно изискванията на т.III от Приложение № 2, е определен процент на неработоспособност 40 %, като е взет най-високият процент по съответната отправна точка на най-тежкото увреждане.

В случая, правилно не са взети в предвид останалите проценти за съпътстващите увреждания, с оглед изрично предвиденото в т.III от Приложение № 2 на НМЕ, в редакцията действала към този момент. Такава възможност е била предвидена в т.ІV от Приложение № 2 на НМЕ, но тя касае случаите, когато са налице две или повече увреждания, за всяко от които в отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане е посочен отделен процент, и най-малко две от тях са с определен процент трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане – 50 или над 50 на сто, независимо дали са за заболявания от общ характер, или за заболявания с причинна връзка, оценката на трайно намалената работоспособност/вида и степента на увреждане се определя, като се взема най-високият процент по съответната отправна точка на най-тежкото увреждане и към него се прибавят 20 на сто от сбора на процентите на всички съпътстващи увреждания. Доколкото в случая за две и повече от уврежданията на жалбоподателя не е предвиден най-малко 50 % трайна намалена работоспособност, правилно не е приложена т.ІV от Приложение № 2 и към процента на основното увреждане не е прибавен съответния процент от сбора на процентите на съпътстващите заболявания и е определен общ процент на трайно намалена работоспособност – 40 %.

С оглед на изложеното, следва да се приеме, че правилно в обжалваното решение е определен процента на трайно намалена работоспособност на И.Г.Т., а подадената от него жалба, следва да бъде отхвърлена, като неоснователна.

Мотивиран от горното, Административен съд Бургас, Х-ти състав

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на И.Г.Т. с ЕГН **********, с постоянен адрес *** срещу експертно решение № 2188 от заседание № 189 от 08.10.2019г. на Специализиран състав по Хирургични и Ортопедични болести при Национална експертна лекарска комисия гр.София, в частта относно определения процент на трайно намалена работоспособност - 40%.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

СЪДИЯ: