Решение по дело №481/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 364
Дата: 11 декември 2020 г. (в сила от 11 декември 2020 г.)
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20207100700481
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 септември 2020 г.

Съдържание на акта

 

                    Р Е Ш Е Н И Е

 

               364/ 11.12.2020 г., град Добрич

 

         В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

                                                                                  

Административен съд - Добрич, в публично заседание на двадесет и четвърти ноември, две хиляди и двадесета година, в касационен състав:

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРАСИМИРА ИВАНОВА 

                            ЧЛЕНОВЕ:          ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                         НЕЛИ КАМЕНСКА

 

при участието на секретаря, ВЕСЕЛИНА САНДЕВА и прокурора при Окръжна прокуратура -Добрич, РАДОСЛАВ БУХЧЕВ, разгледа докладваното от съдия Каменска касационно дело с административно–наказателен характер № 481 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).              

Образувано е по касационна жалба на „***“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление в гр.Балчик, ул.“Черни връх“ № 18, представлявано от управителя С.Д.Г. срещу Решение № 133 от 20.07.2020 г., постановено по нахд № 384/2019 г. по описа на Районен съд - Балчик, поправено с определение по протокол от проведено на 02.09.2020г. съдебно заседание, с което е изменено Наказателно постановление № 08-001459/360 от 09.10.2019 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ –Добрич, като е намален размерът на наложената по реда на чл.414, ал.3 от Кодекса на труда имуществена санкция от 5000 лева на 1500 лева.

В касационната жалба са изложени съображения за незаконосъобразност на постановеното решение, поради нарушаване на материалния закон и поради съществени процесуални нарушения, поради неправилно възприета фактическа обстановка и поради налагане на санкция без да има издавено постановление по чл.405а от Кодекса на труда. По тези съображения, подробно изложени в касационната жалба от процесуалния представител на касатора, адв.Г.С., се прави искане решението на районния съд и потвърденото с него наказателно постановление да бъдат отменени като незаконосъобразни.

Ответникът, Дирекция „Инспекция по труда“ –Добрич, представлявана от юрисконсулт *** изразява становище за неоснователност на касационната жалба и законосъобразност на постановеното решение. Моли решението да бъде оставено, а на ответника да се присъди възнаграждение за юрисконсулт.

Прокурорът при Окръжна прокуратура - Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба, правилност и законосъобразност на постановеното решение, липса на допуснати процесуални нарушения, както в административно-наказателното производство, така и при съдебното дирене. Прокурорът счита, че материалният закон е приложен правилно, поради което пледира решението да бъде оставено в сила.

Административен съд –Добрич приема, че касационната жалба е подадена в законния срок от лице, участвало във въззивното производство, решението по което е неблагоприятно за него, поради което е допустима.

Разгледана по същество, в рамките на предявените касационни основания, съобразно правилото на чл. 218, ал.1 от АПК, настоящият състав счита касационната жалба за неоснователна.

В производството по оспорване на наказателното постановление, с което на „***“ ЕООД за нарушаване на чл.62, ал.1 във вр. с чл.1, ал.2 от Кодекса на труда, на основание чл.414, ал.3 от КТ е наложена имуществена санкция от 5 000 лв., въззивния съд е установил, че при извършена проверка на 03.07.2019 г. около 11,45 часа в хотелски комплекс „Хелиос“, находящ се в гр.Балчик, ул.“Приморска“ № 32, стопанисван от касатора, бил заварен да полира прибори ******, роден на ***г. и ненавършил 18 години. За завареното лице имало подадено от работодателя искане за наемане на работа с вх. № 19077995 от 01.07.2019 г., но към датата на проверката нямало издадено разрешение, както и сключен писмен трудов договор.

Въз основа на тази фактическа обстановка съдът е приел, че нарушението на чл.62, ал.1 във вр. с чл.1, ал.2 от Кодекса на труда е доказано, тъй като „***“ ЕООД в качеството си на работодател е приел ва работа на 03.07.2019 г. Гавраил Гвраилов без да сключи с него трудов договор в писмена форма.

Изложени са мотиви, че нарушението е доказано от събраните по делото писмени и гласни доказателства, от които не е установил фактическа обстановка, различна от описаната в АУАН и НП. В мотивите на решението са коментирани всички събрани по делото писмени и гласни доказателства. В мотивите на решението е обсъдено и основното възражение на санкционираното дружество, че свидетелските показания на *** и ***опровергавали констатираното нарушение. В мотивите на решението е прието, че напротив, тези показания потвърждават извършването на нарушението. Обсъдени са и останалите възражения на санкционираното дружество, които също мотивирано са отхвърлени като неоснователни.

Касационният състав намира, че решението е постановено при правилно приложение на материалния закон, същото е мотивирано и обосновано и не са налице заявените касационни основания за отмяна по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т.2 от НПК. Правилен е изводът на районния съд, че при издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила по ЗАНН.

Възражението, че съдът не е анализирал правилно събраните по делото доказателства, е неоснователно. Районният съд е извършил цялостна проверка по отношение компетентността на издателя на НП, спазването на сроковете за издаване на АУАН и НП по чл.34 от ЗАНН и е констатирал липса на допуснати процесуални нарушения.

Твърденията на управителя на санкционираното дружество не са подкрепени с никакви доказателства. Същите не могат да бъдат противопоставени на фактите, декларирани от работника ***, по реда на чл. 402, ал.1, т. 3 и ал.2 от КТ във връзка с чл.39, ал.1 и чл.40, ал.1 от АПК, а именно, че е нает от „***“ ЕООД на длъжност „помощник-сервитьор“. Именно подобна дейност проверяваните са го заварили да извършва.

 Попълването на декларацията по реда на чл. 402, ал.1, т. 3 и ал.2 от КТ е предвидено за случаите, когато правоотношенията между страните, работодател и работник, не са оформени с писмен договор. Кодексът на труда предвижда доказването на трудовото правоотношение да се установява с писмени сведения от работника, заварен да полага труд. Попълването на декларацията се извършва доброволно и събирането на сведения по този начин от контролните органи е израз за защитата, осигурена от държавата, за спазване на трудовите и осигурителните права на работещите.

Правно релевантните факти за установяване извършването на нарушението се съдържат в съставения АУАН и писмените сведения, дадени от работника. В случая работникът ясно и категорично е заявил писмено кой го е наел, откога го е наел, за каква работа, при какво работно време и т.н. Така попълнена декларацията дава пълно основание да бъдат кредитирани обстоятелствата в нея и при липса на други, които да я опровергават е правилно становището на районния съд, че е доказано извършването на нарушението.

Правилни са и изводите на въззивния съд по приложението на материалния закон във връзка с квалификацията на деянието като осъществен състав на административно нарушение по чл. 414, ал. 3 от КТ. Съдът е преценил, че размерът на наложената санкция е определен в нарушение на чл.27 от ЗАНН, поради което е изменил НП като е определил санкция в минималния размер от 1500лева, визиран в санкционната разпоредба на чл.414, ал.3 от Кодекса на труда.

По горните съображения Административен съд - Добрич, в касационен състав намира касационната жалба за неоснователна. Оспореното решение следва да бъде оставено в сила.

Процесуалният представител на Дирекция „Инспекция по труда“ Добрич е направил своевременно искане за присъждане на разноски. С оглед изхода на делото и на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер определен в чл. 37 от Закона за правната помощ, съгласно препращащата разпоредба на чл. 63, ал. 5 от ЗАНН. В случая за защита по дела по ЗАНН чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ предвижда възнаграждение от 80 до 120 лева. Производството по делото бе проведено в едно съдебно заседание, не се отличава с фактическа или правна сложност, поради което следва да се присъди възнаграждение за явяването на юрисконсулт в минимума от 80 лева.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.1, предл.1 от АПК във вр.с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

                                      Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 133 от 20.07.2020 г. на Районен съд -Балчик, постановено по нахд № 384/2019 г. по описа на същия съд, поправено с определение по протокол от проведено на 02.09.2020г. съдебно заседание, с което е изменено Наказателно постановление № 08-001459/360 от 09.10.2019 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ –Добрич, като е намален размерът на наложената по реда на чл.414, ал.3 имуществена санкция от 5000 лева на 1500лева.

ОСЪЖДА „***“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление в гр.Балчик, ул.“Черни връх“ № 18, представлявано от управителя С.Д.Г. да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ Добрич сумата от 80 (осемдесет) лева – разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: