Решение по дело №124/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 октомври 2021 г.
Съдия: Галин Николов Косев
Дело: 20217090700124
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  №144

гр.Габрово, 19.10.2021 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ГАБРОВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ............... колегия в открито съдебно заседание на шести октомври ............. през две хиляди двадесет и първа година  в състав :                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИН КОСЕВ

          ЧЛЕНОВЕ : СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ                                   ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря  ....ЕЛКА СТАНЧЕВА............... и в присъствието на прокурора .....ЛЮДМИЛА РАЧЕВА......... като разгледа докладваното от съдията КОСЕВ КНАХД 124 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН.

            С Решение №85/22.06.2021г. по НАХД№193/2021г. Габровски районен съд е потвърдил НП №20-0892-000998/06.10.2020г. на Началник сектор ПП при ОД на МВР Габрово.

В законния срок Решението на съда е обжалвано от санкционирания Д.А.Д. чрез упълномощен пр. представител- адвокат. В жалбата си същият излага, че то било постановено при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила- касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК. Според жалбоподателя в проведеното производство били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила относно събирането и оценката на доказателствата и доказателствените средства. Необосновано висока тежест била дадена на свидетелските показания на служителите на РУМВР въпреки вътрешното противоречие между тях, както и противоречието на същите с останалите доказателства. В същото време необосновано не били обсъдени важни факти относно наличието на хоризонтална и вертикална пътна маркировка в района на произшествието, задължаваща участниците в движението да я спазват. В жалбата досежно посочените обстоятелства се излагат подробни мотиви, като се заявява искане за отмяна на обжалваното съдебно Решение и отмяна на потвърденото с него НП.

В съдебно заседание жалбоподателя редовно призован не се явява, като се представлява от надлежно упълномощен пр. представител- адвокат, който поддържа изложените в жалбата доводи, както и искането за отмяна на оспорения съдебен акт и НП.

Ответникът по делото редовно призован не се явява като не се представлява и от упълномощен процесуален представител.

Представителят на ОП Габрово изразява становище за неоснователност на жалбата тъй като споделя напълно установената от първоинстанционния съд фактическа обстановка и правните изводи. Преценени били както доказателствата, така и изложената фактическа обстановка. Според прокурора Решението на ГРС като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Пред настоящата съдебна инстанция не са представени и приети нови доказателства.

Административният съд като извърши цялостна служебна проверка на обжалвания съдебен акт и прецени изложените в съдебно заседание пред касационната инстанция доводи намира жалбата за неоснователна.

Правилно и обосновано състава на ГРС е преценил събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и е стигнал до крайния извод, че с действията си жалбоподателя Д.Д. е осъществил от обективна и субективна страна състава на вменените му във вина административни нарушения по чл. 37, ал. 1 от ЗДвП, чл. 123, ал. 1, т. 2, б.А от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 2, б.Б от НК, за което същият е санкциониран. По делото пред районния съд са събрани доказателства, както гласни- показанията на свидетелите Е. И., В. И. и А. А., така и писмени, които са обсъдени подробно и всестранно и които допринасят за изясняване на фактическата обстановка изложена в АУАН и НП. На базата на така установената и изяснена напълно фактическа обстановка състава на съда е направил логични и обосновани изводи от права страна, а именно че жалбоподателя Д. е осъществил състава на вменените му във вина административни нарушения.

Съгласно разпоредбата на чл. 37, ал. 1 от ЗДвП „При завиване наляво за навлизане в друг път водачът на завиващото нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне насрещно движещите се пътни превозни средства“. Правилно първоинстанционния съд е приел, че от събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява безспорно, че жалбоподателят Д. е предприел маневра завиване наляво за навлизане в друг път без да пропусне насрещно движещото се ППС- мотоциклет. При така установените обстоятелства правилен е изводът на РС Габрово, че навлизането на управлявания от жалбоподателя автомобил в лентата за насрещно движение е пряко свързано с настъпването на ПТП. За жалбоподателят са били налице както обективни причини, така и нормативно установени задължения събразно разпоредбата на чл. 37 от ЗДвП да спре, да изчака преминаването на мотоциклета и след това да премине през кръстовището. Правилно е преценено от първоинстанционния съд, че твърденията за несъобразена скорост представляват защитна теза на жалбоподателя, която не се подкрепя от никакви доказателства, още повече че водещо в случая е задължението на водача, който предприема маневра завиване и навлизане в друг път- Д.Д..

При условие, че причина за възниквалото ПТП е поведението на жалбоподателя Д., то за същия възникват задължения събразно разпоредбата на чл. 123 от ЗДвП Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен:

1. без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието;

2. когато при произшествието са пострадали хора:

а) да уведоми компетентната служба на Министерството на вътрешните работи;

б)  да остане на мястото на произшествието и да изчака пристигането на компетентните органи на Министерството на вътрешните работи;

В случая, освен че има вина за настъпването на ПТП, Д.Д. е и участник в същото съобразно посочената по- горе правна норма. С оглед разпоредбата на чл. 123, ал. 1, т. 2, б.“а“ и б.“б“ от ЗДвП Д. е следвало да уведоми компетентната служба на МВР и да остане на мястото на произшествието и да изчака пристигането на компетентните органи на Министерството на вътрешните работи.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява, че Д.Д. е разбрал за станалото ПТП непосредствено след осъществяването му. Същият е спрял за известно време, на разстояние по сведения на свидетели 70-80м. от мястото, но след това е потеглил, като при това е действал в нарушение на чл. 123 от ЗДвП. Не се споделят доводите за липса на пострадали, което изключва за участник в ПТП задължение да спази указанията на чл. 123 от ЗДвП.

В АУАН и НП е отразено, че възникналото ПТП е с пострадал, като законодателят не е предвидил уточняване на степента на увреждане за пострадалия, а посочените актове се ползват с доказателствена сила до доказване на противното. В този смисъл не е необходимо и да се изяснява дали пострадалия е с лека, средна или тежка телесна повреда съобразно квалификациите в разпоредбите на НК и НПК. В потвърждение на факта, че е налице пострадало лице са и показанията на служителите на ОДМВР Габрово, че същите са изчакали резултати от преглед на пострадалия от болнично заведение и едва след това са взели отношение по настъпилото произшествие.       

От събраните пред първоинстанционния съд писмени и гласни доказателства се установява по безспорен и несъмнен начин, че жалбоподателят е осъществил с действията си състава на посочените по- горе административно наказателни разпоредби, за което му е наложено административно наказание глоба и постановено лишаване от право да управлява МПС за определен срок. Установената фактическа обстановка е изложена и в обстоятелствената част на НП и се подкрепя напълно от събраните по делото писмени и гласни доказателства. Правилно е определена и санкционната норма, като наложените санкции са в минимално установени размери. 

Пред настоящата съдебна инстанция жалбоподателят не сочи нови доказателства, които да не са представени пред районния съд и съответно обсъдени при постановяване на Решението, и които да водят до нови изводи, различни от тези на първоинстанционния съд. Всички доводи, изложени от жалбоподателя пред административния съд са обсъдени подробно и задълбочено от състава на ГРС, който мотивирано е приел, че са налице извършени от Д.Д. нарушения, за които същият правилно е санкциониран. Правилно е определен размера на наложеното наказание. Неоснователни са доводите в касационната жалба за това, че не били обсъдени възраженията на жалбоподателя от състава на ГРС. Съставът на съда мотивирано е обсъдил както вината на санкционираното лице, така и наличието на допуснати процесуални нарушения в хода на проведеното административно наказателно производство. Мотивите на първоинстанционния съд в тази насока се споделят напълно от настоящата касационна инстанция.

Настоящият съдебен състав не споделя изложените от жалбоподателя доводи в жалбата, доразвити в съдебно заседание, а именно че нямал вина за извършеното нарушение.

Предвид изложеното, настоящият съдебен състав на Административен съд Габрово счита, че Решението на Габровски районен съд като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено. Не са налице основания за отмяна или изменение на постановения съдебен акт от първоинстанционния съд.

            Воден от горното, съдът

Р  Е  Ш  И  :

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение №85/22.06.2021г. по НАХД№193/2021г. по описа на Габровски районен съд, като ПРАВИЛНО И ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

            РЕШЕНИЕТО е ОКОНЧАТЕЛНО  и НЕ ПОДЛЕЖИ на обжалване.

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                          ЧЛЕНОВЕ :