Решение по дело №100/2019 на Районен съд - Севлиево

Номер на акта: 47
Дата: 5 юни 2019 г. (в сила от 30 септември 2019 г.)
Съдия: Павел Ванев Неделчев
Дело: 20194230200100
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

47

гр. Севлиево, 05.06.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Севлиевският районен съд, в публично заседание

на осми май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

Председател: Павел Неделчев

              

при секретаря РЕФУЗЕ ОСМАНОВА

в присъствието на прокурора .........................,

като разгледа докладваното от съдията Неделчев АНД № 100 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по глава ІІІ, раздел V от ЗАНН - Обжалване на наказателните постановления. Образувано е по жалба от Е.С.В. *** против наказателно постановление (НП) № 19-0341-000002 от 07.01.2019 г., издадено от началник сектор към ОДМВР – Габрово, РУ - Севлиево, с което за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП са му наложени наказание глоба в размер на 300 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месец.

Жалбоподателят счита, че НП е неправилно и незаконосъобразно; постановено в нарушение както на материалния, така и на процесуалния закон. Оспорва изложената фактическа обстановка и намира, че не е осъществил състава на нарушението, за което е наказан. Счита, че производството е образувано след изтичане на давностните срокове по чл. 34 от ЗАНН. Развива оплаквания във връзка с приложената Наредба № Із-2539 на МВР.

ИСКАНЕТО, което се поддържа изцяло в съдебно заседание от пълномощника на жалбоподателя адв. Н.Г., е съдът да отмени наказателното постановление, като неправилно и незаконосъобразно. Алтернативно се иска намаляване на размера на наказанията до предвидения минимум.

Административно - наказващият орган (АНО), редовно призован, не се явява и не изпраща представител при разглеждане на делото. В писмото, придружаващо административно - наказателната преписка, се прави искане жалбата да се остави без последствия и наказателното постановление да се потвърди.

По делото се събраха писмени и гласни доказателства, от съвкупната преценка на които съдът установи следната фактическа обстановка:

На 29.07.2018 г., около 20.00 часа, с управлявания от него мотоциклет марка „XIONGTAI“, модел „XTQY3-D50“ с рама № L6DYELL537S002222, жалбоподателят Е.В. ***. Пред дом с административен адрес № 12 на посочената улица свидетелите М.И.Г. и Д.Н.Н. – двамата мл. полицейски инспектори в РУ – Севлиево при ОДМВР – Габрово, подали сигнал и спрели управляваното от В. МПС. Впоследствие на място пристигнал и свидетелят М.Х.П. – мл. автоконтрольор в РУ – Севлиево. При извършената проверка се установило, че управляваният от жалбоподателя мотоциклет е без регистрационни табели и не е регистриран, както и че водачът не притежава СУМПС за категорията, към която спада управляваното МПС.

На датата на нарушението св. М.П. съставил акт за установяване на административно нарушение (АУАН) от 29.07.2019 г., в който, в присъствието на свидетелите Н. и Г., отразил, че на 29.07.2018 г., около 20.00 часа, в гр. Севлиево, ул. „Иван Устабашиев“ пред № 12, в посока ул. „Раковски“, жалбоподателят В. управлява мотоциклет „XIONGTAI“, модел „XTQY3-D50“, като извършва следните нарушения: 1. Управлява МПС, което не е регистрирано и е без поставени рег. номера на определените за това места; 2. Не притежава СУМПС валидно за категорията, към която спада управляваното от него ППС; 3. Не носи СУМПС и контролен талон. Деянията са квалифицирани като нарушения по чл. 100, ал. 1, т. 1, чл. 140, ал. 1 и чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП. АУАН е предявен на жалбоподателя, който го е подписал без възражения. Възражения не са депозирани и в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

Във връзка с деянието било образувано досъдебно производство № 375/2018 г. по описа на РУ – Севлиево при ОДМВР – Габрово. С постановление от 01.08.2018 г. Е.В. бил привлечен към наказателна отговорност за престъпление по чл. 345, ал. 2, вр. с ал. 1 от НК. В рамките на воденото наказателно производство е извършен оглед на местопроизшествие, във връзка с което е изготвен съответен протокол с фотоалбум, приобщени са митническа декларация за вноса на МПС-то, документ, съдържащ данни за техническите характеристики на превозното средство; справка от БФМ за това, че обсъжданият по делото мотоциклет няма регистрация за участие в състезания и лицето Е.В. не е лицензират/картотекиран като състезател по мотоциклетизъм. С постановление от 18.12.2018 г. на прокурор при Районна прокуратура – Севлиево наказателното производство, водено срещу Е.В., е прекратено, като прокурорът е постановил препис от постановлението за прекратяване да се изпрати на МВР за продължаване на административно-наказателното производство, започнало със съставянето на АУАН за нарушение по чл. 140 от ЗДвП.

След прекратяване на наказателното производство е издадено обжалваното НП № 19-0341-000002 от 07.01.2019 г. на началник сектор към ОДМВР – Габрово, РУ – Севлиево. АНО, след като е съобразил постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство и дадени в него указания, приел от фактическа страна, че на 29.07.2019 г., в 20.00 часа, в гр. Севлиево, ул. „Иван Устабашиев“ пред № 12, жалбоподателят В. управлява мотоциклет „XIONGTAI“, модел „XTQY3-D50“, с рама № L6DYELL537S002222, без регистрационна табела, което не е регистрирано по надлежния ред съгласно Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства. От правна страна е приел, че водачът управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, с което виновно е нарушил чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, за което и на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП му е наложил наказания глоба в размер на 300 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

Гореизложената фактическа обстановка съдът установи от показанията на свидетелите М.П., М.Г. и Д.Н., съпоставени с данните от АУАН и НП, както и доказателствата, намиращи се в приложеното досъдебно производство № 375/2018 г. по описа на РУ – Севлиево при ОДМВР – Габрово, сред които протокол за оглед на местопроизшествие с фотоалбум (л. 4-8 от ДП), документ за сертифицирането и за техническите характеристики на мотоциклета и митническа декларация за вноса (л. 9-10 от ЗП), справка от БФМ, удостоверяваща, че мотоциклетът няма регистрация за участие в състезания и лицето Е.В. не е лицензират/картотекиран като състезател по мотоциклетизъм.

С жалбата формално се оспорва фактическата обстановка, без да се сочат конкретни съображения за това. Такива не се изтъкват и в съдебно заседание при разглеждане на делото. Не се ангажират каквито и да е доказателства, които да навеждат на различни от установените фактически изводи. Съдът намира, че доказателствата и доказателствените средства, събрани и проверени в производството, по един последователен и непротиворечив начин установяват фактите и обстоятелствата, относими към предмета на доказване. Жалбоподателят не е направил възражения при съставяне на акта или в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН. Следва да се има предвид и, че съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. В случая, АУАН отговаря на всички законови изисквания и не се констатират пороци при съставянето му. 

При така установеното от фактическа страна, съдът достига до следните правни изводи:

Препис от обжалваното НП е връчен на жалбоподателя на 01.03.2019 г. Жалбата е депозирана на същата дата – 01.03.2019 г., поради което е процесуално допустима и следва да се разгледа по същество.

АУАН е съставен, съответно НП е издадено от компетентни лица, във връзка с което е представен заверен препис от заповед на министъра на вътрешните работи.

Съдът намира, че в производството по издаване на обжалваното наказателно постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които сами по себе си да са достатъчно основание за отмяната му. Необосновано е твърдението от жалбата за изтекли давностни срокове по чл. 34 от ЗАНН, тъй като /дори независимо от спирането на сроковете по ЗАНН по време на протичане на наказателното производство за същото деяние/ не се установява да са изтекли сроковете както за започване на административно-наказателното производство, така и за издаване на наказателното постановление.   

Съдът намира, че при издаване на НП правилно е приложен материалния закон. В качеството си на водач по смисъла на §6, т. 25 от ДР на ЗДвП, предприемайки управление на МПС, жалбоподателят е бил субект на задължения, визирани в нормите на ЗДвП относно установените правила за движение по пътищата и изискванията към движещите се превозни средства. С поведението си В. е нарушил въведената в чл. 140, ал. 1 от ЗДвП забрана по пътищата отворени за обществено ползване да се допускат само регистрирани МПС и ремаркета. Неизпълнението на това задължение се обвързва с административно наказателния състав по чл. 175, ал. 3 от ЗДвП, който в случая е осъществен както от обективна, така и от субективна страна.

Настоящият съдебен състав категорично не споделя доводите на процесуалния представител на жалбоподателя, според които процесният мотоциклет е „кросов мотор“, който не подлежи на регистрация по реда на специалната наредба, а ако е следвало да се регистрира това е трябвало да го стори предишният собственик. Факт е, че съгласно чл. 1, ал. 3 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, не подлежат на регистрация определени категории превозни средства, сред които и моторните превозни средства, предназначени за състезания по затворен маршрут. В случая по делото не се установи управляваното от В. МПС да е било предназначено за спортни цели. Съдът обаче държи да посочи, че дори и мотоциклетът да е имал предназначение за използване на спортни цели и конструктивно да е бил пригоден за такива, то това не освобождава водачът му да го регистрира, за да може да се движи с него по пътищата отворени за обществено ползване. Специалната наредба за регистрацията изключва от приложното си поле МПС-та, предназначени за състезания по затворен маршрут, но това не означава, че за тази категория превозни средства е позволено да се движат без регистрация и регистрационни табели по пътищата, отворени за обществено ползване. Обратното тълкуване, според което, след като е изключено от регистрационния режим по наредбата, превозното средство може да се движи навсякъде без регистрация, изцяло противоречи на целта на ЗДвП и подзаконовите актове по приложението, както и на наказателно-правната защита по чл. 345, ал. 2, вр. с ал. 1 от НК на този вид обществени отношения. В конкретния случай жалбоподателят не е управлявал мотоциклет по време на състезание по затворен маршрут, а на улица в гр. Севлиево. Освен това управляваното превозно средство притежава всички характеристики на МПС и ППС, тъй като съгласно § 6, т. 11 от ДР на ЗДвП – „Моторно превозно средство“ е пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване, с изключение на релсовите превозни средства, а съгласно § 6, т. 13 от ДР на ЗДвП – „Мотоциклет“ е двуколесно пътно превозно средство с кош или без кош - следователно подлежи на регистрация и може да участва в пътното движение едва след извършването ѝ.

Съгласно чл. 175, ал. 3 от ЗДвП, наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. В случая АНО е наложил наказания глоба в размер на 300 лв. и лишаване от правоуправление за срок от шест месеца. Съдът намира, че наказанията са законосъобразно определени. Наказанието, свързано с лишаване от права, е в размер на минималния и не подлежи на корекция. Наказанията глоба е в размер под средния, което напълно съответства на тежестта на нарушението и данните за жалбоподателя като водач на МПС. От представената по делото Справка/картон на водача, издадена от МВР, се установява, че В. е системен нарушител на правилата за движение по пътищата, като само през 2018 г. против него са издадени 2 наказателни постановления и 6 фиша.

В жалбата се съдържат оплаквания и във връзка с отнемането на контролни точки. Отнемането на контролни точки не е вид наказание, което подлежи на съдебен контрол. В чл. 157, ал. 1 от ЗДвП и в специалната наредба тези точки са наречени „контролни точки за отчет на извършваните нарушения“, което показва, че законодателят ги е предвидил единствено като средство за отчитане на установени нарушения, без да третира отнемането им като самостоятелно административно наказание или принудителна административна мярка. Следователно, отнемането на контролни точки не е санкция, а фактическо действие с контролно-отчетен характер, което изпълнява предупредителна (по отношение на водачите) и информационно-статистическа (от гледна точка на контролните органи) функция.

По изложените съображения съдът счита, че наказателното постановление следва да се потвърди, като правилно и законосъобразно.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 19-0341-000002 от 07.01.2019 г. на Началник сектор към ОД на МВР – Габрово, РУ - Севлиево, с което на Е.С.В., ЕГН **********,***, за нарушение по чл. 175, ал. 3, пр. 1, във вр. с чл. 140, ал. 1 от ЗДвП са наложени наказания глоба в размер на 300 (триста) лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, като ПРАВИЛНО И ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Габрово в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: